kategoria: A1200
[#61] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@AmiClassic, post #59

Kolega na czysto nie zainstaluje bo nie ma CD-ROMu w Amidze. Posługuje się tylko zamontowanym obrazem ISO. I dlatego wygodnie mu jest odpalać instalkę pod np. 3.2 gdzie ma już zamontowany obraz ISO. Miejscem dedykowanym natomiast jest pusta partycja, która dla OS3.9 jest przeznaczona - nie musimy wtedy robić upgrade'u tylko czystą instalację.
Ja jak najbardziej mogę też na czysto instalować pod WinUAE bo CD0: można z łatwością tam zaemulować z oryginalnej płyty OS3.9 włożonej co CD-ROMu PC.
Problem z recoverable alert mam w przypadku zmiany palety barw przy kicku 3.2. Pomaga właśnie modyfikacja SetPatch'a (skip na exec.library).


Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 00:51:53 przez pong777
1
[#62] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@pong777, post #61

Dla jasności: ja to sprawdzam pod WinUAE, ale dokładnie to samo można zrobić na Amidze jeśli mamy możliwość podpięcia drugiego dysku czy karty.
Kolega na czysto nie zainstaluje bo nie ma CD-ROMu w Amidze.
Dlaczego nie? Da się bez CDRomu. Od tego są emulatory CD. Jedynie z Boingami może być problem, bo instalator Boinga nie daje się oszukać emulatorem CD (przynajmniej ImageMountem, ale sprawdzę jeszcze inne rozwiązanie) i ja dla przykładu przy WinUAE posiłkuje się DaemonTools'em.

Posługuje się tylko zamontowanym obrazem ISO.
I to wystarczy.

I dlatego wygodnie mu jest odpalać instalkę pod np. 3.2 gdzie ma już zamontowany obraz ISO.
Odpalić jak najbardziej, ale...
Miejscem dedykowanym natomiast jest pusta partycja, która dla OS3.9 jest przeznaczona - nie musimy wtedy robić upgrade'u tylko czystą instalację.
I tu się chyba nie rozumiemy, bo ja cały czas o tym mówię żeby instalować na czystym nośniku, a mam wrażenie, żeautor OS'a 3.9 'nainstalował' na partycję z OS'em 3.2 i stąd na belce u niego widnieje 3.2. OS 3.9 nie ma na belce informacji z numerem OS'a.

Ja jak najbardziej mogę też na czysto instalować pod WinUAE bo CD0: można z łatwością tam zaemulować z oryginalnej płyty OS3.9 włożonej co CD-ROMu PC.
Oczywiście, tu się zgadzamy.

Problem z recoverable alert mam w przypadku zmiany palety barw przy kicku 3.2..
Czyli? Pytam bo nie za bardzo rozumiem co robisz, a chciałbym to spróbować odtworzyć. Próbujesz wgrać inną paletę? Zmieniasz pojedyncze kolory i próbujesz zapisać ustawienia? Czy jeszcze inna akcja?
[#63] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@AmiClassic, post #62

Był jeszcze programik VirtualCD, montował obrazy ISO bezpośrednio w AmigaOS. Swego czasu można go było spotkać w pakietach AmiKit
[#64] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@mailman, post #30

Jeżeli debilizmem jest posiadanie CD romu można zamontować DVD ponieważ OS3.9 został wydany na płycie CD którą kupiłem i zainstalowałem na swojej Amidze bez problemu, a później dołożyłem BBagi. I tu się zgadzam.
[#65] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@don_rafito, post #63

Sprawa już ogarnięta. Okazało się, że ImageMount 'mount'ował' ISO w urządzeniu FCD:, dlatego instaler BoingBag'a głupiał i twierdził, że nie ma płytki. Poprawiłem skrypt ImageMount'a aby 'mount'ował' ISO w urządzeniu CD: i instalacja OS 3.9 nie wymaga już CDRomu czy innych 'sztuczek' typu DaemonTools.

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 13:54:55 przez AmiClassic
[#66] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@AmiClassic, post #62

Wchodzimy w Prefs i zmieniamy np. najniższą rozdzielczość i 4 kolory po czym dajemy USE.
Potem znów wchodzimy w Prefs i dajemy wyższą rozdzielczość i np. 64 kolory, USE i wtedy wywala recoverable alert.
1
[#67] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@pong777, post #66

Instaluje z ISO, jeden kolega tu napisal super - krotka instrukcje (z tym kopiowaniem do RAMDISK).

Amiga jutro, dzis przyszlo Atari po 4ch miesiacach… ze zwalonym Stereo…
[#68] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@_DiskDoctor_, post #67

No i taki mały updejcik (Amiga).

Nie działa mi RTG z WARP. A nie działa mi, bo mam TV za mało koszerny, czyli:

Sony Bravia KD-55XH9005 (2020) "Android TV 4K"

Uważam to za słabe.
[#69] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@_DiskDoctor_, post #68

Nie działa mi RTG z WARP. A nie działa mi, bo mam TV za mało koszerny

Mój LG 47" też jest mało koszerny i nie chce wyświetlać obrazu z RTG Warpa1260, więc zapodałem mu aktywny splitterek HDMI (który został mi po TV Plasma Panasonica) i już jest mega koszerny.
2
[#70] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@_DiskDoctor_, post #67

Fajnie, że działa ale w sumie lepiej

>wybrać ikonkę
>menu Copy
>menu Rename
>zmienić Tooltypes

Programy sugerowane przez innych też by zadziałały bo używają tego samego device (filedisk.device). Jeden generuje mountlistę przy użyciu skryptu AmigaDOS a inny Arexxa.
1
[#71] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@waldiamiga, post #69

Mi sie tez udalo, za pomoca tego ustrojstwa:

link

EDIT* Tez podeslesz linka?


Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 21:49:59 przez _DiskDoctor_
[#72] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@pong777, post #66

Przeprowadziłem dziś teściki i nie udao mi się uzyskać tych żółtych alertów na systemie, który mam
więc postawiłem system od nowa i sprawdzałem czy i jakich okolicznościach pojawią się te żółte alerty:

  • na emulacji mojej Ami czyli A1200 z Blizzardem 030, czysty system jak i z Boingami śmiga poprawnie, żadnych alertów, żadnych guru

  • po zmianie emulacji na 060, alert pojawił się już podczas uruchamiania systemu (czystego jak i z Boingami), ale system się wczytał, więc zrobiłem to o czym pisałeś i już po drugiej zmianie
    rozdzielczości i liczby kolorów żółty alert

  • po dograniu bibliotek dla 060 system zachowuje się tak jak na Blizzardzie 030

Oczywiście wszystko na kicku 3.2.
Wnioskuję z tego, że emulowałeś 060, ale nie dograłeś bibliotek i stąd te alerty.
[#73] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@AmiClassic, post #72

Znalazłem rozwiązanie problemu instalacji OS3.9 u mnie.

Po instalacji (ja miałem instalację OS3.9 na OS3.2.1), należy dograć MMULib.

Po tej czynności, startuje mi bez jakichkolwiek problemów. Jeszcze w SS, mam linijkę:

SetPatch NOROMUPDATE NOCACHE QUIET

Poza tym, instrukcja @ppill z postu #41, zadziałała mi też na OS3.9 (tylko muszę wykasować CD0 z Devs/DosDrivers, żeby się nie monotowało przy starcie).

Jestem już na wysokości instalacji BoingBag 2. Mam dwa pytania:

1) w BB2 był nowy rom (z OS3.9) który można było zainstalować; ja nie instalowałem (mam KICK3.2.1 via MapRom), czy dobrze?
2) instalując OS3.9 na OS3.2.1, w belce na górze pojawia się napis "Workbench 3.2.1"; czy jest na to rada?
[#74] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@_DiskDoctor_, post #73

No cóż, według mnie nie masz teraz ani OS 3.2.1, ani OS 3.9
Instalując w ten sposób masz hybrydę, o czym świadczy fakt, że masz SetPatch z 3.2.1 (on wyświetla napis na belce), a nie wiadomo ile jeszcze plików (specyficznych dla 3.9) nie zostało podmienionych. Z czasem w pewnych okolicznościach możesz z tego powodu zaliczać jakieś zwisy.
Żeby pozbyć się tego napisu na belce możesz spróbować ręcznie podmienić SetPatch na ten z 3.9, ale jakie będą skutki trudno przewidzieć.

Instalując OS'y w ten sposób, to tak jakbyś Windows 10 upgradował Windowsem XP czy Vistą
1
[#75] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@AmiClassic, post #74

Masz rację.

Spróbuję jutro przeinstalować OS3.9 na gołà partycję.

Przy okazji, czy na poziomie BB2, mam dać yes na instalację “nowego ROMu”?

W MapTomie mam 3.2.1.
[#76] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@_DiskDoctor_, post #75

W przypadku kicków na których docelowo instalowało się OS 3.9 czyli kicka 3.0, 3.1 czy 3.x był to naturalny wybór.
W przypadku kicka 3.2.1, który powstał ponad 20 lat później ciężko stwierdzić czy zrobisz dobrze czy źle.
Jeśli są tam jakieś 'specyfiki' dla OS'a 3.9 z których buduje on sobie kicka w pamięci to zrobisz źle jeśli nie zainstalujesz, natomiast jeśli pewne elementy w kicku 3.2.1 pozwolą na lepsze działanie OS'a a Ty nie zainstalujesz 'nowego kicka' z BB2 to wyjdzie na to, że zrobisz dobrze szeroki uśmiech
Taki oto dylemat wypływa z tak niechronologicznego mariażu.

Ja przez te kilka dni testów na kicku 3.2, zawsze instalowałem rom z BB2 i nie zauważyłem dotychczas żadnych problemów, ale też nie wszystko zostało przetestowane i w pewnych sytuacjach coś może zawsze wyskoczyć.

Tak mnie zastanawia: mając 3.2.1, co Cię skłania do instalacji 3.9?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 23:17:59 przez AmiClassic
[#77] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@AmiClassic, post #76

Po co miec 1 OS jak mozna miec 2 OSy.

Albo cztery:

- OS3.2.1
- OS3.9
- AK Real (AmiKit) [OS3.9]
- AROS Vision (68k)

Dwa pozostale powody: jest soft co dziala tylko na OS3.9 - chce miec dostep. Poza tym multi-boot to moje przyzwyczajenie z Vampira szeroki uśmiech
[#78] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@_DiskDoctor_, post #77

Generalnie co zrobiłem.

Przeinstalowałem AmigaOS3.9. Na czystej partycji. Dodatkowo co zrobiem:

- Instalacja MMULibs
- zmiana S-S na : SetPatch NOROMUPDATE NOCACHE QUIET

OS3.9 włącza się teraz bez problemu, wszystko działa poza

- WARP USB
- WARP Diag --> to nie startuje mimo instalacji MUI (osobny temat)

Co zrobiłem:

- skopiowałem wszystkie biblioteki WARP tam gdzie trzeba
- skopiowałem WUSB/WUSB.info do Devs/DosDrivers (żeby się montowało z S-S)
- dodałem nawet device w ikonie WUSB: warpUSBDisk.device
- skopiowałem fat95 do Devs

Co następuje:

- USB niewidoczne
- WarpTool Diag raportuje USB jako "mass storage" (czyli poparwne)
- klawiatura bezprzewodowa cały czas działa na drugim USB

Będę wdzięczny za podpowiedź. Potem już instalacja BB1, BB2, Internet i generalnie powinno wszystko hulać.
[#79] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@_DiskDoctor_, post #78

WarpDiag

Pomogla zmiana fontow domyslnych w MUI.

USB

Pomoglo przekopiowanie WUSB / WUSB.info do L:

Jesli chodzi o TCP/IP pod OS3.9 to ustala IP za pomoca BOOTP, moj serwer DHCP nie odpowiada na to.

Ustawilem Static IP i dziala!
[#80] Re: OS3.9: poprawna instalacja

@mailman, post #30

Zwłaszcza że ja kupiłem OS3.9 na płycie oryginalny...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem