kategoria: A2000/A3000
[#1] Nowoczesny zasilacz do A3000
Czy znacie jakiś nowoczesny w miarę mały zasilacz, który zmieściłby się w obudowie po zasilaczu 3000, i który miałby odpowiednią moc?
1
[#2] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@Ralpheeck, post #1

Miałem powoli zrobić post, ale Ralpheeck uprzedził mnie. Zrobiłem ostatnio adapter link zasilacza SFX do A4000D. Kilka osób pytało o coś podobnego do A3000D włącznie z Ralpheeck. Dzięki Ralpheeck mam zasilacz do zwymiarowania i zrobiłem już model 3d. Muszę go dużo uprościć i znalęźć co do środka włożyć. Mam kilka pomysłów, ale niestety wymagałyby więcej umiejętności od użytkownika niż adapter do A4000D. Powinny się zmieścić SFX lub Flex 1U ATX, ale wyjęte z oryginalnej obudowy co wiąże się z zabawą z wysokim napięciem.



1
[#3] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@Ralpheeck, post #1

odpowiednią moc?

A zmierzył ktoś cęgami ile taka goła A3000 bierze na lini 5V?
Mierzyłem na A4000 z 040@33mhz i bierze ok 6A.

Z fotek widziałem, że zasilacz w A3000 ma max 17.5A na 5V.

W A4000 z tego co pamiętam zasilacz nie daje -5V tylko jest to "generowane" na mobo. Może dla A3000 zrobić osobne PCB do tego, co da większy wybór gotowych zasilaczy. -5V straciło ostatnio na popularności
[#4] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@SimonGK, post #2

Jak mi kiedyś pisał kolega FeRu z PPA to miał w obudowie oryginalnego zasilacza zasilacz tfx fsp fortron 250W. Niestety chyba już nie ma tej Amigi by użyczył jakichś zdjęć.

Edit: Kilka zdjęć znalazłem: link
A są z tego wątku.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 21:25:05 przez Rafał A-3000
[#5] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@snifferman, post #3

-5V i TICK nie jest problemem. Mam adapter który mogę zmodyfikować wedle potrzeb link
Problemem jest dobranie zasilacza tak żeby go nie rozbierać.
Możliwe że 17A na 5V nie jest potrzebne, ale ja nie mam A3000D żeby sprawdzić.
[#6] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@Rafał A-3000, post #4

TFX są za długie wydaje mi się, ale poszukam więcej informacji. Najbliższej ideału są Flex 1U ATX 15cm x 8cm x 4cm.
[#7] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@SimonGK, post #6

To pewnie była jakaś krótsza wersja, bo mój jeden taki zastępczy zasilacz ma 22cm... Wchodzi w miejsce jednej ze stacji dyskietek...
[#8] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@Rafał A-3000, post #7

Ja nie chcę wychodzić poza gabaryt oryginalnego zasilacza. Nie będę miał jak sprawdzić czy z czymś nie koliduje.


[#9] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@SimonGK, post #8

Jest troche pozno nie bede ci zawracal tylka na discordzie ale ja sie od razu pisze I jestem zainteresowany taka obudowa do zasilacza, mam a3000 w oryginalnej budzie I poki co uzywam na starym atx bo oryginal zrobil pfffff bedziesz chcial na Kims potestowac to daj znac.
[#10] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@Grabarz, post #9

Kilka lat prosiłem Elbox o choćby limitowaną produkcję tych zasilaczy. Rozważali puszczenie linii, miał już być nawet kosztorys i gdzieś chyba utknęli.
[#11] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@Rafał A-3000, post #10

Wcale im się nie dziwię. Skoro jest nas trzech - zaledwie - na tym portalu, zainteresowanych takim zasilaczem.

Ciekaw jestem czy ci wszyscy od aa3000++ mają originalne a3000, czy coś innego tam montują.
[#12] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@Rafał A-3000, post #10

Mam już model 3d zastępczej obudowy. Po niedzieli wyślę do szefa o wycenę. Dzisiaj po robocie postaram się wrzucić rendery. Ludzie nie zdają sobie sprawy ile kosztuje produkcja takich małych ilości. Ty też pisałeś do mnie i jak odpisałem z szacowaną wyceną to nawet nie odpisałeś.

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 12:12:11 przez SimonGK
3
[#13] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@SimonGK, post #12

Powiadomię jeszcze Svietę z CZ, bo tak sobie przypominam, że też bardzo mu zależało na tym zasilaczu. Dam znać jak odpowie.
[#14] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@Rafał A-3000, post #13

Obudowa będzie wykonana z nierdzewki (304). Podstawa 2mm, otwory montażowe gwintowane pod kilka PCB zasilaczy, kolejne można wywiercić. Środkowy element i pokrywka też z nierdzewki 1mm. Wentylator z tyłu 70mm zamiast 80mm jak w oryginalnej. Wewnątrz możliwość montażu wentylatora 40mm. Możliwe że zrobię małe PCB do instalacji wewnątrz z generatorem TICK 50/60Hz i LDO -12V na -5V.


1
[#15] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@SimonGK, post #14

Brzmi obiecująco.
[#16] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@SimonGK, post #2

Jestem zainteresowany. Do Polski wracam w maju więc bym chętnie wziął do projektu 3000++ i może też do A4000D. Do tego może masz pomysł na pcb konwertujące aktualne zasilacze na potrzeby (GB)A1000?
[#17] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@kamilus, post #16

Nie wydaje mi się żeby do GBA1000 trzeba było cokolwiek konwertować. Meanwell RT125A ma wszystko co potrzeba. Nie wiem tylko czy zmieści się w oryginalnej obudowie, ale w moim przypadku to nie problem bo obudowy nie mam, ale powoli zrobię. Do A1000 może być potrzebny jeszcze TICK generator który mam i używam z płytą główną A1000 NTSC.


Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 14:30:15 przez SimonGK
[#18] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@SimonGK, post #17

Na razie nie mam kontaktu z Pavlem Svietlikiem. Gdzieś mi się zapodział jego e-mail, z Amibay go wywalili (Svieta), a inny użytkownik z Czech na razie nie odpisał czy go zna. Szczęśliwiec ma też Mirage 3000.

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 07:28:35 przez Rafał A-3000
[#19] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@Ralpheeck, post #1

Nie mam A3000, ale z tego co czytałem, do oryginalnej obudowy wejdzie większość zasilaczy ATX, trzeba tylko wszystko odpowiednio podłączyć tak jak w tym opisie: https://blog.arananet.net/recuperando-una-fuente-de-alimentacion-de-amiga-3000-con-una-atx/ Widać na jednym ze zdjęć ile jeszcze zostaje w środku miejsca, więc spokojnie można tam wszystko umocować.

Zastanawiam się też, czy nie byłoby korzystniejsze zrobienie sobie zasilacza zewnętrznego, w środku obudowy byłoby chłodniej i ciszej, a zasilacz leżałby sobie na podłodze. Naturalnie trzeba zrobić odpowiedni włącznik zasilania i wyprowadzić wtyczkę z podłączeniami napięć oraz dostosować zasilacz do takiej pracy w ładnej zewnętrznej obudowie. Mając wszystko na wierzchu nie mamy ograniczeń co do wielkości więc wszystko byłoby łatwiej zbudować.

Parametry oryginalnego zasilacza wydają mi się też mocno przeszacowane, ponad 17A na linii 5V to chyba tylko przy pracy z kilkoma prądożernymi kartami wewnętrznymi, choć i tak trudno mi sobie wyobrazić taki pobór prądu na Amidze.
[#20] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@brain030, post #19

Super, że znalazłeś ten wątek. Im więcej wiemy tym lepiej.
Znalazłem e-mail do Pavla. Gratuluje nam pomysłu i pozdrawia Polskę. Spytałem czy też będzie zainteresowany zakupem zasilacza.
[#21] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@Rafał A-3000, post #20

Ja myślę, że jak Szymon się za to weźmie, to więcej ludzi będzie chciało taki zasilacz, do swoich AA3000+ no i te originale wiecznie chodzić nie będą :(
[#22] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@brain030, post #19

Znam ten tutorial. ATX nie wejdzie do oryginalnej obudowy zasilacza. SFX tak, ale jest ciasno, Flex 1U bez problemu mieści się.
Nie każdy chce przerabiać oryginalny zasilacz z różnych powodów, inni poprostu nie mają go (np kupili A3000 bez zasilacza).
Wydaje mi się że rozwiązanie z zewnętrznym zasilaczem byłoby nieakcepowalne dla większości właścicieli A3000D.
[#23] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@SimonGK, post #22

Jak rozumiem kopia płytki i lutowanie klona jest zbyt żmudne?
Wtedy podobno można zrobić 110V/230V Tak Rafale? Czy to ktoś inny miał przerabiać?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 22:00:36 przez Rafał A-3000
[#24] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@SimonGK, post #22

Masz rację, nie ATX tylko SFX, pomyliłem się.
[#25] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@Rafał A-3000, post #23

Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko nieopłacalne. Klonem PCB ja się nie będę zajmował. Jak masz czas to proszę bardzo.
[#26] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@SimonGK, post #25

Ja do lutowania mam lewe ręce ale np. Wali7.albo _alt może by się podjęli. Byłby wtedy 100% klon!
[#27] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@Rafał A-3000, post #26

Nie chcę być nieuprzejmy. Nie wiesz o czym mówisz a zwłaszcza o kosztach. Zejdźmy na ziemię.
[#28] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@Rafał A-3000, post #26

Po co klon, skoro można mieć współczesny? Jezeli wchodzi nowoczesny zasilacz to nie ma sensu produkować starego.
[#29] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@SimonGK, post #27

Tak czy inaczej jeden zasilacz na pewno chciałbym zamówić. Jeśli będzie znany orientacyjny koszt to rozważę jeszcze drugi.
[wyróżniony] [#30] Re: Nowoczesny zasilacz do A3000

@Rafał A-3000, post #29

Mam już prototyp. Wygląda że wszystko jest dobrze. Powoli jeszcze porównam z oryginałem. Wentylator z tyłu jednak 80mm (jak w oryginale) a nie 70mm. Czekam jeszcze na części (gniazda 3pin do wentylatorów) do PCB, ale układ działa. Na ostatnim zdjęciu dawca. Kolejny update pewnie po 10 kwietnia.









3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem