[#1] A600 nie działa klawiatura
Cześć wszystkim.

Kupiłem na aukcji A600 od kolesia, którego śmiało mogę opisać, jako oszust.
Nie działa klawiatura. Amiga nie reaguje na naciskanie klawiszy, nie zapala się cap lock. Nie działa Ctrl+Amiga+Amiga. Sprawdzałem na dwóch różnych klawiaturach i wygląda, że wina leży na płycie.
Wizualnie wszystko wydaj się być w porządku.
Co obstawiacie?
[#2] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #1

Jeżeli nie zapala się caps-lock to moim zdaniem procesor klawiatury (który w A600 jest na płycie) albo wisi w resecie albo nie działa. Gdyby procesor działał a nie było komunikacji gdzieś wyżej to dioda caps chociaż parę razy by mignęła (aż się nie zapełni bufor procesora klawiatury). Gdzieś na githubie widziałem projekt procesora zastępczego na jakimś mikrokontrolerze ogólnego przeznaczenia...

<update> Na pewno dobrze wtykasz taśmę od klawiatury? :)

<update2> Zerknąłem teraz na schemat, że reset z klawiatury jest całkowicie niezależny od procesora klawiatury. Czyli nawet przy martwym procesorze klawiatury reset powinien działać.

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 17:12:23 przez bfgmatik

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 17:21:22 przez bfgmatik
[#3] Re: A600 nie działa klawiatura

@bfgmatik, post #2

Też obstawiam MPU. Jutro będę jeszcze sprawdzał. Taśma w złączu siedzi pewnie.
[#4] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #3

Zerknąłem teraz na schemat, że reset z klawiatury jest całkowicie niezależny od procesora klawiatury. Czyli nawet przy martwym procesorze klawiatury reset powinien działać.
[#5] Re: A600 nie działa klawiatura

@bfgmatik, post #4

Reset nie działa. Jutro zajmę się tematem i dam znać. Na początek posprawdzam wszystkie ścieżki w tym masę i VCC.
[#6] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #5

rzuc ta aukcja .. zobaczymy co to za delikwent
[#7] Re: A600 nie działa klawiatura

@HOŁDYS, post #6

link

Pośpiech, to zły doradca.
Amiga jest już wybielona. Dokupiłem do niej nową klawiaturę z aukcji na eBayu, no ale jest problem na płycie.
[#8] Re: A600 nie działa klawiatura

@HOŁDYS, post #6

link

Pośpiech, to zły doradca.
Amiga jest już wybielona. Dokupiłem do niej nową klawiaturę z aukcji na eBayu, no ale jest problem na płycie.

Zakupiona od City177
[#9] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #7

zły link

bo "prywatny" a nie publiczny
:)


Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 21:23:14 przez Cezarykl
[#10] Re: A600 nie działa klawiatura

@Cezarykl, post #9

"Wspaniała" A600 była zakupiona w lipcu. Nie ma już publicznego linka. Zapłaciłem 1100zł. Oszust City177 dostał negatywa. Problem pozostał.
Amigą zająłem się dopiero teraz.
[#11] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #8

Ja bym najpierw szukał odpowiedzi dlaczego nawet reset nie działa bo to by wskazywało, że niekoniecznie winny jest układ procesora klawiatury.

W pierwszej kolejności otwórz sobie tą stronkę:
https://www.amigapcb.org/
Wybierz swoją A600, znajdź układ U36. Teraz zmierz napięcia na nóżkach 1, 2, i 13. Powinno być około 5V kiedy klawisze nie są naciśnięte. Każdy z klawiszy od resetu CTRL, AMIGA, AMIGA, powinien ściągać jedną z nóżek do około 0V (około bo gumki klawiszy mają swoją rezystancję, to jest oddzielny problem z którym ja walczyłem). Jeżeli naciśnięte są wszystkie 3 klawisze to wszystkie trzy nóżki mają 0V i następuje wyzwolenie resetu. Dalej jest układ NE555 (U14), który ten reset obsługuje przez określoną długość czasu, ale to później.
[#12] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #10

jest gdzieś w archiwum allegro (czy może lokalnie?)

ps.
tez kiedyś miałem problem z zakupem amigi,
więc założyłem dyskusję ze sprzedającym, bo po rozpakowaniu okazało się, nie jest tak jak w opisie,

problem się ciągnął aż do chwili gdy all postanowiło mi zwrócić parę zł (z funduszu all) na naprawę tego sprzętu
[#13] Re: A600 nie działa klawiatura

@bfgmatik, post #11

Ctrl+A+A to nóżki 1,2 i 13?
Jutro zajmę się tematem. Sprawdzę też GND i VCC, wszystkie wyprowadzenia złącza taśmy klawiatury do MPU, a także sygnał zegarowy na MPU.
[#14] Re: A600 nie działa klawiatura

@Cezarykl, post #12

A1200 od tego delikwenta City177 https://allegro.pl/oferta/amiga-1200-13988660163#

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 21:41:56 przez Adinfo
[#15] Re: A600 nie działa klawiatura

@Adinfo, post #14

Nooo... Ten sam naciągacz. I pewnie ten sam problem.
Nie mogę znaleść w archiwum tamtej aukcji na, której zakupiłem A600.
Sprawa jest trochę stara bo jak wspomniałem wyżej, z lipca. Pracuję niestacjonarnie. Amigę zakupiłem będąc w Arabii Saudyjskiej, zdalnie.
Teraz nie pozostaje nic innego jak ją naprawić.
Jutro dam znać.
[#16] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #13

Tu jest wszystko, strona 10 :)
https://www.amigawiki.org/dnl/schematics/A600_R1.5.pdf
[#17] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #1

Pomijając zakup, to czy jesteś pewny złącza klawiatury? Może głupio piszę, ale czy dociskasz poprawnie złącze? Czy taśma jest przed dociśnięciem wsadzona poprawnie?
Dostałem już dwie takie amigi 600 i w obu okazalo sie, że osoba która mi ja dała nie docisnęła tasmy albo złącza.
[#18] Re: A600 nie działa klawiatura

@lopezpb, post #17

Taśma na pewno jest wsadzona poprawnie, dociśnięta, wyczyszczona. Złącze potraktowane "kontaktem". Testowane na 2 klawiaturach od A600.
Złącze jak i płyta wizualnie nie wzbudzają podejrzeń. Jutro sprawdzę połączenia i j.w. Dam znać.

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 21:51:40 przez zilog
[#19] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #15

Nie mogę znaleść w archiwum tamtej aukcji na, której zakupiłem A600.


https://archiwum.allegro.pl/oferta/amiga-600-i13875879990.html

ROM 29.999


a takie coś wg istnieje ?


Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 22:02:39 przez Cezarykl
[#20] Re: A600 nie działa klawiatura

@Cezarykl, post #19

Nooo... To jest właśnie ta Amiga. Jesteś wielki.
[#21] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #20

Niektórzy boją się tego słowa. To takie straszne niczym "Czarny Pan"...."KONDENSATORY"....
[#22] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #13

Witam.
Masz możliwość sprawdzenia klawiatury w innej A600??
Może wystarczy trochę przyciąć taśmę klawiatury?
Pozdrawiam.
[#23] Re: A600 nie działa klawiatura

@ted, post #22

Pisał
https://www.ppa.pl/forum/amiga/45995/a600-nie-dziala-klawiatura#m796615
że testował też inną klawiaturę. Zakładamy, że testował inną sprawną.
[#24] Re: A600 nie działa klawiatura

@Cezarykl, post #19

W aukcji jest napisane, że wszystko OK, tylko nie działa reset. Może po prostu odpalił kilka gierek, ale takich, gdzie nie używa się klawiatury (w większości gier używa się raczej joya, czasem myszy) i wszystko było OK.
Natomiast niesprawność klawiatury zarejestrował poprzez brak resetu.
Tak więc niekoniecznie oszust.
1
[#25] Re: A600 nie działa klawiatura

@wali7, post #24

Gdyby nie działał któryś bit w porcie równoległym to można by się kłócić, ale klawiatura to tak jakbyś sprzedał samochód z zatartym silnikiem i zapomniał o tym poinformować. :)
[#26] Re: A600 nie działa klawiatura

@bfgmatik, post #25

klawiatura to tak jakbyś sprzedał samochód z zatartym silnikiem


No nie. Samochód z zatartym silnikiem przeważnie nie pojedzie, a bez klawiatury może sobie pograć szeroki uśmiech
[#27] Re: A600 nie działa klawiatura

@wali7, post #24

https://allegro.pl/uzytkownik/City177
spójrz co koleś sprzedaje... nadal uważasz, że to przypadkowy sprzedawca amigi 600 który nie wie jak sprawdzić działanie komputera skoro ma takie rzeczy na aukcjach...? Ja poszedłbym dalej... on pewnie i ten wątek czyta

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 08:56:15 przez Madman
[#28] Re: A600 nie działa klawiatura

@wali7, post #24

Masz zadziwiającą wręcz wiarę w handlarzy.
[#29] Re: A600 nie działa klawiatura

@wali7, post #24

Koniecznie. Nie raczył też pan handlarz wspomnieć o innych mankamentach niż nie działający reset, takich jak rozłażąca się obudowa, nieoryginalne diody (samoróbka), nie działająca w ogóle klawiatura. Wyłapał za to negatywa. Normalnie odesłałbym mu Amigę i zażądał zwrotu kasy, ale tak jak powiedziałem, zakupu dokonałem będąc poza granicami Polski.
Tytułem uzupełnienia powyższego obrazu nędzy i rozpaczy. Amiga była można powiedzieć oblana dymem papierosowym i nikotyną. Zasmrodziła mi całe biuro. Obudowa też była strasznie żółta, no ale to akurat było widać na zdjęciach.

Też uważam, że jest wielce prawdopodobne, że handlarz czyta teraz te posty.

Dziś sprawdziłem złącze klawiatury. Brak połączenia pinu 6 z MPU. Połatałem. Reszta wydaje się być ok. Teraz po włączeniu, jeśli chodzi o klawiaturę Amiga zachowuje się w sposób, który określiłbym jako losowy.
Czasami mignie caps lock i klawiatura działa OK - oprócz RESET (Ctrl+Amiga+Amiga), ten nie działa w ogóle. Innym razem caps lock miga w odstępach 1 sekundowych, stale i klawiatura nie działa. Jeszcze innym razem klawiatura nie działa wcale i caps lock też nie reaguje.
Powyższe bez jakichkolwiek zmian w konfiguracji, czy na płycie. Po prostu raz się włączy klawiatura w miarę normalnie, innym razem nie a jeszcze innym wcale.
Zamówiłem zestaw kondensatorów do recapu. Jutro lub pojutrze mają przyjść. Wymienię i dam znać , czy pomogło.


Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 20:02:56 przez zilog
[#30] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #29

Samoczynne miganie diody caps może faktycznie świadczyć o błędzie procesora klawiatury, listę błędów i sposób migania można wyszukać w necie.

Może faktycznie dobrze byłoby zrobić recap...

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 20:08:03 przez bfgmatik
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem