[#61] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #60

Doszedłem do tego, że aby MPU Amigi mogło być prawidłowo zainicjowane, sygnał KB_RESET musi być zwarty przy włączaniu Amigi przez krótki czas do masy. Po włączeniu zasilania, nóżki 1, 2 i 13 U36 są w stanie niskim i generują jeden KB_RESET (zwarcie do masy tego sygnału). To inicjalizuje MPU, ustawiając obwody klawiszy w stan wysoki i dalej Amiga wykonuje procedurę POST i botuje się z nośnika. Empirycznie stwierdziłem, że jeśli włączając Amigę wywołam jeden raz KB_RESET (zwarcie pinu 63 Gayle do masy) a następnie zwolnię go, MPU inicjalizuje się poprawnie i klawiatura pracuje OK. W mojej A600 problem leży więc w obwodzie resetu, czyli dotyczy układów U36 i U14 a także współpracujących z nimi elementów biernych. Wykluczyłem problemy z kondensatorami C612 i C611, U36 zdaje się też działać poprawnie. Podejrzane są tranzystory Q622, Q511, timer U14 NE555 i być może rezystory R611, R612, R511D, R514.
Spróbuję zamówić oba tranzystory, timer i rezystory.
Co myślicie?
[#62] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #61

Widzę, że zainteresowanie tematem spadło. Tym niemniej chcę wam przekazać, że udało mi się naprawić moją sześćsetkę. Walnięty był timer U14 NE555, oraz przeżarte kwasem z wylanego kondensatora:

- ścieżka 6 pomiędzy złączem klawiatury a MKU
- ścieżka 63 KB_RESET między Gayle a U36
- ścieżka łącząca bazę rezysotra Q622, z biegunem dodatnim kondensatora C611 i przewłoką na drugą stronę płyty głównej.

Amiga teraz działa poprawnie, reaguje na wszystkie klawisze w tym kombinację Ctrl+Amiga+Amiga.

Amiga ma zamontowaną odnowioną klawiaturę z zamiennikiem foli autorstwa jednego z naszych kolegów z PPA. Wybielona została obudowa. Wymienione zostały wszystkie kondensatory elektrolityczne na płycie. Dodałem kartę IDE2CF 4GB i dodatkowy 1mb Chipu.

Oszust za Allegro pojechał po bandzie wyceniając i oferując ten złom, ale udało się go naprawić. Niestety musiałem ponieść dodatkowe koszty. Koszt części: 190zł, omyłkowo kupiona dodatkowa klawiatura 300zł. Jeśli doliczyć jeszcze koszt rozszerzenia i karty CF, to w sumie A600 kosztowała mnie blisko 1800zł.

Temat raczej do zamknięcia.
Dziękuję wszystkim za pomoc.


Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 14:13:15 przez zilog
3
[#63] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #62

Super, że się udało. Ja śledziłem temat ale w pewnym momencie doszedłeś do momentu, że już musiałeś sam działać bo nikt bez fizycznego dostępu do płyty nie byłby w stanie rozsądnie doradzić.

Zabawa w retro nigdy nie wychodzi finansowo na plus :). Kiedyś miałem nadzieję, że naprawiając różne sprzęty wyjdę przynajmniej na zero a do tego będzie dobra zabawa. Zabawa może i dobra ale ilość dupo-godzin jest zwykle taka, że ja już straciłem równowartość kilku pensji poprzez nie-robienie tego co powinienem zawodowo siedząc w tym czasie nad niedziałającą płytą od jakiegoś komputera :).
2
[#64] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #62

Rozumiem, że części tyle kosztowały przez folię klawiatury?
[#65] Re: A600 nie działa klawiatura

@Hubez, post #64

Dokładnie tak. No i jeszcze nie potrzebnie przeze mnie kupiona cała dodatkowa klawiatura do A600. Oryginalnie była zielona, ja kupiłem niebieską. Okazało się, że poza kolorem folii różnią się też kształtem młoteczków. W zielonej były z okrągłym wejściem pod klawisz i zewnętrzną sprężynką a w niebieskiej z kwadratowym wejściem klawisza.
[#66] Re: A600 nie działa klawiatura

@bfgmatik, post #63

Jestem bardzo zadowolony, że udało mi się przywrócić życie tej sześćsetce. Pieniądze, to rzecz drugorzędna. Ważne, że działa . Wieczorem będę "komponował" dla niej system . Musi być suport dla PCMCIA i koniecznie WHDLoad.
Jeszcze raz serdeczne dzięki za pomoc.

Trzy wypowiedzi wyżej :

- ścieżka łącząca bazę rezysotra Q622, z biegunem dodatnim kondensatora C611 i przewłoką na drugą stronę płyty głównej.


Oczywiście chodzi o tranzystor Q622.


Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 15:25:34 przez zilog
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem