[#31] Re: A600 nie działa klawiatura

@bfgmatik, post #30

Problem w tym, że ta dioda raz miga a raz nie. Czasem w ogóle nie miga i klawiatura nie reaguje wcale. Czasem, caps lock świeci się cały czas, czasem mruga w odstępach 1 sekundowych. Innym razem wszystko jest ok, poza reset.
Resetu poprzez Ctrl+Amiga+Amiga nie ma wcale i nigdy. Nawet jak klawiatura reaguje w miarę normalnie, po dwukrotnym wciśnięciu w/w kombinacji "trzech króli", klawiatura przestaje reagować na naciskanie klawiszy.
Objawy są dziwne, ale jeśli mam być szczery, elektrolity na płycie, wyglądają podejżanie. Niektóre są napuchnięte. Zamówiłem więc racap set i czekam aż przyjdzie. Może jutro? Potem dam znać.
W razie konieczności jestem również gotów wymienić MPU.
Poza klawiaturą Amiga działa, na pierwszy rzut oka normalnie. Ale nie testowałem portów ani dźwięku jeszcze, więc mogę się mylić.


Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 20:17:02 przez zilog
[#32] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #31

Jak mówiłem, układ resetu jest względnie niezależny od MPU i bazuje na układach U36 oraz U14. Ja bym nie ruszał MPU dopóki nie wyjaśni się sprawa tego resetu. Czasami wysycha elektrolit C612, który zaburza działanie U14, można spróbować go wymienić.

Tak czy inaczej trzeba zrobić recap tylko musisz mieć świadomość, że to przy elektrolitach SMD nie jest to łatwe :).
[#33] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #31

Wróżenie z fusów i bez zdjęcia pcb, obstawiam zżarte ścieżki.
[#34] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #31

Proszę się przyjrzeć kwarcowi Y621 (wygląda jak kondensator tantalowy w niebieskiej obudowie), między U13 a U7. Może jest jakoś naruszony i nie ma zawsze styku z płytą główną. Widziałem taki przypadek w A1200, że przez ten element klawiatura szwankowała.
[#35] Re: A600 nie działa klawiatura

@readwrite, post #34

Sprawdzę ten kwarc jutro.
[#36] Re: A600 nie działa klawiatura

@bfgmatik, post #32

Robiłem już recap w swojej A1200, mam też jako takie doświadczenie z lutownicą. Powinno być ok.
[#37] Re: A600 nie działa klawiatura

@AD99, post #33

Płyta i ścieżki, za wyjątkiem pinu 6 złącza klawiatury, wyglądają OK.
Jutro wrzucę fotki.
[#38] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #37

Pin 6 (dla pewności - licząc od lewej) obsługuje tylko prawy shift, jeżeli była przerwa to tylko ten klawisz by nie działał. Musi być coś jeszcze.
[#39] Re: A600 nie działa klawiatura

@bfgmatik, post #38

Witam ponownie,

Dziś wymieniłem wszystkie kondensatory na nowe. Przejrzałem też ścieżki i pomierzyłem sygnały. MPU dostaje VCC na pinie 44 i 24. Ma też stan rz wysoki a raz niski na 11 i 12. Na U36 74F27, który jest bramką logiczną i odpowiada za wysłanie sygnału reset do U14 po wciśnięciu "trzech króli" na nóżce 1,2 i 13 jest stan wysoki. Niewiem czy tak powinno być.

Amiga nadal zachowuje się bez zmian po wymianie kondów. Klawiatura okazjonalnie załącza się normalnie, większość czasu nie działa wcale. Stale nie działa reset.

Kwarc 3KHz obok U13 sprawdzony, generuje sygnał sinusoidalny.

Podsumowując, jestem tam gdzie byłem. Nie posunąwszy się ani o centymetr do przodu.

Łapcie fotki:


link


link


link


link


link


link

Jakieś pomysły?

Klawiatura wybiera klawisze na zasadzie zwarcia do masy danej linii, tak? VCC na złączu taśmy jest do CAPS LOCK jak mniemam. Znaczy aby podać sygnał Ctrl+Amiga+Amiga które piny muszę zewrzeć do masy aby ciągle nie wachlować i tak już zmęczoną klawiaturą?

Sąsiad z Poznania ma jakieś pomysły? Ja z Wrześni.


Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 17:26:10 przez zilog
[#40] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #39

Tak na szybko: tylko niektóre klawisze są zwierane do masy: shifty, alty, ctrle i amigi. Reszta jest robiona bardziej skomplikowanie - matrycowo, przez MPU bo inaczej miałbyś tyle linii ile klawiszy :).
Jeżeli na U36 masz stan wysoki po wciśnięciu trzech króli to albo nie masz masy na klawiaturze - pin 30, skrajny po prawej, albo młoteczki przycisków są uszkodzone (tak było u mnie - miały rezystancję parę kOhm zamiast 100 Ohm w efekcie na U36 miałem jakieś stany pośrednie typu 2.5V po wciśnięciu) albo masz uszkodzoną membranę klawiatury.
[#41] Re: A600 nie działa klawiatura

@bfgmatik, post #40

Stan wysoki jest przy nie naciśniętych królach. To właśnie jest dziwne. Na 1,2 i 13 U36 mam +5V przy zwolnionych klawiszach i nawet bez podpiętej klawiatury.
[#42] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #41

Eeeee, bo pullup do 5V jest robiony przez MPU który też jest do nich podłączony równolegle z U36. Zmierz po wciśnięciu klawiszy bo jestem ciekaw. Pullup do 5V w MPU ma około 2kOhmy czyli bardzo mało jak na pullup i u mnie był właśnie z tym problem przy dużej rezystancji młoteczków klawiszy.
[#43] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #41

Witam.
Sprawdź napięcie na pin 1 (_reset) względem pin 22 (Vss /masa).
Podobnie pin 44 i 4 ( Vdd i Vpp +5V).
I jeszcze na pin 2 (_irq).
To tak na początek.
Pozdrawiam.
[#44] Re: A600 nie działa klawiatura

@ted, post #43

Sprawdzę w najbliższym czasie. Dzięki serdeczne za zainteresowanie tematem.

Następne kroki poza sprawdzeniem powyższych sygnałów na MPU, jakie planuję wykonać tylko w związku z niedziałającym resetem, to wymiana U36 i U14. Są to stockowe scalaki a więc, powinny być łatwo dostępne i tanie.

Jest jeszcze jedno, co zaobserwowałem. Amiga po włączeniu zasilania, czasem (rzadko) nie przechodzi testu POST. Zamiast białych kolorów, przechodzących w szare (kick 37.350), jest bardzo ciemno szary kolor i zwiecha - szary bez końca (nie guru). Po ponownych załączeniu zasilania, POST przechodzi OK. To właśnie podczas tej sekwencji POST inicjalizowany jest MPU. Jeśli na tym etapie nie zaskoczy, później już nic go do pracy nie zmusi a przynajmniej tak wynika z moich dotychczasowych doświadczeń.

Co myślicie?

Później ewentualna wymiana timera 555.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 10:01:21 przez zilog
[#45] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #44

Przy okazji sprawdzania, padła taśma klawiatury Kupiłem na Allegro współczesny zamiennik. Facet reklamuje się jako bywalec PPA? Który to z nas?
[#46] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #45

Ale kupiłeś membranę PCB z taśmą FFC? Jak tak to dobrze, przynajmniej jedno potencjalne źródło problemów będzie wyeliminowane :). Ja w sumie obstawiam od początku, że tamta membrana była przyczyną problemów.
[#47] Re: A600 nie działa klawiatura

@bfgmatik, post #46

Dokładnie tak. I też zaczynam się przychylać do tej opinii. Wydaje się, że z nie do końca stykającą taśmą, MKU może chyba wariować. Ale i tak nie rozwiązuje to problemów z resetem. Zastanawia mnie, dlaczego na U14 (czy jest podłączona klawiatura, czy nie, jest wysoki stan na nóżce 2 od U14 (4.8V), jakiś nieustalony (2.7) na nóźce 3 i niski na 12. A wszędzie powinny być wysokie Chyba.
Za to napięcie na ujemnej nóżce kondensatora C611 jest wysokie (4.8V) a więc w normie. Czy może uwalony jest U36? Chyba muszę go wylutować i zobaczyć jak na nóżkach 2, 3 i 12 jest bez niego. Nóżki te są bezpośrednio podłączone do MKU i odpowiadają odpowiednio za lewy klawisz Amiga, Ctrl i prawy klawisz Amiga.

Natomiast co do klawiatury, to starej folii wytarły się styki na taśmie i jest to już ewidentne. Ten zamiennik klawiatury ma tę zaletę, że zamiast taśmy jest płytka PCB na końcu a więc nie będzie się wycierać i w związku z tym, powinien być znacznie trwalszy niż folia.




Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 20:01:38 przez zilog
[#48] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #47

Teoretycznie daje się zregenerować styki poprzez skrócenie taśmy o parę milimetrów i zdrapanie warstwy izolacji :). Trzeba zdrapywać paznokciem bo wszystkie twardsze narzędzia natychmiast zdrapują też ścieżki z taśmy. Mi się udało moją taśmę w ten sposób ratować dwukrotnie. Ale poczekaj już może na tą nową membranę. Mam podobną w A1200 chyba od tego samego projektanta/sprzedawcy i jestem zadowolony.
[#49] Re: A600 nie działa klawiatura

@bfgmatik, post #48

Próbowałem się dziś bawić w to skracanie, ale mam zbyt marfiane łapy do takiej dłubaniny. Już lepiej poczekam na ten zamiennik
[#50] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #47

Chodzi o U36. Ale namieszałem.
[#51] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #50

A spróbuj zewrzeć obie końcówki C611 wtedy powinien nastąpić reset wygenerowany przez U14-NE555. Samo zwarcie końcówek nie powinno mieć negatywnego efektu (bo to jest wyjście podciągane do plusa rezystorem 1MOhm i zwierane przez tranzystor na wyjściu U36 do masy (podczas resetu).

Jeżeli na wejściach 1, 2, 13 układu U36 nie masz stanów wysokich przy odłączonej taśmie to faktycznie może być uwalony U13-MPU albo U36 albo gdzieś są zwarcia/przerwy. Normalnie MPU podciąga te linie do plusa a w momencie naciśnięcia klawiszy resetu one schodzą do masy i wtedy wyjście układu U36 jest zwierane do masy przez wewnętrzny tranzistor i U14-NE555 generuje reset.
[#52] Re: A600 nie działa klawiatura

@bfgmatik, post #51

Nóżki U36, stan bez klawiatury: 1 - niski, 2 - niski, 13 - wysoki, 12 - niski.

Zwarcie C611 nic nie daje, tak jak i zwarcie emitera i kolektora tranzystora Q622.
[#53] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #52

No to w sumie dziwne, wygląda jakby nic tam nie działało tak jak trzeba :). Bo nawet sam NE555 powinien zrobić reset nawet gdyby reszta nie działała...
[#54] Re: A600 nie działa klawiatura

@bfgmatik, post #53

Dzisiaj podałem stan wysoki na KB_RESET bezpośrednio. I nic.
[#55] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #54

Ten sygnał to /KB_RESET - zwarcie do masy powinno wymusić restart.
[#56] Re: A600 nie działa klawiatura

@readwrite, post #55

No właśnie, że nie wymusza. Mało tego. Zdaje się, że KB_RESET powinien być zawsze w stanie wysokim bo niski to właśnie reset a u mnie jest w niskim. To co, uwalony Gayle? Obraz jest, IDE działa, chip też pokazuje, że jest 1MB, więc nawet jeśli Gayle, to chyba nie do końca uwalony.
Chyba polegnę przy tej Amidze.
Czekam dalej na ten zamiennik klawiatury.


Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 21:37:27 przez zilog
[#57] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #56

A ja nawet nie wiedziałem, że Gayle pośredniczy w resecie ale rzeczywiście tak jest. Ale mierzyłeś napięcie bezpośrednio na nodze od Gayle? Może sygnał nie dochodzi do Gayle bo gdzieś jest przerwa? Jak na Gayle masz stan niski to chyba nie jest z nim dobrze, pewnie uszkodzone wejście.

Pozostaje jedynie pomyśleć sobie, że przynajmniej tymczasowo reset z klawiatury nie jest aż tak potrzebny i szukać dalej co jest nie tak z samą klawiaturą, że nie działa... :)
[#58] Re: A600 nie działa klawiatura

@bfgmatik, post #57

Nie, na nóżce Gaylea nie mierzyłem. Jutro zmierzę i dam znać. Mierzyłem na ścieżce, która biegnie bezpośrednio do Gaylea.
[#59] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #58

Dziś zmierzyłem KB_RESET na Gayle i jest wysoki. Znaczy w normie. Sprawdziłem też jeszcze raz sygnały na nóżkach 1,2, 13 układu u36. Dzisiaj były w normie– wszystkie wysokie. Namieszane jest w tej amidze.
[#60] Re: A600 nie działa klawiatura

@zilog, post #59

Odebrałem dzisiaj nową folię, zamiennik klawiatury. Przełożyłem. Amiga raz wstaje z działającą klawiaturą a raz nie. Resetu dalej nie było, więc sprawdziłem czy jest przejście sygnału KB_RESET pomiędzy bazą tranzystora Q511 a nóżką 63 układu Gayle. Brak przejścia i nie widać na płycie żadnych uszkodzeń. Połatałem, tak jak wcześniej nóżkę 6 złącza taśmy klawiatury. Teraz Amiga resetuje się cały czas - czarny ekran po włączeniu.
Walczę dalej.

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 14:24:25 przez zilog
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem