kategorie: A500, A600
[#1] TF 536, MMU i stery video do SS
Dzień dobry.

Ostatnio zainstalowałem ShapeShiftera na dopalonej A500+. Konfiguracja: TF536 z rzekomo pełnym 030/50MHz, 64MB Fast RAM, 2MB Chip RAM, KS 3.1 i karta CF 4GB jako HDD, brak FPU.
Problem polega na tym, że SS sensownie działa jedynie na 1 bitplanie, czyli w 2 kolorach. Po układach ECS nigdy nie spodziewałem się cudów ale zakładałem, że mając procesor 030 i fast RAM, powinno dać się pracować na SS. Tymczasem zaś, praca na ekranie powyżej 2 kolorów to męka. Próbowałem użyć drivera FastECS, oraz MuEVD, ale o ile ten pierwszy próbuje się uruchomić, to drugi domaga się działającego MMU.
Mam zainstalowane MMULib a SysInfo 4.4 pokazuje, że Amiga ma działające MMU. MuTools pokazują za to, że nie ma MMU. SS też opcję odświerzania na MMU ma wyłączoną.

I co wy na to?










Czy ktoś bawi się ShapeShifterem na Amidze z układami ECS/OCS i CPU 030?


Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 16:43:51 przez zilog
[#2] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #1

Savage jest najszybszy.
1
[#3] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@Wankowicz, post #2

Ale Savage jest płatny. Nie chcę wywalać kasy na coś, co nie daje mi gwarancji, że się sprawdzi.
Jakieś inne pomysły?
[#4] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #3

Wersja demo, w ograniczonym oknie, do testów porównawczych chyba wystarczy ;)
[#5] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #1

A co o obecności MMU mówi WhichAmiga? Bez MMU ani MuEVD ani Savage nie zadziałają.
[#6] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #3

Przecież podałem ci linka do darmowej wersji demo.....
[#7] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #1

Mysle ze na pewno nie masz dzialajcego ukladu MMU bo 030 go nie ma wbudowanego.
MMU do tego procesora jest zewnetrznym ukladem 68851.
[#8] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@Phibrizzo, post #7

Pomyliłeś 030 z 020, 68030 oczywiście posiada MMU i to jest jedna z podstawowych różnic między nimi.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 18:48:05 przez Jacques
2
[#9] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@Phibrizzo, post #7

Phibb :D
[#10] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@alt_, post #5

WhichAmiga mówi, że nie mam MMU.
Tak więc sytuacja jest jasna. O MMU mogę zapomnieć w tej Amidze.
Jako ciekawostkę powiem wam, że WhichAmiga identyfikuje u mnie A500+ jako A600. To tak na marginesie tego wątku .
Ktoś testował jakiś w miarę szybki sposób na 16 kolorowy ekran w SS na Amidze ECS z 030, lecz bez MMU? Chyba więcej niż 2 kolory w sensownej prędkości się nie da z tego sprzętu wycisnąć.


Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 18:57:41 przez zilog
[#11] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #10

Czyli masz niestety malowankę 680EC030 udający pełny.
1
[#12] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@Jacques, post #11

Też tak pomyślałem. 030 pełna ma mmu
[#13] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@Jacques, post #11

WhichAmiga pokazuje, ze mam 68EC030, więc MALOWANKA .
A w SysInfo jest bug, bo program pokazuje głupoty.
[#14] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #13

A skąd pochodzi ten CPU?
[#15] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #13

Sprawdź jeszcze SysSpeed 2.6, jest na Aminecie.
[#16] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@Jacques, post #8

Faktycznie. Bylem swiecie przekonany ze nie ma.
Przepraszam za wprowadzenie w blad.
3
[#17] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@Jacques, post #14

Niewiem. Karte kupilem wraz z procesorem na znanym wszystkim portalu.
[#18] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #17

No to masz EC030 zamiast pełnego 030. Nie ma MMU.

Kup pełne 030. Odpal MuFastROM i MuFastZero, bez tego TF536 działa potwornie powoli. Cała Amiga dostanie skrzydeł po odpaleniu MuFastROM. A Shapeshiftera wtedy odpalisz z MuEVD i wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie. Mówię całkowicie poważnie.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 22:35:29 przez alt_
[#19] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@alt_, post #18

Procek jest taki, jak na zdjeciu u gory. SysSpeed pokazuje 68030 a wiec pelne 030. Przy probie odpalenia MuFastROM dostaje komunikat "MuFastROM requires working MMU".
SysInfo i SysSpeed informuja o pelnym procu. WhichAmiga i AIBB twierdza, ze mam wersje EC.
Poniewaz nie dziala mi pakiet MuTools a funkcja MMU w SS jest zablokowana zakladam, ze jednak nie mam na TF536 pelnego 030.
Proca nie bede wymienial. Wystarczy to co jest. Poprostu na A500+ nie pobawie sie SS w kolorkach, ale strata niewielka, bo mam to samo na A1200 z TF1260.
Temat do zamkniecia.

Dziekuje wszystkim za zainteresowanie. Przepraszam za brak polskich znakow w ostatnich postach - sa pisane na Amidze

Fajna masz ta obudowe w A1200 Alt. Wczoraj ogladalem twoj przeglad dem na YT.


Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 23:31:46 przez zilog
[#20] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #19

Fajna masz ta obudowe w A1200 Alt. Wczoraj ogladalem twoj przeglad dem na YT

Dzięki ;)

Naprawdę polecam pełne 030 w TF536. Ta karta dopiero nabiera wtedy sensu.
1
[#21] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@alt_, post #20

Naprawdę polecam pełne 030 w TF536. Ta karta dopiero nabiera wtedy sensu.


Byćmoże w przyszłości wymienię ten procek na pełny. Amigowanie nigdy się nie kończy.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 23:34:12 przez zilog
1
[#22] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #21

Powodzenia Enter i faktycznie, 030 dostaje Kopa z mmu
[#23] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #21

Mnie zastanawiało źródło tego CPU, bo jeśli sklep amigowy to można by złożyć reklamację.
[#24] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@juen, post #22

Naprawde 68030 z MMU dostaje kopa? Bo ja slyszalem opinie, ze raczej spowalnia Amige, i to ponad parenascie procent. Choc moze to zalezy od karty turbo.
[#25] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #1

po pierwsze primo wygląda na to że masz pełną 030 - skoro sysinfo pokazuje, że masz MMU w użyciu (zawsze możesz jeszcze wstawić lepszej jakości zdjęcie procka), jak byś nie miał MMU to by pokazywało N/A. whichamiga to raczej stary program i nie do końca daje radę z rozpoznawaniem procków zainstalowanych na nowoczesnych kartach u mnie na TF330 pokazywał że mam procek 7,1 MHz

po drugie primo - z tymi sterownikami i obsługa MMU to jest dziwnie, czasem chcą działać czasem nie..

po trzecie primo
Ktoś testował jakiś w miarę szybki sposób na 16 kolorowy ekran w SS na Amidze ECS z 030, lecz bez MMU?

tak bawiłem się na A600 z Furią eco020 :) i w 16 kolorach da się używać Maca - o graniu zapomnij bo do grania to i AGA hmm jest nie jest najlepsza. Działałem i w Fusion-ie i Shapeshifter-erze.
W ShSh używałem przede wszystkim stnd 16 kolorowego sterownika



Teraz mam kartę A630 z 030@50 i tak na szybko uruchomiłem ze sterownikiem FastECS i działa, troszkę szybciej niż przy Furi - ale to może być "wina" szybszego procka . W pliku info od FastECS piszą że wymaga czipsetu ECS. A jeszcze ja z tym sterownikiem FastECS musiałem uruchamiać z bardzo ubogiej wersji WB, prawie że CLI - bo mi pamięci Chip brakowało.

MuEVD nie testowałem jeszcze ale jutro albo po weekendzie coś tam się pobawię
Tutaj parę fotek z porównań osiagów TF360 na różnych emulatorach i sterownikach graficznych. Również pliko partycja z programem testującym i tymi wynikami - również z Furią (ECS). Niedługo postaram się uzupełnić o kartę A630 z różnymi sterownikami graficznymi..
[#26] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@Don_Adan, post #24

Daje kopa w A500 jeśli włączymy FastROM - bo 16-bitowy kickstart bardzo ogranicza wydajność exec.library i innych komponentów systemu.
[#27] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@RokiS, post #25

Kolega ma EC030. SysInfo pokazuje głupoty. WhichAmiga mówi EC030, MMU.lib nie widzi MMU.
[#28] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@alt_, post #26

Tak MMU do tego się przydaje. Choć są producenci kart turbo którzy w swoim sprzęcie umożliwiają skopiowanie kicka do Fastu bez posiadania pełnego procka - jak np w Furi :)
[#29] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@alt_, post #27

może źle zainstalował MMULib, tego nie wiemy
[#30] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@RokiS, post #29

Nadal WhichAmiga mówi że ma EC030. Nie wiem tez jak mógł źle zainstalowac mmulib. Skoro narzędzia MuTools mówią że nie ma MMU to znaczy że biblioteka działa - i - nie widzi MMU...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem