kategorie: A500, A600
[#31] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #19

spr na najnowszej wersji WhichAmiga_Extended_1.4


https://www.szybkiplik.pl/wCc47syYVp
[#32] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@RokiS, post #29

MMULibs zainstalowalem poprzez dołączony installer i dokładnie w taki sam sposób jak na stojącej obok A1200/060. Na A1200 pakiet działa bez problemu a na A500+ nie. Prawdopodobnie mam wersje EC030. Nie chce mi się otwierać Amigi, problem nie jest aż tak bardzo istotny. Może jeszcze do tego tematu wrócę.
[#33] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@Don_Adan, post #24

przy tf536 bez mmulibs wszystko mi muli, po odpaleniu mmu wizualnie widac, ze wszystko dziala szybciej (zaczynajac od rysowania okien)
[#34] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@Cezarykl, post #31

Sprawdziłem. Nadal WhichAmiga pokazuje 68EC030 i identyfikuje A500+ jako A600.
[#35] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #34

Patrz Pan,a u mnie wykrywa A600 z A630 r3 jako A500+. Musimy się zamienić
[#36] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #34

Dlatego pewnie że widzi IDE na TF536 i stąd wnioskuje że to A600. WhichAmiga średnio dobrze zgaduje model Amigi. Natomiast bardzo dobrze pokazuje jaki Amiga ma proesor. Zatem, skoro mówi EC030, to znaczy że tak jest.

CHYBA ŻE... masz założoną zworkę MMUDIS na TF536.
[#37] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@alt_, post #36

A jest tam taka zworka? Niewiem. Musialbym rozbebeszyc Amige.
Dam znać.

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2023 21:38:48 przez zilog
[#38] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #37

Powinna być na karcie. Otwórz, zobacz, podeślij nam fotkę samego CPU przy okazji.
[#39] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@juen, post #33

Wlasnie tak sie zastanawialem, czy wszystkie karty turbo Terrible Fire nie maja jakiegos bledu konstrukcyjnego (moze kontroler pamieci ?), ktory dopiero mmulibs naprawia. Z tego co wiem Blizzardy z 68030 maja lepsze osiagi w MIPS-ach bez aktywowanego MMU niz z aktywnym MMU. A wiesz moze jakie sa osiagi w MIPS-ach dla TF 68030 50 MHz (z aktywnym MMU) vs Blizzard 68030 50 MHz (bez aktywnego MMU)? Chodzi mi o karty dla A1200, zeby porownanie bylo jak najbardziej zblizone.
1
[#40] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@Don_Adan, post #39

Blizzard 1230 ma zbliżone wyniki w MIPSach z włączonym i wyłączonym MapROMem. TF1230 też. Ale tu nie o to chodzi. Po prostu ROM siedzący w powolnych kościach daje się we znaki. W a1200 jest on 32-bitowy, to jeszcze tego tak nie widać. Ale w A500 masz 16-bitowy ROM i dostęp do niego jest koszmarnie powolny dla 030 taktowanej 50MHz.
Powolność ROMu nie będzie miała wpływu na czystą moc obliczeniową. Ale będzie miała wpływ na to z jaką prędkością może działać exec i reszta rzeczy w ROMie. Stąd powolność TF536 bez MapROMu.
[#41] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@alt_, post #40

Ah, to dlatego TF330 w CD32 na gołym systemie bez MMULibs działa nieporównywalnie szybciej niż TF536 w A500? Robiłem taki test, że mam goły Workbench na karcie SD zainstalowany pod WinUAE w PC. Wkładam kartę to A500+TF536 i muli jakby nie było turbo. Wkładam do CD32+TF330 i działa nieporównywalnie szybciej.

Muszę w końcu dograć te MMULibs i się pobawić bo od pół roku mam kartę i jeszcze tego nie miałem czasu zrobić :).
[#42] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@bfgmatik, post #41

a z tego co pamiętam to wystarczy komenda CPU Fastrom, i już.
komenda która chyba jest w każdym WB.
i nic nie trzeba instalować...
wystarczy wywołać ją w "execute command" czy tam w naszym języku będzie wykonaj polecenie albo jakoś tak (górna belka WB) i w 3 sek sprawdzić
ba i tą komendę cpu Fastrom nawet w ss możesz na stałe wpisać...

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 09:26:33 przez RokiS
[#43] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@RokiS, post #42

Nie no takie oczywiste oczywistości jak FastROM, Instruction Cache i Data Cache mam powłączane, załatwia mi to MCP. Powyższe mają się nijak do MMU.
Najbardziej, to na Amigach bez AGA zamula zapchane DMA i niski transfer w obrębie pamięci Chip. Praca na ekranie 640*512 w 16 kolorach to mordęga na ECS. Receptą tutaj może być chyba tylko karta graficzna lub jakieś Indivision.

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 12:14:39 przez zilog
[#44] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #43

z tego co wiem to komenda CPU Fastrom korzysta z MMU, także ten tego...
a indivision to nie karta graficzna, "nic" nie przyśpiesza...

a jeszcze pytanie: Twój WB to gotowiec? Czy sam od zera go instalowałeś?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 12:56:29 przez RokiS
[#45] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@RokiS, post #44

Rzeczywiście IndivisionAGA nie ma nic wspólnego z kartą graficzną, ale wersja ECS, to co innego bo o ile się orientuję ma wbudowany dodatkowy 256 kolorowy tryb graficzny a więc nie jest to tak do końca zwykły scandoubler.

Mój WB A500Plus, to własna instalacja. Jest to OS3.1 z dodatkami, takimi jak FBlit, czy MCP:



a tu jeszcze z drugiej Amigi z IndivisionAGA i TF1260:




Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 14:13:27 przez zilog
[#46] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #45

mówisz oczywiście o zewnątrznej karcie od indivision czyli graffiti .. może i coś takiego było... ale kolejnych wersjach to jest tylko emulacja graffiti... która działa jak działa :) i wersji ECS i w wersji AGA :)
[#47] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@RokiS, post #46

Nie orientuję się dokładnie, bo nie mam IndivisionECS. Moja wypowiedź w tej materii, to li tylko przypuszczenia oparte na pobieżnej lekturze informacji o w/w. Słyszałem po prostu, że wersja ECS ma dodatkowy 256 kolorowy tryb graficzny i tyle. Wersja AGA nic podobnego nie oferuje. Są w niej podrasowane rozdzielczości, takie jak 1024x768, ale dalej jest to oparte na chipsecie AGA, który podobne rozdzielczości wspiera przecież natywnie. W IndiECS wspomniany tryb 256 kolorów jest czymś dodanym i raczej na ECS się nie opiera, dlatego IMHO nie jest to do końca scandoubler.
Mogę się mylić.


Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 14:59:54 przez zilog
[#48] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #45

Cześć. Może nie w pełni w temacie, ale czy mógłbyś powiedzieć jak uzyskałeś taką rozdzielczość na tym obrazku z 1200 - czy to dzięki Indivision (?) i jakie dodatki "upiększające" masz zainstalowane?
[#49] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@prz, post #48

ogólno dostępne sterowniki monitora z aminetu
można instalować bez indivision
ja u siebie w A600 mam pulpit 800x600 w 16 kolorach..., przy 030/50 jakoś można go używać :p

po prostu, że wersja ECS ma dodatkowy 256 kolorowy tryb graficzny i tyle.
no ja niestety w WB nie mogę uzyskać 256 kolorów z Indi V2, współpraca z grami jest " średnia" :p

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 16:03:08 przez RokiS
[#50] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@prz, post #48

Rozdzielczość 1024x768 i 64 kolory jest dzięki IndivisionAGA MKIII. System 3.2 + Directory Opus Magellan II v5.91 i do tego Limpid Clock, AmigaEye, MCP, FastBlit. Wolnego Chipu po starcie zostaje ok. 1380KB. Śmiga bardzo ładnie.

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 16:03:41 przez zilog
[#51] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@RokiS, post #49

Tak, ale na ogólnodostępnych nie uzyskasz 1024x768. Mnie się to w każdym razie nie udało - max 800x600 bez Indivision.
Nie wspominam tu o całkowicie nieproporcjonalnym 1280x512.

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 16:11:29 przez zilog
[#52] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@RokiS, post #49

Eee no to jak kolega ma IndiECS, to co ja się tu będę produkował .
Czyli nie ma toto trybu 256 kolorów?
[#53] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #51

Tak, ale na ogólnodostępnych nie uzyskasz 1024x768.
bo indivision to rozbudowne narzędzie, nie każdy się umie nim obsługiwać, a ono potrafi działać na nietypowych parametrach wyświetlania.
nie każdy monitor potrafi wyświetlić obraz wymuszony przez te sterowniki monitora a indivision zamienia ja na tryb jadalny dla większości jak nie dla wszystkich ekranów...
display or flickerfixer that can handle the screenmode frequencies
- tak jest w opisie tych sterowników...

Eee no to jak kolega ma IndiECS, to co ja się tu będę produkował .
i tak mam indi V2 i indi MK3 :p
w MK3 ta emulacja też tak średnio działa np w emulatorze Fusion wyświetla głupoty, w Doom-ie lepszy szybszy procek niż te emulacja grafitti.
a jeżeli interesuje was tryb ham6 bądź ham8 na pulpicie to jest screen mode od mui . na AGA można się pobawić, na ECS tylko tryb low-res...

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 16:16:20 przez RokiS
[#54] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@prz, post #48

Z Indivision AGA Mk2 (a zapewne również i Mk3, ale nie posiadam) można uzyskać ekran 1280 x 1024, korzystając ze sterownika XTreme. Trzeba tylko pamiętać, że ten tryb pochłania spore ilości pamięci chip, 160 kB na każdy bitplan. Przy skromnych 8 kolorach (takiego WB używam na co dzień) to już jest 480 kB chip RAM...
[#55] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@Don_Adan, post #24

To jest pewnie przekonanie wynikające z możliwości przemapowania KS z płyty do fastu, co powoduje zauważalny wzrost wydajności systemu, ale nie zmienia nic w grach, które nie korzystają z systemu.

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 16:37:03 przez san_u
[#56] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@zilog, post #47

W IndiECS wspomniany tryb 256 kolorów jest czymś dodanym i raczej na ECS się nie opiera


To jest tryb, który korzysta bezpośrednio z pamięci na Indivision, tak jakby to była taka pseudo karta graficzna, zostało to usunięte w Indivision V2, bo w zasadzie tylko ADOOM potrafił z tego korzystać i był też eksperymentalny sterownik Picasso wymagający MMU, podobno tryb ten nie był stabilny (Jens).

Jest też emulacja Graffiti (też 256 kolorów), czyli takiej zewnętrznej "karty" graficznej, która także miała niewielkie zastosowanie.

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 16:46:30 przez san_u
[#57] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@san_u, post #56

karta Indivision (Graffiti) była zewnątrza i posiadała te cuda ( i była uniwersalna dla ECS i AGA).
Indivision ECS (dla ułatwienia możemy nazywać V1) jest wewnętrzna.
Nie posiadałam osobiście Indivision ECS (V1) ale z różnych źródeł wynika, że ona już miała emulacje Graffiti :)
A i z tego co kojarzę to Doom ale na AGA miał "korzyści" z graffiti.
[#58] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@RokiS, post #57

Tak jest, ma Graffiti, ale ADooma mi się nie udało na tym uruchomić, tylko chyba NEMAC IV o ile dobrze pamiętam. Jest odsetek gier, które nie chce działać z włączonym Graffiti, nie pamiętam już co, ale w którejś grze robił się żółty ekran i chwilę mi zajęło znalezienie przyczyny. Z tego co można wyczytać na stronie Jensa, to Graffiti działało w trybie chunky, stąd pewnie ten zysk w Doomie.
[#59] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@san_u, post #55

Nie wiem, ekspertem od sprzetu nie jestem, ale dla mnie to raczej cos zwiazanego z cachem by bylo, ze nie dziala on prawidlowo na kartach TF jesli MMU nie jest aktywne. Bo samo mapowanie ROM-u do fastu kopa wedlug mnie nie da. Nie pamietam w kazdym razie, zeby on byl w mojej A4kT, ale to bylo tak dawno, ze cos moze juz zle pamietam.
[#60] Re: TF 536, MMU i stery video do SS

@Don_Adan, post #59

A4K może ma szybszy dostęp do KS i na pewno na szynie 32-bit jest, w końcu to był PRO komputer, natomiast w A500 i A600 jest on na szynie 16-bit i w dodatku dostęp do niego musi się odbywać z prędkością 68000 7MHz (ok 3MB/s), bo jego timingi muszą być emulowane przy dostępie do układów na płycie Amigi.

Chętnie bym to pokazał, ale musiałbym nagrać filmik albo znaleźć jakiś przyklad na YT, wizualnie test WritePixel z AIBB daje szybkie porównanie. Myślę, że jednak potrafisz sobie wyobrazić różnicę w działaniu KS w pamięci o przepustowości 3MB/s, a np. 20MB/s.

Jeśli chodzi o cache, to nie wykluczam, że masz też rację i w tym miejscu, aczkolwiek na małych Amigach władowanie KS do fastramu robi różnicę w WB i w transferach z dysku.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem