kategoria: A600
[#1] a600 czarny ekran
Witam, po wymianie kondensatorów pojawił się problem , czarny ekran. Kondensator C612 wymieniłem na tantal (106v 1317) i po około minucie poszły iskry z niego. Podmieniłem na inny ale nic nie pomogło. Mierzyłem układ U14 NE555 na pinie 3,5,6,7 jest po 3,6v a powinno być 5v na chwile później spaść do 0 a na pinie 4 jest 5v, po wylutowaniu u14 wszędzie jest 5v, dioda od zasilania świeci a na klawiaturze caps lock nie świeci
[#2] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #1

Oddaj do serwisu, który naprawia Amigi.
2
[#3] Re: a600 czarny ekran

@Drakon, post #2

Popieram przedmówcę.
Oddaj do serwisu/osoby która naprawia Amigi.
Zamieszczenie ogłoszenia w dziale "Giełda" też będzie dobrm pomysłem.

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 11:13:17 przez stachu100
3
[#4] Re: a600 czarny ekran

@stachu100, post #3

coś więcej możecie mądrego napisać? czy taki niski poziom macie? Po co takie daremne komentarze?
[#5] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #4

Wyhamuj proszę, niezbyt mile widziany jest tu taki styl wypowiedzi. Koledzy powyżej bardzo dobrze wiedzą co piszą, tak i ja doradzam jeśli nie masz doświadczenia z Amigami.



Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 11:42:34 przez Stoopi
[#6] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #1

Skopałeś coś po wymianie i tyle. Sam sobie jesteś winny. Nie ogarnąłeś tego, a teraz chcesz komputer sam naprawić?
[#7] Re: a600 czarny ekran

@Hubez, post #6

A co w tym dziwnego, że jak sie coś samemu zepsujesz to próbujesz to naprawić?
1
[#8] Re: a600 czarny ekran

@Hubez, post #6

widzę następny mądry, kolego robię już 3 amigę i nie było wcześniej problemów, wracająć do tematu być może padł całkiem układ ne555, wcześniej nie działał reset
[#9] Re: a600 czarny ekran

@Hubez, post #6

po wymianie kondensatorów pojawił się problem , czarny ekran. Kondensator C612 wymieniłem na tantal (106v 1317) i po około minucie poszły iskry z niego.


Skopałeś coś po wymianie i tyle.


domyślam się, że odwrotnie wlutowałeś kondziory
i dostałeś fajerwerki.

zawsze sprawdzaj polaryzacje, szczeg. tantali :)
[#10] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #8

Na starych kondensatorach działała, na nowych jest czarny ekran. Wlutuj stare i po problemie.
1
[#11] Re: a600 czarny ekran

@Hubez, post #6

A tam. Od razu coś źle zrobił. Iskry z tantali to codzienność.
link

Trzeba pomóc i doradzić.
Jak wygląda sygnał _RST i _HLT? Pokaż oscylogramy
Jaka byla wydajność zasilacza na 5V gdy tantal poszedł z dymem. Co to za kondensator dokładniej? Masz fotki jak go wlutowałeś? Jak poszedł z dymem?
Co się dzieje po wymianie U14? To pospolity układ, więc pewnie masz go pod ręką jak masz lutownicę.

Jak sygnały wymienione wyżej będa ok to sprawdź zegary. Najlepiej powrzucaj tu fotki przebiegów.
Pokaż note tego tantala. Gdzie go kupiłeś?
[#12] Re: a600 czarny ekran

@snifferman, post #11



To co powyżej to oczywiście nie do kolegi Sniffermana tylko dla autora wątku. Tantale mają oznaczony kreską (+) a nie minus.

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 12:25:34 przez zyga64
1
[#13] Re: a600 czarny ekran

@Cezarykl, post #9

dobrze wlutowałem, z paskiem jest +
[#14] Re: a600 czarny ekran

@zyga64, post #12

Niech rzuci kamieniem ten kto nie wlutował swojego pierwszego tantala odwrotnie przez tą przeklętą kreskę na plusie. :)

Masa500plus: jak poszły iskry to musiał być odwrotnie wlutowany bo tam napięcie nie przekracza 5V więc o przekroczeniu zakresu dopuszczalnych napięć nie ma mowy.
1
[#15] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #13

no to tantale zawsze dawaj na ciut większe napięcie,
np: w miejsce oryg kondziorów 16v dawaj tantale na 25v
:)
[#16] Re: a600 czarny ekran

@snifferman, post #11

kolego kondensatory kupilem komplet na allegro. symbol tego C612 (106V 1317) tantal sprawdzałem ma 10uf nie wiem jak z napięciem bo nie moge rozszyfrować kodu. Według sprzedawcy jest to 10uF 25v. Zasilacz drugi podmieniałem i to samo. U14 nie mam na podmianke, wylutowałem i teraz na pinie 8 jest 4,6V czyli za kondensatorem C612. wszystkie kondensatory są dobrze wlutowane sprawdzane przejścia i polaryzacja. Teraz zaobserwowałem że juz nie ma czarnego ekranu tylko paski migają
[#17] Re: a600 czarny ekran

@Cezarykl, post #15

Pan Liu ci namaluje nawet 500v jak sobie tak zamówisz. To nie znaczy, że nie zostawi po sobie krateru przy 16v. A co do wątku głównego, to co sie dzieje po wymianie U14?

Niech rzuci kamieniem ten kto nie wlutował swojego pierwszego tantala odwrotnie przez tą przeklętą kreskę na plusie. :)






Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 12:43:53 przez snifferman
1
[#18] Re: a600 czarny ekran

@snifferman, post #17

zmienilem tego tantala na elektrolita c612, nie mam NE555 na podmianke




[#19] Re: a600 czarny ekran

@snifferman, post #17

snifferman: Oki, oki, zrozumiałem aluzję :D.

Masa500plus: Ale działa ten komputer teraz czy nie? Może iskry poszły z czegoś innego? Jeżeli dobrze patrzę na schemat i to jest tantal przy NE555 to jest mało prawdopodobne, żeby sprawny NE555 był w stanie podać prąd większy niż kilkanaście mA, więc o iskrach nie ma mowy, nawet o grzaniu nie ma mowy...
[#20] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #18

No to jak będziesz miał to podmień. Jak wyglądają sygnały o które pytałem?
[#21] Re: a600 czarny ekran

@bfgmatik, post #19

poszły iskry na 100% od strony GND ale przed iskrzeniem tez był czarny ekran
[#22] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #21

nie mam oscyloskopu, podmienie układ i dam znać
[#23] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #13

dobrze wlutowałem, z paskiem jest +


CZASAMI zdarzają się płyty z pomylonymi/zamienionymi oznaczeniami - i +
:)
[#24] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #8

Skoro robisz "już trzecią" to wiedzą na pewno przebijasz tych, którzy zrobili że 30 albo i więcej.

Ech...

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 16:37:01 przez perinoid
2
[#25] Re: a600 czarny ekran

@perinoid, post #24

Jakbym był takim geniuszem jak Ty to bym pewnie nie pisał na tym portalu , a więc od tego to jest żeby pomagać, ja dopiero od pół roku zaczynam zabawę z tymi sprzętami więc nie wiem po co te aluzje. Wracając do tematu zmiana NE555 nic nie pomogła dalej wychodzi z układu 3,6V i te paski
[#26] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #25

W sumie najważniejsze co wychodzi na pinie 3 NE555 bo to jest wyjście resetu. Chyba powinno wychodzić 0V, bo inaczej komputer jest w stanie resetu. Jeżeli tam wychodzi 0V a komputer nie działa to padło coś innego. Niech mnie ktoś poprawi, jeżeli nie mam racji, ale dla 0V na pinie 3, tranzystor Q511 jest zamknięty i _KB_RESET jest wysoki.
[#27] Re: a600 czarny ekran

@Cezarykl, post #23

CZASAMI zdarzają się płyty z pomylonymi/zamienionymi oznaczeniami - i +

To chyba się zdarzyło na płycie cd32 i jakiejś dużej Amidze.
Na A500/600/1200 nie spotkałem się z błędnym oznacze-
niem pól.
[#28] Re: a600 czarny ekran

@bfgmatik, post #26

z tego co wiem to na chwile powinien byc skok z 5V na 0
[#29] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #28

Może tak być, że na _KB_RESET musi wystąpić na chwilę 0V żeby logika cyfrowa ruszyła. Jeżeli masz tam 5V po włączeniu to można spróbować zewrzeć do masy na chwilę i zobaczyć czy ruszy albo chociaż czy coś się na ekranie zmieni. W ten sposób nie da się nic zepsuć bo Q511 właśnie do masy zwiera a potem rezystor R511D ściąga z powrotem do 5V. Ale trzeba na 100% wiedzieć gdzie zewrzeć żeby nie poszedł dym :).

Pomocna stronka:
https://www.amigapcb.org/
1
[#30] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #25

Witam.
Na początek proponuję zakupić szpilki pomiarowe do kabli do miernika.
W A600 są dość małe elementy SMD i odległości pomiędzy nóżkami scalaków SMD też.
Chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Spalonego PC nie żal ale Amiga - tych już nie produkują
i każda sztuka coraz cenniejsza. Czy na tym PCB były kiedyś wylane elektrolity?
Spróbuj uruchomić bez tego kondensatora z podłączonym miernikiem albo lepiej z oscyloskopem.
Ja jak lutowałem sobie Re Amigi (1200 i 600) to elektrolity lutowałem na samym końcu jak ReAmigi już działały.
Co do NE555 to sygnał _KB_RESET ta kreska z przodu napisu oznacza, że aktywny jest stan niski.
Tłumacząc na nasze to w okolicach 0V jest reset a w okolicach 5V brak resetu i komputer ma pracować.
Sprawdź czy jest reakcja na reset z klawiatury: powinno na tej linii pojawić się na chwilę stan niski.
Jest reakcja na klawisz Caps Lock?
Aby wykluczyć usterki zewnętrzne to zostaw gołą płytę główną bez flopa, dysku HDD i rozszerzenia pamięci Chip.
Najlepiej korzystać z DiagROM albo KS 1,3 bo KS 2,05 czy KS 3,x bez dysku HDD długo się uruchamiają.
Przy DiagROM przy braku obrazu jak częściowo się uruchamia komputer można skorzystać z portu Serial
i połączyć się kabelkiem do peceta i skorzystać z programu terminala.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 20:06:35 przez ted
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem