kategoria: A600
[#31] Re: a600 czarny ekran

@bfgmatik, post #29

Spokojnie można zewrzeć sygnał resetu do masy i powinno wstać. A te paski to jakiś inny problem moim zdaniem - czym jest ona podłączona, czy aby nie Compositem czasem?
[#32] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #28

Sygnały ze znaczkiem "_" przed nazwą są aktywne w stanie niskim. Co jest na pinie 3 U14 i co wychodzi z Q511.
[#33] Re: a600 czarny ekran

@snifferman, post #32

Racja, czyli nie do masy, a do +5V. Dla świętego spokoju można przez rezystor, np. 1k
[#34] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #28

Witam.
Ten "Skopany" obraz jest przez które wyjście Composite Chinch/RCA czy Video DB23?
Czy jest reakcja na podłączony dysk HDD?
Czy jest reakcja na dyskietkę w FDD?
Pozdrawiam.
[#35] Re: a600 czarny ekran

@ted, post #30

Nie no, jak się pojawiają mu paski na ekranie a nie tylko czarny ekran, to problem nie leży w ciągłym resecie Amigi żadną miarą. Ciągły reset A600 objawia się stabilnym czarnym ekranem. 3 miesiące temu przerabiałem temat niedziałającej klawiatury w A600 i było sporo pisaniny na ten temat na forum. Polecam zapoznać się z tamtym wątkiem.
Wtedy doszedłem do tego, że aby MPU Amigi mogło być prawidłowo zainicjowane, sygnał KB_RESET musi być zwarty przy włączaniu Amigi przez krótki czas do masy. Po włączeniu zasilania, nóżki 1, 2 i 13 U36 są w stanie niskim i generują jeden KB_RESET (zwarcie do masy tego sygnału). To inicjalizuje U13 (MPU), ustawiając obwody klawiszy w stan wysoki i dalej Amiga wykonuje procedurę POST i botuje się z nośnika.

Paski na ekranie wskazują na innego rodzaju uszkodzenie niż tylko NE555 i niekończący się reset. Uszkodzony NE555 to właśnie niekończący się reset, co objawia się czarnym ekranem, lub brak resetu w ogóle, wtedy nie działa klawiatura lub działa od przypadku do przypadku w zależności od stanu pracy niepoprawnie zainicjalizowanego U13. Ale nawet jak klawiatura czasem działa to i tak nie będzie działać kombinacja Ctrl+A+A.

Moją A600 udało mi się naprawić i do dziś działa świetnie. Problemem były przeżarte scieżki, padnięty NE555 i taśma klawiatury. Podczas naprawy wymieniłem wszystkie elektrolity, ale nie na tantale a na nowe elektrolity.

Tak czy owak polecam lekturę tamtego wątku, schematu A600 i PCB Explorera.

Oscyloskop bardzo się przyda przy dłubaniu.

Pozdrawiam.


Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 20:37:27 przez zilog
[#36] Re: a600 czarny ekran

@bfgmatik, post #29

kolego na tym 3 pinie mam 3,6V zwieram do masy i bez reakcji
[#37] Re: a600 czarny ekran

@alt_, post #31

kolego masz na myśli żeby 3 pin z NE555 tam gdzie mam 3,6V zewrzeć do masy? Podłączyłem przez Composit i video ten sam obraz
[#38] Re: a600 czarny ekran

@ted, post #34

podłączone przez composite i video ten sam obraz. Dysku nie mam do tej amigi a dyskietki nie sprawdzałem.
[#39] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #36

Jak zwierasz do masy to powinien się zrobić czarny ekran, inaczej coś jest bardzo źle. Wylutuj NE555 i wtedy sprawdź napięcie na pinie 3 (powinno byc 5V), potem spróbuj zewrzeć do masy ten pin 3 (bez NE555) i wtedy zobacz czy coś się zmieni na ekranie. W ten sposób robisz reset. NE555 nie jest potrzebny do testowego uruchomienia pod warunkiem, że zrobisz ręcznie reset.

Ale z opisu to kiepsko to wygląda. Ogólnie tak jak koledzy piszą, potrzeba masy sprzętu, diagromy, połączenie serial i inne narzędzia żeby zobaczyć czy komputer w ogóle cokolwiek robi po starcie.
1
[#40] Re: a600 czarny ekran

@zilog, post #35

Amige uruchamiam bez klawiatury, wczesniej nie działał reset z klawiatury i CAPSLOCK nie świeci. NE555 wymieniony i bez rezultatu, tylko dlaczego jest 3,6V na 3 pinie?
[#41] Re: a600 czarny ekran

@bfgmatik, post #39

Niekoniecznie. Jeśli uszkodzony jest Q511, to nic to nie da. Pomiar na pinie 3 Q511. Powinno przy włączeniu chwilę być 0V i później podskoczyć i trzymać 5V. Sugeruję wylutować Q511 i zobaczyć czy zwarcie padów 2 i 3 zresetuje Amige i czy wstanie.

Sam tranzystor może być uszkodzony i przywierać do masy. To może tłumaczyć to 3.6V.
1
[#42] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #40

Nie ma pewności czy jest 3.6V czy może leci tam jakiś sygnał zmienny prostokątny bo NE555 jest timerem który ma tysiąc zastosowań i jeżeli coś tam jest nie tak na płycie to może generować sygnał zmienny który miernik widzi jako 3.6V. Dlatego koledzy zalecają oscyloskop :).
[#43] Re: a600 czarny ekran

@snifferman, post #41

No tak właściwie powinno się robić pomiary na _KB_RESET :).
[#44] Re: a600 czarny ekran

@bfgmatik, post #43

Tak. Sam tranzystor w tym układzie mozna też "sprawdzić" wylutowując U14 i zwierając Pad 3 od niego na chwilę z masą. Powinno to zamknać Q511 na tą chwilę i pociągnąc linie _KB_RESET do masy wywołując reset. Sugeruje jednak najpierw wylutowac sam Q511 i sprawdzić reset jak pisałem wyżej.
U14 w tym układzie działa tak, że podczas uruchomienia trzyma chwilę _KB_RESET na 0V oraz reaguje na reset z klawiatury.
Odcięcie go i sprawdzenie resetu ręcznie pozwoli przetestować czy wszystko inne działa prawidłowo i wtedy można szukać usterki w samym obwodzie sterowania czyli U14, czyli Q622, U36, drobnica towarzysząca, scieżki i zwarcia.
[#45] Re: a600 czarny ekran

@snifferman, post #41

Kolego bardzo pomogłeś, dzięki. q511 wylutowany reset z pinu 2 i 3 działa, wróciło 5V na NE555, jeszcze tylko te krzaki na monitorze




[#46] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #45

musze szukać dalej, wlutowałem nowy Q511 2n3094 i dalej to samo, paski na ekranie
[#47] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #46

Miałeś takie kolory przed recapem?

Wlutowałeś 2n3094, bo w oryginale był 2n3904?

Możesz wylutować R515 i sprawdzić czy podanie GND na pin 1 Q511 będzie resetował Amigę. Jeśli będzie działać, to musisz posprawdzać ścieżki i drobnicę od U14. Co jest na pinie 2 U14? R611 jest sprawny? Piny 6 i 7 od U14 dostają 5V?
[#48] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #45

Te kolory to mogą być dwie rzeczy (albo obie naraz):

Tyczy się to połączenia przez Composite, na RGB nie powinno mieć wpływu

1. Uszkodzone przez gnój ze starych kondensatorów linie opóźniające przy CXA1145
2. Tantale w miejscu 10uF przy CXA1145 - zastosowanie tam tantali powoduje nieraz problemy. Wrzuć tam elektrolity i zobacz.

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 23:23:36 przez alt_
[#49] Re: a600 czarny ekran

@alt_, post #48

Podobno te linie opóźniające bardzo nie lubią izopropanolu. Jeżeli kolega Masa500plus czyścił nim płytę po lutowaniu tak jak ja to mogły się zdegradować tak jak to się stało u mnie. Tyle, że u mnie efektem było pogorszenie jakości przejść między kolorami i jakby takie rozmycie.
[#50] Re: a600 czarny ekran

@bfgmatik, post #49

a tej teorii szczerze mówiąc nie sprawdzałem, ale zazwyczaj jak było dużo syfu przed wymianą kondensatorów, to po wymianie nie działały, i nie zauważyłem powiązania tutaj z użyciem izopropanolu. Ale nie wykluczam i takiej opcji.
[#51] Re: a600 czarny ekran

@alt_, post #48

No i warto wspomnieć, że te linie opuźniające są dzisiaj raczej nie do kupienia.
Ja robiłem moda i się ich pozbywałem. Jakość obrazu po chinchu jest też wtedy lepsza. Nawet to porównywałem. Nie wiem tylko po co to naprawiałem, bo używam RGB, ale jakoś ciągle o tym myślałem. Często też wylutowuje modulator, ale kondensatory od niego zostawiam w razie czego

Można je jeszcze sprawdzić, bo ich uszkodzenie polega na przerwie w obwodzie. Na PPA jest schemacik jak są połączone.

Co do izopropanolu, to nie zauważyłem tego. Nie miałem też problemów ze stosowaniem tantali. Najczęściej uszkadzały mi się od grzania hotem, albo były już przerwy od elektrolitu, albo kombinacja tych dwóch. Osłabione łączenia plus naprężenia temp.

Najpierw jednak warto naprawić reset i sprawdzić RGB. Jak wypluwa obraz kicka to powinno być z górki.
[#52] Re: a600 czarny ekran

@snifferman, post #51

Często też wylutowuje modulator, ale kondensatory od niego zostawiam w razie czego

Po co, skoro po wylutowaniu modulatora zostaje dziura w obudowie?
[#53] Re: a600 czarny ekran

@snifferman, post #51

Ja też zrobiłem ten mod na CXA2075M bo mnie denerwował właśnie słaby obraz przez te linie opóźniające a i tak nigdy nie użyję composite :). Scalaki kupiłem bez problem na Ali. Ale na tym CXA2075M też mnie obraz nie zachwycił, był lepszy ale niewiele. Może dlatego, że testy robiłem na płycie którą ktoś zmasakrował przy recapie i miałem tam zamiast elektrolitów 10uF i 22uF wlutowane na szybko testowo ceramiki. Dalszych testów nie robiłem bo używam RGB.
[#54] Re: a600 czarny ekran

@Marcin27411, post #52

Po to żeby tam wsadzić adapterek na HDMI (z RGB2HDMI) albo na kartę SD (z sd2ide) :).



Ostatnia aktualizacja: 16.12.2023 00:51:14 przez bfgmatik
[#55] Re: a600 czarny ekran

@alt_, post #48

wyrzuciłem całkowice kondensatory tantalowe C460 i C214 i jak narazie jest spokój
[#56] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #55

Reset naprawiłeś?
[#57] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #55

Znaczy pomogło? Obraz jest już OK?
1
[#58] Re: a600 czarny ekran

@alt_, post #57

obraz jest ok narazie jest bez tych tantali c460 i c214
[#59] Re: a600 czarny ekran

@snifferman, post #56

dalej jest problem wlutowałem nowy N23904 i dalej nie wstaje. wylutowane Q511 , Q622 i U36 narazie działa tylko nie podoba mi się że na q511 na 1 i 3 pinie jest po 5v i na U14 3 pin cały czas 5V
[#60] Re: a600 czarny ekran

@Masa500plus, post #59

nie podoba mi się że na q511 na 1 i 3 pinie jest po 5v i na U14 3 pin cały czas 5V

No a co bys tam chciał mieć? Napisałem wyżej jak działa obwód resetu i tam ma być 5V. 0V aktywuje reset bo ten sygnał jest aktywny w stanie niskim. 0V ma być tylko chwilę po włączeniu Amigi, aby zresetować wszystko przy uruchomieniu zasilania. Mowa o sygnałe _KB_RESET. Q622 i U36 steruje resetem z klawiatury. I teraz nie pamiętam czy na pinie 2 U14 nie powinno być cały czas 0V. Wydaje mi się, że TRIG U14 jest aktywny w stanie wysokim. Tutaj masz tabelę układu 74F27.
Według niej przy 3 wejsciach L na wyjsciu pojawia się H. Ja to rozumiem, że przy wcisnięciu 3 klawiszy na raz pojawia sie na wejsciach 0V i wtedy na wyjściu masz 5V które idzie na pin2 U14 i powoduje reset.

Tutaj musi się wypowiedzieć, ktoś komu chciało się przeczytać note tranzystorów
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem