[#1] OS 4 - Pierwsze wrazenia...
Witam.
Ma juz ktos w rekach nowy OS 4?
Pozdrawiam.
[#2] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@ted, post #1

www.exec.pl/comments.jsp?nid=3447

[#3] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@ted, post #1

Sądzę, że jeszcze za wcześnie. Może w połowie przyszłego tygodnia ktoś będzie miał.

Oczywiście czekamy z niecierpliwością na pierwsze recenzje, które z przyjemnością zamieścimy na naszym portalu.

[#4] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@ted, post #1

Ja zamowilem wczoraj z amigakit.com. Jak sie pospiesza to bede mial niebawem :)

[#5] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@ted, post #1

Witam.
I jak??
Nikt jeszcze z Was nie ma 4.0??
Pozdrawiam.
[#6] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@ted, post #5

Wrażenia bardzo pozytywne :D Tutaj: http://amiga.pekdar.net/amiga/amiga.php?artid=87 jest opis instalacji na mojej konfiguracji. AmiGG wersja OS4 działa elegancko, pod OS3.9 na moim 040/40MHz trochć zajmowało CPU. Teraz to sama przyjemność dłubać cokolwiek w systemie a w tle AmiGG :) IBrowse działa bardzo przyjemnie, strony ładują sić dużo szybciej niż pod OS3.9. Generalnie we wszystkim jest przyrost prćdkości bardzo widoczny. Myślć że piszć obiektywnie bo przesiadłem sić z odpicowanego OS3.9 na OS4 nie zmieniając konfiguracji. Jestem zadowolony najbardziej z wbudowanej obsługi sieci. Po skonfigurowaniu karty sieciowej od razu jest dostćp do sieci lokalnej i netu za każdym razem gdy system załaduje sić po starcie. Ból powoli otwierających sić okien z ikonami PNG w OS3.9 zniknął w OS4. Ikony w oknach wyświetlają sić bardzo szybko. Myślć przez świćta nakrćcić filmy pokazujące prćdkość działania OS4 w praktyce. I na koniec wspomnć że na domyślnym motywie graficznym OS4, przesuwanie i skalowanie wypełnionych okien jest całkiem nie złe. W OS3.9 z 040/40MHz mogłem sobie podarować takie bajery. Oczywiście jeżeli wyłączć "wodotryski" systemu to wszystko działa jeszcze szybciej, czasami zastanawiam sić jak to możliwe że z tak starego sprzćtu można było wycisnąć jeszcze tyle dobrego. Tyle ode mnie w bardzo krótkim streszczeniu. Wesołych Świąt!

[#7] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@pekdar, post #6

Szkoda, że kodowanie polskich znaków nie działa prawidłowo...
[#8] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@pekdar, post #6

A jak wyglada systuacja, gdy pracuje AmiGG, AmigaAMP odtwarza MP3, a ty przegladasz strony WWW (IB)?
Rwie cos, czy nie? W MOSie musialem pobawic sie troche priorytetami na niekorzysc odswierzania grafiki. Z reszta na WB3.1 tez. Chodzi o priorytety AmigaAMPa. Mam A1200 z 040/40/210.
[#9] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@Andrzej Drozd, post #8

Nie mam porownania co do MOSa, ale informacje z pierwszej reki mowia, ze dziala pieknie. Oba - jak AmiGG (native) i IB(jit)... mysle, ze i z mp3 jednoczesnie nie bedzie problemu... .



Ostatnia modyfikacja: 22.12.07 00:30
[#10] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@Andrzej Drozd, post #8

Pewnie sheduler w os4 jest lepszy niż ten który jest w mosie. Nie bez znaczenia jest też spierniczone zarządzanie pamięcią w mosie 1.4.x.

[#11] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@Fei, post #7

Nie działa? hmm.. rozumiem że chodzi ci o te "ć" pisałem poprzedni komentarz jak i ten z Linuxa i FF. Nie wiem dla czego zamiast e z ogonkiem wpada "ć". Pod IB w OS4 jeszcze nigdzie nie komentowałem. Wićc nie wiem jak tam z kodowaniem PL znaków ale w systemie mam ustawione ISO8859-2.

[#12] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@Andrzej Drozd, post #8

Takiej "kompozycji" jeszcze nie sprawdzałem. Sprawdze i oczywiście napisze.

[#13] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@pekdar, post #11

Na forum w profilu masz wybrane kodowanie AmigaPL.

[#14] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@grxmrx, post #13

Czyli jak ktoś komentuje raz z Amigi, raz z normalnego browsera to musi za każdym razem zmieniać ustawienia w profilu?
[#15] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@Fei, post #14

Tak. Może też zmienić na Amidze kodowanie w systemie.

[#16] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@grxmrx, post #13

Sic! zapomniałem o tym! o zbawco :) teraz będę pamiętał. Gdy odpaliliście profile na PPA to na początku ustawiłem wszystko i tak już zostało, zupełnie o tym zapomniałem. Już poprawiłem.



Ostatnia modyfikacja: 22.12.07 12:12
[#17] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@Andrzej Drozd, post #8

W tym momencie słucham MP3ki na AmigaAMP + dekoder External dla OS4. Piszę komenta i mam odpalone AmiGG. Gdy otwieram okno dysku ikony wyskakują z tą samą prędkością. Spowolnienie jest bardzo małe, przyznam że zaskoczyło mnie to. Nie wiem jak z kodowniem polskih znaków w tym momencie kiedy piszę te słowa ale zaraz się przekonam. Ustaione mam w systemie domyślne czcionki. Wracając do AmigaAMP-a skonfiguorwany jest na granie MP3 przez paule, karty dźwiękowej jeszcze nie zdążyłem oprogramować. AHI mam ustaione na stereo 8 bit ++, odtwarzanie MP3 w AmigaAMP-ie: Jakość High, divide freq: 1/2 dla czego? bo na pauli naprawdę nie ma sensu ustawiać full, przetworniki są za cienkie. O tym to chyba już wszyscy wiedzą. Jak odpalę kartę dźwiękową to zaraz ustawię full jakość (48KHz).

juz widze ze musze zmienic czcionke w IB :)



Ostatnia modyfikacja: 22.12.07 13:16
[#18] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@pekdar, post #17

W krzakach nie chodzi o czcionkę tylko o mapę klawiatury. Tej też nie musisz zmieniać.

[#19] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@pekdar, post #17

Czy mozesz zrobic jeszcze jeden test?

Ustaw AmigaAMPa na calkowity FULL, bez zadnych 1/2 itp. Wystarczy 44,1 kHz.

AHI na Pauli ustaw na Paula:HIFI 14 bit stereo++calibrated 44,1 kHz

Ja tak slucham przez Paule na WB i MOSie. Wprawne ucho oprocz szumow, naprawde zauwazy jakosc dzwieku.

Czy mozesz napisac na jakiej Amidze zrobiles test, jaki masz proc 68k i jak jest taktowany (chodzi o predkosc pamieci ram) oraz jaki masz PPC?

Jaka masz karte graficzna? Ja mam BVision.
[#20] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@Andrzej Drozd, post #19

Jasne ze moge :)
Jest na full. Divide freq jest na: none czyli full. Systemowe preferencje AHI ustawione na maxa tak jak piszesz. Jedyne co zaowazylem to ze suwak od czestotliwosci przesuniety na max pokazuje 27KHz. W AmigaAMP ustawilem odpowiedni Unit, u mnie w tym wypadku jest to 3 i puscilem MP3. Kurde! powiem ci ze masz sporo racji. Jakosc jest naprawde niezla! Chodz na codzien MP3 leca mi z laptopa i slucham muzy na sluchawkach i slysze lekkie szumy i w bardzo wysokich tonach jakby leciutenkie znieksztalcenia dzwieku. Zapytalem zone jak jakosc, powiedziala ze gra tak jak zawsze :) wiec ucho kogos malo wymagajacego nie zauwazy roznicy. Co do predkosci systemu to nie zauwazylem zmian w porownaniu z tym co mialem ustawione wczesniej. Jedynie na IB widze ze troche dluzej laduje strony ale takie spowolnienie jak dla mnie to zadne. Przy długim przesuwaniu strony potrafi AmigaAMP szarpnac odtwarzaniem ale po zwiekszeniu buforu problem juz nie wystepuje. Oczywiscie wszystko kwestia potrzeb/gustu. Jezeli ktos siedzi efice czy mikroA1 to dla niego bedzie to koszmar

Konfiguracja: jest szczeagulowo opisana w artykule ktory powyzej przytoczylem. Amiga 1200, PPC 603e+ 210MHz z oscylatorem 60MHz i kontrolerem FastSCSI 2, 128MB RAM 60ns, 4xEIDE Elboxu, Mediator 1200 PCI, Voodoo3 2000, Forte Media 801-AU, RTL8029AS, HDD 10GB IDE, CDRW IDE, 36GB UltraWide FastSCSI oraz samodzielnie wykonany kontroler obsługi myszki z rolką wg opisu z minetu, kontroler klawiatury elbox, monitor LCD HYUNDAI 19 cali. Aha MP3ki leca z CD wiec zajetosc CPU pod wzgledem obslugi IDE tez bedzie robic swoje.

wybaczcie za literowki ale w IB nie mam slownika ktory mi odrazu podkresla bledy tak ja w FF ;)

[#21] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@pekdar, post #17

AHI mam ustaione na stereo 8 bit ++, odtwarzanie MP3 w AmigaAMP-ie: Jakość High, divide freq: 1/2 dla czego? bo na pauli naprawdę nie ma sensu ustawiać full, przetworniki są za cienkie.

oj nie zgadzam się, jest różnica i to duża

[#22] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@pekdar, post #20

Dzieki. Czyli ogolnie moge spodziewac sie predkosci podobnej do MOSa :)
Narazie zaczekam do stycznia, az AOS4 pokaze sie w Polsce.

Jezeli chodzi o 27kHz, to na WB mozna to przestwic w CGX (a na AGA, przelaczajac w tryb DBLPal/Multiscan), natomiast na MOSie (nie pamietam teraz) tez lub jest to gdzies w Prefsach MOSa.
Mysle ze w AOS4 tez o tym pomysleli. Jezeli nie, to jak juz bede mial AOS4, to bede bardzo marudzil, marudzil, az wymarudze :)
[#23] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@Andrzej Drozd, post #22

Domyślałem się częstotliwość jest zależna od trybu i pamiętam że gdy męczyłem WB na AGA w Multiscan-ie to miałem możliwość ustawienia 44KHz (OS3.9). Rozejrzę się w systemie może jest gdzieś jakaś funkcja która to włączy, przypomniałem sobie że w OS3.9 ustawiałem to chyba w tooltypach ikony ale głowy nie dam. Nie widziałem MOS-a na klasyku (1k2) więc nie wypowiem się ale na podstawie tego co mi mówił kumpel który miał okazję sprawdzić jak działa, to spodziewałem się że z prędkością działania OS4 będzie podobnie.

Rozumiem że chcesz zakupić OS4 u krajowego dystrybutora? nawet nie wiem że będzie taka możliwość :) Możesz zdradzić u kogo można nabyć?

[#24] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@pekdar, post #23

Na klasiku pod OS3.9 i CyberGraphX mozna bylo rozwiazac sprawe bodajze na dwa sposoby. Jeden to tooltypy, a drugi to programik/commodity w systemie z pakietu CGX (tu wystarczylo "zaptaszkowac" funkcje)... .:)

[#25] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@pekdar, post #23

W CGX mozna to ustawic w programie preferencyjnym z Prefsow albo za pomoca Ceda. Nalezy stworzyc plik 56KHZAUDIO z wpisana 1 i wrzucic go do Prefs/Env-Archive/CybergraphX.

Firma jest znana, no ale nie chce pisac kto, poniewaz sami nie wiedza dokladnie kiedy w styczniu. Cena bedzie zalezna od kursu waluty i pewnie jeszcze od czegos :)
[#26] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@Andrzej Drozd, post #25

A jakbyś zamówił za pośrednictwem eXeca albo moim to pewnie mniej by wyszło i już byś mógł się bawić nowym systemem.
[#27] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@Andrzej Drozd, post #25

Chyba się domyślam która ;) Zależne na bank o ich własnej marzy, normalka.

Ja miałem a raczej mam w OS3.9 Picasso96. Nie wiem czy ustawienie zmiennej o której piszesz zadziałało by, może jak włączę SCSI to sprawdzę. Póki co w wolnych chwilach dziabię na OS4.

[#28] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@pekdar, post #27

W tym momencie i tak postepujesz jak z Picasso96, czyz nie? ;) Guidea w lape i dawaj... :D



Ostatnia modyfikacja: 22.12.07 18:18
[#29] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@Andrzej Drozd, post #19

AHI na PPC ma nieporównywalnie lepszą jakość dźwięku

[#30] Re: OS 4 - Pierwsze wrazenia...

@pekdar, post #17

na Pauli odpal Prayera2 i potestuj, jak jakas mp3 nie dziala to wywal nowego taga z mp3 np programem MP3TagEditor. ciekawy jestem jaka jest mpega.library w OS4, bo pod mosem systemowa libmad ma problemy z odpaleniem lowquality mp3 najczesciej zgrywanych bezposrednio z shoutcast ANR i z tego powodu podmieniam ja na wersje PowerUP, a pod OS4 nie ma nawet "interpretatora" WarpOS i z tad moje pytanie?

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem