Wątek zamknięty
[#1] Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara
No, wlasnie...
Pierwsze wrazenia? CIEZKA sprawa. Cieplo i zarazem zimno. Cieplo, poniewaz wreszcie jestem oficjalnym uzytkownikiem IB2.4 (ktory tak naprawde nie jest mi do niczego potrzebny).
Czuje spokoj, poniewaz wreszcie sie doczekalem...po 10-ciu latach. Prawda ze banal?
Jak zwykle...odpycha mnie plastikowy styl z OS3.9. Nie, no, przepraszam, ale jestem MUIowcem.
Zauroczyla mnie instalacja. Nie kombinowalem tak jak przy MOS PUP. Plugand Play. Ale naprawde w pozytywnym tego slowa znaczeniu.
W tym wzgledzie chlopaki od MOSa jednak musza sie douczyc lub wreszcie kupic Classica.
Niebo...ze wstretnym wygladem okienek (w stylu rzeźby)...az do czasu, gdy postanowilem wpisac pewna sciezke dostepu z OS3 -
OS3:c/ced

No...i zonk. Dlaczego do cholery nie moge sobie po prostu odpalic CEDA?
I wyskakuje mi jakis stan krytyczny? Czy jest jakas emulacja OS3?
To przeciez nie spotykane jest aby takie cos zaistanialo.
Dobrze ze przynajmniej DOpusa odaplilem. Wg. "ksiazki" (po angielsku), nie znalazlem go intuicyjnie w systemie, ale OS3/Utilities/Programy/DirOpus4/DOpus - zadzialalo :)

Aby nie byc tak calkowicie krytyczny, to powiem ze Internet to banal...hmmm, no dobra, przekopiowalem cnet.device (68k) i dziala. :)

Jutro pobawie aby doprawadzic go do normalnych czestotliwosci (P96 to mordega). Ale sie nie poddam. Chyba.


Kiedys byl juz taki temat. I pewnie bedzie ich setki. O to moje pierwsze, subiektywne wrazenia i na szczescie nie szczegolowe :)


PS. Pisane z Opery, z peceta ;)
[#2] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@Andrzej Drozd, post #1

> (P96 to mordega)

Prościej niż w nowym AmigaOS już nie może być.
Wszystko ustawia się w ToolTypes ikonki
Czytałeś
http://amigaos.pl/artykuly/czwarta_aktualizacja_systemu_amigaos_4.0.html
akapit "Nowe Picasso96"?
[#3] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@Andrzej Drozd, post #1

Czlowieku, meczysz sie jakimis softami dla 68k, kiedy to mozna co poniektore aplikacje (DOpus4) badz ich zamienniki znalezc w wersji natywnej. ok, racja

[#4] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@Lokaty, post #3

Zanim znajdzie, system musi jakos uzywac.... a praca z wb - fuj... Już
za czasów poczatkwego mojego amigowania, jak jeszcze nawet nie mialem
HDD, to podstawową dyskietką była spreparowana specjalnie dyskietka
systemowa, gdzie w s-s odpalany był opus 4. Po prostu sam wb nigdy nie
nadawał się do wygodnej pracy.

[#5] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@amigowiec0, post #2

o, upiory wychodzą z szafy, czyli exec@ppa

[#6] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@Kaczus, post #4

No ale to bylo normalne.Nikt o zdrowych zmyslach i/lub szacunku dla swojego czasu nie uzywal wb jako takiego.scalos ratowal to wszystko.potem opus5 i magellan i one dopiero mogly pretendowac do miana uzytecznego desktopa.

[#7] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@AmiChris, post #6

Niektórzy nam próbują wmawiać co innego i rozpisują się jaki to wb
jest wspaniały. Ale przecież sam wb nigdy wspaniały nie był.... Nawet
ciężko było go nazwać wygodną uruchamiaczką czegokolwiek. Rozumiem, że
na początek lat 90-tych, gdy były ograniczenia co do pamięci - było to
jakieś osiągnięcie, ale wmawianie nam, że prawie 20 lat później dalej
jest to super rozwiązanie jest idiotyzmem, ale niektórzy błędni
rycerze (czy też inni na b) będą każdego rozwiązania Hyperionu bronić
niczym ziemi ojczystej.

[#8] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@Kaczus, post #7

w temacie zakonu betarycerzy to nihil novi.Co do Wb,to przeciez kazdy wie jak bylo.

[#9] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@Lokaty, post #3

natywnej.

O ile wiem, to jest wersja PPC DOpusa, ale Jacka Rzeuskiego. Wersja PUP. Chyba nikt inny sie pozniej tym programem nie zajmowal. Pozniej Jacek kontunuowal wersje 68k. Sam go meczylem jesli chodzi o DOpusa i nawet zrobil poprawke. Pozniej jakos wycofal sie z amigowania (?).

O ile wiem, to w OS4 nie ma emulacji PUP. Ale nie wiem. Do tej pory interesowaly mnie sprawy z systemami ktorych moglem po prostu uzywac, czyli OS3 i MOS :)

Ale spokojnie. OS4 uzywa sie jak AmigaOS, znany mi z 3.1 i MOS.
[#10] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@baderman, post #5

STFU!

[#11] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@Andrzej Drozd, post #9

Andrzej, przejrzyj dział Aktualności i Aminet. Jest natywna wersja DOpusa dla OS4. Na Aminecie nie ma jednak poprawki, do której odnośnik znajdziesz w Aktualnościach.

[#12] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@mailman, post #11

Niestety poprawke gdzies "wcielo" ze strony autorskiej... a sie glowilem, dlaczego DOpus mi tak grimmuje po wydaniu polecenia extract... .

[#13] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@amigowiec0, post #2

"Prościej niż w nowym AmigaOS już nie może być."

Nawet nie wiesz jak bardzo sie mylisz

[#14] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@kiero, post #13

Czyżby jakieś małe odniesienie do MOS-a 2?
[#15] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@Andrzej Drozd, post #1

Dobra, gdzie jest jakis konkretny zbior natywnych bibliotek pod AOS4? Amiga AMP nie dziala w trybie WarUP, natomiast w libsach nie ma mpega.library, a mysle ze poki co (oprocz cnet.device) lepiej nie probowac wersji 68k.
[#16] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@Andrzej Drozd, post #15

Dla AmigaAMP powstały osobne engine. Pobierz wersję 2.18 oraz poprawione engine'y.

[#17] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@Andrzej Drozd, post #15

Wiekszosc na http://www.os4depot.net.



Ostatnia modyfikacja: 15.03.08 13:51
[#18] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@Andrzej Drozd, post #1

Aha. AOS4 zainstalowalem na SFS, ktory stworzylem pod OS3, czyli wersja 68k. Nie chce sie mieszac w jakies FFS2, bo i po co?
Zrobilem jednak quick format i tym samym pozbylem sie .recycled. Wiem ze jest teraz w ukryciu...ale jak do niego sie dobrac? Moze czasami sie przyda, a nie mam zamiaru reinstalowac systemu :)
Chyba juz o to pytalem kiedys i pewnie jest to gdzies w dokumentacji.

Ale w sumie chcialem zapytac. Czy FFS2 bylby widoczny pod OS3 lub MOSem?
[#19] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@Andrzej Drozd, post #18

tak, mos ma obsluge ffs2

[#20] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@Andrzej Drozd, post #1

Kolejny zonk, czyli Paula w 27kHz (AmigaAmp gra).
Inaczej AHI nie mozna przestawic. Wiem jak postapic z CGX. Czy na P96 (ktorego znam z WinUAE), jest podobnie?
Niestety 27kHz, to hmmm, prawie jak 8bit 56 :P

Dodane: Dodam ze w kwestii skanowania katalogow, to OS4 "wymiata". Na MOSie trwa to dwa razy dluzej (chodzi o pojawienie sie ikonek na blacie). Grafiki jeszcze nie sprawdzalem, poniewaz wciaz mam standardowy tryb i nie zajalem sie P96.



Ostatnia modyfikacja: 15.03.08 15:08
[#21] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@Andrzej Drozd, post #20

Ogolnie dodam ze AmigaOS4 jest znacznie wydajniejszy od MOSa. Nie spodziewalem sie tego. Oczywiscie z punktu widzenia uzytkownika Classica. Za jakis czas postaram sie przekazac kolejne pozytywne lub brudne cechy :)
[#22] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@Andrzej Drozd, post #21

no kolego Andrzeju - masz wielki minus u nas, zakonu betamotylowców :D
musisz szybko się zrehabilitować, bo jak nie to zbanowac zbanowac zbanowac
















[#23] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@wali7, post #22

E tam od razu banować. Wystarczy potraktować wypowiedź jako spam2



Ostatnia modyfikacja: 15.03.08 16:24
[#24] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@Andrzej Drozd, post #21

robiles testy czy to subiektywna nic nie znacząca opinie :) ??

[#25] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@rzookol, post #24

Subiektywna, nic nie znaczaca. Przeciez nie chodzi o pakowanie MP3.
Ale, dajmy na to - w tle leci AmigaAMP i niezle "traktuje" IBrowsa. Praktycznie nic sie nie zacina. Jeszcze sie nie zajmowalem priorytetami. Niczego nie wiem na ten temat. Na MOSie jest problem i jednak lepiej sprawdza sie 040/40 i PPC jako koprocesor. Tutaj nie zauwazylem problemu. Zaczekajmy az podwyzsze rozdzialke do monitora jaki mam, czyli 17" (1024x768), ustawie AHI na 4410. Ale juz od razu widze. Samo otwieranie okien, blatu, po prostu smiga.

Chodzi o spostrzezenia wzrokowe i czasowe. Ja nie wnikam w jakosc systemu, tylko jego predkosc. Kto uzywa MOSa na Classicu, poczuje wiekszego kopa uzywajac OS4. Napewno na prockach G3/G4 nie ma to zadnego znaczenia.


O rany...he he :)
[#26] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@rzookol, post #24

Ja akurat słyszałem od innego użytkownika mosa i os4 na klasyka dokładnie odwrotne twierdzenie: że MOS jest duzo szybszy. Podejrzewam, ze zależy to od uruchomionych programów, maszyny i innych, bardziej subiektywnych spraw.
Tak czy inaczej, trzeba będzie w końcu postarać się i zrobić porządny test porównawczy MOSa i OS4 - teraz juz sie da :)



Ostatnia modyfikacja: 15.03.08 16:34
[#27] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@wali7, post #26

Spoko :)

Dodane: Oczywiscie dodam TitleClocka i inne "przeszkadzajki" itp.
Jakby nie bylo, mam goly system, a emulator pracuje poki co na cnet.device, GUI z AmigaAMPa i IBrowse.
Praktycznie nic sie nie dzieje. Co do MOSa, to czesto za pomoca systemowego "monitora" podkrecam "trance", duzo to daje w kwestii emulacji, jednak kosztem calosci.
Nie wiem. Moze Petunia (czy jak to tam sie nazywa) tez jest wydajniejsza.

Jakby nie bylo, granice MOSa to BVision (chociaz nawet slideshow nie mozna poogladac w zwiazku z brakiem Mini czy Open GL dla Permedii). Byc moze tworcy AOS4 troszke to zoptymalizowali, poniewaz jakby nie bylo, AOS4 pracuje takze na AGA (jeszcze nie sprawdzalem).



Ostatnia modyfikacja: 15.03.08 16:38
[#28] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@Andrzej Drozd, post #25

wiesz, najlepiej zdekonfigurowac mui pod mosem i wtedy robic testy, bo takie porównywanie jest podobne do stwierdzenia ze a500 pokazuje plynniejsze animacje niz bppc tyle ze się porównuje anim z divx :)

[#29] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@rzookol, post #28

Masz racje. Ambienta juz mamy bez DEBUGu, to teraz prosze MUI4. O MUI3.9 juz zapomnialem :)

Jak nie bedzie to zrobimy testy z DEBUGiem. Aha i po prosze jeszcze sterowniki 3D do Permedii :)
[#30] Re: Pierwszwe wrazenia z OS4 - wersja Nowara

@Andrzej Drozd, post #29

przeciez dzialają te z os3.x

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem