kategoria: AmigaOS 4.1
[#1] Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
Jeszcze w tamtym roku wyczytałem na exec-u (klik) informację o planowanym netbooku z amigaos 4.x.
Rozsądek podpowiada, że sprzęt będzie raczej słaby, ale:
1. licencja amigaos 4.x
2. cena do 500 dolców
Powodują, że ja czekam na niego z niecierpliwością, powiem więcej do 500 $ kupię na 100 %, nawet jak nie będzie rewelacji sprzętowych.
A jakie jest Wasze zdanie ?
[#2] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #1

Pożyjom - uwidim. Jak na razie wygląda na to, że na X1000 "nie będziemy musieli czekać aż do lata", ciekawe ile takich "lat" upłynie do premiery netbooka .
[#3] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #1

I pewnie będzie to LimePC http://www.limepc.com/z9.shtml
[#4] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@Drako^lM, post #3

Nie za bardzo pasuje ten LimePC, bo zapowiadany aminetbook ma miec ekran 10 cali...
Poza tym, to może być komputer z amigaos dla ludu (cena x1000 wyrywa z butów)

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2012 17:38:56 przez posylus
[#5] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #4

No ekran hyperion mogl sobie zazyczyc większy
[#6] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@Drako^lM, post #5

Ciekawe jak z wydajnością. Dorówna to jednordzeniowemu Atomowi ?
[#7] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@azazel44, post #6

Także czekam na ten sprzęcik i mówiąc szczerze wkurza mnie brak informacji w tym temacie, nie mówiąc już o prezentacji sprzętu....
[#8] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@azazel44, post #6

Wydaje mi się, że nie ma co porównywać do sprzętu klasy PC - pamiętaj, że na tym ma chodzić amigaos4, więc jeżeli flaki będą słabe, ale odpowiednio dobrane pod ten system + bateria będzie trzymała min 3 godz. to będzie bardzo dobrze. Nie ma się co martwić wydajnością, bo nie ukrywajmy ten sprzęt ma dawać radochę a nie służyć do realnej pracy - w każdym razie taka jest moja opinia. Swoją drogą, wyobrażacie sobie wyciągnięcie takiego sprzętu wśród szarych pc i mac-ców ?
[#9] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #8

Wbrew pozorom moc ma znaczenie.
Na dzisiejszym laptopie powinno się bez problemu dać obejrzeć filmy, bez zacięć powinny otwierać się strony w tym te z animacjami we flashu.
Nie wiem jaka moc ma to PPC 800MHz z laptopa, jeśli podobne do 800MHz w G4 to czarno widzę przeglądanie stron www.
A pierwsze jedno jądrowe atomy miały moc na poziomie Celerona 1GHZ czyli są odrobinę szybsze od G4 800MHz.


Pozdrawiam
[#10] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@RadoslawF, post #9

moc ma znaczenie jednak nie zalezy jedynie od ilosci Mhz. flesza od adobe to chyba nie ma na ppc. jezeli rzeczywiscie ma to byc procek ala efika to wydajnosciowo bedzie na poziomie 603e z szybsza pamiecia, czy wystarczy do www, to zalezy, bo rozne sa strony www.

ps. pierwsze atomy jako takie wydajniejsze od G4 nie byly, choc byly zdecydowanie nowoczesniejsze, bo uzywaly np: szybszych pamieci.
[#11] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@gx, post #10

Tez mi sie wydaje - wprawdzie jest port flasha dla ppc (mac), ale nie liczylbym, ze bedzie kiedykolwiek na amigaos 4.x - pozostaje ufac, ze portujac firefoxa z silnikiem webkit otrzymamy wsparcie dla html5 i niech to zostanie. Co do filmow - nie badzmy pesymistami, owszem fullhd nie pojdzie na 100%, ale czy na 10 calach chcecie ogladac 1080p - jakie sens? A zwykle avi powinno pojsc. Zreszta traktujmy to jako poczatek rozwoju amigi - czyli my kupujemy do lansowania sie / bawienia / cos innego, oni robia kase i inwestuja w rozwoj systemu i tak za pare lat dogonimy swiat
[#12] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@RadoslawF, post #9

atom ma dokladnie polowe wydajnosci celerona takt w takt :) czyli pierwsze atomy 1,3ghz mialy wydajnosc celka/p3 650Mhz, co i tak jest znacznie wiecej niz ten uklad ktory jest w lime/efice
[#13] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@DRACOX, post #12

CO do wydajności atomu vs. freescale który miałby być w netbooku to nie do końca można je porównywać. Nie jest łatwo porównywać procesory cisc (cisc) i risc (rodzina ppc). Ze względu na listę rozkazową (risc - stałej długości, krótkie rozkazy, szybko wykonywane - ale musi być ich więcej - cisc czasami długie rozkazy, ale realizujące więcej) takie porównanie mając tylko zegar może być mylące. Należałoby mieć wspólne środowisko, a te procesory wiadomo, że nie mają takowego. Zdecydowanie nie kładłbym kreski na procku z lime, wiadomo potwór to to nie jest, ale bez obaw - oby tylko system był zoptymalizowany pod tą platformę i będzie git. Oczywiście co bardziej zorientowani zarzucą mi, że wspólczesne procki zgodne z x86 tak naprawdę też działają zgodnie z ideą risc, przetwarzając złożone rozkazy cisc na risc, ale taka dekompozycja też kosztuje. Tak czy siak, głowy do góry, ten sprzęt ma szansę być szybszy od współczesnych zegarków - bez obaw.
Poza tym, nie narzekajmy tylko trzymajmy kciuki za ostatnią firmę która chce podtrzymać życie sytemu amigi, a taki tani netbook może być "czarnym koniem zawodów"....
[#14] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #13

Cytat z Wikipedii:

"While early RISC designs differed significantly from contemporary CISC designs, by 2000 the highest performing CPUs in the RISC line were almost indistinguishable from the highest performing CPUs in the CISC line."

"Wczesne konstrukcje RISC rożniły się znacznie od współczesnych konstrukcji CISC, ale do 2000r najszybsze procesory RISC były nie do odróżnienia od najszybszych procesorów z linii CISC.

Link

Poza tym, jaki jest obecnie najszybszy RISC?
Bo x86 dobija do 4GHz z wieloma rdzeniami (chodzi mi o fabryczne prędkości, nie podkręcane).

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 19:17:59 przez BuLa
[#15] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@BuLa, post #14

Poza tym, jaki jest obecnie najszybszy RISC?

Obstawiam że jest to POWER7 od IBM, ale mogę się mylić.
[#16] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@BuLa, post #14

Zawsze musi być tekst nijak do rozmowy. Nie dyskutujemy o najszybszych x86, tylko porównujemy (a wa zasadzie staramy się) intel atom do freescale o podobnych zegarach. Idiotyzmem jest porównywanie konstrukcji taktowanych prawie 4 GHz i pewnie posiadającej kilka rdzeni z tworem pokroju freescale. To dwa różne światy.
Moją myślą było, to że ciężko jest aktualnie porównywać te dwie konstrukcje, szybciej można byłoby porównać do arm-ów. ale też w jaki sposób. Ilość taktów zegara na instrukcję, czy jak ? Należałoby w asemblerze danych procków wykonać identyczą operację, np. policzyć pi czy coś takiego. Takie porównanie miałoby już jakiś sens.
Tak czy siak, moim zdaniem nie ma co porównywać, tylko poczekać na finalny produkt i przede wszystkim nie narzekać, wręcz przeciwnie cieszyć się że coś się dzieje.
[#17] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #13

Swoją drogą, wyobrażacie sobie wyciągnięcie takiego sprzętu wśród szarych pc i mac-ców ?


Tak wyobrażam sobie. Gdyby ktoś to przy mnie wyjął odrazu zapytałbym czemu własnemu dziecku zabrał zabawkę.

A zwykle avi powinno pojsc


Niekoniecznie, bo AVI to kontener.

Zreszta traktujmy to jako poczatek rozwoju amigi - czyli my kupujemy do lansowania sie...


Kup droższego smartphone'a, wydatek podobny a efekt lansu o niebo lepszy.

Bardzo dobrze (sprytnie), że do tej pory nikt nie precyzuje co to będzie za konstrukcja. Jeśliby na dziś dzień wysypaliby się z zapowiedzią czegoś "limonkowatego" to wiadra pomyj popłynęłyby po forach. A jak czarny PR leci wcześniej to sprzęt się będzie gorzej sprzedawał w momencie wejścia. Jeśli faktycznie to będzie "limonka", to przynajmniej w pierwszej fazie wezmą ami - rynek z zaskoczenia.

Od siebie dodam, że macałem "limonki" i niestety jest to może przyzwoite, ale dla dzieci w III świecie - właśnie tak jak jest to pokazywane na fotkach z Afryki. Już lepiej wykonaną konstrukcją był pierwszy netbook Acer Aspire z najstarszym Atomem. Część dzieciaków w Polsce walnęłaby focha na takowy sprzęt.
Wszystkich cieszy cena do 500 $, tylko weźcie pod uwagę ewentualne cło, VAT 23 % i kurs dolara. Tym sposobem taki netbook może w Polsce kosztować 2200 - 2500 zł brutto.
Oczekującym na ten sprzęt, życzę aby miał ekran przynajmniej 12 - 13" i rozdzielczość 1366x768 - bo ostatnio coraz więcej stron WWW leci na szablonach 1200 pix.
[#18] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@BuLa, post #14

Z tego co wiem od dawna wszystkie procki zgodne z x86 to są RISCi.

Oto cytat z Wikipedi "Współczesne procesory zgodne z x86 produkowane przez firmy Intel i AMD przetwarzają rozkazy procesora x86 na proste mikropolecenia pracujące wg idei RISC, często wykonujące się równolegle."

http://pl.wikipedia.org/wiki/CISC

Więc fizycznie dzisiejsze procesorki są RISCami a dzięki pewnym sztuczkom przetważają roskazy CISC.

Co do Netboka 10 cali mi styka, procek około 1 GHz. Ważne żeby był ze wszystkimi sterownikami do radeona też. A będzie łatwiej napisać bo każdy sprzęcik będzie taki sam. Tak postępował Steve Jobs. Robił serie MACów i stery było łatwiej pisać, ponieważ sprzęty były identyczne.
Na flasha i Firefoxa też liczę w tym netboku...OK
[#19] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@przemysław, post #17

I znowu czarne gadanie.
LUDZIE czy takim ludziom można dogodzić ?!? Tacy jak Wy, chcieli by kompa pokroju i5 najlepiej za 500 zł i to z licencją na system (a jakże - złodzieje) co ?
Nie chcecie sprzętu to kupujcie stare maki z ppc (ile jeszcze będą na rynku zanim się rozlecą).
Firma ma w perspektywie rynek na max. 1-2 tys. sztuk a Wy oczekujecie cudów? Szkoda gadać, w sumie żałuję że założyłem wątek, bo jedyne co czytam to czarne wróżby i docinki, zero dobrego słowa o jedynej firmie, która cokolwiek robi dla amigi.
Może Wy zaproponujecie coś nowego, nawet nie, zróbcie, bo proponować może każdy.
[#20] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
[#21] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #19

Co ta firma robi poza zawłaszczeniem praw do nazwy Amiga ? i poza wynajmem tej nazwy producentom tabletów i pecetów ?
Skoro uważasz że stare maki z PPC zaraz się rozlecą to może pozbądź się tej Amigi z siga, jest lekko licząc dziesięć lat starsza od tych rozlatujących się maków z PPC.

W kwestii propozycji to owszem, wypuszczenie AOS4,x na maki z G4 i G5, na laptopy z G4 też.


Pozdrawiam
[#22] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@RadoslawF, post #21

Mi chodzi o to, że aby komputer miał przyszłość musi być NOWY sprzęt, co to za pociecha, że maki są super wykonane itp... ale one co roku tylko się starzeją, jeżeli system ma żyć musi mieć nowy sprzęt i tylko o to chodzi. Nie wspierając nowego sprzętu nie pozwalasz na rozwój oprogramowania i tyle. Owszem teraz mini jest znacznie lepsze niż np. efika, ale co się stanie jak NIKT nie będzie robił nowego sprzętu, jaką przyszłość ma system oparty na urządzeniach, których produkcja została zakończona ? Zero perspektyw ewolucji sprzętu = powolna śmierć systemu, czy to się podoba czy nie.
Co do przywłaszczania nazwy amiga - a czy ktoś zrobił coś więcej po upadku c= w dziedzinie sprzętu (podkreślam sprzętu, bo morphos to świetny kawał informatycznej roboty, ale bez dopływu nowego sprzętu MUSI umrzeć, bo świat się zmienia - chyba że traktujemy to w ramach hobby, jak ja moją a500)
I tutaj odpowiedź, ja a500 nie traktuję jako poważny, komputer do pracy - to moje hobby, wiem że co bym do niej nie wsadził (nawet przyszłe aca520+pcc) nie spowoduje to możliwości poważnej pracy. Natomiast chciałbym aby amigaos4 stał się poważnym, komercyjnym systemem - dlatego MUSI być NOWY sprzęt i tyle. Gdyby apple nie zabił linii ppc, sprawa byłaby inna, ale teraz maki ppc powoli, ale jednak umierają (choćby dlatego że NIGDY nie będzie NOWEGO maka ppc).
Proszę się nie obrażać - to moja opinia.
[#23] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #22

Akurat potrzeba głównie developerów a nie nowego sprzętu ... Jakoś nie widze tłumu do zakupu x1000
. Teraz systemom amigowym trzeba taniego i dostepnego sprzętu żeby zwiększyć baze developerów i tyle

A amigowanie trzeba traktować już jako hobby tylko taka jest prawda ...

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 22:51:01 przez Drako^lM
[#24] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #22

ale co się stanie jak NIKT nie będzie robił nowego sprzętu

No właśnie, lepszy nowy tandetny czy stary porządny? A jak nowy porządny to taki za 10 koła? To wtedy już całkiem amigowanie umrze.

Mi chodzi o to, że aby komputer miał przyszłość musi być NOWY sprzęt.

Nie wiem w jakiej rzeczy na dzień dzisiejszy komputer miałby mieć przyszłość, porównując go do blaszaka z windą.
[#25] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@Drako^lM, post #23

Ok, czyli proponujesz wywalenie kupę czasy dev. na portowanie systemu pod sprzęt, który nie jest produkowany? A jak nakłonisz nowych ludzi aby zechcieli używać nowego systemu - mają kupić używkę na ebay - a jak ktoś chce nie kosmicznie drogo (X1000) ale nowy sprzęt ?
Moim zdaniem 50% masz racji 50% się mylisz, dlaczego ? Bo:
1. zgoda - amigaos potrzebuje taniego sprzętu
2. błąd - ten sprzętu musi być nowy - tak aby na nim nie zarabiali tylko dev. amigaos - tutaj potrzeba pobudzić rynek - może jeszcze nie na skalę masową - ale rynek musi pracować.
Zresztą, ja nie chcę starego kompa i bawić się w system, chcę mieć nówkę ze sklepu i tyle. Wiesz dlaczego?
Bo jak by to się udało, to może jakiś kolejny chińczyk wyprodukuje kolejny, fajniejszy i tak może wreszcie zbliżylibyśmy się do jakości jakiej oczekujesz. A sprzedaż używanych maków - kto na tym zarabia, jaki producent? Poza handlarzami to nikt, więc i nikt nie będzie nic produkował - koniec i kropka.
[#26] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #25

Zarabia na tym np : MorphOS Team i to się liczy jak ludzie kupują licencje
Ale jaki rynek nie ma czegoś takiego jak amirynek ...
[#27] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@kjb666, post #24

I tutaj się zgadzamy ... Jobs zauważył to dawno - dlatego przeportował MacOSX na x86 i to dawno powinno się stać z amigą. Owszem, teraz można zadawać sobie pytanie czy nie lepiej np. ARM (mają straszliwy potencjał), niemniej jednak jak już dyskutować to najlepszym wyjściem byłoby wybranie najtańszej i najbardziej rozwojowej platformy - czyli x86. Ale na to już za późno i tyle. Dlatego trzymam kciuki za netbooka.
[#28] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #27

No jest AROS na x86 i co nic ;)
[#29] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #22

Morphos to tylko system - jeśli kiedyś zabraknie używanych maków z PPC, to może zostanie wypuszczona wersja na jakiś nowszy sprzęt, choćby Sam. Skoro wypuszczono OS4 dla Pegasosa II, to można i Morphosa na Sam, czy AmigaOne. Problem w tym, że te komputery są znacznie słabsze technicznie od Maków G4 (w tym mac mini), a do tego dużo droższe. Dodam jeszcze, że mac mini w momencie wprowadzenia na rynek, kosztował 499$, wg dzisiejszego kursu dolara to 1641 zł. Jak wygląda wydajność i cena NOWYCH sprzętów dla OS4 w porównaniu do najsłabszego maca mini G4 1.25 GHz sprzed 7 lat?
X1000 nie biorę pod uwagę, bo znam milion sposobów na lepsze wydanie 12 000 PLN.
W przypadku MOSa plotki chodzą o migracji na inną platformę np. ARM. (co do tego mam mieszane uczucia, ale w końcu to tylko plotki, zobaczymy co będzie).
[#30] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #25

Przyszłość MorphOSa jest na wielu procesorach, nie tylko na PPC. Nie widzę sensu na siłę produkować 1000-2000 sztuk drogich komputerów. Jeśli można używać systemu taniej na starych makach.

AOS4.x ma tutaj gorzej bo jego użytkownicy nie mają tańszej alternatywy. Ja mam za 200zł 1,25GHz, jeśli mi padnie za jakiś czas to kupię innego maka za 200 albo i nawet 150zł.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem