kategorie: Amiga Classic, AmigaOS 4.1
[#61] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@pong777, post #29

Dokładnie nie pamiętam czy wpisujemy "0x53465300" czy "53465300" pod OS4.1 FE...
[#62] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@pong777, post #61

To się samo wpisze przy robieniu plikopartycji, tylko wybieramy SFS...
[#63] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@dez3, post #57

To Core 2 Duo może pogadać ale dopiero z Athlonem X2 3800+. Ty masz X2?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 19:38:03 przez pong777
[#64] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Artur Jarosik, post #1

Dzień dobry,
Mam duży problem z zainstalowaniem OS 4.1 FE na WinUAE. Korzystałem z poradnika na blogu Radzika jednak, nie jestem w stanie poprawnie zainstalować systemu. Otóż w chwili kiedy już instaluję system, pojawia się (w okolicach 96%) komunikat o błędzie: "read/write error, process 75 "instalation utility".
Mam też problem z poprawnym utworzeniem (o odpowiednich parametrach - opcjach) plikopartycji.
Czy mógłbym prosić o pomoc, może podesłanie pliku konfiguracyjnego emulowanej Amigi 4000? Nie wiem dokładnie w czym jest błąd...
Pozdrawiam,
Zbylu
[#65] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@zzielinski, post #64

Może za mała emulowana partycja?
[#66] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@waldiamiga, post #65

W ustawieniach wielkości partycji wprowadziłem wielkość 2000MB.
Pozdrawiam,
Zbylu
ps.
Dodam, że mam już problem podczas instalacji na poziomie MediaToolBoxa, gdzie po ustawieniu partycji i reboocie - nadal system "nie widzi" partycji HD0 przygotowanej do sformatowania...
Z.

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 17:49:50 przez zzielinski
[#67] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@zzielinski, post #66

mam dokładnie to samo,z poziomu emulowanej amigi read/write error,pod windą wszystko da się otworzyć
[#68] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Pokemon, post #67

Dałem sobie radę w końcu z instalacją, pokonałem problem związany z przygotowaniem plikopartycji, jednakże po zainstalowaniu i ponownym uruchomieniu OS4.1 nie wyświetlił się w odpowiedniej rozdzielczości, pisząc że nie może uruchomić sterownika do Picasso IV. Dodam, że mam wszelkie potrzebne pliki *.rom w katalogu /roms...
Pozdrawiam,
Zbylu
[#69] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@zzielinski, post #68

Przydzieliłeś pamięć dla Picasso IV
[#70] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@zzielinski, post #68

rozwiązałeś problem z błędem odczytu płyty ?
[#71] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Norbert, post #69

Przygotowałem poradnik instalacji OS 4.1FE dla WinUAE na emulacji A1200 PPC:

http://radzikpl.blogspot.de/2015/01/amigaos-41-final-edition-winuaea1200-ppc.html

W następnym wpisie zajmę się konfiguracją A4000.
[#72] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Pokemon, post #70

Tak, rozwiązałem problem z odczytem płyty - zrobiłem jej obraz *.iso - i instalacja poszła bez problemów.
Tak, dodałem też pamięć (4MB) do Picasso.
Nie wiem w końcu jak - ale się udało zainstalować system... Tylko, mimo iż wybrałem język polski (a także układ klawiatury) - system zainstalował się w wersji angielskiej.
Pozdrawiam,
Zbylu
[#73] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@zzielinski, post #72

Sys:prefs\locale i tam ustawić język polski. Instalują się od razu wszystkie języki.. Podczas instalacji wybierasz język używany przez instalator.
[#74] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@zzielinski, post #72

Ja też walczyłem z obrazem,żal było płytę katować.Może w Alcoholu ustawiłem nie ten profil odczytu płyty?
[#75] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@zzielinski, post #72

W sumie tak też można...
Robimy ISO, montujemy go na WinUAE 68k za pomocą np. isomountera i wrzucamy zawartość płyty na plikopartycję. Jednak kilka plików i tak może zrobić problem...następnie z tej plikopartycji bootujemy WinUAE.

Pewniejszym sposobem będzie odpalenie płyty na prawdziwej Amidze i przekopiowanie jej zawartości na partycję. No i teraz:
1. Na prawdziwej A1200 z PPC partycję ustawiamy jako bootowalną i z niej odpali się instalka bez konieczności użycia dyskietki startowej. Ja tak zrobiłem, ponieważ nie opanowałem tego jak z tej dyskietki odpalić Ami.
2. A w przypadku gdy chcemy zainstalować na WinUAE, to pakujemy zawartość partycji za pomocą np. LHA z najniższą kompresją (jeszcze pod prawdziwą Amigą) i przenosimy archiwum do WinUAE i wrzucamy zawartość na partycję z której zabootujemy WinUAE.

Możliwości jest dużo i co głowa, to pewnie będzie nieco inne rozwiązanie.

W tym temacie, poprzednia instalka z AOS 4.0 była jednak mniej problematyczna.
[#76] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Andrzej Drozd, post #75

ISO płyty bez problemu robi program PowerISO.
Przy tworzeniu plikopartycji od razu zaznaczam system SFS. Po utworzeniu plikopartycji zaznaczamy oczywiście IDE : 0 oraz "Enable RDB Mode"
Później w instalatorze HDDToolBox zaznaczamy także SFS/00 i 512 block size.
Z dyskietką nie ma problemu, jest na płycie ADF, który podajemy do DF0.
Ogólnie wszystko bardzo ładnie idzie. Jeśli zostawimy jakąś opcję która nie odpowiada oryginalnej Amidze, dostaniemy komunikat od WinUAE iż system emuluje tylko orginalną Amigę (najczęściej samo się zaznacza w zakładce Expansions to : "uaescsi.device" (to pole musi zostać puste).
Myślę że jak się nie popełni błędów AOS 4.1 zainstaluje się poprawnie.

Dodam iż spróbowałem zainstalować na Pentium 4 Mobile 3,2 GHz/2GB DDR400/Radeon 9200-128 MB i instalacja szła tak koszmarnie wolno że dałem sobie spokój. Do poprawnego działania jednak jakieś Core2Duo jest wymagane OK
[#77] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Voyox, post #76

ISO płyty bez problemu robi program PowerISO.
Przy tworzeniu plikopartycji od razu zaznaczam system SFS. Po utworzeniu plikopartycji zaznaczamy oczywiście IDE : 0 oraz "Enable RDB Mode"
Później w instalatorze HDDToolBox zaznaczamy także SFS/00 i 512 block size.
Z dyskietką nie ma problemu, jest na płycie ADF, który podajemy do DF0.
Ogólnie wszystko bardzo ładnie idzie. Jeśli zostawimy jakąś opcję która nie odpowiada oryginalnej Amidze, dostaniemy komunikat od WinUAE iż system emuluje tylko orginalną Amigę (najczęściej samo się zaznacza w zakładce Expansions to : "uaescsi.device" (to pole musi zostać puste).
Myślę że jak się nie popełni błędów AOS 4.1 zainstaluje się poprawnie.

Dodam iż spróbowałem zainstalować na Pentium 4 Mobile 3,2 GHz/2GB DDR400/Radeon 9200-128 MB i instalacja szła tak koszmarnie wolno że dałem sobie spokój. Do poprawnego działania jednak jakieś Core2Duo jest wymagane OK


Ja używam UltraISO, IMO najlepszy soft do wszelakich zabaw z obrazami płyt.
Nie używam też IDE tylko Accelerator Board SCSI (unit 0 i 1 dla dysków, unit 2 dla CD/DVD). Emuluje A4000 z CyberStormemPPC
Ja wciąż siedzę na Core Duo T2500 o taktowaniu 2GHz (jako że serwis zapomniał dosłać mi zasilatora do Alienware z i7) i używanie softu dla PowerPC na tym procku jest... nieco uciążliwe.
[#78] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@waldiamiga, post #77

Waldi ja osobiście miałem problemy z UltraISO (nie zawsze obraz był widziany, trochę płyt poszlo do kosza), PowerISO nigdy mnie nie zawiódł. Spróbuję użyć Accelerator Board SCSI...
Pozdrawiam wszystkich..
[#79] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Voyox, post #78

Emulacja A4000 PPC ma ograniczenie do 128MB Fast w WinUAE ? dlaczego? i czy będzie w przyszłych wersjach więcej ?
[#80] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Pawelek, post #79

Bo tyle obsługuje prawdziwy Cyberstorm Mk3. Nie wiadomo na razie czy autor WinUAE zniesie to ograniczenie.
Jak bardzo potrzebujesz RAMu to możesz odpalić emulację A1200 i Blizzarda bo on ma limit 256MB.
[#81] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Davka, post #80

Przecież w A4000 można mieć moduły ZorRAM, więc to jakieś dziwne ? Nikt nie próbował ustawić więcej ramu ?
[#82] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Voyox, post #81

No własnie A4000 może mieć więcej RAMu przez ZorRAM na Zorro III, w emulacji A1200 może byc wolniej bo wszystko działa na Zorro II po za tym 256MB to tez malo, w emulowanym OS4.1 na WinUAE 512MB powinno być standardem.
[#83] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Voyox, post #81

Pamięć Zorro III jeśli zadziała, to będzie użyta tylko jako SWAP. Tak jak najprawdziwiej Amidze.
Miejmy nadzieje, że w przyszłości będzie to zmienione, tak samo jak np. karta gfx UAE (tylko do tego ktoś musiał by sterownik dla OS4.1 napisać).
[#84] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@radzik, post #83

Pytanie czy Toni jest wstanie znieść ograniczenie kart Phase5 bo 128MB i 256MB to za mało dla OS4.1 i przez to wstrzymam się z zakupem tego systemu. Druga sprawa ten sterownik graficzny, o którym też nie pomyślałem wcześniej, bez niego pewnie grafika ogólnie muli.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 23:21:38 przez Pawelek
[#85] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Pawelek, post #84

Właśnie ogólnie nic nie muli, przynajmniej u mnie.
Wypaliłem sobie płytkę z programikami i gierkami pod OS4.x, ale niestety dręczą system ciągle komunikaty że płytka jest zabezpieczona przed zapisem. To jakaś paranoja, próbuję skopiować cokolwiek na dysk i nie mogę. Pliki kopiuje, ale te same pliki z katalogami już nie. Czy muszę katalogi tworzyć jakoś inaczej pod windowsem ? aby AOS4.x je akceptował ?
[#86] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@radzik, post #83

A jak to jest z pamięcią fast z plyty głównej, bo w OS4.0 na WinUAE nie jest wykrywana. Wykrywa mi tylko pamiec fast z turbo. Chyba, że mam coś źle ustawione.
[#87] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@radzik, post #83

Cholera, dubel

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 00:03:43 przez SuperBuster11
[#88] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Voyox, post #85

Stwórz plikopartycje, wtedy nie będzie problemu.
[#89] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@SuperBuster11, post #86

Kolega wyżej napisał że jest widoczna jako SWAP.
[#90] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Andrzej Drozd, post #89

Który kolega, bo widzę tylko wpis o swap z pamieci ZorroIII a mi chodzi o pamięć z płyty głównej, te 16 MB, które można zamontować w prawdziwej A3/4000.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem