kategorie: Amiga Classic, AmigaOS 4.1
[#1] AmigaOS 4.1 FE + UAE
Dzisiaj dotarło do mnie pudełko z AmigaOS4.1 FE Classic zamówione w RetroAMI

http://1drv.ms/1HZUh0e

Proponuję zamieszczać tutaj wskazówki dotyczące instalacji tego systemu na WinUAE 3.

(Sorry jeśli jest już taki wątek)

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 13:03:42 przez Artur Jarosik
[#2] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Artur Jarosik, post #1

Na razie nie udało mi się odpalić instalatora.

Wywala błąd HALT3 po logo startowym.
Oto mój plik konfiguracyjny:
http://1drv.ms/1x3vDug
[#3] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Artur Jarosik, post #2

Wyłączenie Z3 RAM i uaescsi.device zadziałało :)
[#4] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Artur Jarosik, post #3

Część na ten temat tutaj:
link
Przestraszonych chciałbym uspokoić, że działa nie gorzej niż AOS4.1u6 pod WinUAE.
Zgodnie z zaleceniami instalowane nie bezpośrednio z płyty a z obrazu ISO tej płyty.

Można też pobawić się Linuxem PPC pod WinUAE!

link

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 13:26:08 przez pong777
[#5] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@pong777, post #4

Dacie radę jakiś filmik nagrać jak to działa? Może być komórką nawet :)
Ja swoją kopią pobawię się dopiero za kilka dni
[#6] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Davka, post #5

Za około pół godzinki będzie film.
[#7] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Artur Jarosik, post #1

A do mnie jeszcze nie przyjechał system :(
[#8] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@pong777, post #6

Na A1200 miałem problemy z instalacją. Dysk był stworzony pod AOS4.1u6 ale po zainstalowaniu systemu nie chciał się bootować - ciągłe restarty. Dopiero po zaoraniu dysku i stworzeniu partycji na nowo problem ustał. Używam SFS.

Póki co to niefajnie, że nie ma natywnej obsługi X-Surfa 100.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 14:39:40 przez pong777
[#9] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@pong777, post #8

Obiecany film:

link
[#10] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@pong777, post #6

Za około pół godzinki będzie film.


czy będzie czy już nie czekać i zbierać się na imprezkę? ;)
[#11] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Paul, post #10

Już jest TUTAJ

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 15:21:27 przez pong777
[#12] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@pong777, post #11

Już jest.


nieśmiałe pytanie zadam... a gdzie? rzucisz linkiem?
[#13] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Artur Jarosik, post #1

Do mnie też dotarł AOS4.1szeroki uśmiech
Mam godzinę czasu, to zabieram się do instalacji na A1200 z PPC. Niestety Amigę i system zobacze ponownie dopiero w piątek.
[#14] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@pong777, post #9

Dziękujemy :)
Działa całkiem znośnie, bałem się że będzie nieużywalne.

A jak ta prędkość się ma do działania na klasyku z Blizzardem/Cyberstormem PPC? Bo niestety nigdy nie widziałem na żywo AOS 4.x na klasyku.
[#15] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Davka, post #14

Na A1200 jest trochę wolniej niż na tym filmiku. Testowałem odtwarzanie DVD i np. na A1200 jest mniej więcej połowę klatek/s w stosunku do tego samego filmu pod WinUAE (gdzie jest normalnie płynnie). Na A4000 dopiero będę instalował.
[#16] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@pong777, post #15

Czy ktoś byłby łaskaw wyjaśnić mi dlaczego brakuje mi polskich znaków w MUI ?
Czy to wina brakujących czcionek, czy raczej błąd w samym AOS4.1?
W locale mam wybrane język : polish_ISO_8859-2 , kraj Polska , w input klawiatura USA-ISO_8859-2 , w całym WB mam prawidłowo wyświetlane polskie znaki przy korzystaniu ze standardowych czcionek DejaVu.
Czy specjalnie do MUI trzeba doinstalować zestaw czcionek ISO PL ?
[#17] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@SyNtEr, post #16

W MUI możesz mieć ustawione inne czcionki po prostu, to częsty przypadek. Na początek proponuję usunąć wszystkie ustawienia dotyczące czcionek, wtedy używana jest domyślna czcionka systemowa. Trzeba przejrzeć wszystkie podstrony konfiguracji (również strony klas zewnętrznych) i wszędzie zostawić pole wyboru czcionki puste.
[#18] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Krashan, post #17

Właśnie o to chodzi że mam tak ustawione. Wszędzie w MUI przy wyborze czcionki jest puste pole ale z parametrem +/- 0-4.
Przykład -> link link
Jak widać przyciski (zapisz ustaw itd)mają prawidłowe znaki.Również w polu przykład też jest dobrze. A cała reszta już nie.



Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 21:42:48 przez SyNtEr
[#19] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@SyNtEr, post #18

na mufowym portulu piszą, że zła wersja lokali jest i trzeba sciagnac poprawione mui z mui4 dev.
[#20] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@michal_zukowski, post #19

Ooooo. I to jest strzał w 10. Tak mi się właśnie wydawało że coś nie tak z lokalizacją. Nie przypuszczałem , że po tylu latach jeszcze mogą być takie babole . Tak jak z instalacją na A3000.
Dzięki - pomogło.

A ktoś pamięta jak nazywa się program do konwersji lokali z APL na ISO ?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 22:03:38 przez SyNtEr
[#21] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@SyNtEr, post #20

Spoko, ja dostałem niesformatowaną dyskietkę BootFloppy i też jakoś żyję, choć powiem że AOS4.0 to od razu wystartował, a z płyty AOS4.1, to nawet takiej dyskietki za bardzo nie da się zrobić. Ale to nic.OK
[#22] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@SyNtEr, post #20

Spraw z MUI 4 jest kilka:

1. MUI i klasy dodatkowe nie są częścią systemu i były tłumaczone później niż sam AmigaOS4. Poza tym dołączone locale do MUI 4 są kompletnie niekompletne (z racji tego, że było tam przetłumaczonych aż 42% całości) a dodatkowo nie wiedzieć czemu są w kodowaniu ISO-8859-16 podczas kiedy polskie znaki były w jeszcze jakimś innym kodowaniu. Uporządkowanie tego bałaganu zajęło mi nieco czasu, klasy były ciągle aktaualizowane, a do OS4.1 dołączona jest jakaś starsza wersja. Ot i cała filozofia.

OS 4.1 FE, MUI 4.0 oraz wszystkie dodatkowe klasy plus YAM oraz booklet w wersji polskiej były zrobione przez aż 1 osobę w rekordowym czasie w wolnych chwilach pomiędzy pracą i wyjazdami służbowymi. O ile locale do samego systemu udało się przypilnować by były kompletne, tak za contribution ciężko odpowiadać, szczególnie, że autorzy nadsyłali pliki w różnym czasie w różnych czasami antycznych wersjach...

I tak efekty jak na 2 tygodnie pracy chyba są zadowalające (oczywiście literówki mogą się zdarzyć).

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 22:18:00 przez Mandi^ATO
[#23] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Mandi^ATO, post #22

Pliki locale są dobre tylko nie potrafi z nich skorzystać MUI4.0_R4 gdyż ma niepoprawne kodowanie o czym wspomina powyżej Mariusz.
Wystarczy zamienić (katalog MUI) czyli MUI4.0_R4 na MUI4.0_R5.

Zrzuty ekranu (R4 vs R5) oraz linki do pobrania MUI4.0_R5:

http://forum.amigaone.pl/post5547.html#p5547

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 23:57:12 przez Amig_OS
[#24] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Andrzej Drozd, post #21

Moja też była nieodczytywalna. Nagrać zapomnieli ale wyciągnąć przełącznik zabezpieczenia zapisu to już nie zapomnieli :)

Jakby co to oprócz skryptu do robienia dyskietki na płytce są też ADFy zwykłej Boot Floppy i GREX Boot Floppy.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 15:49:02 przez Davka
[#25] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Davka, post #24

Bardzo fajny poradnik instalacji: link

Testowałem ale nie na wersji FE, jedyny problem jaki miałem to niedosowa partycja po zainstalowaniu systemu. Sformatowałem potem plikopartycję pod OS 3.1 i w instalatorze OS 4.1 pominąłem formatowanie.
[#26] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@kolo, post #25

EMULACJA NA WINUAE.
Nie kupiłem teraz OS4.1, gdyż już miałem. Poradnik jest bardzo dobry. Zaznaczono, że stacja dyskietek musi być HD, a nie DD (nie mogłem odpalić dyskietki, rekomendowanej w sieci, do odpalenia NETu). Na moim Piecu system chodzi całkiem przyzwoicie. Proszę tylko, abyście uważali na Oddysey, Netbrowse działa jako tako!
Powodzenia dla emulujących.
Mam polską lokalizację MUI3.9 ze strony ATO. Mimo apdejtu MUI do 4.0, lokalizacja działa. Instalowałem wszystko od początku DZISIAJ!
DZIĘKI ATO!!!
[#27] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@kolo, post #25

Korzystałem z tego opisu : Dzięki Radzik
ale zaciąłem się na tym iż po instalacji AOS4.1 wywalało mi że DH0 jest non DOS.
Spróbuje triku z twego postu.
ITU dzięki za wysyłkę, OS dotarł na wyspy....OK
[#28] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Voyox, post #27

Właśnie odebrałem paczkę z FE i testuję instalację pod WinUAE. Jak widzę jest to zdecydowanie łatwiejsze niż z OS4.0. Jak już sam się ogarnę przygotuje opis na blogu co i jak dokładnie.
[#29] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Voyox, post #27

Mnie się też tak robi na FFS. Zmieniłem system plików na SFS (jest na CD w katalogu "L") tylko trzeba pamiętać o zmianie DosType na 0x53465300 (po wpisaniu tego naciśnij ENTER) oraz bloku z 1024 na 512. Potem zmieniamy jeszcze typ partycji z FFS na SFS/00.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 23:47:33 przez pong777
[#30] Re: AmigaOS 4.1 FE + UAE

@pong777, post #29

Jeśli w WinUAE zrobi się dysk do 2GB i podzieli się go domyślnie z Media Toolboxa (z użyciem także domyślnych filesystemów) nie ma problemów z niesystemowym dyskiem. Gdy plik dysku ma powyżej 2GB zaczynają się jak wynika z moich testów schody. 2gb to nie jest mało i jeśli tworzy się tylko jedną partycje i nie instaluje np SDK to spokojnie powinno każdemu starczyć.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem