Forum » AROS
[#1] Co to jest AROS?
Ponieważ kolega Piotr Myszkowski nie raczył założyć nowego wątku na swoje pytanie, a koledzy odpowiadający na jego post ciągną tylko oftop - całą dyskusję przenoszę tutaj.
[#2] Re: GFX Demo
Przepraszam bardzo kolegę ale odnosząc się do Arosa to niebardzo rozumiem o co chodzi z tym systemem.

- z tego co wiem to Aros jest systemem stworzonym na PCety - a więc jest to system PCtowy a nie Amigowy --> tak to rozumiem.

To co ma wspólnego z systemem Amigowym ?

Mogę prosić o garść wyjaśnień ?

Tak dla zwykłego użytkownika --> po polsku , bo już cchyba sam zgłupiałem ( na Amidze pod systemem Arosowym , napisanym na pececie pod Windowsem -- masło maślane ) sam już niewiem co myśleć .

Nie interesuje mnie Angielska strona o systemie Aros - nie zamieżam składać literek do Tłumacza .

Pozdrawiam serdecznie

PS a tyle się mówi o Arosie i ciągle na Pececie - No to się w końcu określcie jaki ten Aros ma status .
[#3] Re: GFX Demo

@Piotr Myszkowski, post #2

- z tego co wiem to Aros jest systemem stworzonym na PCety - a więc jest to system PCtowy a nie Amigowy --> tak to rozumiem.


Chodzi kolego o doznania płynące z użytkowania tego systemu, a nie o sprzęt, bo myśląc w ten sposób można by stwierdzić, że MorphOS to system MACowy.
[#4] Re: GFX Demo

@Piotr Myszkowski, post #2

Nie interesuje mnie Angielska strona o systemie Aros - nie zamieżam składać literek do Tłumacza

To zajrzyj na polską stronę o AROSie :)
[#5] Re: GFX Demo

@Piotr Myszkowski, post #2

Liczyłem raczej na uwagi odnośnie mojego programu, a tu,,,

Aros może działać na różnych platformach sprzętowych w tym i na Amidze klasycznej, jednak wydaje mi się, że pierwotnie powstał jako próba przeniesienia systemu Amigi na PC. Co oznacza, że Aros wygląda jak Amiga OS, zachowuje się jak Amiga OS i używa się go jak Amiga OS.

By ułatwić użytkownikom życie, podobnie jak na linux'ie dla Aros'a istnieją różne dystrybucje, głównie skierowane dla użytkowników określonej platformy sprzętowej np. Icaros dla PC, AROS Vision dla 68k i AEROS for Raspberry Pi dla Raspberry Pi.

Pisząc programy w językach wysokopoziomowych typu C++ prawie nie ma różnic między Aros'em a tym co piszemy pod Amiga OS. Różnice jeżeli są to dotyczą głównie kilku typów danych np. wskaźniki pod Aros'em mają inna ilość bitów niż na Amiga OS (procesor 16bit i 32bit) i nie jest to praktycznie problemem. Oznacza to, że program napisany w C++ czy C pod Aros'a, praktycznie z niewielkimi zmianami lub żadnymi można skompilować pod Amiga OS. Przestrzegając kilku prostych zasad możemy od razu napisać aplikację, którą bez dodatkowej ingerencji skompilujemy i tu i tam.
[#6] Re: GFX Demo

@APC74, post #4

Niestety ale na tej stronie nie potrafię znaleść informacji " Co to jest Aros " ?

- czy to jest emulator systemu Amiga OS ( 3.0 , 3.1 , 3.5 , 3.9 ) ( w całości ( 100% ) ?
- czy to jest emulator działający coś w rodzaju WinUAE ( gdzie trzeba zainstalować Amiga OS ) ?
- czy może jeszcze coś innego ?

Pytam bo na tej stronie jest dużo programów z Amiga OS na Arosie na Pececie .

To niech Hyperion zrobi Amiga OS na peceta i będzie git .
Pozdrawiam

PS proszę się na mnie nie gniewać . Po prostu próbuję sklasyfikować " czy to jest system , czy emulator "



Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 19:48:14 przez Piotr Myszkowski
[#7] Re: GFX Demo

@Piotr Myszkowski, post #6

Pewnie się nabijasz, ale co tam Przecież to jasne: AROS to system operacyjny pisany dla pecetów, którego założeniem jest zgodność z AmigaOS 3.1 i z tego względu zawiera emulator procesorów 68k. Została również stworzona wersja dla Amigi klasycznej, dlatego mówi się o AROSie jako systemie "amigowym". To jest dokładna analogia do MorphOSa, przy czym ten ostatni działa (oprócz Amigi) nie na pecetach, a Makach i płytach Pegasos.

Ale tak w ogóle co to za różnica czy powiemy o jednym czy drugim systemie "amigowy" czy jakikolwiek inny? Ważne jakie ma cechy i co umożliwia.
[#8] Re: GFX Demo

@Tom3k, post #7

No właśnie, a AROS jak nie zawierał tak nie zawiera emulatora procesorów 68k.
[#9] Re: GFX Demo

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #8

Fakt, razem z systemem dołączony jest emulator Amigi, a nie 68k - mój błąd. Sorry za offtopa.

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 20:12:27 przez Tom3k
[#10] Re: GFX Demo

@Piotr Myszkowski, post #6

Na pierwszej stronie amiga.org jest napisane, że Aros to system operacyjny zgodny z AmigaOS na poziomie API.
[#11] Re: GFX Demo

@tygrysekHD, post #10

aros.org miało być.
[#12] Re: GFX Demo

@Piotr Myszkowski, post #6

Tym to się rózni od emulatora że... instalujesz wszystko na czysto, bez Windowsa.. Czyli jest to pełnowartościowy Operatnig System. ok, racja
Patrząc na strukturę ma wszystko tak samo jak w Amigach, te libsy, devsy, startup-sequence itp..
Niestety wszystko sprofanowane kodem x86
[#13] Re: GFX Demo

@Voyox, post #12

Gdyby to zadziałało z AMD APU to czemu nie.
[#14] Re: GFX Demo

@tygrysekHD, post #11

Dzięki koledzy !!

Teraz wiem że :

- Aros - to system Amigowy ( chyba psełdo amigowy - jak zwał tak zwał ) napisany na PCety z wbudowanym emulatorem komputera Amiga ( classic ) , który pozwala na uruchamianie starych orginalnych programów napisanyc na Amigę klasyczną . Jak się nie myle to był jeszcze podobny system " Amithlon " na LiveCD pozwalający emulować system Amigi.

Chyba że coś znowu namieszałem ?

- drugi to WinUAE- ale tu jest tylko jeden program z kompletnym środowiskiem przygotowanym do emulacji systemu Amigi , który to instaluje się na systemie Windows .

Tyle wiem , i nie żebym się czepiał lub żartował . Po prostu odwiedziłem stronę Aros wikipedia /pl , która
opisuje Aros jako system który cały czas ewauluje ( rozwija się ) i zaraz okaże się zanim się obejżę to Aros będzie już systemem Amiga OS ( status 3.2 ) na PCecie .

link do wiki :link

Cały czas mam na myśli Arosa na PCety

Inne dystrybucje mnie nie interesują

Pozdrawiam ale nie ukrywam że jestem ciekawy czy jest taka możliwość ? Bo w gruncie rzeczy to na chwilę obecną wszystkie warianty programowe czy też systemowe są tak naprawde emulatorami ( ale to dziwnie jakoś napisałem )

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 23:30:17 przez Piotr Myszkowski
[#15] Re: GFX Demo

@Piotr Myszkowski, post #14

w gruncie rzeczy to na chwilę obecną wszystkie warianty programowe czy też systemowe są tak naprawde emulatorami


Que? Możesz mi wyjaśnić pod jakim systemem operacyjnym uruchamiasz "emulatory" AmigaOS 4.x, MorphOS czy AROS i co one właściwie emulują?
[#16] Re: GFX Demo

@recedent, post #15

Napisałem we wcześniejszym poście że chodzi mi o komputer PC - pecet .

- wariant programowy --> WinUAE pod Windows
- wariant systemowy --> UAE, Trance w systemie MorphOS

1. Czy jest wersja Arosa która działa natywnie na Amidze klasycznej ?
2. Czy jest wersja Arosa która obsługuje wszystkie układy specjalizowane Amigi klasycznej +
BlizzardPPC + CSPPS ?

Pytam bo na stronie Aros Vision link jest opisany Aros dla NatAmi .

Jeżeli tak - to trzebaby napisać że naśladuje Amiga OS a nie że jest systemem amigowym ( wtedy wystarczyłoby napisać " Nowa wersja systemu dla Amigi klasycznej - ArosOS 3.2 " i tyle .

A wygląda to w tej chwili tak że uruchamia się system Aros na zupełnie innym komputerze niż Amiga i mówi się że jest to system amigowy.
Coś w tym jest - prawda?

Ja rozumiem to w ten sposób że :

na PCecie :
- Windows
- Linux ( dystrybucje )
To są zupełnie inne systemy to tak jakbym powiedział że Mandriva jest systemem Windowsowym

na Amidze klasycznej :
- Amiga OS
- MorphOS
- Aros - jeżeli jest ? bo nie wiem
To również są to zupełnie różne systemy które w gruncie żeczy naśladują system amigowy

Bynajmniej tak to sobie wyobrażam .

A już zupełnie bym się zaplątał w tym wszystkim jakby Hyperion napisał system Amiga OS na NatAmi.

Wtedy byłyby 2 systemy :
- Aros
- Amiga OS

Pytanie by było wtedy : Czy system Amiga OS jest systemem arosowym czy odwrotnie ?

Jakiś czas temu zastanawiałem się po co UAE dla Amiga OS 4 i dla MorphOSa, a teraz jeszcze dla Arosa
To jest oczywiście tylko moje gdybanie , sam już nie wiem co myśleć o tych wszystkich systemach .

Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 02:03:39 przez Piotr Myszkowski

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 02:07:42 przez Piotr Myszkowski
[#17] Re: GFX Demo

@Piotr Myszkowski, post #16

Aros działa na Amidze klasycznej - wystarczyło spojrzeć na listę wspieranego sprzętu, są też filmy na Youtube pokazujące jak to działa (np. na A1200 z 030). Da się uruchamiać gierki czy dema z WHDLoad bez problemu i bez UAE. Podobnie zdaje się jest na MorphOS i AmigaOS 4 (na klasyku).
UAE jest potrzebne dla wersji innych niż m68k bo PC, maki czy inne sprzęty nie mają custom chipów i to je trzeba emulować.
A czym Aros jest to na stronie systemu:
- Is as compatible as possible with AmigaOS 3.1;
- Can be ported to different kinds of hardware architectures and processors, such as x86, PowerPC, Alpha, Sparc, HPPA and other;
- Is binary compatible on Amiga and source compatible on any other hardware;
- Can run as a stand-alone version which boots directly from hard disk and as an emulation which opens a window on an existing OS to develop software and run Amiga and native applications at the same time;
- Improves upon the functionality of AmigaOS.

na PCecie :
- Windows
- Linux ( dystrybucje )
To są zupełnie inne systemy to tak jakbym powiedział że Mandriva jest systemem Windowsowym

Ale obydwa są systemami, hmm, pecetowymi (na x86), podobnie jak FreeBSD, OS/2 czy OpenSolaris. Aros to coś jak ReactOS na PC (zgodny binarnie, przynajmniej w założeniu z Windows XP).


na Amidze klasycznej :
- Amiga OS
- MorphOS
- Aros - jeżeli jest ? bo nie wiem
To również są to zupełnie różne systemy które w gruncie żeczy naśladują system amigowy

Tak, binarnie i na poziomie kodu źródłowego te systemy są ze sobą zgodne (na sprzęcie innym niż Amiga klasyczna są zgodne na poziomie kodu źródłowego). Ale są teżinne systemy na Amigę klasyczną - NetBSD, Linux, Unix od Commodore (nie pamiętam nazwy, dołączany był do A3000 UX).

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 07:08:58 przez Jenot
[#18] Re: GFX Demo

@Piotr Myszkowski, post #14

Właśnie, że nie. AROS nie zawiera żadnego emulatora i działa natywnie na x86. To go odróżnia od wszystkich innych systemów post-amigowych. Oznacza to, ze zadziałają na nim tylko programy skompilowane pod niego. Ma to swoje wady i zalety. Zaletą jest wymuszenie "czystego" pisania kodu, co pozwala na bezbolesne przenoszenie programów na pozostałe systemy. Główna wada - konieczność tworzenia bazy oprogramowania od nowa, na co nie ma zbyt wielu chętnych
[#19] Re: Co to jest AROS?

@recedent, post #1

Aros to najbardziej amigowy system. Jest bardziej amigowy niż amigaos i morphos. Ba nawet commodore sie do tego miało przyznać przed banktuctwem, ale wszyscy wiemy jak się to potoczyło. Zwolennicy workbencha i ambienta doprowadzili firmę do upadłości byle tylko ta nie ogłosiła tego, że aros to jest prawdziwa amiga. Potem wszyscy wiemy co się działo - natami, minimig. Aż boję co będzie dalej. Podobno google coś wie więcej ale tam trzeba o to zapytać a potem może wklejać literki do translatora, albo tłumacza. Ja tam nigdy nie zaglądałem. Podobno moderatorzy banują dożywotnio z ppa za kontakty z googlem - tak słyszał jeden koleś.

Tylko prawdziwa prawda o prawdziwej amidze może ... sami wiecie co.
[#20] Re: Co to jest AROS?

@DeeL, post #19

Zwolennicy workbencha i ambienta doprowadzili firmę do upadłości byle tylko ta nie ogłosiła tego, że aros to jest prawdziwa amiga.

To ciekawe jest, proszę o więcej szczegółów na temat tego spisku.
[#21] Re: GFX Demo

@Daclaw, post #18

Właśnie, że nie. AROS nie zawiera żadnego emulatora i działa natywnie na x86.


to nie jest cala prawda :). AROS dziala natywnie na tym, na co jest skompilowany i na czym uruchomiony, podobnie jak GNU/Linux/BSD. Natywna wersja Arosa na 68k uruchamia binarki z 68k (w tym z Amigi tzw. klasycznej), podobnie jest na x86 i ARM tzn. dzialaja natywnie tylko wersje binarek skompilowane pod te procesory...

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 10:39:34 przez sigma2pi
[#22] Re: Co to jest AROS?

@adam_mierzwa, post #20

Podobno Billl Sydnes pod marynarą nosił (dla niepoznaki nadrukiem do wewnątrz) koszulkę z napisem "I love Workbench". Z kolei we wspomnieniach Carla Sassenratha czytamy, że słyszał kiedyś jak Mehdi Ali wykrzykiwał przez sen: "Ambient, ha ha! We shall conquer!". Widziano też Irvinga Goulda jak osobiście wymazywał korektorem słowo "AROS" z wewnętrznych materiałów dla deweloperów Commodore. Na to wszystko są kwity!
[#23] Re: GFX Demo

@Piotr Myszkowski, post #16

Jakiś czas temu zastanawiałem się po co UAE dla Amiga OS 4 i dla MorphOSa, a teraz jeszcze dla Arosa

Po to samo, co DOSBox na pececie. Czasem łatwiej jest zaemulować kompletne stare środowisko, niż walczyć z kompatybilnością, szczególnie, gdy moc obliczeniowa nie jest priorytetem.

Ja UAE na klasycznej Amidze z PPC używam do zabawy Amosem - to jedyny znany mi sposób na zmuszenie tego środowiska do działania na karcie graficznej. ;)
[#24] Re: Co to jest AROS?

@DeeL, post #19

Świetny komentarz szeroki uśmiech Idę po popcorn OK Dawno nie bylo brednioserialu...
[#25] Re: Co to jest AROS?

@_arti, post #24

Tu nie ma nic śmiesznego. Taka prawda. Ten drugi moderator już to zrozumiał.ok, racja
[#26] Re: Co to jest AROS?

@DeeL, post #25

Ja również rozumiem. Ja również....
[#27] Re: Co to jest AROS?

@DeeL, post #19

Co kolega używa, że takie bajki pisze? :D
[#28] Re: GFX Demo

@tygrysekHD, post #5

np. wskaźniki pod Aros'em mają inna ilość bitów niż na Amiga OS (procesor 16bit i 32bit)


Oczywiście jest to nieprawda. ;)
[#29] Re: Co to jest AROS?

@DeeL, post #19

Nie wiem, co przyjmujesz, ale zalatw mi to. joker
[#30] Re: GFX Demo

@Piotr Myszkowski, post #2

AROS to system amigowy tworzony między innymi na PC X86 (główna platforma), ma zgodne założenia i API z Amigowym OS 3.1. Nie posiada emulatora pozwalającego natywnie odpalać programów. Do kompatyblności wstecznej użyty jest UAE a okienka programów są kopiowane na pulpit AROSa. Dobra kompatybilność tego rozwiązania choć wymaga dopracowania bo dziwnie wyglądają programy 68K obok programów natywnych.

MorphOS to system amigowy tworzony między innymi na Makówki PPC (główna platforma) , ma zgodne założenia i API z Amigowym OS 3.1. Posiada emulator kodu 68K pozwalający odpalać programy i nawet niektóre sterowniki bez emulatora UAE choć różnie to działa jesli chodzi o kompatybilność

AmigaOS 4.x system amigowy tworzony między innymi na SAM4x0 i AmigaOne X1000, ma zgodne założenia i API z Amigowym OS 3.1. Rozwiązanie kompatybilności z programami 68K podobne do MorphOSowego tylko podobno gorsze

Warto nadmienić że AROS nigdy nie otrzyma takiej zgodności z programami 68K jak MOS i AOS4 bo są różnice w endianie pomiędzy platformami 68K a X86 i ARM. Takich różnic nie ma pomiędzy 68K i PowerPC więc można zrobić system tak aby mieszać kod PowerPC z emulowanym 68K i wymieniać się wskaźnikami i wszystko będzie działało. Przejście z jednego endiana na drugi uniemożliwia powstanie takiego rozwiązania.

Co tam jeszcze... AROS ma niebo lepszy sprzęt który jest dużo tańszy, lepszą obsługę grafiki z pełnym OpenGL czyli shaderami, obsługuje mnóstwo kart graficznych Intel i GeForce włącznie z najnowszymi. MOS i AOS4 dla porównania męczą się jakimiś starymi Radeonami które są obsługiwane w kilkunastu procentach może. Dodatkowe różnice to to że AROS jest darmowy co tylko zmiejsza koszt inwestycji w ten OS.

Jednak mimo takich różnic w wydajności i cenie sprzętu i systemu nie jest popularny bo ma jedną podstawową wadę: jest na PC z X86 a ta architektura jak wiadomo zawiniła amigowcom tym że nie przejmując się w ogóle M68K, Amigą, RISCami i innymi rozwiązaniami wyrosła na standard przemysłowy i domowy. Nie byłoby to pewnie aż takie tragiczne ale Amigowcy zawsze się naśmiewali z ułomności PC więc gdy zaczął on być lepszy to trzeba było kontynuować stanowisko i stworzył się obraz wielkiego badziewnego PC z wyjącymi wiatrakami i będącego ogólnie złomem na przy którym nie można się dobrze bawić.

I tak dla Amigowca taki komputerek:


jest większy i mniej opłacalny od wolniejszego i 10x droższego X1000, mimo że oba nie mają żadnej kompatybilności z Amigą:


albo takie cuś od Apple czyli firmy której decyzje faktycznie przyczyniły się do zabicia procesorów 68K, która była bezpośrednim konkurentem Amigi i która sama przeszła na X86... jest ok bo nie ma x86. A jak wiadomo 8088/8086 był X86 więc wszystkie X86 są zUe :)


Disclaimer: powyższy post nie ma charakteru prześmiewczego i nie zawiera żadnych podtekstów. Jeżeli masz z nim problem to znaczy że masz problem nie ze mną lub tym postem a problemy z poczuciem humoru i dystansem do świata lub cierpisz na nadciśnienie i uwiąd starczy
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem