Forum » AROS
[#31] Re: GFX Demo

@tszczurek, post #28

Faktycznie mój błąd.
[#32] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: GFX Demo
[#33] Re: Co to jest AROS?

@DeeL, post #19

Dobre
[#34] Re: GFX Demo

@XoR, post #30

stworzył się obraz wielkiego badziewnego PC z wyjącymi wiatrakami i będącego ogólnie złomem na przy którym nie można się dobrze bawić


ale to jest TRUE! , kiedys tak bylo , a Amigowcy w duzej liczbie zanurzeni sa w przeszlosci. Ciezki ZUOM za ciezka KASE wtedy byl i basta. Apple tez byl za ciezka kase, ale nie byl to chociaz ZUOM OK
[#35] Re: Co to jest AROS?

@recedent, post #1

Jeszcze nie ustalono definicji Amigi, ani czym jest Amiga, a chcą się brać za kolejny trudny temat ?
[#36] Re: Co to jest AROS?

@lda, post #35

Wiesz, bezrobocie nadal nie spadło..
[#37] Re: Co to jest AROS?

@adam_mierzwa, post #20

Mówiłem ci, że się wyda, ale ty nie chodź załatwmy do wredne Commodore i widzisz! I co my teraz Macierewiczowi powiemy na przesłuchaniu? Ja będę mówił, że to wszystko Twoja wina.
[#38] Re: Co to jest AROS?

@DeeL, post #19

OK siedzi, pije i chrupki
[#39] Re: Co to jest AROS?

@lda, post #35

A więc Czynię Co Następuję

Po przeczytaniu wszystkich wypowiedzi Moja Definicja AROSa jest właściwa :

AROS ( wersja oczywiście PCetowa ) - jest to system pro/psełdo-amigowy, który jest w takiej samej sytuacji co AOS 4. x jak i MOS ( brak natywnej rozbudowanej bazy programów - tak, tak wiem że Aros jak i AOS 4 i MOS mają swoje bazy programowe AmigaDepot i MOS-Files --> jakoś tak , piszę teraz z pamięci ale te bazy są małe w porównaniu do Bazy programów z AOS 3.x ). System ten aplikacje napisane dla Amigi ( classic v 3.1 , 3.5 , 3.9 ) aby je uruchomić na tym systemie Musi uciekać się do sztuczki przy pomocy UAE. Oczywiście posiada Swoje aplikacje napisane Natywnie pod x86.

Jeszcze tylko jedno pytanko .

Czy dla Arosa są robione porty innych programów z innych systemów np: linuxa ?
[#40] Re: Co to jest AROS?

@Piotr Myszkowski, post #39

link - z tego co widzę to są porty programów z AmigaOS/MorphOS, linuksowych jakoś tam nie widać. A jeszcze co do UAE - to nie do końca prawda co piszesz. Na Amidze m68k AROS jest binarnie zgodny z Workbenchem 3.x i oprogramowanie z klasyka śmiga (a przynajmniej teoretycznie powinno). Widać to zresztą na filmach na Youtube gdzie koleś odpala gierkę przez WHDLoad bez żadnego UAE na A1200/040. A wersja Pecetowa różni się tylko targetem przy kompilacji (z grubsza) i nie wiem dlaczego ją tak na siłę oddzielasz od innych platform. Siłą rzeczy każdy system na platformę inną niż amiga/m68k wymaga jakiejś formy emulatora żeby aplikacje/gry z klasyka "ruszyły" bez rekompilacji.

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 19:49:14 przez Jenot
[#41] Re: Co to jest AROS?

@Piotr Myszkowski, post #39

A Aros na Amigę już nie jest to system pro/psełdo-amigowy? pomysł

Częściowo masz błędną tą swoją definicjęOK
Polecam też recenzję Amiga OS4.1OK
Na PPA nie znalazłem
[#42] Re: Co to jest AROS?

@Jenot, post #40

Wyobrażam sobie teraz taką sytuację :

- Odpalam Amigę 4000T z CSPPC260/40 lub /60 lub 1200PPC
- uruchamiam AOS 3.1 lub 3.5 lub 3.9
- wchodzę do katalogu " Tools "
- kopjuję program np: " HDToolBox " na pendriva ( program bądź co bądź powinien być max zgodny z systemem )

- uruchamiam Laptopa Aspire ONE i na czystej partycji instaluję AROSA
- montuję Pendriva i kopiuję plik " HDToolBox " na blat Wanderera
- klikam na program i ......... ( tu proszę dopisać co się stanie i czy się uruchomił normalnie ( zgodnie z API systemu 3.1) czy poprzez wewnętrzny konwerter zaszyty w systemie , czy jeszcze inaczej ) .

Akurat wybrałem ten utilek bo moim zdaniem powinien on być napisany zgodnie z systemem AOS 3.x

A może takich programów jest więcej ( cały system? - choć aż wieżyć mi się naprawdę nie chce , że Aros Potrafi uruchomić Cały AOS3.x )

Jeszcze jedno pytanko :

Co z programami z AOS 3.x, które nie są pisane wedłóg wytycznych Coomodoore ?
[#43] Re: Co to jest AROS?

@Piotr Myszkowski, post #42

Mnie się nie chce wierzyć, że można nie umieć czytać ze zrozumieniem na tak podstawowym poziomie... bo że można trollować, to jest jasne jak słońce no ale niech będzie, odpowiedź na twoje pytania:

klikam na program i .........

Nie zadziała na AROSie x86 ale zadziała na AROSie 68k.


Co z programami z AOS 3.x, które nie są pisane wedłóg wytycznych Coomodoore?

Według wytycznych Commodore? Różnie. Jedne zadziałają, inne nie. Na AROSie 68k. Tylko.



Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 20:48:07 przez _arti
[#44] Re: Co to jest AROS?

@_arti, post #43

Wcale nie troluję !

Nieznam Angielskiego więc na portale angielsko języczne nie wchodzę ( bo i po co ) a wiem już od dawna że na takich portalach najwięcej się dzieje ( w formie pytań i odpowiedzi na forch ) .

A na polskim portalu bidaaaa. Brak gotowej definicji o AROSie na PCeta . Znalazłem na forum temat " Filozofia Systemu Aros " ale dla NatAmi .

Wszystko krąży w okół powstających programów ( "przygotowano to a to " ) i tyle .

Skoro zachwalany jest ten system, to chciałem się dowiedzieć jak ON działa na PCecie i poznać jego tajniki .

Wszak jest to chyba 1 ( pierwszy ) system " amigowy " ( niech wam będzie ), który zaczyna się rozpędzać na Pcecie . Wczesniej był Amithlon ale niestety umarł śmiercią naturalną , Kto wie jak wyglądałby dziś Amithlon ? Gdyby się prężnie rozwijał .

Z braku informacji postanowiłem przy tej okazji się zapytać o Ten system i nie miałem zamiaru trolować .

W tej chwili wiem znacznie więcej niż przed zadaniem tego postu . A nawet jeszcze więcej .

Pozdrawiam
[#45] Re: Co to jest AROS?

@Piotr Myszkowski, post #44

Ale nie wiem po co Ci definicja jego amigowości czy nieamigowości... na stronie jest napisane dokładnie - jest to system zgodny z WB 3.x binarnie na platformie amiga/m68k i na poziomie źródeł na innych wspieranych platformach. A czy nazwie to ktoś amigowością, pecetowością, arosowością czy ChGWcojeszczewością w 10 czy 90%? Jakie to ma znaczenie poza czyimś lepszym/gorszym (zależnie od opcji) samopoczuciem?
BTW - korci mnie zainstalowanie AROSa na A3k - próbował ktoś?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 21:53:26 przez Jenot
[#46] Re: Co to jest AROS?

@Jenot, post #45

Dobrze . OK.

Wycofuję się . Nie ma tematu .

Pozdrawiam
[#47] Re: Co to jest AROS?

@Piotr Myszkowski, post #39

Tak na arosa pojawia sie troche softu (ostatnio niestety głownie gier) z innych platform.
[#48] Re: Co to jest AROS?

@Piotr Myszkowski, post #46

Może trochę mnie poniosło (przepraszam) ale Twoje posty wyglądają na klasyczną próbę wywołania flejma. Powiedz tak szczerze czy nazwanie systemu amigowym, postamigowym, pseudoamigowym czy pecetowym coś zmienia? Tu powoduje to tylko rzucanie się sobie do gardeł kilku co bardziej narwanych/sfrustrowanych forumowiczów. A czysto techniczna rozmowa - z czym jest zgodny, czy na jakich platformach działa , jaka jest kompatybilność - zdecydowanie podnosi wartość merytoryczną dyskusji i rzadko prowadzi do flejmów.

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 22:41:33 przez Jenot
[#49] Re: Co to jest AROS?

@Piotr Myszkowski, post #44

Skoro zachwalany jest ten system, to chciałem się dowiedzieć jak ON działa na PCecie i poznać jego tajniki .

tak się fajnie składa że wystarczy ściągnąć obraz iso, wypalić na płycie i uruchomić
[#50] Re: Co to jest AROS?

@Jenot, post #48

Ok , przyjmuję przeprosiny .

chcę powiedzieć że nie próbuję wywołania tego flamewara . Jestem tu na portalu już dobre parę latek i moich postów jest bardzo mało w porównaniu z innymi na tym portalu .

Jestem tu praktycznie codziennie , ale więcej czytam niż piszę na forum.

Dla bardziej obeznanych w różnych tematach ( nie tylko w tym ) jest łatwiej zrozumieć jakąś istotę rzeczy bo mogą się zapytać u źródeł to co chcą wiedzieć .

A Ja jestem tylko zwykłym użytkownikiem tego portalu i zaciekawiło mnie na temat Arosa ( PC versja ) .

Jak obeznani w temacie piszą że AROS jest systemem Amigowym to widocznie mają rację .

Dlatego zaciekawiło mnie " w jaki sposób uruchamiają programy Amiga OS 3.x na Arosie pod pecetem ".

Wiem już o zgodności binarnej, wiem też o kodzie źródłowym, który można dowolnie modyfikować - wystarczy że coś zostanie skopane i żegnaj zgodność binarna .

@Arti - pisał że się takie programy nie uruchomią

No to skoro się uruchamiają to chyba muszą być albo emulowane przez UAE , albo poddawane jakiejś konwersji .

chyba że są robione porty - na stronie link w jednym z obrazków zobaczyłem DOpusa Magellana .

Jak został uruchomiony ?

wiem, wiem, zaraz będzie odpowiedź że jest to takie proste i że jest napisane na tej stronie albo że sobie robie tutaj jaja .

Wystarczy prosta odpowiedź :
- jest to port,
- jest to orginał z AOS3
- jest to ........ ( niewiem - może natywnie napisany DO Magellan ?)

jeżeli nie będzie odpowiedzi no to trudno . Skopiuję sobie tekst pod obrazkiem na pendriva i zaniosę do znajomego żeby mi przetłumaczył ten tekst .

Pozdro
[#51] Re: Co to jest AROS?

@XoR, post #49

Najpierw trzeba mieć peceta !
[#52] Re: Co to jest AROS?

@Piotr Myszkowski, post #50

Magellan na fotce jest uruchamiany natywnie (można nim zastapić Wanderera a na pewno nie udałoby się to poprzez UAE). Jest to wersja skompilowana na Arosa/x86.
[#53] Re: Co to jest AROS?

@Piotr Myszkowski, post #51

Najpierw trzeba mieć peceta !


W dzisiejszych czasach każdego na to stać. Dwurdzeniowca 3GHz można kupić za 150 zł. :)
[#54] Re: Co to jest AROS?

@Andrzej Drozd, post #53

D, Dual Core czy Core 2 Duo ? :P
[#55] Re: Co to jest AROS?

@KJB, post #54

Drozd nie odróżnia ;)
[#56] Re: Co to jest AROS?

@Andrzej Drozd, post #53

jestem na kuroniu i w styczniu jak dobrze pójdzie to będę miał coś ze 300 zł w kieszeni .

Będę miał "mały" dylemat.

- kupić klucz do MorphOSa ( wreszcie - bo cały czas są braki z kasą - to może jest jakaś szansa wkońcu )

- kupić PC - tak jak mówisz i wypróbować tego AROSA ( powiem szczeże że aż mnie kusi - naprawdę )

Ale tak naprawdę to mam już 3 Maki więc po co mi następny komp .
( trochę tak jakoś sprzecznie te zdania napisałem , ale niech będzie )
Dziękuję koledze @Jenoot za odpowiedź .

Pzdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 12:38:41 przez Piotr Myszkowski
[#57] Re: Co to jest AROS?

@Piotr Myszkowski, post #56

Jak masz maki, to od siebie polecam MosaOK
Jeśli brałbyś pod uwagę Amigę, ale nie bierzesz, to poleciłbym AmigaOSOK
[#58] Re: Co to jest AROS?

@Piotr Myszkowski, post #56

Ale tak naprawdę to mam już 3 Maki więc po co mi następny komp .

wszystkie na PPC?

jeśli któryś jest Intelowy to jest to PC i można spróbować odpalić AROSa
[#59] Re: Co to jest AROS?

@XoR, post #58

A jeśli nie to można uruchomić Arosa jako Darwin-hosted: link
[#60] Re: Co to jest AROS?

@Jenot, post #59

Heh, odpaliłem AROSa w dosłownie 4 minuty (VirtualBox)... licząc ze ściągnieciem ISO OK Start systemu w 1.5 sekundy robi wrażenie Wieczorem się pobawię.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 14:00:26 przez _arti
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem