Forum » AROS
[#61] Re: Co to jest AROS?

@Piotr Myszkowski, post #56

ba, ewentualnie możesz też, odpalić arosa na androidzie ;D
[#62] Re: Co to jest AROS?

@XoR, post #58

Soorki !

Przypomniałem sobie że mam 4 Maki

1. Mac Mini - 1.33 Ghz 32 VRAM R9200
2. QuickSilver v 2002 - 933 MHz chyba 32 VRAM GF 4
3. Power Mac G5 - DP 2.5 GHz chyba 124 albo 256 VRAM R9800 XT (zainstal: MacOS, Linux, MOS3.3)
4. Power Mac G5 - DC 2.0 GHz chyba 256 VRAM R X1900 coś tam - piszę teraz z pamięci na MOSie

Na DC mam zainstalowany Virtual Box a na nim Win XP

A czy da rade zainstalować na VBox AROSA na Power Macu ?

Pozdrawiam
[#63] Re: Co to jest AROS?

@Piotr Myszkowski, post #62

Powinien działać.
[#64] Re: Co to jest AROS?

@_arti, post #60

@_arti

Na gołym systemie wiele nie zobaczysz. Sugeruje prekonfigurowaną dystrybucję: http://www.icarosdesktop.org/
[#65] Re: Co to jest AROS?

@deadwood, post #64

Ale na prekonfigurowanej sie niczego nie naucze. Tak bylo tez z MOSem - zrozumialem go i polubilem dopiero jak postawilem wszystko sam - od poczatku do konca OK
[#66] Re: Co to jest AROS?

@Jenot, post #63

Dzięki wielkie Wszystkim !

Jak złapię trochę czasu to się pobawię ( ale przydałby mi się jakiś tutorialik tudzież jakieś info o instalacji AROSa )

Powiem szczeże że jeszcze nie szukałem - zakładam bowiem że pewnie gdzieś na sieci jest ale po angielsku a ja chciałbym po naszemu )
[#67] Re: Co to jest AROS?

@Piotr Myszkowski, post #66

Znalazłem sposób instalacji AROSa na PCecie .
link
Jeszcze trochę po lukam na tym forum , może coś znajdę z VBoxem , a jak nie to spróbuję zainstalowań na Qemu , który też mam na Maczku .

Jeszcze raz dzieki wielkie dla wszystkich .
[#68] Re: Co to jest AROS?

@Piotr Myszkowski, post #67

jakoś mi się ta cała emulacja nie widzi
przecież to będzie chodziło koszmarnie słabo i nic nie będzie działać

aby pobawić się takim systemem sensownie potrzebujesz jakiegoś komputera za 150zł który ma wydajność tych maków G5, do tego kompatybilną grafikę (jakiś GeForce), dźwięk i LAN
[#69] Re: Co to jest AROS?

@XoR, post #68

jakoś mi się ta cała emulacja nie widzi
przecież to będzie chodziło koszmarnie słabo i nic nie będzie działać


Wirtualizacja to w żadnym wypadku nie emulacja.
System gościa na wirtualce działa bezpośrednio na zasobach sprzętowych gospodarza, więc prawie z pełną prędkością, chyba, że celowo ograniczysz.
.
[#70] Re: Co to jest AROS?

@rePeter, post #69

tia, jak masz PC i używasz VirtualBox czy tam VMWare aby uruchomić system dla PC to masz powiedzmy >90% zasobów procesora dostępnych dla wirtualizowanego systemu.
Np. OWB odpalone w AROSie @ VirtualBox miało w testach JavaScript typu SunSpider praktycznie takie same wyniki jak Chrome natywnie Nawet bardziej graficzne testy chodziły płynnie, niewiele gorzej niż pod Chrome. Także tutaj można się zgodzić że wydajność jest super mimo emulacji podzespołów a'la karta graficzna i użycie tylko VESA po stronie AROSa

no ale to jest wirtualizacja X86 na X86 i to używająca VT-x czyli praktycznie wątek procesora w wirtualizowanym systemie jest odpalony sprzętowo na procesorze a w przypadku tych Maków G5 potrzebna jest emulacja całego procesora X86 na PowerPC czyli operacja bardzo kosztowna jeśli chodzi o moc procesora. Nie wiem jaką prędkość emulacji X86 można uzyskać na takim G5 2.5GHz ale spodziewam się że bardzo słabiutką. Jeszcze G4 miały możliwość pracy w little endian więc VirtualPC wykorzystywał to aby sobie ułatwić pracę (i tak sporą) ale już G5 tego nie ma więc trzeba się więcej napracować...

W najlepszym przypadku wydajność będzie na poziomie Pentium 2 czy coś takiego ...

lepiej zainteresować się natywną wersją AROSa PowerPC hostowaną na MacOSX lub Linuxie...
[#71] Re: Co to jest AROS?

@XoR, post #70

w przypadku tych Maków G5 potrzebna jest emulacja całego procesora X86 na PowerPC


Nie za bardzo rozumiem o czym piszesz. Mówimy o wirtualizacji. Maszyny wirtualne nie emulują innych procesorów.
Jeśli jest więc maszyna wirtualna na Maca PPC to odpali Arosa PPC, albo jeśli jest maszyna wirtualna na Maca x86 to odpali Arosa x86 i po sprawie.
.
[#72] Re: Co to jest AROS?

@XoR, post #70

Witam

Przeglądałem ten portal link ale nie znalazłem Arosa na PPC

Gdzie można go pobrać ?

Proszę o pomoc
[#73] Re: Co to jest AROS?

@Piotr Myszkowski, post #72

Słabo klikasz -> Link
[#74] Re: Co to jest AROS?

@_arti, post #73

A to na aros.ppa.pl nie ma odnośnika? Co za portal :P
[#75] Re: Co to jest AROS?

@_arti, post #73

Używałeś tego Darwina? Wystarczy, że go nagram na płytę, bo nie widzę, żeby to było ISO? Muszę go instalować jak MorphOS-a, czy mogę zobaczyć jak live Linuksa?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 19:39:44 przez Ender
[#76] Re: Co to jest AROS?

@Ender, post #75

darwin-ppc-system

The hosted version for Darwin and MacOS X on the PowerPC platform. This should work on all MacOS X versions. It requires an X11 server for the display.


Czyli wymaga MacOS X
[#77] Re: GFX Demo

@Piotr Myszkowski, post #2

A ja przy okazji chciałbym pokazać jak działa AROS 68k na Amidze 1200 z AGA i procesorem 040/40MHz. W tym filmie nie skupiałem się na funkcjonalności AROSa 68k, tylko na tym, że jest zamiennikiem AmigaOS i Workbencha, oraz potrafi odpalać natywne amigowe gry - http://www.youtube.com/watch?v=Qr1aQNA6rs0
link
[#78] Re: GFX Demo

@Andrzej Drozd, post #77

Patrząc na AB2 TKG to jest o 1FPS wolniej niż pod WB.
[#79] Re: Co to jest AROS?

@_arti, post #73

Dzięki wielkie kolego !
[#80] Re: Co to jest AROS?

@rePeter, post #71

a na OSXa/Linuxa_PPC to w ogóle jakieś 'wirtualne maszyny' są?
[#81] Re: Co to jest AROS?

@XoR, post #80

ja mam VirtualBoxa chyba 7 jak się nie mylę ( mam na drugim Macu w drugim pokoju - teraz nie sprawdzę bo już wszyscy poszli spać i nie będę budzić - ten śmieszny gong przy starcie )

ściągnołem go gdzieś z sieci .

Mam też Q ( chyba Qemu ) , też zainstalowany na tym samym Maczku DC 2 GHz z DDR2-jkami

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 01:44:36 przez Piotr Myszkowski

Obydwa na Mac OS X 10.5.8

Gdzieś czytałem że na G5 lepszym systemem jest wer. 10.4.11 bo jest szybsza .

Jeżeli tak , to systemy pod VBoxem będą też szybciej działać.



Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 01:48:29 przez Piotr Myszkowski
[#82] Re: Co to jest AROS?

@Piotr Myszkowski, post #81

Akurat na G5 ze sporą ilością RAMu to wszystko jedno czy 10.4 czy 10.5. Na G4 zdecydowanie 10.4 (Leopard potrafi skutecznie zniechęcić do korzystania z OSX, zwłaszcza jak się go zestawi z rakietą w postaci MOSa).
[#83] Re: GFX Demo

@Andrzej Drozd, post #77

Oglądałem ten filmik wcześniej co zachęciło mnie do próby instalacji na mojej A3000. Niestety AROS nie działa tak jak się spodziewałem - start z dyskietki Emergency czy jak tam to się nazywa i nie widzi CD-ROMu podpiętego do kontrolera na płycie, no to zawartość CD przerzuciłem na oddzielną partycję FFS, ustawiłem flagę Boot i najwyższy priorytet, zmieniłem nazwę partycji na AROS Live CD, wystartowałem z dyskietki (bo z tej partycji jednak nie chciał wystartować) i Wanderer się uruchomił na ECS, ale prawie nic się nie daje uruchomić - sypie co chwila błędami. Prawdopodobnie AROS żre się z kontrolerem SCSI na Cyberstormie (ale w takim razie dlaczego nie widzi CD-ROMu podpiętego do wbudowanego kontrolera?)
[#84] Re: Co to jest AROS?

@Piotr Myszkowski, post #81

tak ale ten VirtualBox to nie VirtualBox tylko VirtualPC i nie umożliwia uruchomienie systemów PowerPC tylko X86 czyli jest to emulator podobny do UAE tylko emuluje PC a nie Amigę

Qemu ma opcję emulacji PowerPC aczkolwiek nie wiem jak tam jest rozwiązana sprawa wydajności, pewnie niezbyt dobrze jak to w Qemu bywa bo to nie jest maszyna wirtualna tylko emulator który bangla ten sam kod C na wszystkich architekturach.

Zresztą wirtualizacja PowerPC cię nie interesuje mając taką ilość prawdziwego sprzętu PowerPC pod ręką. Jeśli ktoś zrobił loader natywny dla maków to lepiej go uruchomić natywnie

na Twoimi miejscu zainteresowałbym się wersjami PowerPC hostowanymi dla OSXa lub Linuxa

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 12:23:58 przez XoR
[#85] Re: Co to jest AROS?

@XoR, post #84

Mam ściągniętego Arosa -darwina-ppc

Ale nie wiem jak to uruchomić ?

Używał to ktoś ?

Pomoże ktoś ?
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem