[#271] Re: Protein turbo A500

@moneo, post #270

Daj zrzuty ekranu jak to programujesz.... Spróbuj po programowaniu odczytać z kostek wsady i zweryfikować. Co do samej protezy wszystko ok polutowane ? Daj focie.. to obadamy.
[#272] Re: Protein turbo A500

@moneo, post #267

Sugerowany tranzystor do programatora to BC636, czyli niepodłączony jest kolektor. Może tak ma być? Za głupi jestem elektronicznie by wiedzieć co on tam robi, dla mnie to kompletnie czarna magia. ;)

Nie rozumiem o co Wam chodzi z odwróconym pinoutem gniazda d-sub. Przecież drukując na papierze/folii wzór tak otrzymuje się na płytce termotransferem efekt taki i tu bez problemu wchodzi gniazdo takie w sposób zgodny z pinami, oczywiście gniazdo od strony nieścieżkowej by na ścieżkowej szło je przylutować. Gdzie popełniam błąd myślowy?

Tym bardziej, powinniśmy ujednolicić schemat i dla potomnych wstawić poprawiony, który na mur beton działa. Po co konfundować następnych?

PS. gimpowanie z rana powinno być zabronione ;)

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 10:31:00 przez teh_KaiN
[#273] Re: Protein turbo A500

@teh_KaiN, post #272

Ja, mimo problemów polecam programator na USB Lattice'a z aliexpress. Programuje szybko (10s łańcuch trzech machów). A z tego co wyczytałem to moje problemy ze znikaniem urządzenia może powodować... USB 3. Niestety tylko takie gniazda mam w swoim kompie.
[#274] Re: Protein turbo A500

@teh_KaiN, post #272

Możesz dać inny tranzystor PNP.
Ten na płytce musi być w obudowie TO92 z wyprowadzeniami Baza,Kolektor,Emiter.

Ja wstawiłem BC327 z wyjściem Kolektor,Baza,Emiter. Ale musiałem w eagle zmienić ścieżki. Co prawda nie trzeba zmieniać w pcb, ale montując taki tranzystorek trzeba by zmienić miejscami nóżki 1 z 2. Ale to tylko w przypadku montażu tranzystora K,B,E.

Ja jeszcze raz napiszę że w paczce proteiny jest pcb i schemat programatora lpt.
w pcb JEST ODWROTNIE ZŁĄCZE DB25. np. styk nr.1 w złączu DB25 wchodzi w dziurke programatora nr. 13. Czyli nazwijmy to "lustro"

Mogę poprawić to w wolnym czasie.

bez problemu wchodzi gniazdo takie w sposób zgodny z pinami


teh_KaiN pytanie do ciebie. Czy wiesz że na złączu męskim DB25 po lewej stronie masz styk nr. 1 i 13 ?


Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 11:07:14 przez maliniak
[#275] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #274

Sorka nie 13 a 14.
[#276] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #274

Tak, to by wiele tłumaczyło. ;)

Widać płytka jest robione pod gniazdo żeńskie. Nawet można się doszukać napisu F25 na konturze gniazda w widoku PCB. W takim razie fragment mojego postu o spasowaniu pinów można potraktować jako kompletne bzdury, a to wszystko przez to że przed sobą mam właśnie żeńskie gniazdo.

A ja się dziwiłem czemu żeńskie zamówiłem - w excelowym BOMie takie przecież było rozpisane.

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 11:30:50 przez teh_KaiN
[#277] Re: Protein turbo A500

@teh_KaiN, post #276

Żeńskie jak najbardziej.
Ale wtedy potrzebujesz kabelka db25male-d25male , czyli z dwóch stron męski i bez żadnego krosa w połączeniach.
[#278] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #271

Witam ponownie!
Zaprogramowałem wsady, co je udostępnił lukzer w pliku na chomiku. I na tym nie działało.

Po zaprogramowaniu wsadami z a1k.org Protein1_PLD_Sourcen_Release1.4.zip zadziałało.

Teraz jest tak:
na MC68000P8 i MC68010P10 działa na 7Mhz Pinball (no co, każdy ma taki program testujący, na jaki go stać), na 14Mhz działa tylko 68000P8.
Pamięć zgłasza mi się jako uszkodzona. Niestety mam tyko dwie takie same pamięci SIMM, tego samego rodzaju. Chyba muszę na znanym portalu aukcyjnym zanakupić inne kostki.
Co do dysku, to mam przelotkę IDE-CF i mam podpiętą, ale jak to sprawdzić, czy wykrywa? Czy muszę sformatować, zainstalować, ect. ? Ew. dyskietkę z Install HD czy coś?

Pozdrawiam, M.
[#279] Re: Protein turbo A500

@moneo, post #278

I te na chomiku lukzera są złe i te 1.4 są złe.

Naj Naj Naj są w wersji 1.3

link

Wgraj je i pochwal się. Nie kupuj narazie nowyuch simmów.
Musisz mieć dyskietke install wb i w hdtoolbox tworzysz partycje.
[#280] Re: Protein turbo A500

@moneo, post #278

Uzyj programu FindDevice z pakietu Idefix.

Skorzystaj z tego opisu

Zaznacz to device jakie obsługuje ide
Na liscie powinien pokazać się napęd

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 15:02:08 przez Norbert
[#281] Re: Protein turbo A500

@Norbert, post #280

Na razie jest tak, że na wsadzie 1.3 działa mi turbo, pamięć jest zgłaszana jako uszkodzona, dysk nie jest wykrywany (z pakietu instalacyjnego Wb3.1) - podpięty przez przejściówkę CF 256 Kingston. Czekam na pamięci inne niż te, co mam.
Ew. pozostaje mi pomierzyć poprawność lutów, czy gdzieś się jakas cholera zimna nie trafiła.

Przy okazji wychodzi, że muszę zmienić podstawkę przy Agnusie, bo się zrobiły styki miejscami zielonkawe.
M.
PS. Tak mi przyszło do głowy, a zmienię płytę, zobaczę na innej, jak to działa.
[#282] Re: Protein turbo A500

@moneo, post #281

Czy będzie ktoś miał działającą Proteinę w tę sobotę w Rzeszy?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 12:19:35 przez sebar27
[#283] Re: Protein turbo A500

@sebar27, post #282

OK. Jak ktoś jest d... nie elektronik, to nie powinien się brać za lutowanie Proteiny. No chyba, że to zrobiły krasnale, co szczajo do pasteryzowanego mleka. Nóżka jednego z układów 74F245 przy wkładaniu w podstawkę podgięła się tak do środka, że tego zupełnie nie było widać. Dopiero, jak postanowiłem zmienić scalaki, okazało się, że taki kwiatek wyrósł.

Aktualnie:
Założyłem na Kingstonie dwie partycje.
jupi ja ej... i tak dalej.
M.
[#284] Re: Protein turbo A500

@moneo, post #283

Czy masz wgrane wszystkie wsady ide,turbo,ram w v1.3 ?

link do 1.3 dałem wcześniej.

Jaki model simm ci nie działa?
[#285] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #284


Czy masz wgrane wszystkie wsady ide,turbo,ram w v1.3 ?

IC6 - DRAM - wsad 1.4
IC7 - Turbo - wsad 1.3
IC8 - IDE - wsad 1.4


Jaki model simm ci nie działa?

Jakiś no name ze znanej i uznanej hurtowni doskonałych pamięci no name Action.
Drugi no name, jakiego miałem, powodował migającą diodę i brak reakcji A500, więc jego z testów wyeliminowałem zupełnie.
Na wsadzie IC6 1.4 mam komunikat, że pamięć jest bad
Na wsadzie IC6 1.3 mam komunikat, że pamięć jest defunct

IC7 - Turbo - wsad 1.3
Przy czym na wsadzie IC6 1.4, gdy pamięć włączona jest bad, to nie wstaje A500
Przy wsadzie IC6 w wersji 1.3 pamięć jest defunc, ale A500 podnosi się też i w trybie turbo

IC8 - IDE - wsad 1.4
Na tym wsadzie w pełni udało mi się z dyskietek WB 3.1 zainstalować i wgrywać klika razy system, jak i z dysku pograc w Pinball Dreams'a (z turbo i bez).

Jak na razie problemy z IDE wynikały ze wspomnianiej już tutaj zagiętej nóżki w 74F245.

M.
[#286] Re: Protein turbo A500

@moneo, post #285

Polutowałem kolejną Proteinę, tym razem, żeby wyeliminować jakiekolwiek braki styku zainwestowałem w podstawki ze złoconymi stykami (PLCC i precyzyjne DIPy). Jest to samo co było wcześniej czyli lipa w grach WHDLoad na 14MHz co potwierdza podejrzenia, że to wina niekręcących się procków lub wsadów do CPLD. Muszę jeszcze zakupić procki 68000 20MHz (ma ktoś pożyczyć, sprzedać albo zamienić za 68010P12?). Na 7MHz wszystko pięknie działa - sprawdziłem tonę gier pod WHDLoad i nie zauważyłem żadnych zgrzytów. Na 14 MHz objawy są takie, że mam błąd Divide by 0, krzaki na ekranie (np. w Dune 2 albo Flashbacku), czarny ekran albo wyskakują inne dziwne błędy.
[#287] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #286

Powiedzcie mi jeszcze czego się nauczyliście o budowie i zasadzie działania akceleratorów na podstawie Protein? Na razie widzę tylko same problemy z programowaniem i lutowaniem. Ten kto zaprojektował tę kartę, mógł zrobić wersję edukacyjną i kompaktową na jednym CPLD.
[#288] Re: Protein turbo A500

@sanjyuubi, post #287

Niby tak, ale gdy każdy CPLD jest odpowiedzialny za jedną rzecz to łatwiej debugować ;)
[#289] Re: Protein turbo A500

@abcdef, post #288

Łatwiej jest debugować jak się taką kartę tworzy, przy montażu z jednym CPLD jest mniej połączeń na PCB, jeżeli coś nie działa, to prościej jest to wyłapać. Dla nieśmiałych lutowniczych PLCC jest jednak faktycznie lepszy.
[#290] Re: Protein turbo A500

@sanjyuubi, post #289

Jak ktoś ma ochotę i czas może taka płytkę z jednym CPLD zaprojektować np 95144 .. wszystko co potrzebne jest ..
Dla mnie Protein jest "klimatyczna" kartą... jak z minionej epoki ..

Ale jak by znalazł się chętny na przeprojektowanie płytki to złego słowa nie powiem ..
[#291] Re: Protein turbo A500

@sanjyuubi, post #287

Ja jestem tym co się karta podoba. Nie potrzeba mi nic więcej do 500tki. W zasadzie na proteze się nastawiłem bo chciałem cfke i ram. A turbo było miłym dodatkiem na którym mi nie zależało. Ale tak się składa że turbo działa mi na 68000P8 bez żadnego problemu. Działam na protezie już kilka tygodni i na wsadach v1.3 nie mam żadnych problemów. Dlatego karte mogę polecić. Całość mnie wyniosła około 120-130zł. szeroki uśmiech
[#292] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #291


Maliniak:
Ja jestem tym co się karta podoba. Nie potrzeba mi nic więcej do 500tki. W zasadzie na proteze się nastawiłem bo chciałem cfke i ram.

Takoż zgadzam się z przedpiszącym.

Wróciłem do wsadów 1.3. wymieniłem scalaki z 74F157 (okazuje się, że 2 z 4 które miałem, są zepsute) na UCY74LS157 marki CEMI. Jak mi ktoś jeszcze raz będzie wciskał ciemnotę, że polski producent półprzewodników był do bani, to cytując pewną piosenkę "Zaku... z laczka i poprawie z kopyta". 30 letnie scalaki z CEMI dają radę. Że o kondensatorach nie wspomnę. (O diodach też).

Ogólnie w moim przypadku nie mogło się udać uruchomienie Proteiny z kilku powodów:
1. Schrzaniłem programator
2. Potem, mając już dobry programator (poprawiwszy błędy na płytce programatora: brak podłączenia bazy tranzystora, oraz jednej końcówki rezystora 1k i kondensatora 100nF do plusa, dolutowanie w jednym miejscu kabelka do masy, dolutowanie zworki pomiędzy pinem 8 i 12 DB25, oraz uwzględniwszy, że programator projektowany był pod złącze DB25 żeńskie, gdy już programator działał, błędne wsady wgrałem. Obowiązkowo należy wgrać wsady rewizji 1.3 do Lattice.
2. Miałem zepsute układy 74F157. Objawiało się to głównie tym, że albo Amiga nie wstawała, albo jak wstała, to sypała czerwonymi ramkami.
3. Kiepskie SIMMy. Na 3 sztuki SIMM72 8MB żaden nie chciał działać, zgłaszałą się A500, że defunc są. Dopiero wczoraj dotarły do mnie kolejne, które tym razem działają miodnie. O z tej aukcji: 16-mb-edo-2x-8mb. Obydwie.

Turbo niestety nie działa na MC68010P10. Po prostu przy zwartej zworce od turbo, niezależnie od tego, czy pamięć i IDE są włączone, czy tez nie, A500 nie wstaje, widzę ciemność. W wolnej chwili sprawdzę, na 68000P8, który był w A500.

Tu taka jeszcze informacja, że przy Goteku, jak wyjąłem pendrive, to A500 nie startowała z emulatora (logiczne), to dodatkowo nie startowała z dysku (mało logiczne).

Dziękuję wszystkim, którzy się w wątku wypowiadali i usiłowali naprowadzić na rozwiązanie.
W sumie taka Proteina, nawet bez turbo, jest dobrym rozwiązaniem. Co prawda wydałem trochę więcej, niż maliniak, bo dokonałem powtórnego zakupu scalaków i RAM-u, ale i tak się cieszę. Bo, w przeciwieństwie do innych rozwiązań do A500 jest w zasięgu. Daje 8MB i IDE, czego mogę oczekiwać więcej?


sanjyuubi:
Powiedzcie mi jeszcze czego się nauczyliście o budowie i zasadzie działania akceleratorów na podstawie Protein?

O samym działaniu Proteiny jeszcze nic, bo nie analizowałem schematów i kodu źródłowego. Jestem mocno początkującym nabzem, który zabrał się na początek za lutowanie.
Nauczyłem się:
1. Wbrew obawom, lutowanie mi idzie całkiem sprawnie i inwestycja w lutownicę Solomona nie jest całkiem stracona.
2. Scalaki CEMI są lepsze od scalaków zagramanicznych.
3. Pamięci SIMM72 jak w latach 90, tak i dzisiaj, tylko dobre, żadne nonejmy.
4. Na dany projekt, szczególnie w języku niemieckim, poświęć 5 razy więcej czasu i 2 razy więcej pieniędzy.
5. Zdobyłem doświadczenie. Każda droga przez mękę uczy nas... mnie m.in. pokory i cierpliwości. Sprawy nie ułatwia fakt przy takich projektach, że Amiga też już swoje lata ma.


sanjyuubi:
Na razie widzę tylko same problemy z programowaniem i lutowaniem.


Problemy z programowaniem wynikły głownie z nieznajomości języka niemieckiego. Z lutowaniem, no cóż, jak się zaczyna, to warto zacząć od czegoś prostego.


sanjyuubi:
Ten kto zaprojektował tę kartę, mógł zrobić wersję edukacyjną i kompaktową na jednym CPLD.

To chyba w zamyśle miała być jedynie wersja edukacyjna. A na jednym CPLD ? z 100 nóżek? Nie wiem, czy tak ochoczo bym się rzucał na lutowanie wtedy tego projektu. Jedyne, co bym wyeliminował, to te scalaki 74F157... co ja przez nie miałem, to moje.


sanjyuubi:
Dla nieśmiałych lutowniczych PLCC jest jednak faktycznie lepszy.

To prawda. A co jak, znając moje szczęście, trafiłbym na uwalony CPLD ze 100 nóżek? Lattice w PLCC wyciągam po prostu z podstawki, a toto? To już wolę popsute 74157.


Zaletą Proteiny jest to, że sobie można wytrawić płytki i stosunkowo małym nakładem sił wyprodukować proteinę. W przypadku innych projektów, no cóż Vampira dla A500 nie ma, ACA500 nie ma, Savyna68K hm... nadal czekam na jakieś informacje, kiedy będzie można kupić uruchomiony egzemplarz, innych typu M-TEC wynalazków nawet nie szukam, bo jak znajdę, to słabo mi się zrobi patrząc na cenę.. Więc, jak to mówią starzy leśnicy, na bezrybiu rak, też grzyb.

Czego i Wam życzę.
M.
[#293] Re: Protein turbo A500

@moneo, post #292

Nie wiem, czy tak ochoczo bym się rzucał na lutowanie wtedy tego projektu.


Wszyscy demonizujecie lutowanie tych 100 nóżek, jakby to była jakaś kosmiczna technologia dla wybrańców. Jakbyś mówił o BGA, to bym zrozumiał, a TQFP100 polutuje ci zwykłym grotem.


Professional SMT Soldering: Hand Soldering Techniques - Surface Mount

To prawda. A co jak, znając moje szczęście, trafiłbym na uwalony CPLD ze 100 nóżek? Lattice w PLCC wyciągam po prostu z podstawki, a toto? To już wolę popsute 74157.


Przy 100 nóżkowym CPLD pewnie nie maiłbyś 74F w ogóle, wylutowanie TQFP100 hotairam zajmuje 2 minuty. Ale jak kto woli.
[#294] Re: Protein turbo A500

@sanjyuubi, post #293

Też się obawiałem lutowania TQFP, ale po kilku próbach zwykły grot wystarczy (nie chce mi się wydawać ponad 100zł na minifalę do wlutowania 2 razy do roku scalaka). Grunt to dobrze ustawić na początku i nie przesadzić ze spoiwem ;)
[#295] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #294

nie chce mi się wydawać ponad 100zł na minifalę

50 zł kosztuje minifala pasująca do AOYUE i klonów typu YIHUA, ZHAOXIN i etc. jak masz lepsiejszy sprzęt no to już Twój problem
ustawić, podlać topnikiem i TQFP lutuje się samo, podejrzewam, że można użyć kolby do lutowania blachy dachowej z tym, że to ma dobrze ponad 100W więc grzejemy krótko
[#296] Re: Protein turbo A500

@Kilos, post #295

Ja zamiast minifali kupiłem grot ścięty za 4 zł
link

Czym to się różni od minifali za 50zł?

Lutowałem już tqfp w starym lapku i idealnie wychodzi zero zwarć, jak na filmikach gdzie reklamują minifale.
[#297] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #296

minifala ma otwór w czole grota dzięki któremu powstaje wspomniana minifala, po za tym jest ścięty pod kątem chyba 60 stopni co czasem ułatwia lutowanie np. plcc kiedy układy są bardzo blisko siebie choć do tych ostatnich wolę zwykły ścięty 3mm, jak ktoś potrafi lutować poradzi sobie wszystkim, świetnie lutuje się np. grotem typu nóż
[#298] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #296

Minifala ma "zbiorniczek" na cynę, więc jak jedziesz po układzie, to nie musisz jej dodawać podczas ruchu, przy seryjnym lutowaniu jest to bardziej komfortowe. Mam taką minifalę, ale i tak używam grota typu dłutko albo ściętego.
[#299] Re: Protein turbo A500

@sanjyuubi, post #298

Faktycznie jest wklęsły do środka. Przerobie sobie tak 1 grot i zobacze
[#300] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #299

Potwierdzam, w grocie za 4 zł zrobiłem wklęsłość do środa. Teraz wygląda jak grot minifala.
Lutuje się super i jeszcze lepiej! Polecam.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem