[#181] Re: Protein turbo A500

@sebar27, post #180

Ale zagadka. Teraz widzę. Masz kątówkę z Allegro czy skąd indziej?

U mnie ta kątówka ma miejsce na wciętą stronę SIMMa z prawej patrząc od strony wkładania. U Ciebie z lewej. Zatem jednak obaj wlutowaliśmy dobrze ;)
[#182] Re: Protein turbo A500

@teh_KaiN, post #181

Złącze jest tak zamontowane aby wsadzona płytka ramu była na zewnątrz.
Musiałem ściąć zabezpieczenie aby można było wsadzać płytkę ramu w odwrotnie w gniazdo.
I wsadzona jest tak aby styk nr.1 w simm był po prawej stronie proteiny.
[#183] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #182

O cholera... rzeczywiście tak można było, ale sfrajerowałem. Dopiero zauważyłem teraz, że jedna strona stanowi komplet 72 pinów a druga je dubluje... Tylko i wyłącznie dzięki temu można taki manewr zrobić.
[#184] Re: Protein turbo A500

@teh_KaiN, post #183

tak, te styki w simmie są zdublowane ze strony 1 na strone 2.
Razem jest 72 piny , jakby się nie dublowały stronami to by było 144 szeroki uśmiech

Jeśli możesz , wrzuć foto jak to u ciebie wygląda.
[#185] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #184

OK, potrzebuję dodatkowych informacji. Polutowałem drugą Proteinę i zachowuje się dokładnie tak samo czyli:
1. Bez RAM i z wyjętymi zworkami JP1, JP2 - Amiga uruchamia się.
2. Bez RAM, włożona zworka JP1, wyjęta zworka JP2 - czerwony ekran z tabelką i komunikatem Expansion Failure czy jakoś tak.
3. Włożony RAM, włożone zworki JP1, JP2 - czarny ekran, dioda mruga. To samo przy wyjętej zworce JP2.

Konfiguracja: Amiga 500Plus, kick 3.1, 1MB Chip. Pin 15 expansion portu (CDAC) podpięty do CDAC na Proteinie, pin 17 (OVR) do pierwszego pinu JP5, pin 19 do drugiego pinu JP5. INT6 nie podpinałem (nie używam póki co clockportu). JP1, JP2, JP6 zwarte, JP4 zwarte 1-2, JP3 rozwarty (scalak IC1 włożony w podstawkę).

Problemem może być to że mam worek SIMMów o których nic nie wiem (ani o pojemności ani nawet czy są sprawne). Stąd pytania:
- czy jeśli włożę kość RAM inną niż 8MB to Proteina "wstanie"?
- czy te piny CDAC, OVR, INT2 są na 100% OK? Bo na ruskiej stronie podają zupełnie co innego: link
- do czego służą zworki? JP1 to jak rozumiem 7/14MHz, JP2 - RAM ON/OFF, JP3 - bufor ON/OFF, JP8 - LED, a JP4 i JP6?

W poniedziałek przyjdą mi 4szt. sprawdzonych SIMMów 8MB więc na razie nie mam pewności co mogę mieć nie tak.

Aha - scalaki podmieniałem (Lattice też).


Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 20:54:48 przez Jenot
[#186] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #185

Na ruskiej stronie jest błąd w numeracji pinów. Jak masz worek simów 72-pins. to wkładaj po kolei i sprawdzaj nic się nie stanie.
[#187] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #185

JP4 przełącza sygnał reset między tym z amigi a tym z CPLD powinno działać na 1-2 JP6 włącza wykrywanie kontrolera IDE czyli jest założona zworka jest IDE .. JP3 to nie bufor tylko opóźnienie sygnału DTACK ! wymagane dla niektórych dysków .. i teraz tak jak jest uklad IC11 to nie ma być zworki JP3 jak nie ma układu ma być zworka JP3 ! w większości przypadków działa JP3 założona IC11 ma być puste !

nie wiem o jakim IC1 ? piszesz .. może IC 11 ?
[#188] Re: Protein turbo A500

@lukzer, post #187

Oczywiście IC11, zniknęła jedynka. Czyli zworkologię mam OK, sygnały z expansion portu też. Wychodzi na to że w tym worku simmów nie mam sprawnej kości 8MB. Rozumiem że jak pidłączę inny rozmiar to Amiga nie wstanie?
[#189] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #188

Napewno dobrze simm wsadzasz?
Czarny to ja miałem jak odwróciłem simm i 1 była z lewej.

Poprawnie ma być 1 z prawej strony
[#190] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #189

już wiem co zchrzaniłes

pin 17 (OVR) do pierwszego pinu JP5, pin 19 do drugiego pinu


i tu jest problem.

pin 17 OVR masz wpiąć do pinu nr 2 JP5.
pin 19 INT2 wpinasz do pinu nr 1 JP5

pomogłem?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 23:16:46 przez maliniak
[#191] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #190

@maliniak - pomogłeś, dzięki :)
Ale to nie koniec. Nie wiedziałem, że karta nie wstanie z założonym JP6 gdy nie ma dysku. Teraz już wiem. Poza tym musiałem wymienić 3szt. elektrolitów na płycie Amigi bo w pozycji pionowej Proteina o nie zahaczała. Przylutowałem poziomo i teraz jest dobrze. Znalazłem też sprawną kość 8MB. Pozostał jeszcze jeden problem - Amiga wstaje przy 7MHz z włączonym RAMem, sysinfo pokazuje co trzeba, Amiga działa stabilnie. To samo przy włączonym turbo i wyłączonej pamięci - sysinfo pokazuje 12,09MHz, wszystko działa bez problemu. Natomiast przy włączonym turbo i RAM albo miga dioda Power, albo, jeśli już się uruchomi system to dostaję po chwili guru 80000004. Co to może być? A może raczej: co nie wyrabia?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2015 13:44:44 przez Jenot
[#192] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #191

musiałem wymienić 3szt. elektrolitów na płycie Amigi


tak samo ja

To samo przy włączonym turbo i wyłączonej pamięci - sysinfo pokazuje 12,09MHz


Przy sprawnym turbo powinno pokazywać 14mhz.
Jak miałem uwalony jeden 74157 to ram nie działał, ale jak wyjęta zworka była od ramu, to wszystko działało ale turbo też dziwnie działało raz pokazywało 10mhz raz 11mhz.

Na 2-uch protezach tak masz?
[#193] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #192

Udało się :) 74157 to był dobry trop. Co prawda żaden scalak nie jest uwalony ale mam wrażenie, że to one nie wyrabiają. Mam SN74LS157N kupione w TME i zwykłe (nie precyzyjne) podstawki. Nóżki były nieco utlenione więc lekko je przeszlifowałem i pobieliłem. Teraz jest prawie dobrze - przy 14MHz zdarzają się jeszcze guru. W następnym egzemplarzu chyba wlutuję te scalaki bezpośrednio w płytkę i będę miał spokój. Przy 7MHz karta stabilna jak skała. Podłączyłem dysk, zainstalowałem WB 3.1 - wszystko działa, uruchamia się. Sprawdziłem na A500Plus z 1MB chip i na A500 rev 8.1 z 0.5MB chip. Żadnych problemów.
Fotki:

[#194] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #193

Yes!!!! :D Brawo!!! OK
[#195] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #193

W następnym egzemplarzu chyba wlutuję te scalaki bezpośrednio w płytkę

I słusznie. Wszelkie styki to najsłabszy punkt każdego układu. O ile rozumiem potrzebę umieszczenia w podstawkach procesora i układów programowalnych, o tyle tanie standardowe TTL-e lutuj w płytkę bez namysłu. Ja bym polutował nawet te PLD o ile da się je zaprogramować w płytce. Fakt, że obudowy PLCC są takie sobie do ręcznego lutowania...
[#196] Re: Protein turbo A500

@Krashan, post #195

Dokładnie, połączenie lutowane to jednak konkret, a nie utleniona nóżka w utlenionej podstawce.
W sobotę wlutowałem kilka kluczowych scalaków w GBA1000 bezpośrednio, wywaliłem podstawki, i odnoszę wrażęnie że mocno pomogło to przy problemach z bootstrapem.
W Protein zamierzam wlutować wszystko na płytkę bezpośrednio.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 19:02:48 przez wali7
[#197] Re: Protein turbo A500

@lukzer, post #1

Witam. Rezerwuje na Lidtopad Turbo do a500. Pozdrawiam
[#198] Re: Protein turbo A500

@wali7, post #196

Dwie Proteiny, dwie Amigi, dwa procesory 68000, dwa komplety CPLD, kilka kompletów scalaków (w jednej Proteinie w podstawkach, w drugiej wlutowane), kilka SIMMów i takie samo zachowanie czyli niestabilna praca przy 14 MHz. Ruszenie Proteiną w gnieździe potrafi nieco poprawić działanie ale np. na ekranie sysinfo pojawiają się małe artefakty - przesunięte fragmenty linii, kolorowe poziome kreski na elementach graficznych. Oczywiście przy 7MHz problemów nie ma żadnych. Podejrzanych jest teraz dwóch:
- CPU - 68000 może nie wyrabiać przy 14MHz? Czekam na 68010 żeby to ewentualnie sprawdzić,
- styk w gnieździe CPU na płycie. Pamiętam, że jak miałem kiedyś M-teca 030 w pięćsetce to trzeba było zadbać o higienę połączenia w gnieździe bo bodstawka niestety nie jest precyzyjna.

A może przegapiłem coś jeszcze?
[#199] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #198

Odpowiem sobie sam ;)
Problemem był styk goldpiny-gniazdo procesora na płycie. Po "pobieleniu" goldpinów Proteina działa idealnie i pewniej trzyma się w gnieździe. Wszystko sprawdzone, teraz pora na stress-testy. Drażni mnie tylko jedna rzecz - Sysinfo 4.0 nie pokazuje transferu z dysku twardego. Pojawia się na górze ekranu czerwona ramka, że niby sprawdza, pomieli trochę, ramka znika a wyniku nie ma. Komputer się nie zawiesza, po prostu sysinfo nie pokazuje transferu. Możecie to sprawdzić u siebie?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 15:52:15 przez Jenot
[#200] Re: Protein turbo A500

@wali7, post #196

jeśli chodzi o tlenki, siarczki i ogólnie syf na wyprowadzeniach układów to jest norma jeśli chodzi o zakupy w chinach, kupowałem nie tak dawno SRAM do GBA, bo raczyła mi paść większość jak i CPLD i kilka PLD, takie nagłe, tajemnicze przepięcie... trudno zgadnąć w każdym razie dostałem 20 sztuk "nowych", "fabrycznie" zapakowanych układów, przy lutowaniu drugiej sztuki zacząłem dostawać k....cy, bo nie przyjmowało to to w ogóle spoiwa, po dokładnych oględzinach okazało się, że nogi są wygięte do środka co świadczy o tym, że układy siedziały w podstawkach, a do tego tak zasyfiałe, że nie dało się tego lutować... to tyle jeśli chodzi o nowe, fabrycznie zapakowane układy
[#201] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #199

OK, to niestety nie był koniec przygód. Po zainstalowaniu systemu na dysku przyszła kolej na oprogramowanie. Starsza wersja Sysinfo pokazuje transfer dobrze (ok. 1.2MB/s przy 14MHz), 68010 działa. Przerzuciłem zawartość starego dysku (m.in. WHDLoad i kilka gierek) i zaczęły się problemy. Żadna gra się nie uruchamiała przez WHDLoad (błędy, guru, cuda na kiju). Przy okazji okazało się, że czasem przy 14MHz Amiga ma problemy z wystartowaniem z dysku (jakby nie widziała wszystkich plików), przy 7MHz bez problemów ale też żadna gra nie startowała przez WHDLoad. Wszystko sprawdzane na dwóch Proteinach i dwóch Amigach - objawy te same.
W końcu wgrałem do machów starsze wsady... i zobaczyłem zieleń. Jednak wkładając pamięci, z którymi na nowszych wsadach Proteina nie współpracowała (po osiem kości z każdej strony płytki) teraz zadziałała.
Problemy są jednak inne - nie da się przełączyć na 7MHz (zieleń), część gier zaczęła się uruchamiać przez WHDLoad (np. Legend of Kyrandia) ale wokół kursora i sprite'ów mam artefakty.
Te same objawy na dwóch Amigach i dwóch Proteinach wskazują raczej, że problem nie leży w moim lutowaniu ani w uwalonych płytach Amigi. Uprzedzając pytania - kości RAM są na pewno OK (sprawdzone w PC), zasilanie też jest w porządku, zasilacz wyciągnięty z Della, na brak prądu i stabilność napięcia nie ma co narzekać, zresztą dla pewności sprawdzałem na trzech zasilaczach - oryginalnym i dwóch pecetowych. Co do styków to chyba nie mam się co martwić - widziałem fotki proteiny w A1000, gdzie między płytką Protein a gniazdem procesora jest ze trzy podstawki i wszystko jest połączone na pająka.
Odnoszę wrażenie, że Protein jest póki co we wczesnej fazie beta. No chyba, że nie mam dostępu do nowych, poprawionych wsadów. Ogólnie - jest ktoś kto na A500 z Proteiną nie ma żadnych problemów ze stabilnością (zwłaszcza w grach i demach, bo pod systemem generalnie wszystko działa)? Jeśli tak to niech mi podeśle wsady, których używa i jakie kości RAM ma założone. Będę walczył dalej.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 21:39:27 przez Jenot
[#202] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #201

Próbowałeś z IC11 i zdjęta JP3 ?
[#203] Re: Protein turbo A500

@lukzer, post #202

Próbowałem. Ciekawe jest to, że na tym starszym sofcie działają tylko pamięci mające 16 kostek, pozostałe dają zieleń. Na nowszym z kolei jedynie takie, które mają po dwie kości z każdej strony. Inne - czarny ekran. Wymieniałem wszystkie scalaki, CPLD, RAM, zasilacz, Amigę, dyski. Muszę jeszcze sprawdzić czy gry uruchomione z dyskietek działają. Cały czas mam wrażenie, że powodem nie jest sprzęt tylko wsady do CPLD.
[#204] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #203

Witam.
Co do kości ram to również 1 model mi nie działał z protezą. Ale miałem tylko 2 modele aby to sprawdzić. Na szczęście 2 model zadziałał.

Mam również problemy z odpaleniem dużą ilością gier pod whdload. Nie które działają. Nie wiem dlaczego , myślałem że może przez OCS nie działają, bo na A600 działają. Sprawdzę czy da rade je odpalić bez turbo, bo ciągle testy robiłem z turbo.
Gry z dyskietek działają normalnie.

Ja niewiem co myśleć. Ogólnie moje myślenie jest takie:
Proteza została zaprojektowana z 4 odzielnych projektów:
- HDD
- RAM
- TURBO
- CLOCKPORT

janekdrukarz wrzucił plik protein.zip.
W nim są te projekty i schematy.
I te 4 projekty zostały połączone na jedną płytke Protein. Logika zrobiona na układach lattice. Więc faktycznie może coś z wsadami nie tak.

Za mało czasu spędziłem na protezie. Nie mam aż dużo czasu aby dogłębnie potestować.
Ale obiecuję że wrzuce to na moją liste piorytetów i w ten weekend potestuje pomysł
[#205] Re: Protein turbo A500

@maliniak, post #204

No to mamy jakiś punkt zaczepienia. Dzisiaj i jutro będę testował programy z dyskietek i zainstaluję nową wersję WHDLoad. Mam też na razie na dysku tylko kilka gier. Przerzucę całe swoje archiwum i będę testował. Muszę też znaleźć jakieś oprogramowanie testujące podzespoły Amigi. Bo teraz wygląda to tak, że działa wszystko pod systemem a dema i gry sprawiają problemy. Czy jest gdzieś w jednym miejscu (a może ktoś ma u siebie) archiwum wszystkich dostępnych wersji wsadów do CPLD? Może po prostu używam nie tych właściwych? Google znalazły dwie wersje (0.2 i 0.3) w źródłach ale do kompilacji chyba trzeba mieć pełną, płatną wersję softu Lattice. Numeracja tych wersji świadczy, że to faktycznie bety. Ktoś zajmuje się rozwojem tego softu?
[#206] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #205

Witam
Na Niemieckim forum ostatnie wpisy n/t Proteiny są z października 2014. To są źródła jakie udało mi się znaleźć na forum:
źródło v1.4
źródło v1.3
żródło v1.3
źródło v1.2

Pozdrawiam
[#207] Re: Protein turbo A500

@janekdrukarz, post #206

Dzięki za linki. Właśnie zdobyłem licencję na ISPLever Classic (jest na szczęście darmowa) i skompilowałem źródła (IDE i RAM w wersji 1.4, turbo w 1.3) - może uda mi się dzisiaj zapakować wsady do machów na Proteinie i sprawdzić jak to działa. Z nazewnictwa plików wynikałoby, że IC6 to IDE, IC7 to RAM a IC8 to turbo, a może się mylę?

A, i jeszcze jedno... w release notes piszą coś o dolutowaniu elementów opóźniających coś (kondensator 47pF i rezystor 470 omów) do IC7 - niestety google translator tak to przetłumaczył, że nie do końa wiem o co chodzi i co powoduje nieprzylutowanie tych elementów ale może spróbuję.

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 13:26:46 przez Jenot
[#208] Re: Protein turbo A500

@Jenot, post #207

IC7-TURBO .. IC6-RAM .. IC8-IDE .. Nie wiem po co kompilować pliki *.jed są w podanych źródłach ... u mnie gry pod WHD wywalały sie na wsadach w kolejności IC7_v1.3 ... IC6_v1.4 ... IC8_v1.4 .. po zmianie na IC6_v1.3 wszystko gra Amiga działa bez przerwy przez 10h ... zero zwiechy ..
[#209] Re: Protein turbo A500

@lukzer, post #208

OK, dzięki, sprawdzę taką kombinację. A co z tym tekstem o lutowaniu? Po niemiecku to jest to:
Einfügen einer CDAC Erzeugung. Mit dieser Änderung kann die Protein das CDAC Signal selbst erzeugen. Alle folgenden erwähnten Pins beziehen sich auf das IC7. Dazu ist der Einbau eines analogen Verzögerunggliedes notwendig. Dieses besteht aus einem 470 Ohm Widerstand und einen 47 pF Keramikkondensator. Der Widerstand muss zwischen Pin 39 und 38 gelötet werden. Der Kondensator wird zwischen Pin 38 und Masse eingesetzt. Damit steht an Pin 37 das CDAC Signal zur Verfügung. Pin 37 muss dann mit dem ursprünglichen CDAC Input (Pin 33) verbunden werden. Dieser Umweg läßst sich nicht vermeiden, das diese Schaltung die physikalischen Signaldurchlaufzeiten der CPLD Input und Output Pins ausnutzt.
[#210] Re: Protein turbo A500

@lukzer, post #208

Lukzer a jakie wsady (wersje) wgrywałeś do lattice co wysłałeś z pcb ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem