[#631] Re: Wicher 500i

@perinoid, post #630

Trochę się tym bawiłem. Zauważyłem, że te 8MB jest włączane bez względu na rozmiar pamięci, mam rację? W szczególności na spróbowałem na jakiejś małej, efektem była wywrotka systemu (próbował odwołać się do pamięci której faktycznie nie miał).

Ta wersja softu jeszcze nie ma wbudowanych mechanizmów testowania, po prostu zakłada że jest odpowiednia ilość pamięci na SIMMie.

Na razie daruję sobie eksperymenty. 4MB wystarczy, a "udało" mi się wyłamać lewy zatrzask w gnieździe SIMM. Dobrze, że prawy trzyma.

O kurcze jak to zrobiłeś? Wyciągałeś SIMMa bez odciągnięcia zatrzasku?
[#632] Re: Wicher 500i

@spidi, post #631

SIMM był ciut za szeroki, niewyrobiony. Nie mogłem go uwolnić z zatrzasku i chyba za mocno go odgiąłem (zatrzask). Nic to. I tak nie pójdzie nigdzie dalej, a drugi trzyma pamięć bezproblemowo.

A jak przyjdzie kryzys, będę skamlał do kogoś, żeby mi slot wymienił Ale to już mój problem.
[#633] Re: Wicher 500i

@spidi, post #631

Odebrałem nowy żeński adapter Cf wpinany w gniazdo Wichra. Uruchomiona Ami zobaczyła kartę - system się zabootował - czyli Wicher DZIAŁAOK. Prawdopodobnie mam uszkodzoną tasiemkę 44pin, tak jak napisał Spidi.

Bez dodatkowej konfiguracji Wichra będą widziane w następujący sposób:
...
64MB jako 4MB


U mnie taka pamięć jest widziana jako 8 MB. Wcześniejsze moje zdjęcia pokazują działanie Wichra z pamiątką 64MB wyjętą z blizzarda.
[#634] Re: Wicher 500i

@perinoid, post #632

A jak przyjdzie kryzys, będę skamlał do kogoś, żeby mi slot wymienił Ale to już mój problem.

Jak coś, to można pomyśleć o tym
[#635] Re: Wicher 500i

@amigachelm, post #633

Odebrałem nowy żeński adapter Cf wpinany w gniazdo Wichra. Uruchomiona Ami zobaczyła kartę - system się zabootował - czyli Wicher DZIAŁAOK. Prawdopodobnie mam uszkodzoną tasiemkę 44pin, tak jak napisał Spidi.

Musi działać, zawsze przed zapakowaniem do woreczka sprzęt jest sprawdzany :)

U mnie taka pamięć jest widziana jako 8 MB. Wcześniejsze moje zdjęcia pokazują działanie Wichra z pamiątką 64MB wyjętą z blizzarda.

Mówisz, że jako 8MB jest widziane? Ustawienia wielkości pamięci jest ustawiane na płytce PCB SIMMa i na tej podstawie Wicher sobie konfiguruje resztę.
[#636] Re: Wicher 500i

@spidi, post #635

Musi działać, zawsze przed zapakowaniem do woreczka sprzęt jest sprawdzany :)


Byłem przekonany że powinien działać (jak otrzymałem przesyłkę długo nie mogłem się zdecydować na wyjęcie karty z folii - ci którzy ją otrzymali wiedzą o co mi chodzi. Jeszcze nigdy amigadżetu wyprodukowanego w Polsce nie otrzymałem tak zapakowanego).

Nie wiedziałem tylko czy płyta odmówiła posłuszeństwa czy padła jakaś bzdurka. Dobrze, że to drugie.
[#637] Re: Wicher 500i

@spidi, post #635

Musi działać, zawsze przed zapakowaniem do woreczka sprzęt jest sprawdzany :)

Mi system nie chciał wystartować z karty podpiętej pod Wichra jak miałem zdjętą zworkę Master (czyli karta była jako Slave). Nie zwróciłem na to uwagi w pierwszym momencie bo Savyna czy A600/A1200 nie zwracają na to uwagi przy jednym podłączonym urządzeniu. Po założeniu zworki system od razu poprawnie wystartował.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 21:20:14 przez perinoid
[#638] Re: Wicher 500i

@perinoid, post #637

To raczej jest dziełem przypadku, że karta ustawiona na slave ci działała, za wykrywanie jest odpowiedzialny kickstart i ręki sobie odciąć nie dam, ale dysk ustawiony na slave raczej nie będzie bootował.
[#639] Re: Wicher 500i

@amigachelm, post #636

Byłem przekonany że powinien działać (jak otrzymałem przesyłkę długo nie mogłem się zdecydować na wyjęcie karty z folii - ci którzy ją otrzymali wiedzą o co mi chodzi. Jeszcze nigdy amigadżetu wyprodukowanego w Polsce nie otrzymałem tak zapakowanego).

Wszystkie moje produkty mają opakowanie z folii antystatycznej.
[#640] Re: Wicher 500i

@perinoid, post #637

Mi system nie chciał wystartować z karty podpiętej pod Wichra jak miałem zdjętą zworkę Master (czyli karta była jako Slave). Nie zwróciłem na to uwagi w pierwszym momencie bo Savyna czy A600/A1200 nie zwracają na to uwagi przy jednym podłączonym urządzeniu. Po założeniu zworki system od razu poprawnie wystartował.

Z ciekawości sprawdziłem (bo na swoich dyskach mam na master ustawione zworki) no i na slave nie chce system startować.
[#641] Re: Wicher 500i

@spidi, post #640

Mam jedna karte CF ktora na Slave mi startowala. Nie wiem od czego to zalezne, ale na master nie chciala.
[#642] Re: Wicher 500i

@Architect1200, post #641

Dioda błyska ale na innej przejściówce. Zrobiłem bypass jak na diagramie powyżej ale nie pomogło - może źle zrobiłem, może chodzi o coś innego - nie wnikam. Ważne, że działa.
[#643] Re: Wicher 500i

@spidi, post #629

Jeszcze kilka słów na temat pamięci po kilku dodatkowych testach.
Pamięć widziana u mnie jako 4MB, jedyna która pracuje stabilnie na 50MHz, to tak naprawdę moduł 64MB (widok zgodny z tym, co napisał Spidi). Ale po włączeniu bigram i restarcie, pomimo tego, że system widzi niby 8MB, test pamięci wywraca się na tych "dodatkowych" 4MB. Tak jakby tego tam rzeczywiście nie było. Tak samo jest na 16-ce, która jest widziana jako 1MB - bigmem nie daje nic dobrego. Kluczem jest prawdopodobnie to, jakie pamięci są użyte - na tej 16-ce są 4 kości 4Mbit x 16, na 64-ce 8 kości ale nie wiem o jakiej organizacji (oznaczenie 16x4e43vdw-ss).

Tak więc rzeczywiście trzeba traktować opcję bigram jako eksperymentalną.

Natomiast zastanawiające jest to, że AAA potrafi mi wykazać błędy pamięci chip, ale niedeterministycznie (przy 42MHz). 2 razy pokazało błąd w pamięci mapowanej na rozszerzenie pod klapką (A500+, 1MB na płycie + 0.5MB pod klapką, w sumie 1.5MB chip), za trzecim razem - nic. Ciekawe.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 14:20:31 przez perinoid
[#644] Re: Wicher 500i

@perinoid, post #643

Jeszcze kilka słów na temat pamięci po kilku dodatkowych testach.
Pamięć widziana u mnie jako 4MB, jedyna która pracuje stabilnie na 50MHz, to tak naprawdę moduł 64MB (widok zgodny z tym, co napisał Spidi). Ale po włączeniu bigram i restarcie, pomimo tego, że system widzi niby 8MB, test pamięci wywraca się na tych "dodatkowych" 4MB. Tak jakby tego tam rzeczywiście nie było. Tak więc rzeczywiście trzeba traktować opcję bigram jako eksperymentalną.

Tak jak pisałem jest to eksperymentalna funkcja i nie ma jeszcze dobrych procedur wykrywania.
Z podpowiedzi zobacz jak jest ustawiony parametr RAS13 na tej pamięci i spróbuj go włączyć odwrotnie jednocześnie używając parametru BIGRAM.

Natomiast zastanawiające jest to, że AAA potrafi mi wykazać błędy pamięci chip, ale niedeterministycznie (przy 42MHz). 2 razy pokazało błąd w pamięci mapowanej na rozszerzenie pod klapką (A500+, 1MB na płycie + 0.5MB pod klapką, w sumie 1.5MB chip), za trzecim razem - nic. Ciekawe.

Co to jest AAA, może jakiś link gdzie można to pobrać. Sprawdziłbym to u siebie.
Co do samej karty i częstotliwości działania, to karta w zależności od częstotliwości działa asynchronicznie lub synchronicznie.
[#645] Re: Wicher 500i

@spidi, post #644

Tak jak pisałem jest to eksperymentalna funkcja i nie ma jeszcze dobrych procedur wykrywania.
Z podpowiedzi zobacz jak jest ustawiony parametr RAS13 na tej pamięci i spróbuj go włączyć odwrotnie jednocześnie używając parametru BIGRAM.

Nic to nie dało. Nadal się wykrzacza. Sam RAS13 nic nie zmienia.

Co to jest AAA, może jakiś link gdzie można to pobrać. Sprawdziłbym to u siebie.

Amiga Advanced Analyser

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 14:23:50 przez perinoid
[#646] Re: Wicher 500i

@perinoid, post #645

Nic to nie dało. Nadal się wykrzacza. Sam RAS13 nic nie zmienia.

Powiedz mi czy masz jakiś programator do Xilinxów?

Do testowania pod system używam tego http://aminet.net/package/util/moni/MemCheck12

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 14:53:16 przez spidi
[#647] Re: Wicher 500i

@spidi, post #646

Niestety nie mam :-/ Nie mam też dostępu. A MemCheck-a sprawdzę przy okazji.
[#648] Re: Wicher 500i

@perinoid, post #647

Niestety nie mam :-/ Nie mam też dostępu. A MemCheck-a sprawdzę przy okazji.

Tu jest tani na port LPT (sam używam takiego) https://kamami.pl/programatory/457-zl4prg.html. Trzeba tylko dorobić kabelek i będzie można wgrywać nowe wsady.
[#649] Re: Wicher 500i

@perinoid, post #647

Jak masz dostęp do kompa z LPT i chcesz, to ja codziennie jestem na Imielinie od 8do17.
Mogę ci pożyczyć takowy to sobie dogracie sprawę :)
[#650] Re: Wicher 500i

@MariuszK, post #649

Dzięki. Czy taki programator jak do wgrywania firmware do Goteka się nadaje (na USB)? Bo taki to mam, był w komplecie z gotekiem od pong777. Aczkolwiek z góry przyznam, że używać tego to nie umiem :-/
[#651] Re: Wicher 500i

@perinoid, post #650

Niestety nie zadziała. Potrzebny kabelek jtag.
[#652] Re: Wicher 500i

@spidi, post #648

Za Twoją podpowiedzią Spidi dorwałem programator ZL11PRG v.2 tylko, że z OLX za 65zł z przesyłką nówka ale po gwarancji. Przyda mi się głównie do PROTEIN, ale do Wichra też podejdzie. Gdzieś mi się po szufladach poniewierała karta LPT na PCI. Tylko nie doczytałem jeszcze czy na Win10 x64.
[#653] Re: Wicher 500i

@perinoid, post #643

Natomiast zastanawiające jest to, że AAA potrafi mi wykazać błędy pamięci chip, ale niedeterministycznie (przy 42MHz). 2 razy pokazało błąd w pamięci mapowanej na rozszerzenie pod klapką (A500+, 1MB na płycie + 0.5MB pod klapką, w sumie 1.5MB chip), za trzecim razem - nic. Ciekawe.

Zassałem i odpaliłem AAA i faktycznie na 42 MHz wyrzuca jakieś błędy na pamięci chip.
Natomiast MemCheck i DiagRom nic nie pokazują. Nic to temat do dalszego badania.
[#654] Re: Wicher 500i

@Adinfo, post #652

Tym programatorem obsłużysz wszystkie projekty kart turbo na Amigę OK
[#655] Re: Wicher 500i

@Adinfo, post #652

Ten programator i Win10 x64 to istna loteria, a już na pewno we współpracy z IMPACT.
Choć może bardziej powinienem powiedzieć że port LPT i Win10 to loteria, a co dopiero jak to będzie LPT na karcie do której może nie być driver-ów . Zresztą sam IMPACT bez kombinacji nie chodzi na Win8/Win10.

Moja skromna rada: poszukaj jakiegoś kompa z LPT na płycie, adres zmień na 0x378h a rodzaj na ECP+EPP. Na kompie postaw sobie XP i wtedy to nie ma bata żeby nie działało.
Sam niedawno nabyłem ten programator i na Windowsie XP sprawdza się wyśmienicie.
[#656] Re: Wicher 500i

@MariuszK, post #655

Do Impact to lepiej kupić oryginalny xilinx platform cable jak chcesz programować JED, a jak nie to można wygenerować plik svf i programować przez urjtag, który obsługuje sporo interfejsów. Próbowałeś postawić np. XP na maszynie wirtualnej?

Jest dużo interfejsów na FT2232, można się zaopatrzyć np. w bus blaster, który jest domyślnie klonem JTAG-KEY, ale kosztuje 35$. Można by sprawdzić liste obsługiwanyhc przez urjtag programatrów, może jest takm taki, który wykorzystuje tylko FT232, kosztujący ok, 30zł na jakiejś płytce.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 22:56:25 przez sanjyuubi
[#657] Re: Wicher 500i

@sanjyuubi, post #656

Ja mam taki link i na Win7 64bit działa wyśmienicie z iMPACT
[#658] Re: Wicher 500i

@sanjyuubi, post #656

Miałem zamiar kupić jakąś "podjebkę" platform cable z aliexpress, ale stwierdziłem że nie bede czekał. A skoro impact obsługuje tez kable Platform w wersji LPT, a ten programator go emuluje - nada mi się właśnie i do tf530 i do proteiny - to go nabędę.

Choć może nie bede tak bardzo na niego psioczył, bo proteiny bajkowo się nim programowało i ispLever chodzi bez zająknięcia nawet na Win10 - za to sam Impact.... szkoda gadać. Nawet po kombinacjach na Win10 udało mi się dosłownie 2 razy zaprogramować tf530 przez niego. Nie mialem problemu z wczytaniem plików ani JED, ani svf.
A UrJTAG nie znam i nawet nie wiedziałem, że coś takiego istnieje bo pewnie bym sprawdził.
Z maszyną wirtualna nawet nie startowałem, bo sprawdziłem na Virtualboxie na W10 i chyba nie ma LPT Passthrough, albo nie potrafiłem tego znaleźć... ale to też był jeden ze sposobów w jaki chciałem to rozwiązać.

Ja mam taki link i na Win7 64bit działa wyśmienicie z iMPACT

nooo to właśnie ten który zamierzałem nabyć u majfrendów.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 23:18:07 przez MariuszK
[#659] Re: Wicher 500i

@MariuszK, post #655

Nie wiem jak na Win10, ale na Win7/8 nie było problemów z ZL11PRG.

W swoim "warsztaciku" używam ZL4PRG oraz ZL8PRG i z Win7/8 wraz z oryginalnym softem
producentów CPLDków nie mam problemów. Oczywiście wszystko posadzone na stacjonarnym PC ze zintegrowanym LPT.
[#660] Re: Wicher 500i

@spidi, post #659

Ja mam warsztatowego Compaq Evo 1020 z LPTem i XP do zadań specjalnych i nie doświadczam opisanych tu problemów
ZL11PRG używam od dawna i działa wyśmienicie, zastąpił ZL4PRG/ZL8PRG do tego Willem, GalBlast i masa innych samoróbek pod LPTa. Każdy szanujący się programatorowiec powinien mieć takiego Compaq Evo 1020 z LPTem na wyposażeniu
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem