[#541] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@tbone, post #540

Postaram się zapuścić w najbliższym czasie.

Na razie wrzucam Elude-Serenity.
Warp560 przyspieszył do 80MHz, trzeba trochę powalczyć z timingami w FPGA, to będzie można podejść z częstotliwością jeszcze wyżej.

To demko zgrywane jest już na wstępnie działającym nowym mostku dostępu CPU do pamięci graficznej. Szybszy zapis i dane graficzne już nie idą przez cache, przez co dużo lepiej wygląda ruchoma grafika. Jeszcze parę poprawek i przeróbka cache, która powinna znacznie przyspieszyć operacje kopiowania w przestrzeni fast-RAM... Potem w kolejce czeka soft, który umożliwi upgrade wsadu FPGA z poziomu Amigi. Także... ten.. tego - coraz bliżej :D

[#542] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Sellen, post #541

OK
[#543] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Sellen, post #541

80


Hehe, cóż za ten, teges tzn... radosne wieści OK
[#544] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Sellen, post #541

Czy możesz wypróbować demo Machinist
http://www.pouet.net/prod.php?which=61214
To demo wydaje się wymagać więcej CPU
Gratuluję szybkiego postępu
[#545] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@fondriesete, post #544

Ja już je u siebie oglądałem działa zajebiście ! Na WARP560
[#546] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Cizar, post #545

Okis
[#547] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Sellen, post #541

Coraz lepiej to wygląda... Aż trudno uwierzyć, że to wciąż work in progress OK

Porównałem sobie jak to demko chodzi na Waszym filmiku ze zrzutem z Vampire'a zrobionym przez Skipp'a.

Na Warp560 jest ciut wolniej, ale jak dopieścicie czasy dostępu CPU do pamięci + 060 poleci w Waszej karcie na 100MHz to kto wie czy to się nie zmieni

Jeśli ktoś chce na własne oczy porównać to zrzut "Elude - Serenity" zrobiony przez Skipp'a z Vampire 600 V2 jest poniżej:
[#548] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@dante, post #547

what speed is the vampire running at? i can run on my replay 060 and see if similar performance to vampire
[#549] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@uigiflip, post #548

This capture was made with beta GOLD 2.7 core running at 78MHz. I'm pretty sure it's even faster (with the same CPU clock) when played on the latest core (2.11) as the FPU was improved numerous times since 2.7.
[#550] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@fondriesete, post #544

Elude Machinist w ramach testów Warp'a 560 na 100MHz



i Killer szeroki uśmiech



Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 23:55:03 przez Sellen
[#551] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Sellen, post #550

O panie......To już Warpik pogoniony na 100MHz leci
Pięknie pięknie. Jak ja bym już chciał mieć te wasze cudeńka chociaż do testów na kilka dni
Niesamowite jaki progres robicie z tymi kartami....szkoda że Apollo Team tak nie zap**rdala z dopracowaniem i wydaniem Vampire v4
Oj coś czuje że będziecie mieli taki popyt na te karty,że nie nadążycie z produkcja
Już wkrótce CS-Lab być może stanie się renomą i wyznacznikiem postępu w Amigowym świecie
[#552] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Sellen, post #550

Im po nu ją ce !
[#553] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Sellen, post #550

No i kufa pozamiatane
[#554] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@QUAD, post #553

Najszybsza Amiga 500 z MC68060 na świecie ! Ciekawe czy spodziewała się kiedyś ze będzie tak zapier..... ! 100MHz CPU , 200MHz cache , 800MHz DDR !
[#555] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Cizar, post #554

Jedno jest pewne, ja to chce!

Dajcie jeszcze ilość mips z sysinfo albo sysspeed

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 08:01:24 przez QUAD
[#556] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@QUAD, post #555

Jak również. I podpisuje się pod tym "obiema rencyma"
[#557] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@QUAD, post #555

w MC68060 akurat najprawdopodobniej cała procedura testująca mieści się w CACHE procesora, ponieważ wyniki są identyczne przy tym samym zegarze, np w SysInfo 4.0 dla najwolniejszej A3660, Apollo 1260, B1260 i Warp są identyczne
przy 50MHz jest to 39 Mips / 28 MFlops
przy 80MHz jest to 62 Mips / 44,4 MFlops
więc dla 100MHz obstawiam 78 Mips / 56 MFlops +/- 2%.

do Vampira jeszcze trochę będzie brakowało, ponad rok temu na V2 SysInfo pokazywało 104 Mips / 75 MFlops, a teraz przy v4 i lepszej optymalizacji wsadu pewnie dużo więcej.


SysSpeed pokarze pewnie ponad 130 Mips / ponad 50 MFlops


Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 09:19:28 przez UJP
[#558] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Cizar, post #554

Jakie macie transfery do karty graficznej w dwie strony? Wiecej niż 20mb/s?
[#559] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Sellen, post #550

Czad!OK
[#560] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@UJP, post #557

Dokładnie. Procedura testująca w SysInfo nawet na 68040 wchodzi cała w cache procka, więc tutaj tylko częstotliwość zegara wpływa na wynik. W 68030 ma z kolei dużo mniejszy cache i tam szybkość dostępu do RAM wpływa od razu na wynik.
Co do porównywania do Vampire to nie ma to większego sensu, bo to całkowicie różne podejścia do tematu rozszerzenia Amigi, a już szczególnie porównywanie samych "mips" z sysinfo.

My chcemy osiągnąć jak największą wydajność jak najmniej ingerując w oryginalny Amigowy hardware i system. Warp nie ma w tej chwili nawet żadnego bootromu, jedynie bootstrap w przypadku 68060, żeby ruszył system. Reszta to zwykły autoconfig i sterownik pod Picasso.

Za jakiś czas postaram się zrobić testy w normalnym użytkowaniu. FPS'y z Quake'a, render jakiejś sceny w Lightwave3D, ImageFX itp. Nie tyle, żeby udowadniać wyższość jednego projektu czy drugiego, ale jestem po prostu ciekawy jak się sprawdza rdzeń Apollo i jak wypada realne porównanie wydajności do takiej 60-tki. Może z resztą za jakiś czas zaprojektujemy też własne CPU w FPGA i wtedy będzie można robić "68k IP core Compo"
[#561] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Sellen, post #560

za jakiś czas zaprojektujemy też własne CPU w FPGA

[#562] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Sellen, post #560

My chcemy osiągnąć jak największą wydajność jak najmniej ingerując w oryginalny Amigowy hardware i system.


i takie podejście bardzo mi się podoba, z tego powodu zrezygnowałem z zakupu Vampire do A1200 na korzyść Waszej karty.
Vampira kupię ale tylko jako "standalone" i dopiero gdy w końcu powstanie stabilna wersja i wyklaruje się ostateczna wersja ich 68080 ( CPU,FPU, MMU, AMMX).
[#563] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@michal_zukowski, post #558

Za niedługo będę mógł podać jakieś wyniki, w tej chwili właśnie kończę komponent mostka CPU<->VideoRAM. Jest to o tyle ciekawe, że chociaż fizycznie mamy na karcie jeden RAM (DDR3). To teraz dostęp do niego odbywa się całkiem inaczej w zależności od tego, do której części CPU się odwołuje. Dlaczego w ten sposób? Łączenie pamięci DDR do procka 68k jest dość upierdliwe. Ten CPU nie był projektowany z myślą o takich pamięciach i trzeba się mocno nagimnastykować, żeby w miarę możliwości zniwelować wady DDR'a(duża latencja), a wykorzystać zalety(ogromna przepustowość).

Ten nowy mostek nie ma cache, bo przy grafice i tak go być nie może, za to potrafi buforować zapisy i wyprzedzać odczyty. Przy taktowaniu procka 75MHz(szyna 1:1), uzyskiwałem w zapisach burst stały waitstate rzędu 1-0-0-0. Powiedzmy, że cały cykl zapisu(burst) będzie trwał jakieś 8 cykli. Teoretyczny transfer będzie więc ~150MB/s, ale przy kopiowaniu danych trzeba je przecież jeszcze skądś odczytać, więc prędkość kopiowania będzie zależała jeszcze od prędkości odczytu ze źródła. Z kolei jeszcze picasso i ogólnie soft odwołujący się do grafiki w Amidze dość rzadko korzysta z burstów, a często nie są to nawet operacje 32bit, a np. 16, a nawet 8 bit. Ciężko jest jednoznacznie podać jedną cyferkę jako prędkość transferu, bo ten potrafi mocno się zmieniać w zależności od warunków.

Można by zatem zadać pytanie po co w ogóle DDR3 na tej karcie? Odpowiedź jest prosta - grafika. dla CPU 68k da się w dużym stopniu zniwelować wady DDR'a, a grafika to inna bajka. Komponent wyświetlający obraz pobiera dane z RAMu sekwencyjnie, używając długich burstów i 128 bitowej wewnętrznej szyny. Czyli idealnie dla DDR'a. Wyświetlanie nawet statycznego obrazu 1920x1080x32bit-60Hz to średni transfer z RAMu ~497MB/s. Z kolej blitter na karcie przy wypełnianiu lub kopiowaniu dużych obszarów, jest w stanie generować transfery znacznie powyżej 1GB/s. Czyli reasumując, chociaż CPU nie jest w stanie wykorzystać przepustowości DDR'a to ogólnie karta w całokształcie jak najbardziej tak. Dzięki temu testy, które korzystają z blittera (np. scroll w sysspeed) w TrueColor mamy ok 10x wyższe niż CyberVision64. Za jakiś czas będę chciał jeszcze pobawić się ze sterownikiem picasso, bo teraz sprzętową akcelerację mamy tylko dla wypełnienia obszarów i kopiowania, a jest jeszcze parę rzeczy, które można będzie przyspieszyć. Niestety wszystkiego na raz zrobić się nie da
[#564] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Sellen, post #563

Przepraszam ze jestem taki monotonny ale podrzućcie jeszcze proszę wyniki z Quake na 100MHz :)
[#565] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Sellen, post #563

To jest totalny wypas :)
Jak to czytam to w mojej glowie caly czas jest tylko jedna mysl: Warp 560 czy Warp 1260 :D
Tak trzymajcie Panowie!!1 OKOKOK
[#566] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Sellen, post #550

jeeeee!!!!!OK
[#567] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@tom256, post #564

Tak, na szybko: TimeDemo1 na chwilę obecną - 19 FPS. Postaram się za niedługo wrzucić jakieś filmy.
[#568] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Sellen, post #563

OKOKOK
[#569] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@Sellen, post #567

Tyle co Doom na 040, najsszeroki uśmiech
[#570] Re: A500 Turbo ..... inaczej

@baderman, post #565

E tam Panie ja biere dwa! Dobra robota Panowie, taki sprzęt zawsze chciałem mieć w swoich A500/A1200 OK

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 12:10:07 przez PrzemasIII

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 12:10:18 przez PrzemasIII
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem