[#1921] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@skofrant, post #1896

Chłopie, z czym masz problem?!
Fajnie, że chcesz mieć w zestawie SD, zaraz ktoś inny będzie chciał kubek, bo tylko z nim to będzie kompletny produkt

Ktoś chce proca 060?! Super, że chce- bo jemu się nie chce poszukać to nich to ktoś zrobi za niego i jeszcze odsprzeda mu w tej samej cenie, wcześniej tracąc czas na testy, bo jak nie pójdzie na 105Mhz to nie biorę i się obrażam i tupię nóżkami (czyli wylewam swoje głębokie żale/przemyślenia), tak samo jak nie dostanę w cenie SD.. ile wy macie lat?

Lista kolejkowa z PPA to inicjatywa forumowiczów, nas samych, ale i też zachęta, mobilizacja dla Twórców!
Jak ktoś naprawdę chce mieć tę kartę i ma poważne zamiary to kupuje proca, wysyła do chłopaków i po sprawie- zaskoczeni?!

Od pewnego czasu widziałem, że chłopaki z CS nie odzywają się na PPA i trochę mnie to smuciło, że zapomnieli o nas..
..ale patrząc na zachowanie niektórych jednostek, sam chętnie doradzę im- nie wchodźcie tu, bo jest 2 lub 3 mądrych inaczej (którzy niestety rzutują na całe środowisko)

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 08:54:25 przez BULI
[#1922] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Don_Adan, post #1916

Jakiś namiar może w usa/kanadzie?
[#1923] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@BULI, post #1921

Ja tam bym chciał ARMa emulującego deficytowego proca - ale jak się nie ma, co się lubi...
[#1924] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Cedrat, post #1923

Ja tam bym chciał ARMa emulującego deficytowego proca
Odpalasz UAE na Raspberry Pi i masz.
[#1925] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Krashan, post #1924

Ale ja nie chcę ARMa emulującego jeszcze chipset. Ani Linuksa startującego przed kickstartem.

W świecie C64, jak zaczęło brakować niektórych chipów, to się pojawiły jakieś ARMSIDy, FPGASIDy, PLAnktony, trwają prace nad zamiennikami CIA i procesora. I to jest w/g mnie świetne wyjście.
[#1926] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@BULI, post #1921

Chłopie, z czym masz problem?!
Fajnie, że chcesz mieć w zestawie SD, zaraz ktoś inny będzie chciał kubek, bo tylko z nim to będzie kompletny produkt

Ktoś chce proca 060?! Super, że chce- bo jemu się nie chce poszukać to nich to ktoś zrobi za niego i jeszcze odsprzeda mu w tej samej cenie, wcześniej tracąc czas na testy, bo jak nie pójdzie na 105Mhz to nie biorę i się obrażam i tupię nóżkami (czyli wylewam swoje głębokie żale/przemyślenia), tak samo jak nie dostanę w cenie SD.. ile wy macie lat?

Lista kolejkowa z PPA to inicjatywa forumowiczów, nas samych, ale i też zachęta, mobilizacja dla Twórców!
Jak ktoś naprawdę chce mieć tę kartę i ma poważne zamiary to kupuje proca, wysyła do chłopaków i po sprawie- zaskoczeni?!

Od pewnego czasu widziałem, że chłopaki z CS nie odzywają się na PPA i trochę mnie to smuciło, że zapomnieli o nas..
..ale patrząc na zachowanie niektórych jednostek, sam chętnie doradzę im- nie wchodźcie tu, bo jest 2 lub 3 mądrych inaczej (którzy niestety rzutują na całe środowisko)


Czy ja napisałem,że mam problem?
Chłopem nie jestem i wideł też nie mam...
Wyraziłem swoją zdanie na ten temat...zakończyłem wczoraj dyskusje i koniec po co drążysz dalej temat.
[#1927] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Cedrat, post #1925

Niestety to nie jest tak proste jak myślisz.
Jedyne co można by w miarę szybko i w miarę dobrze zaimplementować to jest to co opisałem w dedykowanym wątku dot. eksperymentów z ARMem.
W zasadzie tylko mikrokontrolery mają wyciągnięty na zewnątrz interfejs równoległy pamięci, który będzie WYSTARCZAJĄCO WOLNY by gadać z amigą. Zdaje mi się, że pokazałem jeszcze jakieś SoCe z pogranicza MCU i CPU, które jeszcze by dały radę, ale w obu przypadkach mamy ograniczoną architekturę (cortex M7, Cortex A5) i częstotliwość (max 700MHz, cudów nie robi).

A te SoC są dość drogie i zapewne nie w takich obudowanych by sobie samemu polutować ;)

Teraz koncepcja druga - fpga transformujące amigę w urządzenie peryferyjne pcie (dopasowanie przestrzeni adresowych, generowanie sygnałów cpu) gdzie szybki ARMowy SoC emuluje wyłącznie rdzeń 68k czyli tylko i wyłącznie przetwarza ciąg instrukcji i odsyła wyniki do urządzenia peryferyjnego (fpga) a te z kolei znów odtwarza sygnały cpu 68k na tej podstawie. Ta koncepcja byłaby znośna gdyby nie jedna poważna wada - o ile PCIe ma bardzo dużą przepustowość i z pewnością by przebiło wszystko co 68k osiągnęło to ma także dosyć duże opóźnienia, sięgające setki cyklów zegarowych pcie. To również byłby skuteczny hamulec wydajności.

Czemu nie można podłączyć amigi do np. RK3399 tak jak chłopaki podłączyli do STM32H7? Proste. Bo STM32H7 ma interfejs równoległy pamięci (linie adresowe, danych, r/w etc. i sterowanie waitstate tak by dopasować prędkość), a RK3399 ma tylko interfejs DDR3, który nijak nie pasuje i nie da się go połączyć oraz interfejs dla NAND, który też nie pasuje, z fpga może i by się dało go spiąć, ale nie jestem pewien czy amiga by wydoliła z prędkością dla takiego nand.
[#1928] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@JakubH, post #1831



Warp 560 AMIGA 500 Quake II 60/90
Nie działają mi komendy
z konsoli na tym port
timedemo 1
map demo1.dm2
timedemo 1
demomap demo1.dm2

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 11:46:53 przez Dorian3d
[#1929] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@abcdef, post #1927

Więc magistralę Amigi też trzeba by porzucić i użyć chipsetu zaimplementowanego w FPGA.

Jakiś mocny ARM mógłby symulować m68k na jednym rdzeniu (nawet bez JIT, żeby MMU dało się emulować), pozostałe - do wykorzystania przez odpowiednie API, głównie w datatype’ach, mpega.library, kompresorach, MHI, Wazp3D, render.library, itp. (bo to jest wąskie gardło w chwili obecnej, które psuje trochę zabawę z OS 3.x). Chipset Amigi mógłby być zaimplementowany w FPGA.

Dobry emulator m68k już jest (w UAE), sensowna implementacja chipsetu w FPGA też (MiSTer).

Implementowanie w FPGA proca to w/g mnie ślepa uliczka. Ludziom od Vampire’a czy FPGA Arcade zajęło to chyba z 10 lat, a wydajność ich rozwiązań jest taka sobie - IMHO liczenie czegokolwiek pracochłonnego lepiej powierzyć współczesnym procesorom, niż retrowynalazkom.


Coś podobnego planowano w MiSTerze (tylko płyta tam jest paskudna, porty ma dookoła, większości amigowych złącz brakuje), ale projekt chyba zupełnie padł, od kilku dni próbuję sprawdzić forum, ale nie działa. Albo się gdzieś przenieśli, nie wiem - mało ostatnio siedzę w Amidze, bo tu się ciągle na coś czeka (co zaraz ma być, czasami nawet wpłaty są przyjmowane, a ustrojstwo wychodzi po kilku latach, albo wcale), wnerwia na sprzęt niemożliwy do kupienia, i konstruuje niewiadomo jakie kanapki. Chwilowo wróciłem do 8-bitowców - tam nowoczesny retrosprzęt już jest (Ultimate 64, ZX Spectrum Next, zaraz Mega65 będzie), dokumentacji dużo, i mogę sobie swobodnie dłubać :)
[#1930] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Dorian3d, post #1928

Nie bawiłem się jeszcze Quake2. Czy tam są ustawienia trybu wyświetlania i "render routine"? Bo przy Quake1 zmiana trybu na 16bit color zwalnia prawie niezauważalnie, a gra wygląda lepiej, z kolei render routine "mc68040/060 copy routine" nieznacznie przyspiesza, bo lepiej wykorzystuje transfery "burst" do RAM'u graficznego. Jako ciekawostkę dodam, że Warp ma osobny, zupełnie inny mostek do DDR'a dla części RAM wykorzystywanego do RTG. Ten mostek nie ma cache (bo RAM graficzny nie może być cache'owany), ale ma FIFO, które buforuje zapisy, by 060 nie musiał czekać na dostęp do pamięci
[#1931] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Sellen, post #1930

Ten mostek nie ma cache (bo RAM graficzny nie może być cache'owany), ale ma FIFO, które buforuje zapisy, by 060 nie musiał czekać na dostęp do pamięci


Brzmi ciekawie OK
[#1932] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@deez, post #1922

USA, ale 240 USD.
link

link

Z Chin to ten wyglada dobrze:
link
Albo uzywany z Rosji, ale nie wiem czy tam nie jest wersja EC.

link
[#1933] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Cedrat, post #1929

Tylko wtedy jest to pełna emulacja amigi więc już nie karta turbo, tylko emulator. A jeśli emulator to po co podnosić koszty przez FPGA, które będzie kilkukrotnie droższe od SoCa i jednocześnie będzie wymagało innego rodzaju programisty do pomocy gdy można po prostu wziąć takiego RK3399 i na nim zrobić to co na WinUAE w PC? Tj. względnie mocne RTG na Mali T720, jak się chce to ekran PAL z AGA przeskalowany do wyższej rozdzielczości z filtrami itp. To rozwiązanie na słabszym sprzęcie (iirc Allwinner A20) jest w armiga. MISTer emuluje wszystko, oparty jest na DE10Nano, czyli płytce ewaluacyjnej FPGA z Altery (intela) czyli właśnie Cyclone V (SE) o którym pisałem wcześniej podczas wymiany zdań z Cizarem. Ten FPGA ma wbudowany Cortex A9. I właśnie w MISTerze emulowane jest wszystko. Jaka część na FPGA, a jaka na ARM nie wiem, nie wnikam. Zatem dla chętnych fpga w chipsecie + 68k@ARM - proszę, jest zaczątek platformy. To nie jest tak, że dopiero teraz się wszyscy obudzili i zauważyli że można emulować 68k na arm i chipset na fpga...
[#1934] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Sellen, post #1930

brak możliwości wyboru


Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 13:01:19 przez Dorian3d
[#1935] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@abcdef, post #1933

Emulacja/snafukacja/deprawacja - nie dbam o to, jak to by się nazywało. Szukam rozwiązania, gdzie:

- chipset będzie bytem niezależnym od procesora (co najwyżej będzie rywalizował o przepustowość pamięci Chip, jak w oryginalnej Amidze)
- będzie toto startować w czasie podobnym do oryginału, bez żadnych UEFI, czy Linuksów po drodze
- będzie miało oryginalne porty (może z wyjątkiem Zorro, czy złącza pod klapką)
- będzie toto można łatwo wsadzić do amigowej obudowy, albo zostanie dostarczone z obudową/klawiaturą w stylu Amigi, jak ZX Spectrum Next
- będzie to w miarę szybkie i kompletne - sieć, RTG, karta dźwiękowa, szybka pamięć masowa, mechanizm autoconfig, itd.
- w miarę możliwości nie będzie to kanapka

Na razie A1200 z kartą Warp to jak dla mnie najlepsze wyjście, więc na to rozwiązanie się czaję (o ile dożyję, oczywiście - bo młodość, jakby nie patrzeć, mam już za sobą, a projekty amigowe mają tendencje do wieloletnich opóźnień).
[#1936] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Dorian3d, post #1928

Ta... no to potrzebujemy 060/120 Mhz
[#1937] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Cedrat, post #1935

No to chip docelowy już jest, Cyclone V, jakieś 500zł w hurcie. Do tego emu68k - trzeba poczekać. I łebski koleś, co dorobi całą otoczkę tj. doda na jakimś wizznecie, esp czy nrf WiFi/BT, porty klasycznych joysticków, do tego usb hosta (albo przynajmniej wbudowaną obsługę hid dla myszy, klawiatury, mass storage do dysków usb i pendrive) i kodek audio w form factor pasującym do obudowy amigowej z wbudowanym interfejsem do klawiry :) Nic tylko zbierać ekipę i wstawiać na kickstartera/patrona.
[#1938] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@abcdef, post #1937

Jak coś takiego powstanie, to posprzedaję te wszystkie moje klasykowe graty :)
[#1939] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@abcdef, post #1937

Pytanka mam:
1. To będzie docelowy chip FPGA, czy jest jakaś ścieżka rozwoju?
2. O jakich przyrostach, jeśli w ogóle, mówimy w porównaniu do fizycznej 060 100Mhz?
[#1940] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@marianoamigo, post #1939

Eh, hold your horses ;)
Po pierwsze primo na tę chwilę to hipotetyczne gdybanie "co można zrobić zgodnie z w/w założeniami" biorąc pod uwagę to co JUŻ JEST dostępne zarówno od strony sprzętowej (bo konkurencyjny mógłby być np. Zynq - ale zdecydowanie droższy) jak i istniejących implementacji (a tu MISTer akurat leci na tym, a nie na xilinx czy lattice)
emu68 (bez k - to inny projekt, sorry) jest niedokończone i od ładnych paru tygodni bez update na patreonie. Teraz parę konkretniejszych oszacowań.
ARM Cortex A9 w Cyclone V SE działa na max 900MHz. To niestety nie jest specjalnie dużo.
Ale... zakładając sprzętowy kontroler DDR3 i rozsądną wydajność Emu68 można założyć, że przeciętna wydajność byłaby jednak wyższa.
Posiłkując się
https://www.patreon.com/posts/some-benchmark-31277735
można oszacować wydajność Cortex A9 900MHz na jednak wyższą niż 060@100MHz w samych MIPSach, we FLOPSach mogłaby być jeszcze większa różnica chyba, że kod intensywnie używałby instrukcji, których arm nie posiada.
Co jeszcze daje zintegrowany ARM w FPGA? Teoretycznie - jednakowy dostęp chipsetu i CPU do pamięci operacyjnej. Bardzo szybkiej pamięci operacyjnej. Oczywiście takie rozwiązanie ma też wady. Wszystko co silnie bazuje na określonych timingach dma, chipsetu, procesora by działało nieprawidłowo/wcale. Zatem zawsze trzeba iść na kompromis - wydajność czy kompatybilność.
[#1941] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@marianoamigo, post #1939

XILINX Mikroprocesor, rodzina Zynq, seria UltraScale+, układy FPGA, ARM Cortex-A53, 1.5GHZ, FCBGA-1156

sztuka 1+ 18 101,60 z ale bedzie zapier......

A wiec kto pisze CORE ????

Czas się obudzić . niestety ..

Pamiętacie


Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 14:34:03 przez Cizar
[#1942] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Cizar, post #1941

Jak dla mnie wcale nie musi nie wiadomo jak szybko zapieprzać; ważne, żeby komponenty były dostępne i w rozsądnych cenach. Jeśli PNG/JPG/MP3 będą obsługiwane przez ARM’a, to wydajność 68040 chyba mi wystarczy. W nosie mam Quake’i i inne pecetowe wynalazki.

Dlatego pytałem się o dostępność 040’tek (bo de facto nie wiem, czy moja kupiona pokątnie 68060 jest OK).

[edit] Swego czasu szarpnąłem się na Blizzarda PPC. Chwilowo leży w szufladzie, bo jest po prostu za głośny. Ja naprawdę nie rozumiem, skąd ten pęd do nie wiadomo jakiej wydajności procesora - ja wolę kulturę pracy, łatwość serwisowania, i dostępność komponentów.


Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 14:53:29 przez Cedrat
[#1943] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Cizar, post #1941

[#1944] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Dorian3d, post #1943

Ładnie OK
Tego twojego Checkmate byś przy okazji pokazał na filmiku ok, racja
[#1945] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Cizar, post #1941

Fajnie, ale Zynq z tej serii z mniejszą ilością LE i I/O za to nadal dual core A53, dual core r5, i do tego usb, pcie gen2, sata to już od ~1000 PLN. A ta "mniejsza ilość LE" to wciąga vampire v4 nosem.
[#1946] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Dorian3d, post #1943

[#1947] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@philipo, post #1946

Buddha IDE + WARP560 działa popranie do 60/75MHz, po wyżej wywala błędy.
[#1948] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@philipo, post #1946

Widzę problem z baterią.

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 20:59:59 przez Dorian3d
[#1949] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@philipo, post #1946

super, marketing pełną gębą OK
plakaty i koszulki też będą dostępne na maluczkich?
[#1950] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@JacK_Swidnik, post #1949

Król jest tylko jeden

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem