kategoria: Płyty główne
[#1] Parę pytań technicznych do elektroników dotyczących A1200 i nie tylko
Cześć jak w temacie mam kilka pytań technicznych:

1. Mam A1200 w towerce i zamontowałem sobie ostatnio auto monitor switch. Chciałbym pozbyć się przewodu wychodzącego od gniazda video Amigi i biegnącego do wnętrza towerki do tego switch'a. Moje pytanie jest, czy mogę wziąć sobie sygnały H i V bezpośrednio z układu U2 (ALICE), a R, G i B z układu U30 (BT101)? Taki zabieg spowodowałby pominięcie niektórych rezystorów, czy będzie to miało wpływ na całość, np. na jakość obrazu albo zbytnie obciążenie tych układów?
2. Kupiłem kiedyś niedziałającą płytę A1200, nie wiem co było z nią nie tak (jak ją kupowałem to i tak z myślą, że będzie dawcą części). Obecnie brak na niej układu U7 (poszedł do naprawy innej płyty) ale moje pytanie jest, czy układy U7 i U8 są niezbędne do uruchomienia płyty A1200? Czy sprawna płyta bez tych układów powinna wstać (oczywiście bez obsługi wszelkich peryferiów za które są odpowiedzialne te układy)? Mam ochotę spróbować postawić tę płytę na nogi i nie wiem czy jest sens się w ogóle za to brać skoro brakuje jej układu U7?

Pytania dotyczące FIX'ów (wiem, że te informacje są gdzieś porozrzucane po forum ale ciężko mi je teraz znaleźć):

3. Który rezystor/kondensator należy wylutować w ramach timing fix'u?
4. Był jakiś fix poprawiający współpracę Amigi z niektórymi monitorami. Polegał chyba na połączeniu dwóch pinów w wtyczce video jakimś rezystorem. Usuwał chyba jakieś zakłócenia, które powodowały problemy z synchronizacją na niektórych monitorach. Może ktoś pamięta co to za fix?
5. Była też niedawno informacja o fix'ie usuwającym problem z kolorami w niektórych trybach graficznych. Polegał chyba na zwarciu jakiegoś rezystora, czy ktoś pamięta który to był rezystor?
6. Był też fix poprawiający współpracę z niektórymi interfejsami USB dla myszek usuwający problem nie działającego jednego przycisku. Na czym on polegał?

Inne pytania:

7. Czy układy GAL (Lattice) można zastępować układami PALCE (AMD) lub ATF (Atmel/Microchip) zakładając, że mają te same oznaczenia np. "16V8"?
8. Czy w projektach zamiast układów wolniejszych można stosować układy szybsze (o krótszym czasie propagacji), tzn. czy np. zamiast GAL16V8-10 mogę użyć GAL16V8-7 (albo PALCE16V8-5)?
[#2] Re: Parę pytań technicznych do elektroników dotyczących A1200 i nie tylko

@dolek, post #1

Była też niedawno informacja o fix'ie usuwającym problem z kolorami w niektórych trybach graficznych. Polegał chyba na zwarciu jakiegoś rezystora, czy ktoś pamięta który to był rezystor?
http://teleinfo.pb.edu.pl/krashan/blog/20160515-uprzatanie-smieci-z-ekranu.html
[#3] Re: Parę pytań technicznych do elektroników dotyczących A1200 i nie tylko

@Krashan, post #2

Zwarcie tego rezystora nie usuwa i tak problemu , artefakty i tak się pojawiają ale znacznie później.
[#4] Re: Parę pytań technicznych do elektroników dotyczących A1200 i nie tylko

@majstermsi, post #3

Zapomniałeś dodać "u mnie". W mojej na przykład Amidze się nie pojawiają, nawet po 24 godzinach ciągłej pracy.
[#5] Re: Parę pytań technicznych do elektroników dotyczących A1200 i nie tylko

@dolek, post #1

Ad.3 link

Ad.4.link

Ad.6. link

Adres, na który wyślesz czteropak piwa, jako podatek od lenistwa, wysyłam na PW

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 16:10:07 przez tbone
[#6] Re: Parę pytań technicznych do elektroników dotyczących A1200 i nie tylko

@tbone, post #5

Dzięki @Krashan i @tbone.
Czy ktoś pomoże jeszcze chociaż w sprawie pkt. 1 - na tym mi w tej chwili najbardziej zależy. Jak już będę rozkładał Amigę na części pierwsze to chciałbym od razy zrobić wszystkie modyfikacje za jednym bałaganem.
[#7] Re: Parę pytań technicznych do elektroników dotyczących A1200 i nie tylko

@dolek, post #6

Ad.1. Jeżeli chcesz sygnały brać z układów, to dlaczego nie zrobić to prościej- od wewnątrz z gniazda wideo Amigi?
[#8] Re: Parę pytań technicznych do elektroników dotyczących A1200 i nie tylko

@AD99, post #7

Brałem taką opcję pod uwagę ale prościej jednak zrobić to na podstawach plcc naciskanych na układy, po pierwsze łatwiej wykonać (i nie trzeba się dolutowywać z kabelkami bezpośrednio do płyty głównej), a po drugie łatwiej zamontować (i jak trzeba to i zdemontować). Jeśli bym musiał się dolutować bezpośrednio do pinów gniazda video to musiałbym to zrobić od spodu płyty i kombinować jak wyprowadzić przewody na drugą stronę. Jak bym miał zrobić to od góry płyty to musiałbym lutować się bezpośrednio do tych ferrytów przy gnieździe, jest tam trochę ciasno i poza tym to rozwiązanie jakoś do mnie nie przemawia.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem