kategorie: Karty graficzne, Karty procesorowe
[#1] Vampire 1200 II






Także, ten tego...


Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 14:04:40 przez tbone
[#2] Re: Vampire 1200 II

@tbone, post #1

Trochą nie rozumiem idei tego sprzętu. Skoro zastępuje to RAM, ROM, CPU, całe kości AGA, ma dodać WiFi, i jeszcze slot na kartę SD to ma - to po co podłączać to do płyty A1200, walczyć z timingami, itd.? Nie łatwiej byłoby po prostu dać na płytce gniazda myszy/joysticków/klawiatury/opcjonalnie jeszcze stacji dyskietek?
[#3] Re: Vampire 1200 II

@Cedrat, post #2

Dokładnie - to już nie Amiga tylko całkowicie odrębny produkt ...
[#4] Re: Vampire 1200 II

@Cedrat, post #2

Nadal to coś na kształt V500/600, czyli emulator cpu/fpu 040 plus RTG, więc core do tego jest gotowy. Nie wydaje mi się by tu obraz był puszczony przez HDMI.

To o czym piszecie to pieśń V4.
[#5] Re: Vampire 1200 II

@Cedrat, post #2

Miałem dokładnie takie samo zdanie... dopóki nie posiedziałem na wampirze. Komputer dostaje drugą szansę, i działa tak, jak chcielibyśmy. Naprawdę super że to jest.
[#6] Re: Vampire 1200 II

@Ralpheeck, post #5

MuForce i MuGuardianAngel już działają, czy nadal kicha?
[#7] Re: Vampire 1200 II

@Cedrat, post #2

Kilka lat od pierwszych Vampirów i wracają dyskusje "po co..."
Po co wracają?
[#8] Re: Vampire 1200 II

@Jacques, post #7

Dyskusje wracają, bo w ich koncepcji co chwilę coś się zmienia - ja najzwyczajniej w świecie nie nadążam.

Kiedyś miał być V2 dla A1200 krótko po wersji dla A500, potem miało go nie być, tylko od razu V4 dla A1200, potem rzekomo ruszyła masowa produkcja standalone (jeśli się nie mylę - i ten sprzęt miał w/g mnie sens), a teraz nagle jakiś Vampire II dla A1200 się pojawia - i chyba jednak nie jest to V4...
[#9] Re: Vampire 1200 II

@Cedrat, post #8

Może chłopaki z CS-Lab'u ich trochę zmotywowali do działania, chociaż w tej sytuacji jest już raczej za późno i nie wiem czy grupa tych którzy wolą kupić emulator zamiast wypasionego turbo na procku z epoki (Warp1260) będzie przesadnie duża
[#10] Re: Vampire 1200 II

@Cedrat, post #8

Oczywiście, że to nie V4, bo V4 jest na Cyclone V, a nie III.
[#11] Re: Vampire 1200 II

@Cedrat, post #2

Mam Vampira v2 w A600 i to jest super wyjście na ten moment, dla tego sprzętu. Podobnie jak @Cizar uważam, że Vampir w tej postaci do A1200 to trochę niepotrzebny jest... (skróciłem ...pod warunkiem, że powstanie taka karta jak Wasza... Ceny starych kart to nieporozumienie. Nie mam zamiaru bawić się w Zorro czy inne kanapkowanie Amigi - nie mam na to miejsca...
1. Jestem za klasykiem (68k oryginalne i jako rdzeń) + gfx. Ewentualnie muzyka i sieć. I to jest ok. Wasze karty (Vampir czy WARP) coś takiego dostarczą klasykom. Mam to "coś" w A600 i jest ok. Mam nadzieję na kartę WARP 1260 do mojej A1200 - w końcu powrócę do najlepszego momentu (kiedyś miałem PPC, ale tylko z 040 w swojej A1200) świetności mojej A1200
2. Jestem także za systemami NG (bardziej MorphOS, ze względu na posiadane Macintoshe). To drugi nurt, który jest ważny dla dużego grona osób.
3. Nie jestem za emulacjami. Próbowałem różnych podejść i ... no po prostu nie mogę

Wracając do tematu: rzeczywiście wszyscy liczą bardziej na "nową/starą" Amigę, czyli wersję Vampira standalone... Dla mnie może go nie być. Ważniejsze jest to, co będzie się działo z systemem. Ja chcę korzystać ze starszego i nowszego softu 68k. Może być specjalnie "podkręcony" pod nowe karty/rdzenie i co tam jeszcze... Nie musi być przeglądarek WWW itp. na czasie bo i tak to nie ma sensu... od tego jest inny sprzęt. Sieć jak najbardziej :) To się przydaje. Taka nostalgia i powiew świeżości w jednym To nam daje 68k w nowych wydaniach! OK

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 16:59:36 przez X-Type^HVR
[#12] Re: Vampire 1200 II

@Cedrat, post #8

Popyt. Popyt na kopyto i RTG w jednym, za niewygórowane pieniądze. Obstawiam cenę karty na poziomie 400-450EUR. Kup za tyle Blizzarda 1260 i jeszcze kartę graficzną z całym potrzebnym szpejem. I zamknij w desktopie. Można pomarzyć

To fakt, że Majsta się ruszył z robotą gdy tylko pojawiły się projekty Warpa

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 17:29:16 przez tbone
[#13] Re: Vampire 1200 II

@tbone, post #12

Za 400EUR biorę zarówno Vampire jak i Warpa 060.
[#14] Re: Vampire 1200 II

@stachu100, post #13

Za 400 ojro brałbym bez zastanowienia z Warpa nie rezygnując (ale to oczywista oczywistość szeroki uśmiech)
[#15] Re: Vampire 1200 II

@tbone, post #12

To fakt, że Majsta się ruszył z robotą gdy tylko pojawiły się projekty Warpa

Z całym szacunkiem, ale to akurat przypadek - Majsta już dawno miał V1200 na tapecie. Wiadomo, że to nie jest pierwsza rewizja, prototypów było co najmniej kilka.
[#16] Re: Vampire 1200 II

@skipp, post #15

Może i przypadek, ale tak mniej więcej zaczęły się przecieki z pierwszymi próbami odpalenia. Swojego czasu pojawiły się jakieś foty z kartami w kształcie skrzydła i długo długo nic się nie działo

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 18:34:25 przez tbone
[#17] Re: Vampire 1200 II

@Cedrat, post #2

Ale zawsze możesz używać blizzardaIV z 030 i bez fpu tylko po co.

Ja niestety nie mam tyle kasy uzbieranej żeby kupić obie karty. Vampir do A1200 raczej nie pojawi się szybko. 500 euro to też dalej jest alternatywa do np. takiego Apollo 1240 czy kart 030. Szkoda że nie ma emulacji mmu bo jednak kilka dem go wymagało.
[#18] Re: Vampire 1200 II

@jimiche, post #17

Szkoda że nie ma emulacji mmu bo jednak kilka dem go wymagało.

Zaintrygowalo mnie to :) Moglbys podac ich tytuly, bo szczerze mowiac nie natknalem sie na takie jeszcze. Chcialbym zeksplorowac temat :)
[#19] Re: Vampire 1200 II

@tbone, post #1

Robi wrażenie. Nawet FPU działa i jest szybkie OK
[#20] Re: Vampire 1200 II

@Marecheck, post #3

Amiga, Amiga.... Jest scalak w krzemie.
Emulacja to zupełnie inna bajka. Inny procesor / system / program emulujący.
Niezłe turbo i tyle....
[#21] Re: Vampire 1200 II

@tbone, post #1

A użytkownicy A500/A600 nadal meczą się z core 2.11 i czekają na obecany core 3.0 (i pewnie się już nie doczekają). Niestety nadal mam uczucie że Apollo team wypuszcza produkty nie do końca gotowe z założeniem "jakoś tam będzie".
Mnie w vampirze dobija przełączanie pomiędzy hdmi-vampira a video-amigi... jak obraz znika to trzeba "szukać" czy może akurat wyświetla się w tym drugim trybie... ciekawe czy w A1200 będzie to tak samo wyglądać...
[#22] Re: Vampire 1200 II

@PWS, post #21

Core 3 jest do pobrania dla chętnych przecież... Jest AGA, ale nie ma fpu i RTG. Cyclone nie pomieści każdego widzimisię.
[#23] Re: Vampire 1200 II

@PWS, post #21


A użytkownicy A500/A600 nadal meczą się z core 2.11 i czekają na obecany core 3.0 (i pewnie się już nie doczekają).


To moze zacytuje, co odpowiedzial Gunnar jednemu z uzytkownikow, ktory mial podobne watpliwosci na forum Apollo:
---
Gunnar von Boehn
(Apollo Team Member)
Posts 3635

10 May 2019 08:52

The Vampire V2 is a very good accelerator card.
It has the fastest 68K CPU you can get.
It has a very fast memory and very fast RTG.
The current GOLD2.11 is good and stable.

GOLD 3 is planned for the V2 too.
Its obvious that the teams work focus is right now the V4.
The V2 is pretty stable with 2.X and will get more attention later again.
---

I nie wiem, ale mnie jako uzytkownika V2 i 2.11/2.12 nic nie "meczy" - monitora RGB w ogole nie mam podpietego i jakos nie jest mi z tym ciezko - mam najszybsza Amige ever z RTG po HDMI, ModePro siedzi w WBStartup i wiem, czego oczekiwac od takiego systemu - cos daje sie wypromowac, a cos niestety nie (ale to akurat nie wina ani Vampire ani RTG). Pewnie, ze byloby super, gdyby PAL sie wyswietlal po HDMI, no ale chwilowo nie mozna miec wszystkiego - w zamian jest super turbo i porzadne RTG, szczegolnie zbawienne dla zapomnianej przez lata A600, ktora nigdy nie dostala takiej szansy. Nie wiem, serio, ile mozna narzekac na te biedne Vampiry... Juz nie mowiac o tym, ze jak wychodzily pierwsze Vampy, to rdzeniem byl hmm, SILVER1? Wszystkie inne aktualizacje (w liczbie 15, slownie: PIETNASTU) byly darmowe. I dobrowolne. Wielu ludzi o tym zapomina...


https://www.apollo-accelerators.com/files/ChangeLog
[#24] Re: Vampire 1200 II

@WojtekX, post #20

A PowerPC, x86 czy ARM nie są w krzemie? ;) Zakładając, że chodzi o udawanie konkretnego układu to nie ma żadnej różnicy czy to będzie emulacja sprzętowa, czy programowa. I tak będzie to emulacja. Tu sprawa jest o tyle inna, że 68080 nie było. Zatem Cyclone nie emuluje żadnego fizycznego układu, a jedynie wykorzystuje ISA 68k, zaś funkcjonalnie jest bogatsze niż 060 (bo też oprócz samego CPU zaszyte jest więcej logiki jak kontroler pamięci, kontroler pamięci masowej, hdmi* i superaga, a do tego trochę LE idzie na generowanie sygnałów kompatybilnych z fizycznym 68k w amidze - i w tym konkretnym aspekcie akurat jest emulacja)
[#25] Re: Vampire 1200 II

@tbone, post #22

Jest AGA, ale nie ma fpu i RTG. Cyclone nie pomieści każdego widzimisię.


Doprecyzujmy - Cyclone III nie pomiescil (poki co), ale juz na V4 z Cyclone V widzialem na wlasne oczy AGA/Pamela razem z RTG oraz FPU w jednym rdzeniu, z automatycznym przelaczaniem trybow PAL i RTG. Magia :) Jestem absolutnie przekonany, ze wiele rzeczy, ktore dzis sa pisane dla kart deweloperskich V4 znajdzie rowniez w ten czy inny sposob implementacje dla kart V2. Oczywiscie, ze Cyclone III jest dwa razy mniej pojemny w liczbie bramek FPGA, ale nic z tej codziennej walki z V4 nie idzie na marne. V2 na pewno nie zostana zapomniane i jedynie moga na tym skorzystac. Kwestia czasu.
[#26] Re: Vampire 1200 II

@skipp, post #23

Nie podzielam Twojej fascynacji Vampirem; owszem to dobre karty niestety ze słabym core. Uzywając ich ma się uczucie brania udziału w testach beta... niby działa, ale jecnak nie do końca stabilnie... no i te rewizje samej karty v2.11 i v2.12 gdzie bez lutownicy i conajmniej średnich umiejętności lutowania się nie obejdzie.

Sam sobie odpowiadasz na moją tezę że Apollo wydaje niedopkonczone produkty z założeniem "jakoś tam będzie" słowami "Juz nie mowiaco tym, ze jak wychodzily pierwsze Vampiry, to rdeniem byl hmm, SIVER1"... no właśnie to była droga przez mękę... prawie testy prototypu.

Co do core3 "dostępnego" to jest to stadium testów i to jak sami autorzy piszą "dla odważnych"...
[#27] Re: Vampire 1200 II

@PWS, post #26

Ale pierniczysz, kolego PWS.

"Słaby core"?! W którym miejscu 2.11 jest słaby? Za słaby CPU (105 MIPS, 51 Mflops), za wolna pamięć (7ns, 550+ mb/s)? No, chyba, że chodzi o MMU, to tak - cholernie słaby ten core...



Jaki według Ciebie, jest "dokończony" produkt? Nie dalej jak wczoraj czytałem o aktualizacji oprogramowania do Furii (nota bene, cyt. "Do wgrania nowej wersji niezbędny jest kabel ISP oraz oprogramowanie Xilinx"). Czy to też "niedokończony" produkt? Czy karty graficzne od MNT, które również są aktualizowane na bieżąco, to też "niedokończony" produkt? Mam rozumieć, że ciągłe ulepszanie i kilkanaście darmowych aktualizacji, wprowadzających np. FPU, stabilniejsze RTG czy lepszą kompatybilność w dół aż do 68000 to jest coś złego? Jeśli tak, to dalsza dyskusja nie ma sensu.

Osobista, jak to ująłeś, fascynacja nie przysłania mi obiektywnego spojrzenia. Odpal sobie 040 bez 68040.library albo bez OxyPatchera i powiedz mi, czy to jest "stabilne"... Albo odpal sobie gry z A500 na 1200/060 i powiedz, czy wszystkie, co do jednej, działają Ci poprawnie.

Co do CORE3 "dla odważnych" to taki "disclaimer", żeby ktoś nie płakał, że np. padła mu walidacja z powodu jakiejś niestabilności oraz z uwagi na fakt, że trzeba flashować z poziomu Quartusa za pomocą USB Blastera, bo nie istnieje wersja exe. I tak samo, jak chcesz wrócić do "normalnego" GOLD2.x, potrzebny jest ponownie Quartus i Blaster. Innymi słowy, trzeba trochę ogarniać, żeby przeskoczyć z systemu ECS+RTG na beta-AGA (i z powrotem). Celem było udostępnienie użytkownikom działającego w dużym stopniu rozwiązania dającego kości AGA po HDMI maszynom OCS/ECS (po raz pierwszy w historii) oraz 16-bitowej Pauli (j/w), jako "preview". I zebranie feedbacku, jeśli coś nie banglało, jak należy. Niestety, "odważnych" było tyle, co kot napłakał, mimo że non-stop jojczeli, że "AGA tylko dla wybranych", że "szczujemy", że to "fake". Koniec końców, dalszy rozwój AGA i tak pozostał w gestii garstki osób skupionych wokół Apollo Team, a tych można policzyć na palcach dwóch rąk.

Bądźmy chociaż trochę obiektywni, bo kij się zawsze znajdzie, jak się chce psa uderzyć, nieprawdaż?
[#28] Re: Vampire 1200 II

@skipp, post #27

Masz "dziwnie emocjonalne" podejście do tematu i trochę "słabo"wychodzi Twój obiektywizm... produkt za 300Euro raczej powinien być choć troszkę "dopieszczony" by ktoś kto utopił w nim kawałek pieniądza nie czuł się "nabity w vampira".

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 09:06:15 przez PWS
[#29] Re: Vampire 1200 II

@PWS, post #28

ja się nie czuję np. Nie uważam też, żeby cena była przesadzona. Jeśli ktoś kupił Vampira nie wiedząc, w co inwestuje, to jest to co najmniej dziwne, bo kota w worku nie kupował ani nikt go nie oszukał odnośnie funkcjonalności karty.
[#30] Re: Vampire 1200 II

@PWS, post #28

Masz "dziwnie emocjonalne" podejście do tematu i trochę "słabo"wychodzi Twój obiektywizm...


To ciekawe, bo mogę to samo powiedzieć o Twoim podejściu do tematu. Różnica między nami jest taka, że ja podałem fakty, a na nie nie ma wpływu żadne nastawienie (pozytywne czy negatywne). Z Twojej strony czytam tylko jakieś ogólniki ("słaby core"), i subiektywną ocenę stanu rzeczy, która nawet nie jest adekwatna do rzeczywistości ("mam uczucie", "pewnie się już nie doczekają").

Odpowiedz sobie sam na pytanie, które podejście do tematu jest tu bardziej rzetelne.

PS. Już dawno przestałem się tym emocjonować - jestem już na to za stary i szkoda mi na to energii. Jednak ciągle mi się chce punktować i prostować przeinaczenia i "alternatywne fakty" (ponieważ to publiczne forum, a nie prywatna dyskusja, tym samym błędny ogląd sytuacji jednego użytkownika potencjalnie wywoła błędne wnioski u innych).

PPS. Jeśli NOWY, aktualizowany i aktywnie wspierany produkt za 300 euro oferujący, to co w tej chwili (nawet, jeśli JESZCZE nie doskonały), jako alternatywa dla używanych, 20-letnich turbo 040/060 i prawie niemożliwych do zdobycia kart graficznych RTG na Zorro, za o WIELE więcej "pieniądza" (pomijając fakt niemożliwości wykorzystania z A600) wywołuje u Tobie uczucie, że "utopiłeś", to ja naprawdę nie wiem, w jakiej rzeczywistości obecnie egzystujesz...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem