[#31] Re: Wicher CDTV

@swinkamor12, post #29

Ta przydała by się lepsze z ray tracingiem bo to teraz standard będzie heheh
A jak widomo Amiga tego BARDZO potrzebuje

A swoją drogą ten projekt chyba "umarł" bo to post z 2011, a coś nie kojarzę tej karty...

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 21:59:26 przez RokiS
[#32] Re: Wicher CDTV

@RokiS, post #31

Projekt nie umarł.
A karta to sprzęt z epoki.link
Pamięć nie jest autokonfigurowalna, a dodawana z poziomu SW, może dlatego działa w CDTV pomimo DMA.

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 23:58:56 przez orila
[#33] Re: Wicher CDTV

@orila, post #32

Czyli jednak jest mocniejsza karta turbo do Amigi CDTV
Teraz pytanie...skoro projekt nie umarł...czy jest szansa,że w końcu ktoś go dokończy.
[#34] Re: Wicher CDTV

@orila, post #32

Można to sprawdzić, kompilując wsad do TF bez autoconfigu, chociaż wydaje mi się, że jak tylko pamięć fast pojawi się w systemie, to zacznie być używana, o ile ten programik "D3" nie robi czegoś, by temu zapobiec. Trochę zagadkowa sytuacja.
[#35] Re: Wicher CDTV

@sanjyuubi, post #34

Na moim turbo do CDTV z 68000 udało mi się tylko zmusić system do wyświetlenia ikonki płyty CD na Workbenchu. Jakiekolwiek kliknięcie w nią nie daje efektów.

A tak wygląda prototyp karty
[#36] Re: Wicher CDTV

@skofrant, post #33

Co znaczy dokończy projekt?
Projekt polegał tylko na wsadzeniu karty do CDTV.
Czyli został zakończony.
Jak ktoś chce powtórzyć to, to sam musi zapolować na taką kartę.
[#37] Re: Wicher CDTV

@spidi, post #35

Jak nie ma fastu, to też tak się dzieje? Teraz to już nawet nie pamiętam, czy miałem taką sytuację czy nie na SV68k+, natomiast występuje taka sytuacja, że na szybszym procku, wkładasz płytę, a ona się nie pojawia na WB, dopiero po poleceniu diskchange CD0: (kilos się tym bawił i doszedł do wniosku, że podmiana fs na asmicdfs lub inny rozwiązuje problem).

Ta płyta działa normalnie na 7MHz?
[#38] Re: Wicher CDTV

@sanjyuubi, post #34

Tylko zgaduję,... może TF lub TK z pamięcią Z3 może pomóc?
TF,TK z Z2 nie działa z CDTV na pewno. Może DMAC widzi tylko pamięć Z2? Jeśli tak, to by było wyjaśnieniem.
Podobnie jest w A500, TF/TK z Z3 rozwiązują problem konfliktów z innymi kartami Z2, bo używają zupełnie różnych obszarów adresowych. Ale ktoś musiałby to sprawdzić.
[#39] Re: Wicher CDTV

@spidi, post #35

A nie przegrzewa Ci się Agnus?
Przy CPU 14MHz Agnus dostaje w kość i niektóre sztuki się przegrzewają do ponad 50 stopni i wieszają. Odkryłem to po kilku dniach testów myśląc że dostałem kiepski CPU z Chin.
Spróbuj dać chłodzenie.
Ja ostatecznie użyłem termopada pomiędzy Agnusem a górną obudową, ktora w ten sposób stała się radiatorem.
[#40] Re: Wicher CDTV

@orila, post #38

DMAC robi transfer pod adres w mapie pamięci, a system alokuje pamięć do transferu z każdej dostępnej puli, a więc może i raczej przydzieli obszar z pamięci fast, która leży poza zakresem, jaki potrafi adresować DMAC, czyli pierwsze 16MB (Z2). Zauważ, że nie ma problemów z działaniem DMA w przypadku rozszerzeń pamięci do CDTV.

Kolizja z rozszerzeniami w Z2 wynika z tego, że pamięć karty zajmuje cały ten obszar i karty, które wymagają np. 2MB przestrzeni lub więcej, lub jakiegokolwiek fragmentu z tej przestrzeni, będą albo kolidować, albo zostaną wyłączone lub skonfigurowane pod niewłaściwy adres, bo brakuje puli. Rozwiązaniem jest np. ograniczanie ilości pamięci fast na karcie, albo przeniesienie je do Z3, o ile procek ma pełną szynę adresową.
[#41] Re: Wicher CDTV

@sanjyuubi, post #40

Słuchajcie chłopaki,a Ja mam taki problem teraz z CDTV swoją.
Mam w niej savyne68k plus oraz dodatkowo wlutowane 1mb chip. kartę CF 8gb
System mi startuje normalnie bo mam tam classic workbench.Ale jak próbuje jakąkolwiek grę uruchomić,to albo nic się nie wyświetla albo jakiś błąd wyskoczy,albo zielony lub niebieski ekran a na wyświetlaczy wtedy zamiast godziny są jakieś kombinacje cyfr..rożnych.Co to może być?Wcześniej nikt nie grzebał,bo CDTV leżała w szafie.Uruchomiłem ją po przerwie po kilku tygodniach,a tu taka akcja...ratujcie wujka
[#42] Re: Wicher CDTV

@skofrant, post #41

Czy masz na wyświetlaczu na pozycji sekund/ścieżki cos wyświetlane? Np 8 albo 16 ?
Rozumiem że masz Agnusa 2MB?
Jak wyglądają poziomy napięć zasilania?
Czy zasilacz ma nowe kondensatory?
Czy próbowałeś np odpalać testy pamięci z DiagRom, albo Wilson Advanced Analyzer ?
[#43] Re: Wicher CDTV

@orila, post #42

Nie nie uruchamiałem DiagROMU bo nie mam.
Wszędzie mam wymienione nawet w zasilaczu kondensatory.
Tak mam Agnusa 2mb chip.
A na wyświetlaczu są jakieś litery jak F o coś takiego.
[#44] Re: Wicher CDTV

@skofrant, post #41

Jakie gry ? Whdload?
Jeśli wystartujesz bez s-s (tylko CLI ) to dzieje się tak samo.
Co pokazuje SnoopDos ?
[#45] Re: Wicher CDTV

@skofrant, post #43

Zauważyłem że są rozszerzenia pamięci z jumperem CDTV vs A500. W czym tkwi różnica?
[#46] Re: Wicher CDTV

@Norbert, post #44

Tak
Whdload..
Dalej to nie wiem jak mam to sprawdzic...wymiękam
[#47] Re: Wicher CDTV

@skofrant, post #46

A odpal Wilson Adv Analyzer i uruchom test pamieci.

I sprawdz temperature Agnusa, I/lub daj mu chłodzenie.

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 16:47:06 przez orila
[#48] Re: Wicher CDTV

@sanjyuubi, post #37

Jak nie ma fastu, to działa normalnie. Bez względu czy to 7 czy 14MHz.
[#49] Re: Wicher CDTV

@orila, post #39

A nie przegrzewa Ci się Agnus?

To nie jest ten problem.
[#50] Re: Wicher CDTV

@spidi, post #49

Ja wymiękam...co to może być ..sam nie wiem.
Jeszcze o dziiwo system workbench classic Mi dziala..
Tylko gier nie moge z whdload uruchomic..
Raz udalo mi sie uruchomic gre Mortal Kombat 2 ale pojawil sie napis Amiga potem czarny ekran i cisza.
Natomiast inne gry to albo czarny ekran i wyswietlony komunikat brak sygnału lub inne zjawisko niebieski lub czasem zielony ekran.
[#51] Re: Wicher CDTV

@skofrant, post #50

Możesz wyjść z gry Whdload zdefiniowanym klawiszem ?
Czy dysk pracuje jak masz czarny ekran?
Używasz monitora PAL?
Te dane gry nie maja większego zapotrzebowania na pamięć?
Masz w tooltypes ikony gry wpisane PRELOAD czy nie ?
Możliwe też że kombinacja cdtv i savyne68k wymaga specjalnych ustawień dla whdload.
Czy gry są w pierwszych 4GB na dysku i partycji do 2GB?
[#52] Re: Wicher CDTV

@orila, post #45

Może chodzi o autoconfig do "ruskiego" fastu, gdzie w CDTV następował konflikt między AC karty, a DMAC'a i wtedy należało pojawić się fastem jako drugie urządzenie.
[#53] Re: Wicher CDTV

@spidi, post #48

AS, LDS i UDS masz puszczone przez CPLD, czy tylko dtack'iem sterujesz? Co generuje zegar 14MHz?
[#54] Re: Wicher CDTV

@sanjyuubi, post #53

AS, LDS i UDS masz puszczone przez CPLD, czy tylko dtack'iem sterujesz? Co generuje zegar 14MHz?

Obrabiany jest AS i sterowanie DTACK. LDS i UDS nie ruszam.
14MHz jest robione przez PLL.
[#55] Re: Wicher CDTV

@spidi, post #54

Moze byc tez problem taki, ze jest blad w ROM-ie CDTV i nie jest zdefiniowana wlasciwie flaga przy alokacji pamieci, ze cos musi byc w chip ramie. Przez to zawsze do fastu sie laduje to co powinno byc w chip ramie. Jak sie da przestawic priorytet fast ramu ponizej pamieci chip ram, to powinno zadzialac jesli w tym jest problem.
[#56] Re: Wicher CDTV

@Don_Adan, post #55

Wlasciwie, to to co mówię opiera się głownie na informacjach, które uzyskałem od Tniego Willena:

Ja:
Is for. e.g. cdtv.device or any other KS routine responsible for allocating buffers for DMA transfers smart enough to not allocate RAM in Z3 if DMA addressing capabilities are limited to Z2 space? Saw some toil with TF card in CDTV that doesn't support DMA to FastRAM.

Toni:
Unofortunately not, CDTV and CD32 allocates any RAM so it always gets RAM that is outside of CDTV/CD32 DMAC range and it will fail to boot..

Almost all Z2 DMA capable HD controllers have same problem.

I think the main problem is that Commodore never added MEMF_24BIT or similar memory allocation flag.

Doing it manually is annoying, need to scan each mem header (in disabled state) one by one to find the one that fits and then allocate from it..



Jest jeszcze problem z ilością pamięci, jesli będziesz robić DMA tylko do CHIP i nie będziesz jej przepisywał do fast, to szybko ona Ci się skończy, a problemem nie jest fast jako taki, tylko fast w Z3, bo z fastem w Z2 nie ma żadnych problemów z DMA.

Autor TF coś tam próbował patchować, ale chyba z mało ciekawym skutkiem.


https://github.com/terriblefire/cdtv.device

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 10:24:14 przez sanjyuubi
[#57] Re: Wicher CDTV

@spidi, post #54

To dość niekonwencjonalne podejście i trudno określić, czy ma ono wpływ czy nie, ja miałem puszczone UDS i LDS przez CPLD.
[#58] Re: Wicher CDTV

@sanjyuubi, post #56

To nizszy priorytet fastu niz chipu przy starcie CDTV powinien zalatwic sprawe, choc to jest dosc niestandardowe. Ewentualnie poprawke/i trzeba w ROM-ie CDTV zrobic, przy procedurach alokujacych pamiec.
[#59] Re: Wicher CDTV

@RokiS, post #31

W zupełności wystarczy standard z 1994 późne Win 3.1 czyli 640x480 16 bit do użytków i jakieś 320x256 16 bit z 3D do gier.
[#60] Re: Wicher CDTV

@sanjyuubi, post #56

Interesujące.
Coś się tu wydaje nie tak.
68010 obsługuje adresy 24 bit pamięć może być tylko Z2 powinno działać.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem