[#1] karta 68EC020-TK
Cześć wszystkim,
Ostatnio zapytałem Matthiasa Heinrichsa odnośnie współpracy karty 68EC020-TK z Amigą CDTV.
I okazuje się jak twierdzi Matthias,że Jego karta działa w trybie CDTV tyle,że może być problem z zamknięciem obudowy...
Może odpowiedni riser załatwiłby tu sprawę...

Tu Jego wypowiedź pozwolę sobie wkleić.

HI Mark,


The 68EC020 is working in a CDTV in CDTV-Mode, BUT it doesn't fit physically: It's simply too long. Either you leave the lid open or do strange things.

However, the card needs a special CDTV-firmware. It's also available on gitlab. The reason for that, is that the CDTV-Code needs the DMAC to be at address $E90000, which is the first autoconfig-address. So my turboboard waits for the first autoconfig-cycle from any other card and starts then with its own autoconfig (IDE+ RAM). This will lead to no autoconfig-boards in an unexpanded Amiga.


Second: The Autoboot is not working in the CDTV. The CDTV can ONLY boot from its internal SCSI or an A600-Like IDE-port.

Here you need a special "Boot-CD" which does nothing, but start the CDTV into Workbench and assign the HDD-partitions to the system drives (Sys, C, S, Libs... ). To make an CDTV-Bootdisk is described in the internet. Ask google ;)

Best regards Matthias

--
----------
Matthias Heinrichs
Heinrich-Seidel-Str. 2
12167 Berlin
Tel: 030 60958088
Mobil: 01637197914

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 10:00:13 przez skofrant
[#2] Re: karta 68EC020-TK

@skofrant, post #1

Ja bym poczekał na TF536 (jeżeli kiedykolwiek się ukaże), według Steve'a działa w CDTV - jest nawet film na yt jak z tym walczy. Do klasyków pod whdload wystarczy 68000, z kolei do bardziej wymagająych tytułów (4D Sports Driving, Frontier II) i tak te 020 będzie za słabe.
[#3] Re: karta 68EC020-TK

@Hal, post #2

Ale z tego co czytałem to TF536 pracę zostały wstrzymane/zwieszone chyba,że są nowe informacje w sprawie tej karty..
[#4] Re: karta 68EC020-TK

@skofrant, post #1

Hej
Bawię się ta karta w CDTV i na 100% nie zmieści się w CDTV.
Na razie nie chce tez działać, ale ciągle testuje
[#5] Re: karta 68EC020-TK

@skofrant, post #3

Niestety tak, a szkoda, bo z tego co mówił Steve jest to najbardziej dopracowana karta spośród serii TF53x. Mało tego, również najtańsza w produkcji. Z tym 020 od Matthiasa to ciężko by to było zmieścić w CDTV - parę kondensatorów trzeba by przesunąć i pewnie wylutować to złącze na końcu karty. Jak Ci się uda, podziel się fotkami.
[#6] Re: karta 68EC020-TK

@skofrant, post #1

The CDTV can ONLY boot from its internal SCSI or an A600-Like IDE-port.

To nieprawda, CDTV może bootować z czegokolwiek, z tym, że w trybie CDTV device odpowiedzialne za sprzęt (podejrzewam, że oktapussy/oktagon.device) musi siedzieć w romie albo bootromie (trzeba wtedy wywalić z romu niepotrzebne rzeczy jak scsi.device czy cardresa).

Można też poprawić bootrom, ale to już sprawa dla Cloanto.

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 11:25:18 przez michal_zukowski
[#7] Re: karta 68EC020-TK

@MarekG1, post #4

MarekG1, a jak się objawia to nie działanie? Jeżeli po paru minutach staje się nie stabilna, spróbuj położyć jakiś radiator na Agnus-a. Nie sprawdzałem, ale podobno w CDTV dla szybszych kart Agnus mocno dostaje w kość - a wygląda to tak, jakby był problem z turbiną. Brzmi dziwnie, ale warto zweryfikować.
[#8] Re: karta 68EC020-TK

@Hal, post #7

podobno w CDTV dla szybszych kart Agnus mocno dostaje w kość

To jakiś kwas wymyślony pewnie przez jednego z fetyszystów odprowadzania ciepła z wszystkiego co żyje.
Mam w CDTV 020/28MHz, a miałem też przez jakiś czas kanapkę 060/100MHz na zasadzie "bo można" i żaden grzejący się Agnus mi nie bruździł.
Ta karta może działać w CDTV, nie pamiętam, ale chyba jest jakiś firmware pod CDTV. Autoboot też można ogarnąć jak wyżej napisano poprzez custom bootrom/rom z odpowiednim device.
Największy problem to fizyczne wepchanie tego pod obudowę, jak dla mnie jest to wystarczająco zniechęcające.
[#9] Re: karta 68EC020-TK

@Kilos, post #8

Kilos masz na myśli teraz karte 68EC020-TK? Tą masz u siebie w CDTV??
Czy inną karte?
Ja się zastanawiam co jest powodem,że nie można obudowy CDTV zamknąć?
Przecież np Savyna68k bezproblemowo mieści się w CDTV i myślę,że z zastosowaniem odpowiedniego risera zmieściłyby się też inne karty..
A jeśli kondensatory przeszkadzają to nie wiem tak myśle,że można zastąpić je innymi mniejszymi.
Zresztą Amiga 500 tego miejsca super dużo też nie ma..


Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 13:01:52 przez skofrant
[#10] Re: karta 68EC020-TK

@skofrant, post #9

Proste, Savyna68k została zaprojektowana tak żeby mieściła się również w CDTV, inne karty nie.
Samo zastosowanie jakiegokolwiek risera podnosi kartę do góry o wysokość listwy SIS + podstawka czyli dobre 10mm gdzie i tak panuje ciasnota.
Ja mam 30T by sanjyuubi, jest to karta zaprojektowana pod CDTV, ale uprzedzając pytania z tego co wiem karta nie jest dostępna na "rynku".
[#11] Re: karta 68EC020-TK

@Kilos, post #10

Rozumiem,że prototyp wykonany przez Rafała dla Ciebie.
Masz zdjęcie jak ta karta wygląda? Czysta ciekawość.

No to już lepsza odpowiedź,że karty są pronektowane wymiarowo pod A500
[#12] Re: karta 68EC020-TK

@skofrant, post #11

Bynajmniej, raczej Rafał wykonał ją dla siebie, ja tylko wszedłem w posiadanie jednej z nielicznych sztuk. :)

[#13] Re: karta 68EC020-TK

@Kilos, post #12

No i tak to powinno wyglądać. Szkoda, że nie do kupienia.
[#14] Re: karta 68EC020-TK

@Hal, post #13

Czyli jest rodzimej produkcji karta tylko tyle,że jedyny egzemplarz...
szkoda,że nie rusza produkcja tej karty((
[#15] Re: karta 68EC020-TK

@skofrant, post #14

Nie jedyny :) były ze 2 na allegro i na eBay jedna też była. :) Pojawiają się co jakiś czas.
[#16] Re: karta 68EC020-TK

@MariuszK, post #15

"były ze 2 na allegro i na eBay jedna też była" - szaleństwo:)
[#17] Re: karta 68EC020-TK

@Hal, post #16

Szaleństwo - nie szaleństwo, ja się dziwie że aż tyle prototypów "wyciekło" :)
[#18] Re: karta 68EC020-TK

@MariuszK, post #17

A to jakieś przestępstwo,że te kilka prototypów wyciekły do sprzedaży? to jest coś co jest owiane tajemnicą i nie może nigdy światła dziennego zobaczyć?
Brzmi to tak jakby duża była niechęć do tego modelu Amigi
CD32 ma więcej kart dostępnych na rynku niż CDTV.
I Obie mają napęd CD.
I oczywiście oficjalnie CD32 jest tylko konsolą.


Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 15:14:51 przez skofrant
[#19] Re: karta 68EC020-TK

@skofrant, post #18

A czy ktoś mówił, że to źle że wyciekło - zapytaj się twórcy on wie skąd wyszły
Prototyp ma to do siebie, że nie zawsze musi działać, ot tyle.

Bo CD32 wygląda jak konsola do gier, a takie CDTV wygląda jak magnetowid
[#20] Re: karta 68EC020-TK

@MariuszK, post #19

Owszem wygląda jak magnetowid ale jest komputerem w porównaniu do gołej konsoli CD32 no dobra o gustach się nie dyskutuje.
No wiesz...wcześniej wypowiedź zabrzmiała jak sarkazm...ale wolałem się upewnić...

Ojciec chrzestny tej karty myślę,że nie będziemy zakłócać Jego ładu swoją drogą szkoda,że nie ruszyła ani jedna kampania związana z tą kartą...
Raczej nie jest to projekt otwarty i tylko Twórca ma wszystkie odpowiednie wsady i dokumentacje jak to zbudować.

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 16:18:46 przez skofrant
[#21] Re: karta 68EC020-TK

@Kilos, post #8

To nie wymyślony kwas. Ja to zdiagnozowałem. Tak jak z kreceniem CPU tak z Agnusem wszystko zalezy od konkretnej sztuki.
[#22] Re: karta 68EC020-TK

@orila, post #21

w sumie koszt radiatora to nie majątek...lepiej dmuchać na zimne...
[#23] Re: karta 68EC020-TK

@skofrant, post #22

Może jak ładnie poprosimy sanjyuubi aby wycenił swój czas i podzespoły to by zrobił parę sztuk. Nikomu nie powiemy;)
[#24] Re: karta 68EC020-TK

@Hal, post #23

Hal to dobry pomysł
Ale Czy Rafał się zgodzi
[#25] Re: karta 68EC020-TK

@skofrant, post #24

Pytanie pewnie nie czy, tylko za ile? No nic poczekajmy na odpowiedź...puszczę pm.
[#26] Re: karta 68EC020-TK

@Hal, post #25

To jest już nas dwóch.Myśle,że będzie nas więcej...
[#27] Re: karta 68EC020-TK

@skofrant, post #22

Ja polecam wysokiego termopada (szczególnie jak sie wstawi megachip ram) i górna obudowa będzie radiatorem

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 22:55:38 przez orila
[#28] Re: karta 68EC020-TK

@skofrant, post #26

Trzech bo i ja
[#29] Re: karta 68EC020-TK

@orila, post #28

Ok to jest nas już trzech..
Hal
Orila
Skofrant

Kto jeszcze? Pytajcie się chłopaki kolegów...
Rafał zapewne jak zobaczy sporo chętnych to być może będzie szansa o reaktywacje tej karty i zmontowanie jej dla nas

Co do termopadów jakiej marki polecasz?
[#30] Re: karta 68EC020-TK

@skofrant, post #29

Mogłem od jednego dostawcy tylko wybierać na koszt firmy , więc kupiłem Thermal Grizzly.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem