kategoria: Karty procesorowe
[#61] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@swinkamor12, post #36

Sam sobie zaprzeczasz.
[#62] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@Ralpheeck, post #57

Tak jak napisałem wyżej - Freescale akurat musi mieć linie montażowe gotowe na produkcję 060, bo inaczej wszystkie dokumenty i specyfikacje procesora byłyby już otwarte. Wynika to ze standardowych umów na technologię z armią USA. Więc produkować mogą i zapewne będą (no chyba, że mają jakiś wielki magazyn z leżakami tam ;) ), ale one nie trafią raczej na rynek konsumencki.
Także nie mija się z prawdą ktoś kto twierdzi, że pewnie wyjdą nowe sztuki 060, ale dla nas to kompletnie nic nie zmieni.
[#63] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@kamilus, post #62

musi mieć linie montażowe

Musiałoby mieć jeszcze pod to aparaturę, a zapewne nie ma. A poza tym Freescale nie ma, jest Nexperia, zasadniczo z przewagą kapitału chińskiego i wierz mi, US ARMY od nich nic nie chce i chcieć nie będzie.
[#64] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@abcdef, post #63

Zapewne jest więc zapis w umowie, że nadal im to będzie robić Motorola. Chipsety mają określoną, zagwarantowaną żywotność, a w przypadku armii umowy zapewniają dostawy nowych produktów po tym okresie. W takim przypadku dla fantastów, którzy liczą na remake 060 jeszcze większy zawód, bo to znaczy, że umowy o sprzedaży dywizji Motoroli/Freescale przewidują produkcję na wyłączność dla armii.

Swoją drogą śledząc historię Motoroli to w sumie ostro polecieli z wykupem Chińczycy. NXP, Lenovo. Więc rzeczywiście może stać się tak, że... USA będzie musiało komuś przekazać produkcję 060 i 030 (które przecież też są wykorzystywane) płacąc grube dolary Chińczykom za prawa do korzystania z patentów. Co i tak będzie dla nich bardziej opłacalne niż migracja starego uzbrojenia (nadal w użytku, bo to nie pralka) na nowsze technologie.
[#65] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@kamilus, post #64

Ja myślę, że oni się nie będą s**li jak amigowcy tylko zlecą zaimplementowanie cycle-exact softcore do fpga i obudować jako SOM z pinoutem 060 (tj. fpga, konfigurator, translatory poziomów i regulator napięcia) albo po prostu zlecą przeniesienie na coś nowszego. Producenci od EOLa mają z reguły w przemysłówce 10 lat zapewniania części zamiennych. Nawet jeśli militaria to 2x tyle to zasadniczo ochronka 060 się skończyła.
[#66] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@abcdef, post #63

Wierzcie a będzie Wam dane, cuda się zdarzają ;p Choć ja nie wierzę że pojawi się jeszcze kiedyś pakiet 060, choć byłem zdziwiony tymi prockami po 2000 od Freescale.
A nawet jak się pojawią, tak jak ktoś tutaj dobrze napisał, to tanio nie będzie... Drożej niż topowe procesory do desktopów. Dlaczego? Bo proces stary, złota duża (a złoto drogie panie, oj drogie). Więc nie ma się co oszukiwać, trzeba polować na to co jest, póki jest :D
[#67] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@abcdef, post #65

Oni mają roczny budżet ponad 200 mld $. Stać ich szeroki uśmiech

Z innej beczki, to kilka lat temu wymienialiśmy komputer obsługujący dosyć już stary sprzęt analityczny, spięte razem jeszcze starszą magistralą GPIB (specyfikacja z lat 60). Byłem bardzo ciekaw jaka nowa karta interfejsu będzie obsługiwała mocno niszowy sprzęt, a musiała być nowa, bo nowe komputery nie obsługiwały już ISA.... I rzeczywiście, nowa karta GPIB PCI (kosztująca coś koło 10 000 zł) zawiera w środku piękny Spartan, taki sam jaki mam w minimigu. Działa.
[#68] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@wali7, post #67

Ja na GPIB ostatnio naprawiałem i testowałem HP3852A, a zgadnijcie co tym rządzi? :) To samo co A500 ^^
Kontroler gpib jakiś egzotyczny, z Chin trzeba było sprowadzać (dla bezpieczeństwa 3szt i dobrze, bo 2 nie działały :P )
[#69] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@kamilus, post #62

F16 został już upgradeowany z 68060 w awionice. F117 został wycofany z użytku. Sprzęt telekomunikacyjny na 68060 da się łatwo wymienić na inną platformę. Amerykańskie wojsko nie potrzebuje już 68060. 68030 jest używany w różnego rodzaju pociskach/radarach i tam już tak kolorowo nie jest - ale też są upgradeowane do nowszych platform. Rosjanie i Chińczycy wykonali własne klony procesorów/mikrokontrolerów które są zagrożone końcem produkcji przez przejęcia (AVRy Atmela, przejęte przez Microchipa) a są stosowane w ich sprzęcie.
[#70] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@zomos, post #69

Skąd informacje, że F-16 i F-117 (tych swoją drogą jeszcze kilka lata, ale raczej do szkolenia pilotów - jako formacja "czerwonych") miały na pokładzie 68060? Jeśli tak jest faktycznie to w AMARG/AMARC w Tucson powinna być niezła kopalnia tych procków (pewnie mają tam kilkaset Falconów w wersji sprzed MLU). Ma ktoś znajomego w "boneyard"?

[#71] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@recedent, post #70

"z pewnych źródeł". Problem jest taki że nie wiadomo w sumie jakie tam proce siedzą czy EC czy LC czy MC i które rewizje... W F16 Awionika SZYBKO ewoluuje/ewoluowała - były różne platformy sprzętowe bo F16 jest robiony od lat 70-tych. Z tego co wiem to 68040 i 68060 siedzą w różnych systemach awioniki w samolotach cywilnych Boeinga(czy airbusa? może....).

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 10:04:42 przez zomos
[#72] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@recedent, post #70

Jeśli tak jest faktycznie to w AMARG/AMARC w Tucson powinna być niezła kopalnia tych procków (pewnie mają tam kilkaset Falconów w wersji sprzed MLU). Ma ktoś znajomego w "boneyard"?


He, he- trzeba tam być
[#73] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@zomos, post #71

A i jeszcze jedno. Wiecie ze freescale przekierował wsparcie proców do tej firmy? Czy nie wiecie ?
https://www.rocelec.com/part/motmc68060rc50
Ceny też są spoko.
[#74] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@recedent, post #70

Pamiętam informacje jeszcze z czasów Bajtka/Młodego Technika/początkowych Top Secretów, że system komunikujący się z AMRAAMami w F14 był na 68040. I to było bodaj na rok przed oficjalną premierą 68040 ;). Myślę, że jak aktualizowali, to 68060 była naturalnym kierunkiem.
[#75] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@BULI, post #72

Jakbyś się wybierał, to "szesnastki" na moje oko są tutaj:



@baderman: To już wiadomo czemu ceny 060 tak poszły w górę - pewnie Iran skupuje gdzie może, do swoich latadeł z czasów Szacha.

@zomos:

There is a minimum quantity of 1 and a maximum quantity of 1 for this product.

to raczej szału zakupowego nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 10:20:27 przez recedent
[#76] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@zomos, post #73

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że przynajmniej w części sond i łazików rozrzuconych po naszym układzie słonecznym siedzą jakieś 060. To wszystko się kiedyś odzyska. gwizdanie
[#77] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@recedent, post #75

@baderman: To już wiadomo czemu ceny 060 tak poszły w górę - pewnie Iran skupuje gdzie może, do swoich latadeł z czasów Szacha.


Motorola 68040 to końcówka lat 80', premiera to 1990. Szach kupił F14 w okolicy 1975. Po rewolucji ajatollachów (1979) miał zerowe szanse na upgrade elektroniki, żeby mogła używać nowszych klocków. Choć z drugiej strony wiadomo, ze razem z Chinami stawali na rzęsach żeby wyciągnąć części z różnych, rozlatujących się F14 z całego świata. Kto wie :) (ja - nie ;) ).
[#78] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@baderman, post #77

razem z Chinami stawali na rzęsach żeby wyciągnąć części z różnych, rozlatujących się F14 z całego świata


To już wiadomo skąd Chińczycy mają teraz 060 do szlifowania szlifierz
[#79] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@recedent, post #75

Bo to tak działa. Jest ich ograniczona pula i możesz kupić sobie 1 sztukę :)
[#80] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@zomos, post #79

Dokładnie tak. "Ograniczona pula" jest ograniczona do 1 sztuki jaką jeszcze mają na stanie

[#81] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@baderman, post #77

Z całego świata? Tylko US Navy i lotnictwo Iranu było/jest użytkownikami Tomcatów. Po wycofaniu ich przez USN były utylizowane w specjalnych niszczarkach po to, by żadna cześć nie trafiła do Iranu.
Awionika F-16C Block 60 (a więc nieco nowsze niż nasze) robi na PPC7400 z RTOS.

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 11:40:30 przez waldiamiga
[#82] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@recedent, post #80

Sądzę że to nie jest prawda - chodzi o to że nie możesz zamówić sobie 100 sztuk z marszu ale jak zadzwonisz i powiesz ze jesteś Alcatel albo Lockheed Martin to się znajdzie 100 sztuk od ręki.
[#83] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@zomos, post #82

Gospodarka nakazowo-rozdzielcza zamiast wolnego rynku? Dziwne. Czemu dystrybutor miałby sztucznie ograniczać zbyt produktu, który leży mu na magazynie?

Chyba że faktycznie boją się że im persowie wszystko wykupią na pniu i wolą dmuchać na zimne.
[#84] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@recedent, post #83

Na tym może polegać umowa freescale(NXP) - rochester - usarmy. usarmy czy inny alcatel wymaga utrzymania produkcji albo dostaw lub części zamiennych, freescale to wypchnął na zewnątrz na podobnych warunkach. Masz wyłączność na sprzedaż, freescale traci problem utrzymania tego na magazynie z głowy i masz gwarantowanego klienta z niestety przymusową reglamentacją. Freescaleowi(NXP) już się nie opłaca, ale są związani umową sprzed 20-25 lat i taniej było wypchnąć temat na zewnątrz. Freescale(NXP) wie ile sprzedał dla usarmy czy innego lucenta sprzętu który ma być objęty utrzymaniem i zobowiązał do tego np. Rochester Electronics. Jak umowa wygaśnie to nagle może wypłynąć np. 5000szt zapasów.

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 12:12:18 przez zomos
[#85] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@zomos, post #84

Nie wypłyną zapasy, bo usarmy to skupi w całości.
Jak już tak offtopujemy to ciekawie może być jeśli nadal będzie się podgrzewać atmosfera geopolityczna USA-Chiny-Merkel-Putin. Każdy będzie chciał mieć własne klocki, ale na czas przejściowy (jeśli konflikt rzeczywiście zaogni się jeszcze w tym roku) potrzebować będą military grade starych, niedziurawych kloców. Wtedy wygrzebywać będziemy 060 w Białymstoku z zestrzelonych eFek, a z MIGów jakieś Elbrusy czy może nawet 030 :D
Gdy inny będą w świecie wojny walczyć o jedzenie, wódę i amunicję, my będziemy bawić się w salvage elektroniki

Ah i tak jeszcze informacyjnie - źródełko z logistyki US Army mówi, że umowy na utrzymanie supportu i wymian są na 50 lat. Opłacane są linie produkcyjne nawet lub przekazywane do firm zależnych od USAF. Na dobrą sprawę po wojnie więc architektura 68k może wrócić do łask jako bezpieczna w porównaniu do x64 (generalnie tu już można by popłynąć grubo z dywagacjami, ale w skrócie ppc i x86 od czasów p5 opierają się na hackach w klockach, które stawiają na wydajność, ale daleko im do military grade stabilności - ciekawe co siedzi w bebechach sterowników dronów, bo to już nowa technologia, a stosowanie komercyjnych inteli/amd jest raczej dla USAF niedopuszczalne).

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 12:44:36 przez kamilus
[#86] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@kamilus, post #85

Gdy inny będą w świecie wojny walczyć o jedzenie, wódę i amunicję, my będziemy bawić się w salvage elektroniki


Pomijając już fakt, że łączenie "uśmieszka" z pisaniem o wojnie nie bardzo mi leży - szczerze wątpię, żeby podczas realnego konfliktu komuś przyszło do głowy wygrzebywanie procesorów z wraków sprzętu wojskowego (zwłaszcza, że w przypadku zagrożenia życia ludziom często zmieniają się priorytety życiowe i taki 060 może być o wiele mniej wart niż dziś, w czasie bańki spekulacyjnej).
[#87] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@recedent, post #86

Ja myślę że podczas takiej sytuacji, oprócz pojazdów będą rekwirować wasze Amigi.
Będą wygrzebywać je z Amig, a resztę do scrapu poleci. Listy już mają kto posiada 060 i w jakiej wersji.
Sami podajecie na tacy.

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 13:01:08 przez WojtekX
[#88] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@recedent, post #75

No nie wiem, czy 68060 jest w F-14. To jednak konstrukcja sporo starsza niż 060, tam bez wątpienia jest inna ciekawa rzecz: F14 CADC - pierwszy w historii mikroprocesor, do tego dużo bardziej zaawansowany niż cywilny Intel 4004.

W miejscach które zaznaczyłeś być może są F-16, sporo z nich bardziej mi wygląda na F-4 Phantom (w czasach Wojny Wietnamskiej Amerykanie naprodukowali ich mnóstwo). Do tego są tam jeszcze jakieś maszyny ze zmienną geometrią skrzydeł: F-14 lub F-111.
[#89] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@wali7, post #88

Posądzasz mnie, że nie odróżniłbym Phantoma od F-16? Domagam się satysfakcji!

[#90] Re: 68060 aliexpress ponad 4tyś szt mają - co sądzicie?

@recedent, post #89

To F-16A/B, wczesne blocki, na bank bez MLU.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem