kategoria: Karty procesorowe
[#1] apollo 1240
Cześć wszystkim,
Stalem się szczęśliwyn lub nie szczęśliwym posiadaczem karty apollo 1240 40mhz z ramem 16mb.
Karte kupiłem niesprawną po użyciu izopropanolu karta okazała się sprawna.System clasicWorkbench elegancko ładuje Mi się z karty CF
Mam w związku z tym kilka pytań:

1.Zdarza mi się że przy właczeniu Amigi 1200 pojawia się okienko z kickstartem 3.1 z dyskietką zamiast systemu clasicWorkbench ale po ponownym uruchomieniu Amigi system startuje co może być tego przyczyną?

2.karta Apollo nie do końca mieści się w obudowie Amigi 1200 czytałem że powodem tego jest drugie złacze na pamięć simm przy procesorze.
Czy można to złącze wylutować? Jeśli tak to coś jeszcze trzeba zrobić na tej karcie?
Rozumiem że jak wylutuje te złacze simm przy procku to będę mógł tylko 32mb ramu maksymalnie w jednej kości zainstalować? Czy może wtedy istnieje sposób na to aby na jednym złączu simm karty obsłużyć kość 64mb?

3.Zauważyłem że procesor dość mocno się grzeje.Nie jest podkręcony to standardowy Mc68040 40mhz.
Rozumiem że muszę wyposażyć się w radiator na procesor i wentylator? Jeśli tak to jaki? Czy ktoś mógłby mi wskazać linka do takiego zestawu wentylator+radiator który pasowałby do apollo 1240?

4.Mam wylutowaną starą baterie ale chciałbym jednak z RTC korzystać.Czy jest gotowy zestaw podstawka+bateria która pasowałaby w miejsce starej baterii?
5.Nie wiem czy to wina karty czy może źle wsunąlem taśmę od klawiatury amigi ale nie chce mi działać kilka przycisków jak spacja i dolne klawisze nad spacją.Reset dziaĺa numeryczna dziaĺa u góry też działają.
Wcześniej mi wszystkie klawisze dziaĺały

7.Co jeszcze można zrobić z tą kartą?

Bardzo proszę o pomoc
Dziękuję
[#2] Re: apollo 1240

@skofrant, post #1

1. Przetnij czerwony kabel od taśmy IDE.
2. Tak ale nie kombinuj. Łatwo rozwalić kartę nieumiejętnie wylutowywując podstawkę.
3. Coś, co się zmieści po prostu.

Gdzie jest pkt. 6?
1
[#3] Re: apollo 1240

@_arti, post #2

O Arti...jak miło
1.Masz na myśli tą taśme czerwoną od stacji dyskietek?
2.Co do dodatkowego gniazda simm to mam rozlutownice kurcze już wystarczy mi te 32mb maks abym mógł tylko solidnie tą klapke od spodu amisi zamknąć.
3.To to wiesz i Ja wiem...ale pytanie co by pasowało? Na pewno wielu z was zakupiło taki radiatorek z wentylatorem
6 pkt miał brzmieć tak..
Czy każda dostępna kość 32mb simm 72 pin edo będzie współpracować z tą kartą turbo?
[#4] Re: apollo 1240

@skofrant, post #3

Czy każda dostępna kość 32mb simm 72 pin edo będzie współpracować z tą kartą turbo?

Z wlasnego doswiadczenia wiem ze nie bedzie dzialac z EDO.
Jak kupilem taka karte lacznie z 32MB pamieci w jednej z polskich firm, to wszystko bylo OK dopuki
cos nie zaczelo kozystac powyzej 16MB.
Trzeba bylo podmienic na zwyklego SIMMa. Karta byla na gwarancji wiec uwzglenili reklamacje.
2
[#5] Re: apollo 1240

@skofrant, post #3

Kości trzeba sprawdzać , bo mogą być zwyczajnie za grube/za wysokie.
Radiator i wentylator muszä być możliwie cienkie, bo przecież są pod klawiaturą i tam nie ma miejsca. Jak się uda to można wstawić mały heat-pipe. Koniecznie zainstaluj remapollo żeby przerzucał kickstart do fastu. Można nim też wgrać nowszy/poprawiony kickstart np. z szybszą exec.library. Pakiet MMU też warto spróbować. Baterię w takim kształcie trudno kupić. Można spróbować kondensator typu 1F, ale sprawdź polaryzację bo tam chyba było odwrotnie i dlatego bateria nie działała.
Są też różne wersje 68040.library, więc popróbuj.
Pozdr

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 22:57:16 przez Mikrobi
1
[#6] Re: apollo 1240

@Phibrizzo, post #4

Czyli najbezpieczniej poszukać simm 72pin 32mb ale nie EDO?
[#7] Re: apollo 1240

@skofrant, post #6

Dokladnie tak.
1
[#8] Re: apollo 1240

@skofrant, post #1

2.karta Apollo nie do końca mieści się w obudowie Amigi 1200

Koliduje z klapką od spodu? Czy z klawiaturą?
[#9] Re: apollo 1240

@skofrant, post #3

Z rozlutownica uważaj, bo łatwo uszkodzić laminat, a szkoda, podeślij kartę to Ci to wylutuje beż zbędnych uszkodzeń.
1
[#10] Re: apollo 1240

@sq7bti, post #8

Ja mam taką co pasuje, bo dodatkowe złącze na RAM jest przylutowane odwrotnie. Kładzie się wtedy w drugą stronę i kartę da się wcisnąć do desktopa.
Trzeba wtedy co nieco wydłubać, aby dało się włożyć SIMMa odwrotnie.

Nie wiem czy nie da się kupić gniazda, co jest przechylonę w drugą stronę? W każdym razie tak to kiedyś robiono.

Jest jeszcze mod na jednego SIMMa 64MB.
[#11] Re: apollo 1240

@sq7bti, post #8

Sprawdze czy koliduje z klapą czy z klawiaturą.
A czy to normalne że procek mc68040 40mhz mocno się grzejej jak go dotknę to jest gorący.
Karta działa stabilni.Uruchomiłem kilka demek i gier i nie było żadnych problemów.
@quad dobrze to za jakiś czas podeśle karte do Ciebie nie chce nic za darmo zrewanżuje się.

Chłopaki a ma ktoś namiary na podstawke i baterie taki zestaw który będzie pasował do karty apollo 1240?
I druga rzecz wentylatorej i radiatorek ewentualnie sam wentylatorek lub sam radiatorek no i w jaki sposób to zamocowaliscie na procku i jak napięcie do wentylatorka podłączyliscie? Z płyty gł Amigi czy z karty turbo?
Ooo to jednak jest mod do apollo obslugujący na jednym złączu simm 64mb?
[#12] Re: apollo 1240

@skofrant, post #11

Bardzo normalne, 040@40MHz nie powinien raczej w ogóle być puszczany bez co najmniej radiatora, a najlepiej dodatkowo z wiatraczkiem.
1
[#13] Re: apollo 1240

@skofrant, post #11

"A czy to normalne że procek mc68040 40mhz mocno się grzejej jak go dotknę to jest gorący."

040 bardzo sie grzeje, a w konfiguracji 40mhz to juz w ogole. bedzie dzialac stabilnie, ale musisz go chlodzic.

radiator przykleisz tasma termoprzewodzaca samoprzylepna, zasilanie bierz skad Ci wygodnie.

mod istnieje, ale jest praktycznie nierealny do zdobycia, zdobycie 2x32mb simm to pikus w porownaniu do zdobycia odpowiedniej 64mb w jednej kosci :)

i najwazniejsze, odezwal sie w watku Quad, ktory mial w reku TYSIACE :P tych kart wiec jak zaproponowal pomoc to koniecznie z niej skorzystaj, bo lepszego fachowca nie znajdziesz
1
[#14] Re: apollo 1240

@juen, post #13

Dobra a macie namiary jaki by pasował radiator i wentylatorek? aby nie wadził o klawiaturę
Wiem wiem Quad jest w porządku dużo dobrego o nim słyszałem.
Co do złącza dodatkowego simm te gdzie jest przy procku to może dałoby się wlutować odwrotnie? lub znaleźć odwrotne złącze które nie wadziłoby i można by było zamknąć bez problemu klapę od spodu amisi.
[#15] Re: apollo 1240

@skofrant, post #11

A czy to normalne że procek mc68040 40mhz mocno się grzejej jak go dotknę to jest gorący

Zrób fote proca, sprawdzimy jaka maska.
Jeśli K68H lub L88M to noże wystarczy radiator, w starszych wentylator.
[#16] Re: apollo 1240

@skofrant, post #14

Na ciepło generowane przez 68040 40 MHz (bardzo się grzeje, to normalne) są trzy rozwiązania:
1. dobry radiator z wiatraczkiem - poszukaj takiego płaskiego z bocznym wyrzutem powietrza, na niektórych Apollach 40 MHz (np. moim) takie montowano (sądząc po plombie robił to Elbox)
2. obniżenie taktowania do np. 25 MHz (ilość generowanego ciepła jest wprost proporcjonalna do częstotliwości) - na to się zapewne nie zdecydujesz
3. wymiana na 68060 - w dowolnej rewizji, ale koniecznie pełny (z MMU i FPU) - wiadomo, spory wydatek, dwa miesiące temu kupiłem 68060 rev 5 za niespełna 800 zł. Ale nie dość, że uzyskasz znacząco szybszy procek, to jego temperatura wyraźnie spadnie (przy 50 MHz).

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 09:20:59 przez wali7
[#17] Re: apollo 1240

@waldiamiga, post #15

Problem z tym,że jest tylko widoczny seryjny numer...Ja musiałem w aplikacji sprawdzić jaki to procek i wyświetliło mi się,że ma zegar 40mhz.Pytanie w jakiej aplikacji na ami sprawdze jaką ma maskę procesor? to wtedy wam podeśle nazwe.
[#18] Re: apollo 1240

@wali7, post #16

Mam zamiar kupić pełny mc60060 rev 5 ale to nie teraz. Chociaż czytałem, że ciężko jest zmodować karty z machem130 a taki mam niestety:/
Co do wentylatorka to już szukam ciekawe czy znajdę taki. Tak gdzieś na karcie turbo coś takiego widziałem.
Może ktoś z was ma namiary na taki wentylatorek?
Zasilacz mam współczesny porządny mean well więc pociągnie.
[#19] Re: apollo 1240

@skofrant, post #17

To zobacz czy nie jest to przypadkiem 25Mhz taktowane na 40. Miałoby wtedy końcówkę RC25 w numerze seryjnym na obudowie. Jeżeli tak jest to konieczne jest chłodzenie. Szukaj jak najcieńszego. Ja bym oskrobał ze starej karty graficznej albo kombinował z heat pipe.


Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 09:34:37 przez Mikrobi
[#20] Re: apollo 1240

@skofrant, post #1

Ja mam 040 33Mhz

Chłodzenie konieczne !

Elbox standardowo dawał mały wiatraczek z bocznym wyrzutem, oraz płaską o grubości może 1-2mm blszkę.
[#21] Re: apollo 1240

@Hubez, post #20

Swoją drogą to ciekawe, że producent karty nie zapewniał odpowiedniego chłodzenia
1
[#22] Re: apollo 1240

@Jacques, post #21

Właśnie! mając wiedze, że ten procesor się tak nagrzewa to nie zapewnił sensownego chłodzenia wszystkim kartom.
[#23] Re: apollo 1240

@skofrant, post #14

Co do złącza dodatkowego simm te gdzie jest przy procku to może dałoby się wlutować odwrotnie? lub znaleźć odwrotne złącze które nie wadziłoby i można by było zamknąć bez problemu klapę od spodu amisi.

Pokaż w jaki sposób drugie gniazdo SIMM wlutowane od góry (od strony klawiatury) przeszkadza w zamknięciu klapki?

NB rewizja MACH'ów nie ma wpływu na stabilność po wymianie CPU.
[#24] Re: apollo 1240

@sq7bti, post #23

Rozkręce amigę to zrobie zdjęcie.
Ok słuchajcie czy taki wentylatorek pasowałby na procesor ?
ma wymiary 25x25x10 12v

https://allegro.pl/oferta/wentylator-25x25x10-mm-12v-bestfan-qf2510hs1-13098594205?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=supercena&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_przemysl_pla_pmax_sc&ev_campaign_id=17958851430&gclid=CjwKCAjw69moBhBgEiwAUFCx2ARsE5qiwlr9r3u9rwQl3Z0_gKZ3fpP7CfqNgHqDKHG-YTIcVnJNcRoC82QQAvD_BwE

ewentualnie Noctua ale może być za duży

https://allegro.pl/oferta/wentylator-noctua-40-x-40-mm-nf-a4x10-13457225721?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=ps&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_komputery_pla_pmax_ps&ev_campaign_id=20308835172&gclid=CjwKCAjw69moBhBgEiwAUFCx2PPmjQaVfGj3Xm68sHqMJ2sfbyeFqmPOZj4xwoQWLgZd3FJLqtRcTxoCgR4QAvD_BwE

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 10:41:20 przez skofrant
[#25] Re: apollo 1240

@skofrant, post #24

Jak masz desktop to trzeba sprawdzić czy zamknie się obudowa (klawiatura może dociskać wiatrak).
[#26] Re: apollo 1240

@Hubez, post #25

Kurcze ok rozkręcę i sprawdzę jaka jest odległość procka od klawiatury. Pewnie nie za duża:/
Co do wentylatorów jest ich sporo, ale nie widzę jakiś bocznych które pasowałyby do tej karty...chyba, że ktoś z was ma namiary na wentylatory z bocznym wydmuchem powietrza..to by rozwiązało znacznie problem jak tu już wcześniej kolega pisał..Radiator to nie problem bo widziałem nawet 3mm czy 5mm
Procek ma około 45x45 więc coś o wymiarach 40x40 lub ciut mniejszych może pasować.
[#27] Re: apollo 1240

@skofrant, post #26

W wątku masz kilka zdjęć i propozycji rozwiązania.
[#28] Re: apollo 1240

@sq7bti, post #8

Sprawdziłem. Koliduje z klawiaturą...a dokładnie z jej po lewej stronie zaczep do trzymania kości simm.
[#29] Re: apollo 1240

@waldiamiga, post #15

Sprawdziłem mam maskę procesora E31F
[#30] Re: apollo 1240

@skofrant, post #22

Właśnie! mając wiedze, że ten procesor się tak nagrzewa to nie zapewnił sensownego chłodzenia wszystkim kartom.


W czasach, gdy te karty wchodziły na rynek, trzymanie mocno rozbudowanej A1200 w oryginalnym desktopie było rzadkością. Karta mogła więc, z większym prawdopodobieństwem, trafić do jakiejś obudowy tower, fabrycznej, lub przerabianej chałupniczo. Więc, zamiast silić się na uniwersalne (czyt. kompaktowe, niskoprofilowe, czyli kosztowne) rozwiązanie, przerzucono na użytkownika końcowego, żeby sobie dobrał co mu tam pasuje - cooler z 486 z demobilu, wielki pasywny radiator... W wieży to nie robiło wielkiej różnicy.

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 14:15:23 przez Daclaw
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem