[#1] Piecyki z MacOSem na pokładzie
Rozmawiałem niedawno ze znajomym o Amidze, byłym amigowcem btw. On mnie przekonywał, że lepiej bym zrobił jakbym sobie wreszcie dał spokój z tą Amigą, bo ileż można. Ja mu na to, że jeszcze mogę itd. itp.
Ale w końcu zeszliśmy na Maćki, piecyki etc., a on mnie zaskoczył wiadomością, że w związku z tym, że Apple przestawia się na x86 i nawet już sprzedają Maćki z tymi procami, on uważa że niedługo będzie można instalować MacOSa na zwykłych piecykach.
Mówił, że to tylko kwestia czasu; że wystarczy włożyć CD MacOSX np., zabootować kompa, i mamy instalkę. Oczywiście nie legalnie z oryginalnego CD leczy jakiś tam skrakowane, spatchowane i wypalone na cd-r ISO, bo Apple, jak każda taka firma, chcąc się obronić przed piractwem, i żeby Maćki x86 się sprzedawały, zastosuje jakieś sztuczki ze sprawdzaniem nr sprzętu, zabezpieczenia etc.
Jak myślicie? Czy MacOS na zwykłych piecykach, to naprawdę tylko kwestia czasu?
Jeśli tak, to ja uważam, że Apple albo wykopało sobie grób przechodząc na x86, albo przygotowują się d zmiany profilu działalności z firmy prowadzącej szczególną platformę (sprzęd + OS + soft) na firmę typowo softwareową, piszącą na to na co się aktualnie opłaca pisać.
Nie wiem czy największy i najwierniejszy obecnie rynek Apple, czyli USA, jest na tyle duży, aby sprzedali tam wystarczająco dużo nowego sprzętu z x86, aby im się to opłacało.
[#2] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@R-Tea, post #1

Już od jakiegoś czasu można zainstalować MacOS X na pececie. http://www.osx86project.org/
[#3] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@maly, post #2

Tak jak juz kilku fanow jabluszek na tym portalu napisalo te komputerki to takze "dizajn" i wierni marce je kupia. Zreszta typowy pc to w naszym kraju "byle jaki skladak" i nawet jezeli ktos komponety kupuje z gornej "zorty" to musi sie liczyc z tym ze to i tak nie bedzie zawsze to co dobrej jakosci firmowka. Appel jezeli wybralo linie x86(64bit) zrobila to na pewno dlatego zeby zwiekszyc zyski i przyciagnac ludzi a nie po to zeby ich odstraszac. Amerykanie tam wiedza co robia. Ja sie zreszta specjalnie makami nie przejmuje nigdy poza ich emulacja mnie nieinteresowaly. A co do tego ze platforma PPC jest opuszczona to ja jak zwykle pisze: patrz rynek konsol nowej generacj przy odpowiednim wsparciu(konkurecji) jakie teraz juz maja przez 2 najwieksze koncerny elektroniczne (przy nich appel to kopciuszek) o przyszlosc ppc mozna byc bardzo spokojnym moze wreszcie ie cos sie ruszy bardziej do przodu.

[#4] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@R-Tea, post #1

Uważam, że TAK.
Spokojnie będzie można zainstalwać scrackowany MacOS na każdym pececie, a to zapewne znacznie obniży ich dochody np w Polsce, gdzie ludzie sobie poinstalują MacOSa na domowych pecetach i nikt nie kupi Macintosha (może jedynie wierni marce - ale to nie przsporzy im nowych użytkowników).
[#5] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@amigafan, post #4

[#6] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@Marcin_G, post #5

Nikt nie bedzie kupowal PC po to aby zainstalowac OSXa... z prostej przyczyny - konfiguracja potrzebna do optymalnego dzialania tego systemu jest i tak poza zasiegiem wiekszosci polskich klientow ;)

Gdyby ktos byl ciekaw -
- procesor z obsluga SSE3 (np. Pentium M, Athlon64 Venice)
- *wydajna* grafika z obsluga CoreImage (np. Radeon X700)

Poza tym na *zwyklym* PC nie bedzie dzwieku. Apple korzysta z wlasnych ukladow i tylko te sa obslugiwane przez OSXa.

[#7] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@R-Tea, post #1

Jasne ze mozna ale po co skoro w2k czy XP sa lepsze? I nei mam ochoty na flama lecz takie sa fakty. Siedze w tym interesie juz prawie 10 lat i MacOS to fatalny system. Jakbym chcial cos linuxowego to polecam Mandrive lub Ubunutu na dekstopa.
[#8] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@Poke, post #7

I jesteś nieomylną wyrocznią. Wiemy, wiemy.

[#9] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@Poke, post #7

Wiesz, to zalezy od punktu wiedzenia... potrzeb itd. Ja tam lubie swojego OSXa... podobnie jak Ubuntu na drugim maku ;)

[#10] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@MinisterQ, post #8

??? Pisze co widze.
[#11] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@Poke, post #7

Jasne ze mozna ale po co skoro w2k czy XP sa lepsze?

Być może. ;) MY nie wiemy, używamy sobie spokojnie NASZ AOS/MOS, czasem jakiegoś Linuxa. Na windowsach i Makach sie nie znamy, no, czasem Shapka sie odpalało coby w jakąś przygodówkę pograć.
[#12] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@R-Tea, post #11

Coz, nie moja wina.
[#13] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@Poke, post #10

Więc to TYLKO Twoja subiektywna opinia, nic poza tym. Ktoś może powiedzieć dokładnie to samo o MacOSie co Ty o w2k, i będzie miało to takie samo znaczenie i wartość, co Twoje stwierdzenie.

[#14] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@MinisterQ, post #13

A jaka ma to byc opinia? Oczywiscie ze subiektywna. Gdzie problem?
[#15] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@Poke, post #14

W ogólnym sensie.

[#16] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@Poke, post #14

Poke napisał(a):

> A jaka ma to byc opinia? Oczywiscie ze subiektywna. Gdzie
> problem?

Problem lezy w tym ze powiedziales: "I nei mam ochoty na flama lecz takie sa fakty.". Gdybys zamiast tego napisal "I nie mam ochoty na flama, takie jest po prostu moje zdanie", to nie byloby problemu.

:P

[#17] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@Poke, post #14

Problem w tym, że nawet kawałka argumentacji nie zapodałeś, bo o pozostałych bzdurach już inni napisali.
[#18] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@_arti, post #6

_arti napisał(a):
> Gdyby ktos byl ciekaw -
> - procesor z obsluga SSE3 (np. Pentium M, Athlon64 Venice)
> - *wydajna* grafika z obsluga CoreImage (np. Radeon X700)
>
> Poza tym na *zwyklym* PC nie bedzie dzwieku. Apple korzysta z
> wlasnych ukladow i tylko te sa obslugiwane przez OSXa.
>

MacOS X można zainstalowac na procesorze z SSE2, tylko trzeba załadować patcha. MacOS X obsługuje trochę popularnych układów dźwiękowych - szczególnie tych zintegrowanych na płytach głównych więc nie jst z tym dźwiękiem tak źle. http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.4.3#Sound_Cards
[#19] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@Marcin_G, post #5

Marcin_G napisał(a):

> Ponadto jedyna wersja jaką udało się zainstalować to
> ta która była udostępnina developerom (10.4.2), a teraz mamy
> już 10.4.4 i jak na razie nikt się nie chwali że taka sztuka mu
> się udała.

10.4.3 na pewno działa.
[#20] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@Poke, post #12

PANOWIE PANOWIE !!!

Apple dopiero co zaczelo i jeszcze nie wiadomo czy
i jak skonczy a panowie juz "rozwazaja"<< CO BEDZIE
Z TEGO >> przejscia . Pozyjemy zobaczymy .

PANOWIE PANOWIE spookoo

Ja czekam na MorphOS-a 1.5 (jak mnie oczy nie klamia
to gdzies ktos pisal ze mial byc pod koniec roku 05r)

pozdro Piotr Myszkowski ( 35 lat )
[#21] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@Piotr Myszkowski, post #20

panie,panie spookooo mos 1.5 nie wyjdzie wiec nie czekaj,lepiej zajmij sie hodowla jakis zwierzat np. ofiec

[#22] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@maly, post #18

Raz, ze sa to w wiekszosci karty pod USB, dwa - te ktore rzeczywiscie dzialaja bez problemu sa montowane na plytach intela... pod najnowsze Pentiumy.

[#23] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@_arti, post #22

_arti napisał(a):

> Raz, ze sa to w wiekszosci karty pod USB, dwa - te ktore
> rzeczywiscie dzialaja bez problemu sa montowane na plytach
> intela... pod najnowsze Pentiumy.
>

Marudzisz... Wiadomo, ze trzeba się pobawić, ale nie jest tak że nie działa wcale. Z resztą sama instalacja MacOS X na pececie to niezła kombinacja, więc co to za różnica czy dźwięk zadziała od kopa czy też trzeba będzie pokombinować jak przy instalacji.

C-Media 8738: - tania jak barszcz ok 20-30zł kosztuje nowa karta na tym układzie,
ES1370 PCI, AudioPCI: - czyli stary dobry SB64/128 PCI
nForce3 250 AC97: - dowolny układ zintegrowany na płycie z nForce3
nForce4 Ultra AC97: - dowolny układ zintegrowany na płycie z nForce4
ALC880: - układ HD Audio montowany na nowych płytach pod Athona 64/Semprona

To wszystko jest nie pod Intela... Ja wiem, że brakuje SB Live/Audigy/X-Fi ale pewnie prędzej czy później też pewnie będą.
[#24] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@maly, post #23

nFroce3/4 - ech, rzeczywiscie, myslalem o czyms innym a co innego napisalem. Fakt faktem - sa to uklady pod 64-bitwe procki AMD.

[#25] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@_arti, post #24

Po co komu kolejny Unix na PC, w dodatku ktorego legalnosc lezy pod wielkim znakiem zapytania. Jak mam instalowac Unixa to wole Linuxa.

Pozdrawiam
[#26] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@R-Tea, post #1

A ja tak sobie czytam ten watek i czytam i...nic mnie nie rusza. Dlaczego?

Ano dlatego, poniewaz MacOS PPC to dobra alternatywa i uzupelnienie braku oprogramowania na Pegazie i komputerach na ktorych dziala AOS4 (chociaz uzytkownicy Pegaza i AOS4-boksa wola raczej Linuxa).


Ja, majac na pececie pod reka plyte instalacyjna z WinXP i najnowszym MacOSem x86, i tak wybralbym XP. Dlaczego? Ano dlatego ze przywiazania nie mam do zadnego z tych systemow i poprostu wybieram popularniejszy, w ktorym juz "jako-tako" opanowalem baze oprogramowania.

Ostatnio mnie cos "napadlo", aby pobawic sie jakimis unixami w wersji 68k (tylko). Tak wiec male pytanka

1. Ile jest systemow unixowo-linuxowych w wersji 68k? Niekoniecznie dzialajacych pod Ami. Moga to byc jakies maszyny inzynieryjne i inne egzotyki itp.

2. Ile z powyzszych systemow dziala na Amidze?
[#27] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@Poke, post #7

MacOS classic ssie oczywiście. Ale po przejmować się nim albo jakimś badziewnym w2k czy XP, skoro OS X jest od nich wszystkich niepodważalnie lepszy pod każdym względem? Siedze w tym interesie 10.5 roku i wiem lepiej. Nie masz co się burzyć i flejmować. Takie są *fakty*.
[#28] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@bugmenot, post #27

Tak i dlatego juz taka rzesza czeka na tego macOS'a na x86 ...

badz powazny czlowieku microsoft wygral a xp i w2k to sa sztandarowe systemy w dzisiejszych czasach, zreszta poczekamy na viste czy jak tam to sie zwie i zobaczymy kto ma lepsze wsparcie dla sprzetu i nowych technologi.

zreszta na tym portalu i tak wszyscy wiedza ze amiga roolez :)

[#29] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@jimiche, post #28

A ja ile razy widzę ten przewijający sie temat czytam:

"Pajacyki z MacOSem"





Ostatnia modyfikacja: 31.01.06 14:31
[#30] Re: Piecyki z MacOSem na pokładzie

@jimiche, post #28

jimiche napisał(a):

> badz powazny czlowieku microsoft wygral a xp i w2k to sa
> sztandarowe systemy w dzisiejszych czasach

Co z tego, że miliony much używają Windows? To tak samo jak z Explorerem. Wszyscy używają, bo wszyscy używają, więc wszyscy używają.

Ile z tych osób, które "wybrało" Windows używało OS X choćby przez tydzień? (odpalając tylko na chwilę stwierdzisz, że każdy OS inny niż Twój ssie, bo wygrywają stare przyzwyczajenia i wszystko _inne_ wygląda na złe)

(nie licząc żartów) Nie twierdzę, że OS X jest lepszy do wszystkiego pod każdym względem, ale osąd, że Windows wygrał i OS X nie ma prawa bytu uważam za bzdurny.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem