[#20]
Re: ABC, czyli Międzymorze...
@Daclaw,
post #18
co ma wielokulturowość do konsumpcjonizmu? Człowiek zawsze próbował określać swoją pozycję przez stan posiadania
I tu pięknie dochodzimy do ideologii lewicowych sprowadzających człowieka li tylko do statusu bezmyślnego konsumenta łykającego wszystko co mu podają w mediach, odciętego od swej tożsamośći kulturowej i dziedzictwa narodowego... patrz przykład Szwecji.
Z drugiej strony mamy zaś religię katolicką, która zdecydowanie określa siedem grzechów głównych:
1) pycha,
2) chciwość,
3) nieczystość,
4) zazdrość
5) nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu,
6) gniew
7) lenistwo
Pycha to postawa i zachowanie człowieka, który jest zbyt pewny siebie, uważa się za lepszego od innych. Bardzo często także od Boga. Według wiary katolickiej pycha jest grzechem, ponieważ często prowadzi do agresji i buntowi przeciwko wartościom najwyższym.
Chciwość to chęć posiadania wszystkiego, co najlepsze, dóbr materialnych, pięknych rzeczy. Poprzez taką żądzę człowiek zapomina o tym, co istotne, nie skupia się na rozwijaniu swojej duchowości, a jedynie na poszerzaniu własnych „zdobyczy”.
Nieczystość, oprócz płciowej, w pojęciu moralnej, która odnosi się do złych myśli, nieczystych intencji i zamiarów. Człowiek wierzący powinien mieć myśli czyste.
Zazdrość dotyczy naszego stosunku do innych ludzi. Bardzo często zazdrościmy im wyglądu, pieniędzy, pięknych rzeczy. Uczucie zazdrości często prowadzi do kłótni i konfliktów, a w konsekwencji nawet do wojen i mordów. Dlatego powinniśmy wyrzec się zazdrości i doceniać to, co sami posiadamy.
Nieumiarkowanie w jedzeniu piciu także uznane jest za grzech, ponieważ dotyczy naszej sfery cielesnej. W życiu najważniejszy jest rozwój duchowy, także dbanie o dobro innych i własny intelekt, nie zaś o przyjemności ciała, do których należy spożywanie posiłków czy alkoholu. Nieumiarkowanie bardzo często prowadzi do różnych uzależnień, dlatego należy go unikać.
Gniew to poważny grzech, który wpływa zarówno na osobę, która wyraża gniew, jak i otaczających ją ludzi. Prowadzi on do uczucia frustracji, a nawet nienawiści. Za wszelką cenę powinniśmy go unikać, człowiek gniewny bowiem nigdy nie będzie szczęśliwy.
Grzech lenistwa odnosi się do naszej bierności, barku chęci, zapału. Nie warto być leniwym, praca uczy nas odpowiedzialności i wiary w siebie. Każdy z nas ma coś do wykonania, pewne obowiązki, i musi się z nich wywiązywać na co dzień.
I cztery cnoty główne:
1) roztropność,
2) sprawiedliwość,
3) wstrzemięźliwość,
4) męstwo.
Widać tam gdzieś pęd za dobrami materialnymi ? Raczej wręcz przeciwnie.
KM, religia jest odpowiedzią na twoje problemy, i tyle.
Ostatnia aktualizacja: 30.01.2016 10:50:43 przez Dopuser