[#1] Warsztaty dla programistów
W związku z udaną imprezą PH, chcielibyśmy wyjść do Was dalej.

Mamy plan, aby zorganizować spotkanie osób, które chciałyby nauczyć się bądź też douczyć programować „dla Amigi”.

Chcemy, aby po takim kursie osoby mogły spokojnie usiąść sobie w domu i zaczęły pisać programy (portować) na nasze platformy. Od razu zaznaczę, że przy aktualnym sponsoringu (morphos.pl) kierowalibyśmy się głównie tym iż wykładowca musiałby poprowadzić warsztat na temat związany z tym systemem (np. programowanie MUI).
Na sam początek zapewnilibyśmy miejsce (na 99% Warszawa), coś do picia, zjedzenia oraz pewnie komputery. Do tego pokrywalibyśmy koszty osób, które prowadziłyby takie szkolenia.
Co o tym myślicie? Jakie macie pomysły? Czy są osoby, które można wstępnie zapisać? Takie, które chciałyby się nauczyć czegoś i pomóc „rozbudować nasze oprogramowanie"?
Pamiętajcie, to, że coś się tyczy MorphOS-a (MUI) nie znaczy że nie tyczy się innych systemów. Dodatkowo, jest mnóstwo innych tematów, które można podjąć. Zapraszam do dyskusji.

Dajcie swoje pomysły na warsztaty programistyczne. Możecie też zaproponować kiedy i gdzie, może inne miejsce gdzie to można by zorganizować.
[#2] Re: Warsztaty dla programistów

@adam_mierzwa, post #1

"chcemy, aby po takim kursie osoby mogły spokojnie usiąść sobie w domu i zaczęły pisać programy (portować) na nasze platformy."

że jak?
[#3] Re: Warsztaty dla programistów

@selur, post #2

Czego dotyczą twoje wątpliwości?
[#4] Re: Warsztaty dla programistów

@adam_mierzwa, post #1

Wszyscy jesteśmy zapatrzeni w różne kursy, szkolenia, boot campy, konkursy startupowe itp. Przeważnie firmy chcą dużo kasy, a szkoleń interesujących jest bardzo wiele i tylko wielka wygrana w lotto może zapewnić finansowanie naszych marzeń. Amigowe kursy muszą, powinny być bezpłatne bo to nie rynek, to hobby. Chcemy rozwijać Amigę w Polsce. Ale najlepiej takie szkolenia organizować jako internetowe video konferencje z możliwością ściągnięcia tych materiałów video w czasie późniejszym, np. po kilku dniach. Na dojazd do Warszawy trzeba mieć czas i pieniądze, to dodatkowe obciążenia, nie małe koszta dla zainteresowanych. Do tego przyjazd na kilka godzin jest trochę dziwne, a nocleg w hotelu i wyżywienie w restauracji kosztuje. Są ludzie którzy mają pieniądze i czas na hobby, ale Amiga rynkowo to jest nic. Np. jak się patrzy na ilość chętnych do kupna A1222 i ciągłe obietnice od dawna firmy A-Eon, że będzie ten model na rynku, ale nie wiadomo kiedy. Do tego ten A1222 to nie rasowa platforma tylko namiastka, a jak wiadomo komputer AmigaOne X5000 powinien być 4 razy tańszy to by się ruszyło do przodu na takie zakupy wielu chętnych. Nauka programowania różnych aspektów zajmuje wiele czasu. To nie jest temat na kilka godzin. Szkolenia można dać na youtube.com i będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych.


Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 01:07:09 przez rgrg2
[#5] Re: Warsztaty dla programistów

@rgrg2, post #4

Wideo konferencje to jest jakiś pomysł, tak samo jak możliwość nagrania wykładów. Póki co jednak postarajmy się trzymać tematu zakreślonego w pierwszym poście, czyli kto by chciał przyjechać. Wskazałeś trudności i dałeś swoje pomysły. I to jest O.K. Mam nadzieję, że więcej osób podejdzie poważnie do tematu. To jest tworzenie normalności, takie szkolenia powinny być, niezależnie od innych form popularyzacji czy edukacji. To nie będzie dwugodzinne spotkanie, ani jednorazowe. Temat jest rozwojowy. Ot, pojawiają się nowe możliwości.
[#6] Re: Warsztaty dla programistów

@rgrg2, post #4

Taki przyjazd i spotkanie w realu da szansę na poznanie się ludziom, tym, którzy chą robić coś na ten komputer. Wymienią się kontaktami, zobaczą z kim chcieliby współpracować, kto ma jakie umiejętności, może będzie to przyczynek do powstania jakiejś grupy amigowej.
@ Selur
A ja myślałem, że się ucieszysz z takiej inicjatywy. Mógłbyś publicznie udowodnić, że jesteś nie tylko trollem internetowym, ale też amigowcem, który robi coś dla innych amigowców, poza ich wkurzaniem, wyśmiewaniem.

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 07:07:08 przez KM
[#7] Re: Warsztaty dla programistów

@adam_mierzwa, post #5

Nie jestem za bardzo w temacie MorphOS'a, ale to będzie kurs programowania na procesory PPC, tak? I nie będzie tam wzmianki o AmigaOS, prawda?
[#8] Re: Warsztaty dla programistów

@rgrg2, post #4

Czasami jak widac nawet niewielkie pieniadze moga cos dac. Na chwile obecna brakuje ludzi, ktorzy dadza swoj czas i wyloza "20 zl na bilet" by sie czegos nauczyc.

Internetowe konferencje ok, to jest dobry pomysl.

Warsztat nie trwalby "2 godziny" to bezsens. Trwalby pewnie tyle ile razem ustalilismy.

Nie piszemy o ilosci sprzedanych x5000 x20000, piszemy o nauce programowania "pod Amige". Mamy dalej "wspolne korzenie" , ktore moga nas laczyc (API).
[#9] Re: Warsztaty dla programistów

@AmmigaCDTV, post #7

W tekscie nie ma nic o PowerPC.
Rozmawiajac tutaj zbieramy liczbe chetnych, ktorzy razem ustala temat (nie zapomnijmy tez ze do tematu potrzebny wykladowca).
MorphOS ma wiecej wspolnego z AmigaOS niz Ci sie wydaje. Gdzies kiedys bylo nawet ze AmigaOS4 ma problemy z wieksza iloscia programow 68k niz MorphOS, no ale prosze nie ciagnac tego tematu.
[#10] Re: Warsztaty dla programistów

@selur, post #2

Troche nie w temacie. Nigdzie nie zarejestrowano Twojej wplaty w wysokosci 3,50 jaka objecales zrobic na materialy promocyjne na PH.
[#11] Re: Warsztaty dla programistów

@adam_mierzwa, post #1

To może ja się wypowiem jako potencjalny odbiorca. OS w tej chwili mnie nie interesuje, MUI tym bardziej, ale może kiedyś mi się preferencje zmienią. Wtedy pierwsze czego bym szukał to tutoriali w necie, których z tego co widzę jest jak na lekarstwo. Przydałby się poważny reference manual okraszony przykładami, który idzie łatwo znaleźć - w pierwszą minutę znalazłem tylko autodocsy na stronie sasg. Zrobiłbym na Waszym miejscu gigantyczną todo listę do zrobienia takiej dokumentacji (w języku angielskim, najlepiej poprawialną na jakimś github page) i za każdy haczyk zrealizowany wypłacał piątaka osobie odpowiedzialnej za dany podpunkt, jako motywator do szybkiego skończenia projektu.

Warsztaty są fajne żeby pokazać mniej popularne techniki ludziom, którzy już coś tam wiedzą, ale kompletną podłogę najlepiej zrealizować właśnie na bazie video tutków i jak dla debila pisanych artykułów - jak ustawić sobie kompilator i ide, itd.
[#12] Re: Warsztaty dla programistów

@adam_mierzwa, post #1

Super pomysł, jestem tym ogromnie zainteresowany. Nie spodziewałem się, że powstanie taka incjatywa i sam stopniowo przygotowuję się do pisania pod systemy amigowe.
Największym problemem może być dojazd na szkolenia, gdyż mieszkam w Toruniu.
Czy dałoby radę jednocześnie prowadzić to on-line?
[#13] Re: Warsztaty dla programistów

@teh_KaiN, post #11

MUI to tylko przyklad, dlatego w tekscie jest prosba o podawanie interesujacych tematow.
Jezeli chodzi o dokumentacje to duza czesc jest na sieci, jest niestety tylko "mocno rozstrzelona".
AROS:
https://en.wikibooks.org/wiki/Aros/Developer/Docs ,
MorphOS:
niech ktos mnie poratuje linkiem bo nie pamietam
Os4:
http://wiki.amigaos.net/wiki/Tutorials:Main
O AmigaOS3:
https://archive.org/details/1990-beats-steve-amiga-rom-kernel-ref-3rd
Wiekszosc z tych dokumentacji ma przyklady.
P.S.Dzieki za podpowiedzi
[#14] Re: Warsztaty dla programistów

@teh_KaiN, post #11

Wtedy pierwsze czego bym szukał to tutoriali w necie, których z tego co widzę jest jak na lekarstwo.
Zakładam, że to już widziałeś.
[#15] Re: Warsztaty dla programistów

@Krashan, post #14

Pamiętałem że zrobiłeś, ale specjalnie na potrzeby tego wątku wpisałem w gugla "Amiga MUI Reference Manual" i zobaczyłem co mi wyskoczy. Jak wpiszesz "Amiga MUI tutorial" to już Twoje idzie znaleźć względnie łatwo. ;)
[#16] Re: Warsztaty dla programistów

@Pentanteles, post #12

Mysle ze warsztat nie wyklucza jego filmowania a czy na zywo to inna sprawa. Napewno bysmy sie o to postarali.
[#17] Re: Warsztaty dla programistów

@stefkos, post #16

No to można na miejscu zrealizować niekoniecznie przez wideofilmowanie. Wpiąć wideograbber. Przede wszystkim na takim szkoleniu jest możliwość zadawania pytań, tu jest zaleta nad już opracowanymi materiałami, tak myślę.
[#18] Re: Warsztaty dla programistów

@adam_mierzwa, post #17

Może (skoro wiecej jest "prelegentów" i ludzi, którzy mogą przekazać wiedzę, niż potencjalnych chętnych na kurs stacjonarny) pokusić się o profesjonalny kurs (ale dla początkujących)? np. z wykorzystaniem platformy https://www.udemy.com ? Można przygotować filmy, prezentacje itp itd ja wtedy chętnie kupiłbym taki kurs :)
[#19] Re: Warsztaty dla programistów

@stefkos, post #16

Wczoraj zacząłem czytać właśnie tę dokumentację AROSa.
BTW Nawet bardziej interesowałoby mnie pisanie pod systemy NG :)

Dopiszcie mnie proszę do listy chętnych, czekam na rozwój wydarzeń OK
[#20] Re: Warsztaty dla programistów

@Pentanteles, post #19

Czyli na chwile obecna mamy 2 osoby glownie zainteresowane materialami wideo. Czy kogos/cos pominalem?
[#21] Re: Warsztaty dla programistów

@Pentanteles, post #19

W takim razie i ja wtrącę swoje dwa grosze Inicjatywa bardzo zacna i trzymam kciuki za nią . Tylko mam takie wrażenie że ciut sensowniej było by zacząć od serii jakiś wideo tutoriali z podstawami programowania dla Morphosa lub chociażby Hollywood ( w końcu sporo z nas brało udział w zbiorowym zamówieniu ). Zrobić na PPA jakiś dział „ od zera do Amigi kodera „ wrzucać to tam i spróbować nakłonić ludzi do aktywności na podforum o programowaniu . Dopiero po czymś takim organizować warsztaty . Dzięki temu będzie łatwiej zorganizować grupę chętnych ludzi .Dodatkowo takie wideotutoriale nagrać na płyty z ładnym logo , wrzucić na płytę jakaś ładna prezentacje o historii Amigi . I rozdawać ludziom na imprezach takich jak Pyrkon i tym podobnych . Zawsze to jakaś promocja szeroki uśmiech Ale ja tam się nie znam ...
[#22] Re: Warsztaty dla programistów

@C84, post #21

Dzieki za propozycje, na pewno jest warta przemyslenia.
[#23] Re: Warsztaty dla programistów

@stefkos, post #20

Ja rozumiem, że ewentualnie (na razie, bo przecież akcja nie ma nawet doby) przyjechałby Pentanteles; AmmigaCDTV uzależnia zainteresowanie od tego o czym będą wykłady, pozostali zainteresowani materiałami wideo: rgrg2, KM, teh_KaiN, X-Type^HVR.
[#24] Re: Warsztaty dla programistów

@adam_mierzwa, post #1

Ja byłbym zainteresowany jak najbardziej materiałami wideo.
Niestety raczej wyjazd do Warszawy w takim celu nie wchodzi u mnie w grę (brak czasu).
Bardzo dobra inicjatywa!
[#25] Re: Warsztaty dla programistów

@adam_mierzwa, post #1

Cześć
Temat i inicjatywa godna pochwały.
Jestem zainteresowany tematem ale przyjazd do Wawy odpada. Raczej opcja videokonferencja / video + materiały lub jakaś inna.
[#26] Re: Warsztaty dla programistów

@adam_mierzwa, post #23

Bardziej interesuje mnie opcja on-linowa: w tygodniu pracuję a w weekendy mam szkolenie (też z programowania)
[#27] Re: Warsztaty dla programistów

@Pentanteles, post #26

Podobnie jak koledzy interesowałbym się tutorialem online.
[#28] Re: Warsztaty dla programistów

@adam_mierzwa, post #17

Nawet videograbber nie jest potrzebny, można nagrywać video puplitu z systemem aplikacją do zapisu typu Screen Capture.
Na internetowej video konferencji można też zadawać pytania głosowo i tekstowo.
[#29] Re: Warsztaty dla programistów

@adam_mierzwa, post #23

Chyba najlepiej najpierw pisać artykuły tekstowe z przykładami do ściągnięcia.
O jakich językach programowania mają być te teksty, czy chodzi o C++ czy też inne, jakie ?
Gotowe tutoriale tekstowe powinny mieć opisy, żeby wiadomo było co dany kod wykonuje. Też dlaczego coś robi się tak a nie inaczej, jak coś można zrobić w inny sposób bardziej elegancki jeśl chodzi o kod itd itp.

A na video można prezentować coś w działaniu, skrótowo, bez powtarzania całego tekstu z artykułów.

Na prowadzenie video konferencji trzeba mieć czas. A rozmowy zawsze są możliwe przez Skype czy też inny komunikator jak umożliwi się kontakt z innymi uczestnikami. Jak się nagra i udostępni to każdy nowy zainteresowany ma dostęp do tego co było wcześniej omawiane. Nie ma potrzeby ponownego przeprowadzania szkolenia z tego samego zakresu tematu.


Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 15:27:30 przez rgrg2
[#30] Re: Warsztaty dla programistów

@adam_mierzwa, post #1

Bardzo ciekawa inicjatywa.
Ja bym sie pisal na cos takiego i moglbym sie pojawic o ile termin by mi na to pozwolil.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem