[#31] Re: Warsztaty dla programistów

@adam_mierzwa, post #23

Jest napisane, że w 99% miejscem spotkania będzie Warszawa. A czy nie można tego zrobić w środku Polski, żeby nikt nie był poszkodowany? Ja akurat jestem z Bydgoszczy, ale np. dla takiej osoby ze Szczecina wyjazd do Warszawy to jak dla mnie wyjazd w góry - mega daleko.

Rozumiem, że Warszawa - stolica, prestiż, ale to w ogóle nie ma innego uzasadnienia. Pewnie sala będzie droższa i miejsca parkingowe. No chyba, że osoby, które będą prowadzić wykład za darmo zapowiedziały że się nie ruszą z Warszawy, gdyż tam mieszkają, no to w takim razie rozumiem - darowanemu koniowi nie patrzy się w zęby i trzeba akceptować co jest.
[#32] Re: Warsztaty dla programistów

@AmmigaCDTV, post #31

Napisano " dla chętnych" a nie dla niechętnych.
Od czegoś trzeba zacząć dopóki werwy po PH nie zabraknie.
Inicjatywa zacna niech coś się ruszy.

ps. Może nad Okuninką jakieś warsztaty da się zorganizować na AEM ?
[#33] Re: Warsztaty dla programistów

@AmmigaCDTV, post #31

Warszawa = PI razy drzwi dojazd dla wszystkich ok. Do tego tu moge miec "miejscowke za darmo".
Dla mnie spotkanie moze byc i gdzies indziej, tylko trzeba je zorganizowac.
Do wykladu beda sciagani ludzie raczej spoza Warszawy, chociaz to i tak jeszcze niedogadane.
[#34] Re: Warsztaty dla programistów

@yarosf, post #32

Jezeli znajda sie chetni zarowno do sluchania/praktyki jak i do prowadzenia to czemu nie.
Zalozymy jakas strone, zbierzemy do kupy i zobaczymy co z tego mozna ulepic.
Ja oraz ludzie stojacy za MorphOS.pl z checia pomoga.
[#35] Re: Warsztaty dla programistów

@stefkos, post #33

No dobrze, ja jestem chętny, jeśli zbiorą się jeszcze 2-3 osoby z Bydgoszczy-Torunia, żeby jedną furą jechać i podzielić koszt na 3-4 osoby ( albo z okolic - Świecie, Chełmża, jakieś inne miejscowości blisko Bydgoszczy lub po drodze z Bydgoszczy do Warszawy ). Mam parking zamknięty, także gdyby ktoś chciał dojechać do mnie i potem razem jedną furą jechać to miejsce parkingowe u mnie za darmo.

A ta miejscówka to bardziej centrum Warszawy czy obrzeża? Chodzi mi o miejsca parkingowe.
[#36] Re: Warsztaty dla programistów

@stefkos, post #34

W temacie programowania MUI - jest zbiór makr umożliwiający "ukrycie" różnic w kodzie miedzy OS3/OS4/MorphOS i AROS. SDI to się chyba nazywało - więc można i multipratformowo...
[#37] Re: Warsztaty dla programistów

@AmmigaCDTV, post #35

Raczej centrum, no ale to kwestia terminu, bo przeciez jakby wypadlo "w weekend" to parkowanie jest za darmo.
Z drugiej strony odpowiednia ilosc osob moze "zmusic nas" by zmienic miejsce (w sumie druga miejscowke mialbym na Pradze gdzie nie placi sie za parkowanie).
Narazie zbieramy informacje, niedlugo miejmy nadzieje gdzies to sie spisze, wystawi, poprawi,etc.
[#38] Re: Warsztaty dla programistów

@MaaG^dA, post #36

Dlatego wybralem MUI jako przyklad + jest chetny wykladowca by poprowadzic o tym warsztat.
[#39] Re: Warsztaty dla programistów

@adam_mierzwa, post #1

Najlepszym rozwiązaniem byłoby omówienie na warsztatach jak wygląda krok po kroku portowanie oprogramowania. Podobnie jak to zrobił Spot w poniższym tłumaczeniu. Niech motywacją dla chętnych będzie wkład HunoPPC dla środowiska. Sam kiedyś myślałem aby do niego napisać i zaproponować mu aby przeporotwał odpłatnie jeden z moich ulubionych programów PhotoFiltre.
[#40] Re: Warsztaty dla programistów

@Leon, post #39

Dodamy do pomyslow.
Odnosnie tego programu, troszke roboty by go to kosztowalo.
[#41] Re: Warsztaty dla programistów

@Phibrizzo, post #30

Ja mam nadzieję że to będzie w sierpniu. Na razie zbieramy opinie i chętnych, i na bazie tego będą dalsze działania. Będzie strona informacyjna utworzona.
[#42] Re: Warsztaty dla programistów

@adam_mierzwa, post #41

Tak jak już niektórzy pisali, świetny pomysł, byłbym chętny, ale z przyjazdem do Wawy jest kłopot, mógłbym się pojawić co jakiś czas ale na pewno nie zawsze. Dlatego też pomysł tutoriala lub konferencji przemawia do mnie bardziej. Jedno jest pewne, jeżeli coś jest nagrane to można to zobaczyć kiedy się chce i kiedy ma się czas
[#43] Re: Warsztaty dla programistów

@stefkos, post #37

Heh myślę, że na początek (a może na stałe) trzeba to zrobić online. Przygotować po prostu kurs (w stylu udemy.com, do którego podałem link). Inaczej zamiast skupić się na merytoryce, to ugrzęźniemy w ustalaniu terminów, miejsc, parkingów itp...
Strona morphos.pl jest jak najbardziej dobrym miejscem na stronę informacyjną. Jeżeli jest z tym problem, chętnie udostępnię/pomogę w postawieniu osobnej strony informacyjnej o kursie itp. Na samym ami-programowaniu się nie znam, więc tutaj nic poza chęcią wzięcia udziału w takim kursie nie mogę zaoferować


Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 08:24:43 przez X-Type^HVR
[#44] Re: Warsztaty dla programistów

@adam_mierzwa, post #41

Liczę, że równolegle do spotkań na żywo będzie też opcja on-line - cholernie zależy mi na wzięciu udziału.

Przy okazji: jak wygląda sprawa sprzętu? Przewidujecie pracę głównie na emulatorze/maszynie wirtualnej(OS3.x,4.x/AROS) czy wymagana jest dedykowana platforma?
Raczej nikt nie przywiezie ze sobą Power Maca ;)
[wyróżniony] [#45] Re: Warsztaty dla programistów

@Pentanteles, post #44

Sala w ktorej prawodpodobnie bylyby szkolenia posiada juz 2 macintoshe z systemem MorphOS (zarejestrowanym, bo pewnie znalazlo by sie jeszcze kilka makow bez klucza). Dodatkowo ja moge "podzielic" sie kilkoma maszynami. Jezeli ktos chcialby brac udzial w kursie na jakiejs Amidze, ta tez by sie znalazla.
Obstawiam jednak ze wiele osob przyjechalo by z jakims laptopem np powerbookiem badz dell'em/asusem gdzie bylby zainstalowany AmigaOS na emulatorze. Przy odpowiednim zainteresowaniu mozemy tez podyskutowac z Cloanto w celu zbudowania obrazu "dla programistow".
Nie mowiac o tym ze mogla by sie nawet znalezc kasa na zakup (badz darmowych) nowych sprzetow/licencji MorphOS'a.
A co do ruszenia calego tematu, niestety musisz byc cierpliwy:) Narazie zbieramy sie, analizujeemy, pytamy, etc.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 08:45:51 przez stefkos
[#46] Re: Warsztaty dla programistów

@adam_mierzwa, post #1

Inicjatywa zacna ale uwazam ze poziom doswiadczenia i wiedzy jest bardzo rozny u kazdego z potencjalnych kursantow. Przydalyby sie jakies dobre tutoriale od podstaw do jakiegos przyzwoitego poziomu. A takich dla amigi wyraznie brakuje. Pisze na rozne sprzety i niemal wszedzie gdzie nie zajrze to sa swietne tutoriale z przykladami jak cos zrobic - ktok po kroku. Jak wyswietlic tekst, jak zainicjowac tryb graficzny, jak wczytac i wyswietlic obrazek, jak poruszac spritem, jak odtworzyc dzwiek, jak odtwarzac standardowa muzyke, jak obsluzyc standardowy kontroler, ewentualnie jeszcze jak operowac na bitplanach. Majac cos takiego mozna w max dwa dni nauczyc sie podstaw do tego aby stworzyc kompletna gre... Dla Amigi czegos takiego nie znalazlem. Cos tam sobie dziubie ale serio to idzie jak krew z nosa. Podzielam wiec zdanie KaiNa ze brakuje czegos na poczatek, a nie warsztatow dla programistow ktorzy juz cos wiedza. Ci ktorzy juz cos wiedza, zapewne sami moga wykonac kolejny krok i poszerzac horyzonty. Problemem jest to ze brakuje swiezej krwii i tylko nieliczni moga przebrnac przez te poczatkowe trudnosci jakie amiga rzuca im pod nogi.
[#47] Re: Warsztaty dla programistów

@Axi0maT, post #46

No to są jakby dwie różne sprawy - uczyć się od zera, a umożliwić komuś kto już programuje pogłębienie wiedzy. Ja uważam że nic by se nie stało jakby ktoś początkujący był na takim wykładzie i otarł się o temat z którym ma się zmierzyć w przyszłości. Szkolenie odbędzie się tak czy siak, to o czym piszesz ty i inne osoby (materiały dla początkujących, wideoszkolenia) to nawet może być ustalone przy okazji tego pierwszego spotkania. Ale tak jak mówię - dla mnie to są dwa różne, choć powiązane tematy.
[#48] Re: Warsztaty dla programistów

@adam_mierzwa, post #41

Sierpień (druga połowa) to zdecydowanie dobry termin. OK Może udałoby się nawet przyjechać.
[#49] Re: Warsztaty dla programistów

@adam_mierzwa, post #1

Zacna inicjatywa, od dłuższego czasu chodzi mi po głowie, żeby zacząć coś klepać dla Amigi, ale zawsze jest jakieś, "ale". Permanentny brak czasu, lenistwo, praca, rodzina itp.

Możliwe, że ta inicjatywa mogła by pomóc się zmobilizować.
Na tym etapie odpada wyjazd do Wawy, ale w ramach kurs online chętnie bym się sprawdził ok, racja

Tak, czy inaczej trzymam kciuki za inicjatywę, bo jest ambitna i potrzeban, ale wiem też jak daleka jest droga do finału (chociażby synchronizacja oczekiwań i możliwości każdego chętnego + ciągłe podsycanie chęci do dalszej nauki VS słomiany zapał)- powodzenia OK

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 10:59:17 przez BULI
[#50] Re: Warsztaty dla programistów

@Axi0maT, post #46

Dzieki za informacje, sa bardzo przydatne.
Tylko tak jak Adam pisal jedno to spotkanie a drugie to "tutoriale".
My jestesmy na chwile obecna w stanie zorganizowac to pierwsze, jezeli masz pomysl jak pomoc w tym drugim pisz.
[#51] Re: Warsztaty dla programistów

@Axi0maT, post #46

obrazek, jak poruszac spritem, jak odtworzyc dzwiek, jak odtwarzac standardowa muzyke, jak obsluzyc standardowy kontroler, ewentualnie jeszcze jak operowac na bitplanach. Majac cos takiego mozna w max dwa dni nauczyc sie podstaw do tego aby stworzyc kompletna gre... Dla Amigi czegos takiego nie znalazlem


Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem inicjatywę, ale tu chodzi chyba o spotkanie ludzi portujących oprogramowanie na NG:

Chcemy, aby po takim kursie osoby mogły spokojnie usiąść sobie w domu i zaczęły pisać programy (portować) na nasze platformy


a nie piszących gry na amigowych bitplanach, których przecież żaden sprzęt NG nie posiada. Jeśli chodzi ci o okiełznanie amigowego chipsetu to chyba potrzebujesz zupełnie innego kursu niż ten proponowany w pierwszym poście?
[#52] Re: Warsztaty dla programistów

@jubi, post #51

a) piszacych i portujacych. Kwestia jaki temat bylby ciekawszy dla ludzi, ktorzy chcieliby w tym uczestniczyc.
b) takie spotkanie tez mozna zrobic, jednak nasz sponsor nie pokryje kosztow tego spotkania.
[#53] Re: Warsztaty dla programistów

@jubi, post #51

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem inicjatywę, ale tu chodzi chyba o spotkanie ludzi portujących oprogramowanie na NG

No tak, z racji sponsora tylko NG wchodzi w gre. W takim razie nie bylo tematu
[#54] Re: Warsztaty dla programistów

@Axi0maT, post #53

Ale mozesz zalatwic sponsora, ktory pociagnie temat taki jaki chcesz. Do tego moze procz Ciebie ktos jeszcze sie znajdzie kto ma dobre znajomosci i zalatwi osobe, ktora pokryje chociaz koszty wykladowcy.
Do tego, jakbys przeczytal dokladnie, to ze cos sie napisze na MorphOSa nie znaczy ze nie da sie skompilowac na AmigaOS i odwrotnie.
[#55] Re: Warsztaty dla programistów

@stefkos, post #45

Myślę, że pomysł z gotowym obrazem z narzędziami jest bardzo interesujący - zwłaszcza jeżeli chodzi o "początkujących".
Przy okazji tematu programowania - warto zwórcić uwagę na aspekt testowania i narzędzi które to ułatwiają.
No i AmigaStyle.. też ważna sprawa.
[#56] Re: Warsztaty dla programistów

@MaaG^dA, post #55

Myślę, że pomysł z gotowym obrazem z narzędziami jest bardzo interesujący - zwłaszcza jeżeli chodzi o "początkujących".


Problem z developowaniem na NG jest taki, że wymaga to posiadania retro sprzętu z PPC, którym nie każdy ma ochotę sobie dom zaśmiecać. Jeśli spojrzeć na obecną demoscenę, to ogromna większość dem powstaje po prostu na emulatorach na współczesnym sprzęcie, bo tak jest szybciej i wygodniej.

Dopóki nie będzie takiej właśnie gotowej paczki zawierającej system + emulator + obraz z narzędziami, dotąd próg wejścia się nie obniży, bo trzeba będzie się udać gdzieś po jakiś sprzęt z PPC, a nie każdemu się chce i większość odpadnie na wejściu. A w tej chwili nie ma takiej możliwości - MorphOS nie działa na emulatorze, a dystrybuowanie obrazu AOS4 za darmo z emulatorem byłoby nielegalne. Sytuacja patowa.

Cross compiler pod innym systemem też nie załatwia sprawy, bo i tak trzeba to gdzieś przetestować.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 15:43:51 przez jubi
[#57] Re: Warsztaty dla programistów

@MaaG^dA, post #55

A może też przygotowane IDE na PC Windows/Linux do crosscompilacji w np. CodeBlock? Jak sobie skonfigurować pod PPC/Amigę. W sumie szkoda, że AmiDev C++ umarł i nic go nie zastąpiło. To byłoby świetne narzędzie gdyby działało jak trzeba, a ponoć nie do końca tak było.
[#58] Re: Warsztaty dla programistów

@KM, post #57

Używanie nierozwijanego C::B mija się z celem jak jest VSCode czy Atom. Mniejsze to to, szybsze, rozwijane z dnia na dzień no i pełno tutoriali w necie jak to sobie ustawić pod dowolny kompilator. Nawet jest dodatek do podświetlania składni asemblera 68k, więc dla ppc pewnie też.

Tu masz skąd wziąć sobie kompilator na 68k. Integracja z vscode to kwestia ustawienia c_cpp_properties.json i zdefiniowania build taska w tasks.json - do tego jest milion tutków, ale jak utkniesz to mogę Ci pomóc.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 15:42:34 przez teh_KaiN
[#59] Re: Warsztaty dla programistów

@AmmigaCDTV, post #31

la takiej osoby ze Szczecina wyjazd do Warszawy to jak dla mnie wyjazd w góry - mega daleko.


Samolotem mój drogi, samolotem ;D
[#60] Re: Warsztaty dla programistów

@hrw, post #59

Ale to trzeba w totka wygrać jak panowie z filmu "Wniebowzięci" :D

Generalnie to te PowerMac'i są mega tanie. Ja ostatnio za 89zł kupiłem z dwoma prockami i 2GB RAM. Tylko teraz jak to MorphOP zainstalować? Są jakieś dema jak w Windows czy od razu trzeba płacić? Dobrze, jakby się udało uzyskać jakąś wersję dla " programistów ", tylko nie wiem wtedy jakie powinny być ograniczenia dla darmowej wersji. Może też czasowa?

Czyli ja bym miał swojego PowerMac'a, monitor też bym miał, ale jedynie 15 lub 17 cali, nie pamiętam. I co do kursu to chyba wolałbym coś dla początkujących, bo generalnie to myślałem że to ma być tylko dla początkujących. Jak miało by być dla już trochę ogarniętych to nie mam po co jechać - nawet nie wiem jak zainstalować MorphOS i co to w ogóle za system.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem