[#61] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@Jazzcat, post #60

Ja tego nie poprowadzę już, ale być może pomysł podchwyci ktoś (bo już są chęci). Na szczęście wycofałem się w miarę szybko, więc to tylko fallstart. Życzę powodzenia i służę ewentualną pomocą.

Jeżeli darczyńcy to czytają, to proszę o sprawdzenie skrzynki email.

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 14:35:21 przez XTD
[#62] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@XTD, post #61

No hej. Obserwuję sobie od wczoraj co się tutaj odamigowuje i miałem w sumie nic nie pisać, ale potrzeba była silniejsza niż brak czasu na pitolenie na forach.

Rozumiem (chyba) jaka intencja może przyświecać całemu pomysłowi. Jednak kierunek jest absolutnie błędny i, no, niestosowny.

Demoscena jaką mi za młodu przedstawiano, jaką poznałem i w jaką postanowiłem się dość mocno zaangażować stoi w opozycji do szeroko rozumianej komercji. Myślę, że wiele osób podobnie zaangażowanych potwierdzi, że jakakolwiek motywacja pieniężna jest sprzeczna z podstawową ideą scenowania, jaką jest radosne, swobodne, wymykające się wszelkim ramom i trendom, kompetytywne tworzenie cyfrowych treści. "Od fanów dla fanów", jak się zwykło mawiać w nieco innym środowisku. Jasne, zdarzają się na parties nagrody rzeczowe czy pieniężne i są wtedy miłym dodatkiem. Jednak gdy do zrobienia czegoś scenowego zachęca kogoś wyłącznie gratyfikacja materialna, a takie sytuacje niestety się zdarzają, to budzi to moją odrazę i -100 scenopunktów do respektu.

A to właśnie respekt i fejm są podstawową nagrodą na demoscenie.

Powiem więcej, gdyby jakimś trafem złożyło się, że byłbym współtwórcą 100% polskiego dema (nieco ksenofobiczne to jest wogle, ale mniejsza z tym na razie), to zaznaczyłbym, że nie życzę sobie zgłaszania go do tego typu konkursu.

Teraz jeszcze parę słów o "kondycji" polskiej demosceny.

No do krowy nędzy, to nie jest jakiś koncert życzeń dla spragnionych wrażeń amigowców. To jest hobby, prywatna sprawa każdego scenowca, mam ochotę to zrobię sobie moduł, graficzkę, efekt i nic komu do tego, że nie zrobiłem tego przez ostatnie 5-10-15 lat, albo zrobiłem "tylko" scrolla w AMOSie (wogle pomysł na regulaminowe wykluczanie takich produkcji to już niebezpieczne ocieranie się o popularne słówko zaczynające się na fa a kończące na szyzm). Jeżeli tobie, bliżej niesprecyzowany amigowcu czytający te słowa, nie podoba się poziom czy ilość produkcji, to jest bardzo prosty i skuteczny sposób na poprawienie tej sytuacji - nie kuszenie tysiącami PLNów, nie wymyślanie jakichś skomplikowanych akcji czy eksperymentów społecznych a już na pewno nie biadolenie o tym na forach.

Zawrzyj poślady i zrób prodkę (i to najlepiej na polskie party).

Bo nic tak nie motywuje scenowca, jak inny scenowiec z większym kutafongiem*, którym majta ci przed oczami twierdząc, że nie umiesz lepiej.

A przecież umiesz, prawda?

A jeśli jesteś scene-watcherem, to zamiast hurrdurrować, że scena ssie, prody nędzne, moduły fałszują i kiedyś to wogle było, to może znajdź sobie inną niszę do podjarki, bo scena wygląda tak a nie inaczej, ponieważ jej uczestnicy chcą robić takie a nie inne rzeczy w taki a nie inny sposób, ich święty wybór i prawo.

*demem, modułem, graficzką itp.
16
[#63] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@AceMan, post #62

Podobnie jak Aceman nadmiarem czasu nie dysponuje, toteż czytam i się nie udzielam, ale jak już przedmówca ładnie wszystko napisał to mogę tylko przyklasnąć gdyż absolutnie ze wszystkim się zgadzam.

A dodam tylko iż w moich oczach demoscena do pasja, niekomercyjna pasja. A pasji i tworzenia nie należy uzależniać od zarobku bo zamieni się w prace. To również droga do tego aby ktoś rozpoczął przeliczać robienie dema na roboczogodziny (a wtedy zapewniam że i tak może wyjść stawka niższa niż w biedronce na kasie:)). Rozumiem intencje XTD i je szanuje, ale w moim odczuciu nie do końca dobrze została ta energia przekierowana. Wsparcie organizowanych party chociażby Xenium (to zawsze potrzebne), stworzenie jakiegoś fajnego wydawnictwa itp to już byłoby jak najbardziej ok - byleby uniknąć korelacji "płacimy za demo" oraz "płace =wymagam". Demoscena to pasja, rywalizacja, friendship ale przede wszystkim frajda z tworzenia. Natomiast w życiu tak bywa iż pieniądze frajdę często psują :)

p.s. Jeżeli ktoś znajdzie w sobie zapału dosyć aby demo Amigowe zakodować (i skończyć!) to ja chętnie też wesprę produkcyjnie - za darmo (oferta bez ograniczeń czasowych:)).

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 19:52:33 przez Biter
3
[#64] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@AceMan, post #62

Nagrody pieniężne za najlepsze produkcje przecież były normalnością. Może w naszym kraju miały miejsce kwoty symboliczne, ale za granicą już nie. Największa pula nagród była z tego co wiem na Assembly 2002 i wynosiła 40 tyś. euro. Myślę, że grupy wystawiające produkcje na party poza sławą i pokazaniu wszystkim kto jest najlepszy liczyły również na nagrodę finansową. Jedno nie wyklucza drugiego. Dobra zabawa przy robieniu produkcji nie koliduje z tym, że ktoś za zwycięstwo chce dać nagrodę. Nie sądzę aby ktokolwiek startował tylko z myślą o pieniądzach, bo praca wymęczona i na siłę raczej nie da efektu na zwycięstwo.
2
[#65] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@AceMan, post #62

"Aceman:
Jasne, zdarzają się na parties nagrody rzeczowe czy pieniężne i są wtedy miłym dodatkiem. Jednak gdy do zrobienia czegoś scenowego zachęca kogoś wyłącznie gratyfikacja materialna, a takie sytuacje niestety się zdarzają, to budzi to moją odrazę i -100 scenopunktów do respektu."


Wydaje mi się, że w powyższym stwierdzeniu jest błąd logiczny. Serio uważasz, że nawet - załóżmy - 10k za demo ze zbiórki (choć ja akurat nie wierzyłem, że udałoby się tyle uzbierać) czy wysokie nagrody na Assembly mogą być dla kogokolwiek - w dzisiejszych czasach - WYŁĄCZNĄ zachętą do zrobienia dema? Absolutnie w to nie wierzę.

Po pierwsze przy stawkach, jakie dziś panują w branży IT (a większość scenowców to fachowcy) żadne tego typu kwoty nie są w stanie równać się z tymi z pracy komercyjnej w branży i - jak zażartował Biter - pewnie realnie te "scenowe roboczogodziny" opłacone ze zbiórki czy nagród na party wyszły by porównywalne do pracy na kasie w Lidlu. Dlatego nadal taką nagrodę można raczej postrzegać jedynie jako "miły dodatek", a nie jakiś substytut pracy i jedyne źródło motywacji.

A po drugie - wynikające z pierwszego - demo zawsze będzie wymagać "wewnętrznej motywacji" i to jest warunek absolutnie konieczny. Żadna kasa tego nie zmieni, jeśli ktoś nie ma w sobie pasji i scenowej żyłki. Czasem brakuje jednak jakieś iskry, motywatora, żeby projekt ruszył, i właśnie taka zbiórka mogła by ową iskierkę dać.

Dzisiejszy stan amigowej sceny - w kontekście tworzenia produkcji - jest niestety agonalny. Koronka i zdalne imprezy też w tym wszystkim nie pomogły. Dlatego pomysł zbiórki - owszem, może i nieco kontrowersyjny - odebrałem trochę jako zagranie va banque i jako jedną z ostatnich (ostatnią?) próbę jej reanimacji. Z tego powodu podszedłem do całej akcji na spokojnie, bez rozdzierania szat i uderzania w wysokie tony o śmierci ideałów sceny. Czasem cel uświęca środki.

No i na koniec napiszę tylko, że my (Ghostown) i tak byśmy nie byli beneficjentami programu Extend+, ponieważ w naszych wszystkich projektach są osoby, w których żyłach nie płynie białoczerwona krew ;) Ale takie ograniczenie się do polskiej amisceny - w kontekście tej zbiórki - wydawało mi się nawet sensowne.

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 22:01:48 przez slay
7
[#66] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@XTD, post #1

Troszke mi to pachnie komercha i sponsorem Nvidi na pc party ;)

Ale jesli ma to zmotywowac (10k to juz jakies pieniadze ) to masz moje wsparcie OK

Martwi mnie jedno.l.jak nie bedzie chetnych i malo produkcji sie pojawi wygra crap robiony w jeden dzien

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 22:08:58 przez HOŁDYS
2
[#67] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@HOŁDYS, post #66

Rezygnuję z tej akcji. Wzbudza zbyt dużo kontrowersji, są niepotrzebne kłótnie, a dodatkowo nie ma pewności, czy będzie realnie kogo wspierać.

Do dotychczasowych wspierających puściłem maile z pytaniem, czy:

1. Życzą sobie przeznaczyć te pieniądze na dodatkową nagrodę za najlepsze amigowe demo na Xenium

czy może

2. Chcą zwrotu pieniędzy.

I to koniec akcji.

Można powiedzieć - wszyscy macie rację. :) Nie ma się co kłócić.

Wracam do bezpiecznego muzykowania.

@Hołdys: to samo mnie martwiło i był to w zasadzie główny powód rezygnacji, ale brałem też pod uwagę inne opinie.


Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 13:58:38 przez XTD
1
[#68] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@XTD, post #67

To znaczy checi naprawde zacne i ze ci sie chcialo poswiecic tyle prywatnego czasu na wymyslanie regulaminu.
Wszystko na tak

Moj pomysl jest inny zebrac polskie dema 1990-2021 posortowac od wybitnych po mniej wybitne
I sprobowac sie skontaktowac z grupami/tworcami

Dlaczego ? Czesto po latach zawsze jest jakis bak..z kodem ..bak z nie dokonczona muzyka grafika..
Sly powiedzial ze kilka projektow jest w fazie FREEZ ..sam jestem w 2 takich projektach i autor choc juz nie ma amigi ma dyskietke z kodem.

Jak juz nie posiadaja amigi - moga to zrobic na emulatorze tak jak owczesna scena 8 bit i wybutne desert dream c64 .

Moze starzy z nostalgi do starych czasow po telefonie od znanego XTD (ktory pewnie zrobi muze zajebista w protrackerze) zastanowili by sie nad tym przemysleli by sprawe i byc moze stworzyli by nowa grupe Amiga Old Boys ..i cos by sie urodzilo godnego podziwu na zachodzie ...patrz to te chlopaki od Technological Death z Polski :)
W dobie internetu namiary pewnie dalo by sie zdobyc

To bym patrzyl kierunek nowi ludzie jak juz sa nie maja od kogo sie uczyc .. uczac sie sami wypuszczaja male crapy ..a 10k placic im za to to troche slabe.
1
[#69] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@HOŁDYS, post #68

I zamist tych 10k to bym im kupil duzego fiata 125 z PRL jako nagrode glówna ;) i z jajem i fajna nagroda
Nie orientuje sie jednak jak ksztaltuja sie obecne ceny Polakich samochod z epoki Gierka

Slyszac 10.000 do wygrania dla seniora informatyka ktory ma 18k w wawie na reke ...no ok...ale uslyszec wygral pan Duzego Fiata ..bezcenne

link
Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:36:01 przez HOŁDYS

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:38:33 przez HOŁDYS
2
[#70] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@HOŁDYS, post #69

Spoko, ale w sumie nie ma nic bardziej irytującego jak otrzymanie nagrody, która jest kompletnie nietrafiona. To Tobie wydaje się, że wręczając prezent w postaci "malucha", stworzysz fajną, bekową sytuację. Obdarowany może nie do końca zrozumieć dlaczego ktoś wydał w cholerę kasy na coś tak dla niego nieprzydatnego. :)
1
[#71] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@HOŁDYS, post #69

Kurcze, ja ciągle nie czuję retro-klimatu odnośnie Fiata 125p. W czasach mojego dzieciństwa rodzice mieli dwa takie fiaciory, zrobiłem nimi wiele kilometrów, wymiotowałem kilka razy na tylne siedzenie. Ale jakoś nadal odnośnie 125p mam wrażenie, że „to już nie samochód ale jeszcze nie zabytek”. Tak samo mam z A1200 - już nie komputer, jeszcze nie zabytek. Syrena, Warszawa, Trabant… też pamiętam gdy były samochodami, ale jednak są tak przestarzałe technologicznie, że jest to dla mnie retro.
Zastanawiam się co bym zrobił z takim Fiatem 125p gdybym nagle niespodziewanie go dostał. Chyba pchnąłbym na Allegro za grosze żeby jak najszybciej się pozbyć problemu. szeroki uśmiech
[#72] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@MDW, post #71

zrobiłem nimi wiele kilometrów, wymiotowałem kilka razy na tylne siedzenie


I to właśnie jest kłopot z Fiatem 125p - kupujesz takie auto i nagle może się okazać, że to właśnie ten egzemplarz, którym jeździł za młodu MDW
5
[#73] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@AceMan, post #62

Nagrody zawsze były, są i będą. Niekiedy bywały większe, niekiedy mniejsze, ale był to zawsze element rywalizacji.

Moją ideą nie było płacenie za robienie, tylko sprawienie, żeby nagrody nie były demotywatorem. Szczerze wolałbym nic nie dostać za wygraną, niż dostać byle co. W pierwszym przypadku zwycięstwo byłoby właśnie tylko dla "fejmu", ale w drugim (gdy się dostaje byle co) jest przejawem braku szacunku - odnoszę wówczas wrażenie, że organizatorzy nie traktują uczestników poważnie.
[#74] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@XTD, post #73

Oczywiscie trafiony nie trafiony ..ale to byl przyklad nagrody polskiej ZA polskie demo
Kasy sie nie pamieta..tak samo jak premi czy podwyzki z przed roku.
1
[#75] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@HOŁDYS, post #74

Spoko. Osobiście uważam, że każda inicjatywa motywująca jest spoko. Odnoszę jednak wrażenie, że na scenie powoduje to więcej kłótni, niż jest to warte. Dobrze jest jak jest i tego się trzymajmy. Nie wiem po co się kłócić. Część tej niewielkiej kasy pójdzie na mały bonus, cześć zostanie zwrócona i na tym zakończmy ten nieudany projekt.
[#76] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@XTD, post #1

Od zawsze wspieram scenę bo warto. Po ostatnich produkcjach tym bardziej man ochotę wspierać ją aby powstawały takie produkcje na Ami.
[#77] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@XTD, post #75

Ja to zupełnie nie rozumiem tej całej awantury. Chcesz to wspierasz nie chcesz to po cholerę się wypowiadasz. Proste. Po co obrzucać kolejny Amigowy projekt błotem bo się uważa że się wie lepiej ale nic po za marudzeniem się nie robi. Ciągle to marudzenie i narzekanie. Nie chcesz to idź sobie tam gdzie coś Cię interesuje. Chcesz to wspierasz ludzi którzy robią to co kochają i chcą się tym dzielić. Ciągle jakieś wojny...
[#78] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@slawekwozniak, post #77

Ja tam rozumiem argumenty różnych ludzi. Mogę się z nimi zgadzać lub nie, ale potrafię zrozumieć.

Scena jako idealne miejsce, gdzie każdy bawi się i nie pobiera za to opłat - to oczwiście podstawa. Nagrody na parties mimo wszystko zawsze były - jakoś nikogo to nie dziwiło. Oczywiście, że nie robiło się dla nagród, ale... czy aby na pewno zawsze? Gdy na zachodzie zapowiadane były dobre nagrody, powstawały kultowe dema. Słynne "World of Commodore" miało być podobno nawet dołączane do każdej Amigi jako pokaz możliwości. Z tym, że akurat nie wygrało. Zamiast tego wygrało "Wicked Sensation", a że było na dwóch dyskietkach, to podobno skomplikowało sprawę i... może to tylko plotki, może było inaczej, po latach pamięć już zawodzi. Ale nagrody na tamtej imprezie były spore.

http://www.amiga-news.de/en/news/AN-2021-04-00039-EN.html

Nie wiem w końcu czy ten samochód rzeczywiście był nagrodą, różne rzeczy się wtedy słyszało. Natomiast same nagrody były spore. Czy zniszczyło to zachodnią scenę? Nie bardzo.

Ludzie nie chcą zarabiać na scenie - nie od tego ona jest. Ale chcą się poczuć nieraz docenieni. Gdy 20 znajomych mówi Ci, że marnujesz czas ślęcząc przed monitorem i robiąc dziwne rzeczy, miło jest móc powiedzieć "może, ale ten samochód, którym jedziemy, to dostałem za te ślęczenie właśnie, w dowód uznania". :)

Pamiętajmy, że jeżeli organizatorzy lub społeczność nie zmotywuje scenowców do działania, to zapał może szybko się wypalić.

Robienie czegoś dla chwały i sławy, dla "fejmu", o którym wspołniał AceMan, dla uznania społeczności - to oczywiście najważniejsze. Ale gdzie jest ten fejm? Owszem, AceMan jest znany, podobnie jak wielu innych scenowców (i ja też się do nich zaliczam pewnie). Ale próżno by szukać jakichś wielkich przejawów uwielbienia. Częściej widziałem fajne komentarze na profilu AceMana na YouTube pod jego utworami, niż na forum PPA. Co z tego, że robi fajne kawałki i jest jednym z najlepszych obecnie polskich demoscenowych muzyków, skoro wydaje mi się, że bardziej znany na scenie jest z tego, że jest AceManem, a jego muzykę zna pewnie więcej osób spoza sceny, niż samych scenowców. Chociaż oczywiście mogę się mylić.

Jeżeli więc mówimy o sławie i "fejmie" (zależnie od użytego języka), to być może warto by było ludzi zmotywować do większego poświęcania uwagi naszym rodzimym twórcom? To też by była niezła motywacja. Recenzje dem na forum, utworów z competitions, nowych grafik, kometnarze itd. - to bardzo motywuje i nic nie kosztuje. Póki co głównie komentuje się pracę organizatorów parties (co też jest dobre i też motywuje, ale bardziej do tego, żeby organizować imprezy, niż coś na nie robić).

Myślę też, że o wiele łatwiej by się rozmawiało na scenie o różnych rzeczach, gdyby ludzie ciągle nie szukali negatywów we wszystkim. Moją ideą nie było płacenie za to, żeby ktoś robił dema. Nie chciałem nikogo zatrudniać za kasę. Chciałem dać motywację grupom ludzi (stąd wymóg koder+grafik+muzyk) do wspólnego działania. A że może niekoniecznie akceptowalną formą? I niekoniecznie by to było skuteczne? Cóż, zdarza się, nie wszystkie próby zawsze kończą się sukcesem. Natomiast nie próbowanie niczego zawsze skończy się porażką.

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 21:03:25 przez XTD
[#79] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@XTD, post #78

Co do Party World of Commodore 92, to z tym samochodem i dołączaniu dyskietek to była jakaś bzdura od początku. Serio ktoś myślał że firma sama wsadziłaby się na taką minę, i dodawała bez względu na treść program nad powstaniem którego nie miała żadnego wpływu? A co jeżeli wygrałoby demo z jakimś obscenicznym obrazkiem, lub jakąś kontrowersją (krytyką czyjejś osoby lub konkurencyjnego systemu operacyjnego). Przyznam że kilka razy w polskich zinach słyszałem ten mit of samochodzie (gdzieś było nawet napisane że to był Volkswagen Golf), ale prawda była taka (a przynajmniej pisana w zagranicznych zinach) że główną nagrodą była Amiga 3000T. Gdzieś czytałem że kontrowersją nie był wtedy samochód, tylko problem z drugim miejscem, za które.... nie było nagrody. Mówimy tutaj o czytaniu w zinach ponad 25 lat temu, więc może ktoś znajdzie lepsze źródła.
Ja mogę załączyć chociażby wyniki z Pouetu

Co do samego konkursu... to wstyd napisać, ale zrobiłeś dobrze za wczasu się z tego wycofując.
Sam już nie piszesz na amidze i ze starego wojska jest bardzo mało ludzi którzy jeszcze w tym siedzą.
Sam bardzo chciałbym abyś zrobił jeszcze 4chn musicdisk, w starym stylu i klimacie, najlepiej z grafą Animala i kodem kogoś z epoki, ale sam przyznajesz żę to mordęga dzisiaj, pisanie w Protrakerze.
Myślicie że Musashi albo Miklesz nagle zaczną tworzyć rutinki, bo się opłaca? Wtedy to była ich pasja, i pewnie fajnie jest zawalać rok przed maturą aby wejść do chartsów, ale teraz, uczenie się wszystkiego od nowa? Zapomniana technologia, która kiedyś miała się przydać w przyszłej pracy, a dzisiaj pewnie by w tej pracy jeszcze przeszkadzała.
5
[#80] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@Ralpheeck, post #79

Cóż, akcja nie zakończyła się sukcesem, ale też nie jest klapą.

Dzięki akcji najlepsze demo amigowe na najbliższym Xenium otrzyma dodatkową nagrodę w wysokości 600 zł.
5
[#81] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@XTD, post #80



Czy to jest dobry wynik 1-dniowej zbiórki?
Kwota odpowiednio mała, żeby nie było to pisanie dem za pieniądze, a jednocześnie na tyle fajna, żeby twórcom zwrócił się przejazd na party?

Sami oceńcie.

Mam nadzieję, że taki wynik zbiórki (uprzedzając pytania - nie wszyscy darczyńcy przekazali pieniądze, niektórzy woleli zwrot po niepowodzeniu akcji) jest satysfakcjonujący zarówno dla tych, którym idea się spodobała, jak i pozostałym.

Pozdrawiam serdecznie.
5
[#82] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@XTD, post #81

Brawa za chęci i zaangażowanie! Myślę, że final zbiórki jest mimo wszystko pozytywny .
Tak z zupełnie innej beczki, logo akcji od początku z czymś mi się kojarzyło. Poszperałem trochę w necie i znalazłem.


Lissitzky EL, Czerwonym klinem uderz w białych, plakat propagandowy, 1919

Ciekawe czy to czysty przypadek, czy jakaś inspiracja

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 09:42:45 przez MarX
[#83] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@MarX, post #82

Po pierwsze - to moje to nie logo. W logo nie występują zdjęcia. To po prostu ilustracja.
Te kółeczko z wcięciem od dołu miało symbolizować - "Q" jak "Quality", a po drugie, że jest to oddolna akcja - wspieranie społecznościowe Amigi.
A poza tym takich prostych znaków jest cała masa. :)
3
[#84] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@AceMan, post #62

Nie szło tego czytać.
Wszystkie bez wyjątku fundację, tzw fundacje dobroczynne, zbierające miliony zostawiają dla siebie 60% sumy. A resztki trafiają do bedeficjentow. Nie wspomnę o aferach Tzw Orkiestry Św. Pomocy.
Scenowcy mają dostać nagrody i tyle. Koniec bredzenia.
[#85] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@slay, post #65

Po pierwsze przy stawkach, jakie dziś panują w branży IT (a większość scenowców to fachowcy) żadne tego typu kwoty nie są w stanie równać się z tymi z pracy komercyjnej w branży i - jak zażartował Biter - pewnie realnie te "scenowe roboczogodziny" opłacone ze zbiórki czy nagród na party wyszły by porównywalne do pracy na kasie w Lidlu. Dlatego nadal taką nagrodę można raczej postrzegać jedynie jako "miły dodatek", a nie jakiś substytut pracy i jedyne źródło motywacji.


Zgoda. W takim razie po co wogle mieszać do tego pieniądze. Jak Biter ładnie zauważył, bywa nierzadko że psują niejedną zabawę, a też i przyjaźń, związek, inicjatywę, społeczność, you-name-it.

A po drugie - wynikające z pierwszego - demo zawsze będzie wymagać "wewnętrznej motywacji" i to jest warunek absolutnie konieczny. Żadna kasa tego nie zmieni, jeśli ktoś nie ma w sobie pasji i scenowej żyłki.


Racja.

Czasem brakuje jednak jakieś iskry, motywatora, żeby projekt ruszył, i właśnie taka zbiórka mogła by ową iskierkę dać.


Tak, mogłaby. Ale za takie iskry to ja dziękuję. Po prostu, wicie, rozumicie, jestem idealistą, bronię zażarcie tego czym dla mnie scena jest i wolę dusić ryzyko w zarodku niż patrzeć jak być może ewoluuje w niefajnym kierunku.

Gdy 20 znajomych mówi Ci, że marnujesz czas ślęcząc przed monitorem i robiąc dziwne rzeczy,


...to mówię im żeby spadali na bambus, albo poszli sobie oglądać w telewizorze ten meczyk kulki kopanej, z pewnością będzie to czas lepiej zainwestowany ;)

"może, ale ten samochód, którym jedziemy, to dostałem za te ślęczenie właśnie, w dowód uznania"


Dla mnie dowodem uznania jest np. że ktoś chce mojego zaka do produkcji, albo jak jakiś modułek pojawi się w kompilacji, ktoś sobie puści w samochodzie. Żaden przedmiot tego nie zastąpi.

Co do śmieciowych nagród na parties - zdarzało się, zarza się nadal. Różne parties mają różne wewnętrzne konotacje, typu jest sponsor i życzy sobie rozdanie 100 długopisów w zamian za wsparcie imprezy. Cóż. Dlatego Xenium nie ma sponsorów :P Ja osobiście cenię sobie stricte scenowy swag, płyty CD scenowców, wydruki prac graficznych, czy nawet taki jak naklejki, smycze, plakaty, skarpetki, energetyki, cukierki czy ręcznik z logo party :) W przeciwieństwie do jakiejśtam firmy od drukowania czy innych kart graficznych, to ma znaczącą wartość sentymentalno-identyfikacyjno-przynależnościową ;)

Statuetki to osobna sprawa. Są lepsze, gorsze, niektórych cieszą, niektórzy mają gdzieś. Dla mnie to miła pamiątka, jeśli nie jest to oczywiście jakiś szpetny tani kawałek plastiku. Wydaje mi się, że Xeniumowe są okej (odpowiadam za ich przygotowanie), ale jeśli coś można poprawić to słucham państwa :)

a jego muzykę zna pewnie więcej osób spoza sceny, niż samych scenowców. Chociaż oczywiście mogę się mylić.


Eee, wydaje mi się, że pozascenowych słuchaczy tych moich plumków to może być jakieś 10%. Jednak ciągle taplam się w tym samym garze scenowego sosu złożonego z parties, eventów i mikrospołeczności - czasem ktoś tam z zewnątrz zajrzy, siorbnie łychę czy dwie, ale to tyle ;)

Częściej widziałem fajne komentarze na profilu AceMana na YouTube pod jego utworami, niż na forum PPA.


Komentarze w soszalach są fajne, i przyznam że robi się ciepło w organiźmie jak ktoś napiszę parę miłych słów. Ale nic nie zastąpi tych momentów na party podczas compo, czy już po, gdy można sobie o pracach nawzajem podyskutować, poklepać się po pleckach, poopowiadać o kuluarach tworzenia, ale też powytykać sobie błędy i bolączki. I poza parties, na różnych mniejszych spotkaniach też. Tak, to ciągle ma miejsce, tak, są ludzie żywo oddani współdzielonej pasji, trzeba tylko czasem wystawić nosa poza internety i fora ;)

A już moment, w którym wyrazy uznania (albo tylko wyrazy) śle ku tobie inny uznany scenowiec, np. taki z którego modułów uczyłeś się how to protracker za dzieciaka, to już wogle mózg rozczłonkowany ;)
2
[#86] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@WojtekX, post #84

1. Tzw. "afery" WOŚP są tak samo mocno umocowane w realiach, jak większość innych afer wymyślanych po to, żeby oczernić przeciwników. Równie dobrze można by było kręcić podobne "afery" z każdą fundacją, która się komuś nie podoba. Politycy lubią wymyślać afery hurtowo - i nie mówię tutaj o jakiejś konkretnej opcji poliycznej, więc nie jest to żadna agitacja. Potem się okazuje, że do prokuratury nie wpływa nawet 1% tych wszystkich "afer", bo one są tworzone po to, żebyś Ty w nie uwierzył, a nie dlatego, że istnieją naprawdę. Gdybyś był politykiem i się potknął na schodach, to za 5 minut przeciwnik polityczny zwołałby konferencję prasową w związku z "aferą podknięciową". Tak to już jest. Trzeba nauczyć się filtrować pewne informacje, bo inaczej idzie zwariować.

2. Nie zakładałem żadnej fundacji, nie miałem żadnej grupy ludzi obsługującej akcję itd. Połowa osób dostała zwroty, druga połowa zasiliła nagrodę na Xenium. Akcja trwała 1 dzień.

3. Zgadzam się, że scenowcy mają dostać nagrody. Wszędzie są nagrody, konkursy dla dzieci nawet mają nagrody, sportowcy otrzymują nagrody itd. Można by było powiedzieć, że jak ktoś chce uprawiać sport, to powinien robić to dla idei, dla zdrowego ducha, fejmu lub dreszczyka emocji. A jednak np. piłkarze dostają te swoje nędzne grosze jako dodatek do ich "hobby". :) Są nagrody za złowienie największej ryby, za najlepszą piosenkę, za najlepszy film amatorski itd. System nagród od zawsze motywował ludzi dodatkowo - nie dlatego, że ktoś chce zarabiać, tylko dlatego że pokazuje to jak bardzo społeczność ceni sobie twórców / sportowców / aktorów itd.

Jeżeli natomiast uważasz, że ktoś sobie robi przekręty (w domyśle - pewnie ja sobie samochód kupiłem i dom z ogródkiem), to jedyną rozsądną akcją byłoby poproszenie społeczności, żeby przyjechali na party, ustawili sie ze swoim wsparciem w kolejce podczas rozdania nagród, i po kolei bezpośrednio wręczali swoją część nagrody bezpośrednio zwycięzcom. Myślę, że wyglądałoby to bardzo fajnie. :) Coś jak zbiórka kopert na weselu. :)

Jeszcze jedno odnośnie fundacji - ja nie mam nic przeciwko temu, że fundacja sobie zabierze kasę za swoją działalność. Fundacje to nie jest działalność hobbystyczna. Są tworzone, żeby pomagać, ale przecież nie na zasadzie "pracujemy za darmo". Firmy zarabiają na swojej pracy i nie dają nic w zamian (oprócz podatków). Fundacje (ich pracownicy) zarabiają za to, że poświęcają swój czas na pomaganie, zamiast na wytwarzanie dóbr czy pracę w sektorze usług / handlu. I jeżeli zdarzy się fundacja, która sprzeniewierza środki, to nie oznacza automatycznie, że wszystkie są złe.
4
[#87] Re: amigascena.pl - zbiórka (niebawem) na najlepsze polskie dema

@XTD, post #86

Ok, pieniądze przekazane. Reszta już nie należy do mnie.
Życzę powodzenia!
3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem