Komentowana treść: List otwarty do spolecznosci amigowej
[#1] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej
No i teraz nareszcie chyba wszystko jest jasne :P
[#2] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej
No proszę, tego się nie spodziewałem... jestem pełen uznania za poziom kultury wypowiedzi jak i uprzejmość której tak wielu z nas dzisiaj brakuje...
[#3] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej
>Siła AmigaOS 4.0 tkwi między innymi w tym, że bazuje na >oryginalnych źródłach poprzednich wersji AmigaOS, które w >przeszłości przeszły przez solidny poligon doświadczalny na >milionach używanych komputerów Amiga.



System Amiga OS 4 nie jest zrobiony z orginalnych źródeł Amiga Os.

System Amiga Os
[#4] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej

@4, post #3

W odpowiedzi na komentarz #3


Obcy agenci unieszkodliwili delikwenta, zanim zdążył dopisać resztę...;)
[#5] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej
Uznanie!!!

Kompetentnie, na temat i konkretnie.
[#6] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej

@wali7, post #5

W odpowiedzi na komentarz #5


Owszem, jak napisałem na execu - oby tak dalej...



Ale ile trzeba było nawojować...
[#7] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej
Bardzo ładnie wiem juz to co chcialem.... czekamy na taki raport powtornie gdzies w okolicach grudnia bierzacego roku...
[#8] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej
Czyli do tej pory klamali piszac ze juz zaraz pojawi sie w sklepach.
[#9] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej

@Poke, post #8

W odpowiedzi na komentarz #8


A gdzie tak pisali?
[#10] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej


jak w reklamie jednej z sieci komurkowych "fajnie, fajnie".



>Nie ukrywamy jednak, że będziemy dążyć do ponownego zjednoczenia >środowiska Amigi, a takim wspólnym mianownikiem i wyznacznikiem >siły powinien być w naszym wyobrażeniu systemu operacyjny >AmigaOS.



tzn. amigaos4 na pegasos'a, ciekawe ile i jezeli nowy mos bedzie komercyjny (ten 1.5) to mozliwe ze ludzie bedą mieli mozliwosc wyboru amigowego systemu w swym nie amigowym ;) pegazosie ... jezeli tak sie stanie to wszystko jest na dobrej drodze.
[#11] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej
Według naszych prywatnych szacunków potrzeba około sześciu miesięcy



Wobec tego przyjmijcie moje najserdeczniejsze wyrazy wspolczucia. :( Mnie by taka perspektywa zalamala.Nie dziwie sie, ze jest tak malo uzytkownikow AmigONE skoro do premiery systemu jeszcze taaaaaki kawal czasu. Naprawde myslalem, ze OS4 wyjdzie duzo wczesniej (najwyzej 2 miesiace).
[#12] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej

@MDW, post #11

W odpowiedzi na komentarz #11






Wobec tego przyjmijcie moje najserdeczniejsze wyrazy wspolczucia. Mnie by taka perspektywa zalamala.Nie dziwie sie, ze jest tak malo uzytkownikow AmigONE skoro do premiery systemu jeszcze taaaaaki kawal czasu. Naprawde myslalem, ze OS4 wyjdzie duzo wczesniej (najwyzej 2 miesiace).



Za dwa miesiace, a wzasadzie za miesiac (ale patrzmy na sprawe realnie, czyli z amigowym obsuwem) wyjdzie uaktualnienie dla pre-release. I jesli dostane w nim natywne Picasso, UDMA, USB, Altivec w kernelu a do tego jeszcze moze stery 3D do Radeona. To naprawde mysle ze czekanie na pelna wersje systemu uplynie mi calkiem przyjemnie.
[#13] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej
Nareszczie jakiś konkret jednak od strony sprzetowej jednak jest duzo gorzej zbieralem na micro ale jesli niema AGP to rezygnuje

czy to bedzie AOS 4 CZ MOS1.5.. to chipy jednak sa najistotniejsze życze ekipie szybkiego ukończenia systemu.
[#14] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej

@Mufa, post #12

W odpowiedzi na komentarz #12


A do czego komu obsługa Altivec w kernelu???
[#15] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej

@Mufa, post #12

W odpowiedzi na komentarz #12


Jezeli takie uaktualnienie wyjdzie i bedzie zawieralo elementy ktore wymieniles to zgadzam sie w 100%. :)Czekanie bedzie calkiem przyjemne.
[#16] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej

@Jacek Rzeuski, post #14

W odpowiedzi na komentarz #14




Pewnie chodzi o to, ze w chwili obecnej przy przelaczaniu taskow nie zachowywane sa rejestry AltiVec'a wiec jesli wiecej niz jeden program pragnalby ich uzyc, byloby bardzo niemilo ;)
[#17] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej
betatesterzy nie informują szerokiej publiczności o błędach znalezionych w systemie. Po pierwsze, co już było wielokrotnie tłumaczone, nie możemy tego robić.



Co do betatesterów - ok, tu sprawa jest zrozumiała.

A użytkownicy?
[#18] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej

@Michal Schulz, post #16

W odpowiedzi na komentarz #16


A choć jeden już używa?
[#19] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej

@DziadzioMiecio, post #13

W odpowiedzi na komentarz #13


AGP nie ma bo grafika jest zintegrowana - jakis Radeon tem siedzi.
[#20] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej
Nie ukrywamy jednak, że będziemy dążyć do ponownego zjednoczenia środowiska Amigi, a takim wspólnym mianownikiem i wyznacznikiem siły powinien być w naszym wyobrażeniu systemu operacyjny AmigaOS.



W sytuacji kiedy Hyperion nie ma zamiaru wydac OS4 na Pegasosa, takie slowa brzmia co najmniej zabawnie, gdy postawimy je wobec proporcji ilosci uzytkownikow Pegasosa i A1 w naszym kraju. Slowa te brzmia podobnie gdy zestawimy aktualny stopien zaawansowania systemow operacyjnych. Dlaczego wyznacznikiem sily (co to w ogole znaczy?) ma byc system slabszy? Wspolnym mianownikiem byc rowniez nie moze, z punktu widzenia programisty wspolnym mianownikiem moze byc OS 3.0, bo zarowno MOS jak i OS4 maja juz wzajemnie niekompatybilne rozwiniecia. W sytuacji gdy nadal nie ma dostepu do dokumentacji OS4 oraz cross-kompilatorow miedzy obiema platformami "programistyczne" zjednoczenie obu srodowisk jest mrzonka.



Moim zdaniem tego rodzaju wysilki zarowno z jednej i z drugiej strony sa skazane na niepowodzenie. O jednym srodowisku mozemy mowic jedynie na poziomie kontaktow towarzyskich. Z punktu widzenia sprzetu i oprogramowania sa to dwa odrebne srodowiska i kazde powinno pojsc swoja droga. A drogi te rozchodza sie i beda sie rozchodzic z kazdym miesiacem.
[#21] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej

@Jacek Rzeuski, post #18

W odpowiedzi na komentarz #18




Ja sie nie znam ;)
[#22] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej

@Grzegorz Kraszewski, post #20

W odpowiedzi na komentarz #20


hmmm

Chyba masz rację a szkoda bo cichym pragnieniem mym było odpalanie AmigaOS 4.0 na Pegazie. Może jednak coś sie da w tej sprawie zrobić bo Pegaz jest, i tańszy, i bardziej zaawansowany, i ze tak powiem troszkę bardziej dostępny. Jeśli Hyperion nie wypuści AOS na Pegaza to będzie to moim zdaniem duuuuży błąd.
[#23] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej

@Dorrr, post #22

W odpowiedzi na komentarz #22




Ja bym nie mial nic przeciwko OS4 na Pegasosie, przynajmniej moglbym pisac programy na obie platformy. Niemniej to sa dwie platformy a nie jedna. Jednym srodowiskiem mozemy byc przy piwie czy na ircu. Siadajac do klawiatury mam dwa oddzielne srodowiska, ktore w dodatku stale sie miedzy soba roznicuja. A co do bledu Hyperionu - to wcale nie jest blad. Jak moglismy przeczytac w liscie otwartym, Hyperion dostaje jakas kase od kazdej sprzedanej A1, nie sadze, zeby Genesi poszlo na taki uklad, no a Hyperion tez jest firma i musi na czyms zarabiac. A nawet gdyby wypuscili komercyjny port OS4 na Pegasosa to zarobiona kasa moglaby byc zupelnie nieadekwatna do poniesionych kosztow - OS4 musialby sie stac lepszy od MorphOS-a zeby byl w stanie sie sprzedac w jakiejs sensownej liczbie egzemplarzy. Co wydaje sie malo prawdopodobne.
[#24] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej

@DziadzioMiecio, post #13

W odpowiedzi na komentarz #13




tez, jak zapewne i wielu frajerow, czekam na uA1 [no, chyba ze cos ciekawszego po drodze sie pojawi - cos tam Alan p$#%###@, jak zwykle tajemniczo, na ostatnim ami-szole w usa.

Jak mniemam moment pojawienia sie nowego modelu a1 bedzie kolejnym progiem niecierpliwosci ludzi czekajacych na to cos co sie nazywa Amiga i ma fajna nalepke :)

Moze i kupilbym Pegaza, ale na razie poczekam sobie i tak, bo zamiast przestawiania ikonek na blacie mam troche roboty z uzyciem paru duzych rzeczy, a zamiast linux, czy mol -box'a po to by odpalic pare prograamow mam byle (niestety) winda-boxa na ktorym wszystko chodzi co trzeba i dalem za niego z 500 zl.

System z tego co sie orientuje sluzy do odpalania softu, a przestawianie ikonek, prefsow, gradientow itp. nudzi sie po tygodniu ;) -a jak wydaje mi sie z pobieznego sledztwa, wiecej powaznego softu chyba jednak bedzie na OS4 [zapewne m.in. przez nazwe, ktora "jest bez znaczenia" oczywiscie], nawet stare dziady, ktore juz dawno zyja w "niebieskim siwecie" [nie mowie o niebieskim motylu ;)] czasem zainteresuja sie Amiga - wlasnie dla

tego, ze Amige kiedys mieli i bylo fajnie - kto wie [spoza naszej piaskownicy ofcoz] co to jest Morphos?



Gdyby nie hardware to os4 mialby sie zdecydowanie lepiej [wiecej userow, developerow, ka$y itd.] i te wredne dileje moznaby bardziej puszczac plazem ;)



tymczasem, jak mawial wielki mysliciel naszych czasow - sam mistrz Yoda: "przyszlosc zawsze w ruchu jest... trudno dostrzec..."

:)
[#25] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej

@DziadzioMiecio, post #13

W odpowiedzi na komentarz #13


dokładną specyfikację MicroA1 można było poznać nawet wtedy gdy jeszcze o MicroA1 nikt nie słyszał.

http://www.mai.com/products/teron%20mini.htm

tak samo można się dowiedzieć teraz jakie będą ewentualne przyszłe modele Amigi :)

[#26] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej
Do tej pory nie stwierdzono problemów z DMA




Nieprawda.



Układ Articia S nie zapewnia spójności pamięci przy transferach DMA. To bardzo poważny bug. Problem objawia się przekłamaniami danych przy operacjach dyskowych pod Linuksem na A1.



Oczywiście problem spójności pamięci można rozwiązać programowo - np. mapując fragmenty pamięci jako noncacheable. Dlatego nie mam powodu nie wierzyć w zapewnienia, że w OS4 został w ten albo inny sposób rozwiązany...albo raczej ukryty. Oczywiście rozwiązanie programowe pociąga za sobą jakiś spadek wydajności.
[#27] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej
przestawianie ikonek, prefsow, gradientow itp. nudzi sie po tygodniu



Zgadzam sie w 100%. Ja przestalem sie bawic prefsami MorphOSa juz po kilku dniach.



wiecej powaznego softu chyba jednak bedzie na OS4



Konkretnie prosze. Sledze uwaznie newsy i jakos nie mam takiego wrazenia. Moim zdaniem obie platformy pod tym wzgledem ida leb w leb, czyli dosyc kiepsko. :) No ale odrobinke lepiej niz AmigaClassic (przynajmniej w obietnicach).
[#28] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej

@MDW, post #27

W odpowiedzi na komentarz #27


Realsoft(?), Gorky 17, jakies gry z IncaGold m.in(?),, ArtEffect 4 (natywny), CandyFactoryPro. Co jeszcze?

Nie wiem co się stało z Worms Armagedoon, kiedyś był na stronie Hyperionu a teraz nie widze, Sin też był o ile dobrze pamiętam...

Magellana nie będzie, przynajmniej tyle wiem po przeczytaniu swego czasu listy dyskusyjnej programu.

Co tam jeszcze? PageStream, ale ten też na inne platformy jest lub powstaje(?).
[#29] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej

@Grzegorz Kraszewski, post #23

W odpowiedzi na komentarz #23


> ... Co wydaje sie malo prawdopodobne.



Tak ogólnie to może Ci się tylko wydawać.
[#30] Re: List otwarty do spolecznosci amigowej

@ZaP, post #29

W odpowiedzi na komentarz #29


A dopuszczasz w ogóle możliwość że MorphOS MOŻE być jednak lepszy?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem