Komentowana treść: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu
[#91] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@marcik, post #21

nie mogę... muszę!

no to poograniczajmy wolność programisty MARCIKA: możliwości są dwie: (1) M pisze nowy program - może wybrać absolutnie dowolną licencję, nawet samemu stworzoną, GPL go nie ogranicza, (2) M ściąga
czyjś kod (bo może, co ciekawe jego zdaniem to największa wada GPL, teraz wiemy dlaczego) doklada przycisk i co? wypuszcza w świat tylko plik wykonywalny? i z czyim copyrigthem? może jeszcze bierze za to pieniądze???

Weź chłopie lekarstwo! MOCNE i DUŻO!!!
[#92] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@levar, post #91

nie, lekarstwo mu nie pomoże....

Ostatnia edycja: 20.09.06 15:00:11
[#93] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@levar, post #91

Nie o takie cos chodzi, ale powiedzmy M pisze rozbudowany program. Program jest fajny, gra i trabi ect, no ale fajnie by bylo, zeby dodatkowo cos tam jeszcze robil, M chce skorzystac z gotowej biblioteki, narobil sie, nie ma czasu na to by samemu akurat ten fragment pisac, no niestety biblioteka jest na GPL-u, wiec M ma dylemat skorzystac z niej, no ale wtedy cala kilkumiesieczna praca musialabybyc na GPL-u, albo po prostu zrezygnowac z tego, w sumie najwyzej stratny bedzie uzytkownik.
[#94] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@levar, post #91

Obawiam się, że w odróżnieniu od marcika, którego autorstwa programów sam używam, twoje dokonania w tej materii ograniczają się do HalloWorld, jeśli wogóle...
Każde narzucone reguły są ograniczeniem, niezależnie czy wymuszają uwolnienie kodu, czy zakazują tego. Główny problem polega na tym, że program GPL wymusza przeniesienie licencji GPL na inny kod wpółpracujący z tym programem (a to pojęcie współpracy jest zdefiniowane na tyle niejasno, że przy odrobinie złej woli mozna przyczepić się właściwie do każdego programu GPL działającego pod Morphosem... nie byłoby problemu, gdyby cały Morphos był na GPL, ale nie jest i nie będzie).
[#95] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@Kaczus, post #93

przez takie cos traci nie tylko ten program, ale tez biblioteka ktora autor moglby rozwinac/poprawic i udostepnic jej zrodla dalej. dlatego np lgpl jest duzo przyjemniejsza licencja.
[#96] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@Kaczus, post #93

i chyba warto zakcentować, że M nie ma czasu, nie potrafi zaimplementować czegoś (co też sprowadza się do braku czasu, bo zawsze może sie dokształcić) co już dawno jest zrobione.... włącza kod K do swojego darmowego programu i wszyscy są szczęśliwi: M bo zrobił lepszy program, user bo używa lepszego programu i autor K też się cieszy, bo jego kod znalazł niekomercyjne zastosowanie, a nazwisko wyświetla się w "about", a K nadal jest otwarty ;). A gdyby nawet M chciał kasę, to przecież może zadzwonić do autora K i zaproponować udział w zyskach, na czym nikt nie traci, bo kod K jest nadal wolny i każdy może go używać... ale GPL nie dopuszcza do czegoś takiego. A więc M nie zaimplementuje w swoim kodzie tego co już dawno potrafi robić K (a nawet gdyby to zrobił, to po co tracić czas, w tym czasie mógłby zrobić coś nowego) i absolutnie nikt na tym nie zyska... poza paroma maniako-purystami GPL, którzy zyskają satysfakcję
[#97] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@wali7, post #94

Trochę mnie poniosło z tym HalloWorld... przepraszam, mam nadzieję że się nie obraziłeś. Chodziło mi o to, że marcik programując również pod GPL raczej się orientuje w zawiłościach tej licencji.
[#98] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@levar, post #91

może jeszcze bierze za to pieniądze???


Skoro sa frajerzy, ktorzy nie cenia swojej pracy i wypuszczaja soft za darmo i ze zrodlami to dlaczego ktos rozgarniety nie moze na tym zarobic? Ich frajerstow ich sprawa
[#99] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@smith, post #98

cos mi sie nie wydaje zeby mozna bylo tak zrobic...

Panowie Programisci jesli wam sie nie podoba GPL nie korzystajcie z programow opartych na GPL i wykonajcie swoj od zera program.
A jesli to duzo pracy to coz , w koncu za to chcecie kasy no nie ?
Praca = kasa,, choc sa programisci "idioci" ktorzy pisza programy za free by czlowiek mial radoche i mogl z tego do woli korzystac.
Apropos licencji komercyjnych, kupujesz panie gre na OS M$ , niestety nie mozesz (nawet jesli umiesz) jej poprawic , bo zabrania tego licencja(zero debugu). Wiem bo czytalem i mnie krew zalewala.
Ostatnio paru ludzi chcialo zrobic na bazie Warcrafta 2 gre Freeware, Blizzard postraszyl ich, ciekawe daczego skoro ta gra juz jest warta max 10 zl
lub moze mniej.
Wiem ze latwo sie sciaga od kogos prace - przyklad prosto z Microsoftu , brawo.
Sa ludzie ktorzy puszczaja soft za free i maja z tego satysfakcje, ale oni za to tez maja kase. Nie bede tlumaczyl bo wy wiecie jak :D
Uzywam Windowsa i Linuksa, panowie, a jak u was ? Kupa stekania bo to bo tamto, moze wezcie sie do roboty i skonczcie tego MorphOSa. Koniec glupich Flame WAR, sorry , nie robcie z tej strony drugiego Execa.
P.S. Prawdziwa jest tylko Amiga Classic a Amiga ONE i Pegasos to Clony z czego Pegasos jest udanym a AmigaOne mniej clonem dawnej Amigi.
[#100] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@smith, post #98

no, nieźli z tego Suna frajerzy, iBM też niekiepski :)

[#101] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@kwolf, post #99

ani Amiga1 ani pegazos to nie klony bo nie potrafią uruchomić natywnie żadnego z systemów klasycznych. Gdyby ma macach albo rs6000 mógłbyś uruchomić mosa/os4 to dalej nie byłyby to klony amigi. Klonem jest morphos, os4 też jest klonem ale opartym o pierwotne źródła :)

Ostatnia edycja: 20.09.06 18:03:43
[#102] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@rzookol, post #100

rzookol_nauka porownaj sobie pozycje obecna Suna, IBMa i Microsoftu
[#103] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@rzookol, post #101

MorphOS jest klonem ale AmigaOS4 nie jest jakbys nie kombinowal.
[#104] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@smith, post #103

co to za amigaos co go nawet na amidze nie mogę uruchomić

(dobra wiem, jestem mofce! )
[#105] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@kwolf, post #99

Panowie Programisci jesli wam sie nie podoba GPL nie korzystajcie z programow opartych na GPL i wykonajcie swoj od zera program.

Ja tak robię. Ewentualnie jeżeli do czegoś nie ma dokumentacji (np. jakiegoś formatu plików) a jest coś na GPL co to obsługuje, to uczę się z kodu GPL jak to jest zrobione i na bazie tej wiedzy piszę swój kod. To spowalnia pracę, ale ile wiedzy się przy tym zdobywa...
[#106] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@kwolf, post #99

Ale powtorze jeszcze raz, mi nie przeszkadza, ze ktos sobie robi na
jakiejs licencji program jego praca, jego wybor i choc nie lubie
GPL-a uszanuje wole autora. Ja odnosze sie do okrzykow kilku
awanturnikow, ktorzy chca by wszyscy wydawali wszystko na licencji
GPL.
[#107] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@wali7, post #97

Spox. No może i napisałem kiedyś coś większego niż HW ale przyznaję, że moich programików nikt na pewno nie używa.

Wrócę jeszcze do naszych programistów bo wydaje mi sie, ze ciagle krecimy sie w kółko... Jesli K napisal biblioteke pod GPL to zrobil to bo tak chcial (patrz wersja (1)) i jesli nie udostepnil jej rowniez pod inna licencja to jest to ten M-P GPL o którym pisałeś i tu zasadniczo mamy koniec. To, że M chce ja włączyć do programu z inną licencją nie ma tu znaczenia (no może oczywiście przekonywać K, w praktyce jest tych K zawsze wiecej, także nie ma to sensu). K podejmujac decyzje o GPL wie ze wiele programów przez to nie powstanie. Tak jak programista wypuszczajacy tylko kompilant wie ze na bazie jego programu nie powstanie ŻADEN inny.
Istotą GPL jest DAWANIE, UCZENIE, DZIELENIE SIĘ! Dzielenie się nie programem ale KODEM czyli wiedzą, doświadczeniem. Jak to chyba powiedział RST: chodzi mi o to, żeby programy były FREE, ale nie FREE jak FREE BEER tylko FREE jak FREEDOM. Reasumujac: wszyscy piszący pod GPL z zasady są M-P. No i nie jest ich paru. Nie można mieć do nich pretensji, że mają takie a nie inne poglądy. Ta hipotetyczna biblioteka co się niby marnuje nie powstałaby bez tych poglądów. Można się z nimi nie zgadzać, od tego są inne licencje.
[#108] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@levar, post #107

No właśnie. Dlatego ja wolę, jak już mam coś dać to dać tak, by ktoś
inny mógł z tego skorzystać. Wg mnie jak juz cos daje to daje, a jak
nie chce dać to sprzedaję, albo sobie kiszę, ale jakies posrednie
stany typu GPL: daje, ale i tak wam sie do niczego nie przyda u mnie
nie przejda, juz naprawdę pod przymusem dalbym cos na lgplu, ale jak
napisalem wczesniej, jak ktos chce, niech sobie pisze na tej licencji,
mnie nic do tego, ale niech mnie nie zmusza, ani nikogo innego, by tez
na takiej licencji tworzyli!
[#109] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@levar, post #107

Polecam filmy THE CODE oraz REVOLUTION OS, jest tam troche o historii i różnych poglądach na tematykę Open Source, no i można trochę bliżej poznać ojca całego ruchu OSS (no i naszej ulubionej GPL), przy tańcu i śpiewie spadłem z krzesła :D, M-P-GEEK!!! Jest też o nim książka, oczywiście również w wersji free: http://www.oreilly.com/openbook/freedom/ch07.html

Tak se machnąłem w Googlu i proszę! http://stallman.helion.pl/
To nie są jakieś stany pośrednie, to EKSTREMA, moim zdaniem miła!

Ostatnia edycja: 20.09.06 22:13:18
[#110] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@Korni, post #82

Zresztą niewiem za bardzo po co ta edytowalna belka

Widzisz, ty nie wiesz po co, a ja bez tego nie potrafie zyc :)
[#111] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@levar, post #107

I tu masz chyba rację - jedynym sensem istnienia GPL jest edukacja. Kod wypuszczony pod tą licencją trudno użyć w jakimkolwiek nie GPLowym projektem, za to można do woli bawić się czyimś kodem, eksperymentować, słowem uczyć się. Dokładnie robić z nim to, co, jak napisał, robi Krashan.
Czyli można zreasumować - "drodzy programiści - chcecie innych uczyć pisania programów: używajcie GPL, chcecie aby ktoś użył waszego kodu w innym użytecznym dla innych programie - trzymajcie się od GPL z daleka"
[#112] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@wali7, post #111

chcecie aby ktoś użył waszego kodu w innym użytecznym dla innych programie - trzymajcie się od GPL z daleka - nie zgadzam się z z tym absolutnie ale wydaje mi sie, ze rozumiem motywację w tym przypadku.

Argument praktyczny to argument najważnieszy, w końcu coś jest albo czegoś nie ma. Tu chcialbym przeprosic kolegę marcika, ludzie którzy coś tworzą mają u mnie wielki szacunek! Pogmerałem co nieco i widzę jak ważny to projekt. I rzeczywiście raczej nie może pojawić się z kodem. Ktoś, za kim nie przepadamy przekompilowałby by go z dodatkowym banerem: MY RULEZ!, jeszcze by potem gadal: zobaczcie jak nas wspierają! W takiej sytuacji tez bym nie mial na to ochoty. Tu GPL odpada. A żyć (czy jak mówią inni: surfować) trzeba! ;)
[#113] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@levar, post #112

Ja tam bym nic z dodatkowymi napisami nie przekompilowywal ;)
[#114] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@smith, post #113

i tak ci nie wierzymy, boś [wredna OS4sympatykowca] ;)
pytanie do administratora - dlaczego nie ma emotikonki [wredna OS4sympatykowca]?
[#115] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@wali7, post #114

pewnie dlatego, ze mozna by sobie przy tym jezyk polamac :P proponuje :kb: albo :szaman: :P
[#116] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@Kaczus, post #115

:kb: albo :wstrzymasowywacz"... no ten co czas wstrzymuje
[#117] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@wali7, post #116

ja glosuje na :spieprzaj_dziadu:
[#118] Re: Ambient nightbuild 17.09.2006 bez debugu

@quaint, post #117

tia spieprzaj dziadu rzadzi :D
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem