Komentowana treść: MorphOS 1.5 działa na Efice
[#61] Re: MorphOS 1.5 działa na Efice

@MDW, post #54

dziala juz scroll automatically w pionie.
[#62] Re: MorphOS 1.5 działa na Efice

@MinisterQ, post #39

Do zrodel 3.5 i 3.9 hyperion tez ma dostep - nie wprost ale ma - tak mozna bylo przeczytac. Uzyskali go dzieki wspolpracy z tymi samymi ludzmi, ktorzy pracowali nad 3.5 i 3.9 (zewnetrzni programisci pracujacy na zlecenie H&P).
[#63] Re: MorphOS 1.5 działa na Efice

@rzookol, post #47

Exec jest takim elementem systemu ze jego podmiana o niczym nie swiadczy a rownoczesnie exec nie jest calym systemem. Inne skladniki zostaly po prostu przekompilowane po dokonaniu w nich rozszerzen/zmian.
[#64] Re: MorphOS 1.5 działa na Efice

@wali7, post #57

włączony AltiVec

Lepszej jakości narzędzie do partycjonowania niż SCSIConfig

Nowy system plików, brak ograniczeń wynikających z ograniczeń aktualnej wersji dos.library

sterowniki USB 2.0

sterownik Gigabit ethernet

możliwość wyłączania komputera z poziomu Ambienta

NetStack - nattywny stos TCP/IP (chodzi o stos zintegrowany z systemem, o którym już dawno wszyscy zapomnieli z powodu MOSNet, ale jakoś MOST nie uznaje stosu MOSNet i twierdzi, sami używają Netstacka i uważają, że MOSNet jest kiepski)

Poseidon v3 (zintegrowany z kernelem)

MUI4 (wyszło, ale osobno, nie ma go na płycie CD z mosem, trzeba sobie samemu taką płytę tworzyć, podobnie z Ambientem)

AREX PPC

Możliwość włączenia MorphOS-a awaryjnie, przytrzymanie jakiegoś klawisza (shift?) z domyślnym trybem VESA

Poprawionych pełno błędów w kernelu

Możliwość resetu samego systemu (krótszy czas uruchamiania).

Co do tych "pointerów" to na pewno są lepsze ustawienia dla akcji wykonywanych myszką (np. nie trzeba instalować commodity by zapewnić znikający kursor myszki podczas pisania tekstu na klawiaturze).

Możliwość ustawienia okna "zawsze z przodu"

Intuition wykorzystujące funkcje i możliwości 3D karty graficznej

To tylko moje przypuszczenia (nie wiadomo co z tego będzie i kiedy), słyszałem też o wielu innych nowościach.
[#65] Re: MorphOS 1.5 działa na Efice

@Drako^lM, post #53

Nie zrozumiałeś.
Zastanawia mnie jedynie fakt wymyślania przez środowisko amigowe własnych konstrukcji, które maja szanse na produkcję w ilościach rzemieślniczych i kosmiczne ceny podczas gdy istnieją na rynku gotowe, tanie rozwiązania sprzętowe czekające jedynie na port systemu...
[#66] Re: MorphOS 1.5 działa na Efice

@grxmrx, post #64

włączony AltiVec

No fajnie. RC5 przyspieszy. :D


Lepszej jakości narzędzie do partycjonowania niż SCSIConfig

Jeżeli o mnie chodzi to SCSIConfig może być do końca życia. Ja używam tego tylko wtedy gdy kupuję nowy dysk czyli co parę lat. :)


Nowy system plików, brak ograniczeń wynikających z ograniczeń aktualnej wersji dos.library

Jeżeli nie ma już ograniczenia wielkości pliku do 2GB to jest to OGROMNA zaleta i rzeczywiście warto mieć MOS 1.5. To jest według mnie najważniejsza sprawa dręcząca MOSowców. Tak samo ważna jak np. KHTML.


sterowniki USB 2.0

A o tym nie słyszałem. Jak ktoś ma na PCI dodatkową kartę USB to rzeczywiście fajnie...


sterownik Gigabit ethernet

Nieistotne dla mnie


możliwość wyłączania komputera z poziomu Ambienta

Fajny bajer ale tylko bajer. :)


NetStack - nattywny stos TCP/IP (chodzi o stos zintegrowany z systemem, o którym już dawno wszyscy zapomnieli z powodu MOSNet, ale jakoś MOST nie uznaje stosu MOSNet i twierdzi, sami używają Netstacka i uważają, że MOSNet jest kiepski)

Fajnie ale uważam, że z MOSNet można żyć. :) Bardziej bym na to czekał gdybym ciągle używał coraz bardziej wkurzającego MiamiDX.


Poseidon v3 (zintegrowany z kernelem)

To jest dosyć ciekawe ale w tej chwili jeżeli ktoś bardzo chce to może mieć nowego Poseidona. A że nie jest zintegrowany z kernelem... A co mnie to obchodzi... :)


MUI4 (wyszło, ale osobno, nie ma go na płycie CD z mosem, trzeba sobie samemu taką płytę tworzyć, podobnie z Ambientem)

MUI4 już mamy. :) Od strony użytkowej mi to zupełnie wisi. :)


AREX PPC

Fajnie. Z tym, że ja akurat jakoś Arexxa nie używam.


Możliwość włączenia MorphOS-a awaryjnie, przytrzymanie jakiegoś klawisza (shift?) z domyślnym trybem VESA

Fajnie. Jednak jakoś narazie bez tego da się żyć. :)


Poprawionych pełno błędów w kernelu

A to prawda...


Możliwość resetu samego systemu (krótszy czas uruchamiania).

No sympatyczne. :)


Co do tych "pointerów" to na pewno są lepsze ustawienia dla akcji wykonywanych myszką (np. nie trzeba instalować commodity by zapewnić znikający kursor myszki podczas pisania tekstu na klawiaturze).

Sympatyczny bajer i fajnie, że nie robiony łatką tylko systemowo.


Możliwość ustawienia okna "zawsze z przodu"

A to jest bardzo sympatyczne. Oczywiście pod warunkiem, że będą programy używające tego trybu.


Intuition wykorzystujące funkcje i możliwości 3D karty graficznej

Ooooo. O tym nie słyszałem. Wiesz może jakie konkretnie bajery z tego korzystają? Jak wyglądają? :)



Ogólnie nie twierdzę, że nie warto czekać na MOS 1.5. Jednak Jak się regularnie aktualizuje MOSa o nowego Poseidona, Ambienta, AHI, MUI4, MOSNet, 3D to naprawdę jest dużo lepiej niż w wersji 1.4.0. Obecny publiczny MOS z dodatkami (z wyjątkiem kernela) jest bliższy wersji 1.5 z czasów pierwszej 1.4 niż do 1.4.0. Ludzie, którzy nie używają na codzień MOSa myślą, że dostaliśmy prawie dwa lata temu MOSa 1.4 i do dzisiaj czekamy używając tego samego. A tak naprawdę nasze MOSy już nawet nie są podobne do tego co wtedy było. Trzeba to docenić, bo naprawdę mimo okropnie trudnej sytuacji jakimś cudem wszystko idzie do przodu (mówię jakbym był politykiem z PiSu, hehehe). Na pewno przydałby się kop w postaci MOS 1.5 i pewnie kiedyś coś takiego powstanie.

Osobiście Efikę mam w nosie i jak dla mnie jest to cofanie się w rozwoju. Nie kupiłbym jej nawet za 10$ w sytuacji gdy można kupic Pegasosa 2 G4. Jednak trzymam kciuki za Efikę i bardzo chcę żeby wyszła. Jeżeli naprawdę wyjdzie to jest duża szansa, że pojawi się na nią też MOS. No a jeżeli się pojawi MOS to zapewne 1.5. No a jak już na nią wyjdzie 1.5 to wersja na Pegasosa (przynajmniej dwójkę) jest prawie pewna. :) Tak więc czekam z niecierpliwością na Efikę. Niech wyjdzie, a potem zdycha i nie robi siary MorphOSowi. Taka koalicja z przymusu i dla uzyskania jednego, konkretnego celu. :D
[#67] Re: MorphOS 1.5 działa na Efice

@Solo Kazuki, post #45

co do Effiki i DivX, to powinna pociągnąć bez problemu.

Tez tak mysle. Ja do filmow uzywam biurowego IBM z Pentium3 500 MHz ktory ciagnie wszystko i jeszcze ma duzo rezerwy.
[#68] Re: MorphOS 1.5 działa na Efice

@smith, post #38

to jest dobre z wikipedi:

kody ĹşrĂłdĹ,owe systemu v3.0/3.1 zaginÄŽĹ,y krĂłtko po upadku firmy Commodore

i zaraz po tym ten tekst:

Obecna wersja AmigaOS 4.0 zostaĹ,a przepisana (z powietrza) caĹ,kowicie dla procesorĂłw PowerPC :o

czytajac to mozna sie fajnie zakrecic rotfl
[#69] Re: MorphOS 1.5 działa na Efice

@MDW, post #66

Podpisuję sie pod tym co napisałeś...
- ja zaliczam sie od tych co mają kartę USB 2.0 i zależy mi na sterownikach EHCI, bo póki co pod linuxem śmiga, a pod MOSem przetacza te bajty w marnym UHCI (pisałem maila do Chrisa Hodgesa z pytaniem o ten USB2.0, ale odpisał mi, że on też ma na razie 1.1, ale nic z tym nie robi, bo w MOSie 1.5 EHCI już jest, i jeśli ten wyjdzie, to wszyscy będą to mieć ...)
- też nie widzę różnicy między wbudowanym stosem TCP/IP a MOSNetem... ten ostatni jest i działa dobrze
- mozliwośc wyłączania Pegaza z Ambienta chciałbym mieć, nawet myślałem o zrobieniu tego prostego układziku, ale mam mało czasu, więc kto wie?... może szybciej wyjdzie nowy MOS z tą funkcją niż się za to zabiorę :)
- tez uważam, że jeśli pod Efikę będzie MOS, to tylko 1.5, a jesli wyjdzie na Efikę, to i my się doczekamy OK

A tak pozatym... MOS1.4.5 jest najlepszym, najszybszym, najfajniejszym i najbardziej obajerowanym systemem amigowym z jakim się zetknąłem. Problem z nim polega na tym, że jest coś lepszego... MOS1.5. Gdyby nie to, to 1.4.5 spokojnie mógłby być tą wersją ostatnią (oczywiście ze wszystkimi dodatkami które do tej pory wypuszczono).
[#70] Re: MorphOS 1.5 działa na Efice

@wali7, post #69

tez uważam, że jeśli pod Efikę będzie MOS, to tylko 1.5, a jesli wyjdzie na Efikę, to i my się doczekamy OK


Patrząc na to jaką opinie ma np. CISC (link)
to wątpie żeby MOST zechciał zrobić cokolwiek żeby MOS śmigał jak trza na Efika
[#71] Re: MorphOS 1.5 działa na Efice

@alpine, post #70

on na Efice nie musi śmigać, on na Efikę musi tylko wyjść ;)
[#72] Re: MorphOS 1.5 działa na Efice

@alpine, post #70

ktoś ten port zrobił ... A że na forum wychodzi brak zgrania w team to inna bajka ...

Ostatnia edycja: 16.10.06 19:56:56
[#73] Re: MorphOS 1.5 działa na Efice
http://meeting2006.morphosi.net/ - trochę więcej filmów (format MOV).
[#74] Re: MorphOS 1.5 działa na Efice

@mailman, post #73

o fajnie, jak ja lubie ogladac takie filmiki :)

http://skolman-mws.w.interia.pl/mos/efika_3gp-divx.avi
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem