Komentowana treść: MorphOS na PowerBook?
[#1] Re: MorphOS na PowerBook?
No rewelacja OK Już patrze na ceny notebooków G4 nim wszystkie wykupią :D
[#2] Re: MorphOS na PowerBook?

@waldiamiga, post #1

Lepiej nie kupować dopóki ktoś z teamu nie poinformuje, które wersje będą wspierane.
[#3] Re: MorphOS na PowerBook?

@recedent, post #2

No właśnie,ciekawe które będą wspierane bo rodzinka tych "laptoków" zaczyna się od G4 400MHz do aż 1,67GHz.
[#4] Re: MorphOS na PowerBook?

@waldiamiga, post #3

Pewnie tylko te które w swoich łapkach ma Mos Team. :)
[#5] Re: MorphOS na PowerBook?
MorpOS na PowerBook-u -------------- 13.01.2009 09:02:26
http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=4&i=14264&t=14264
[#6] Re: MorphOS na PowerBook?

@Sir_Lucas, post #4

Pewnie te z grafiką ATi
[#7] Re: MorphOS na PowerBook?
Chyba ktos kiedys odpowiedzial na podobne pytanie do mojego, ale ...
Jesli mam klucz rejestracyjny na maca mini bede musial jeszcze kupic klucz dla powerbooka ???

P.S. Ciekaw czy dadza znizke na drugi i kolejny klucz dla MorphOSa ???

Ostatnia edycja: 07.11.09 18:09:32
[#8] Re: MorphOS na PowerBook?

@MaveRick, post #7

Tak, ponieważ klucz jest przypisany do sprzętu, czyli dla jednego komputera jeden klucz. Oczywiście to są teoretyczne rozważania w przypadku Powerbooka bo nie ma żadnego oficjalnego stanowiska MorphOS Team co do wersji systemu MorphOS na ten czy inny sprzęt.
[#9] Re: MorphOS na PowerBook?

@grxmrx, post #8

Powerowe Maci są tak tanie, że można sobie kupić MorphOSa do każdego osobno. W sumie i tak wychodzi dziesiątki razy taniej niż za czasów świetności Amigi kiedy to byle karta dźwiękowa kosztowała 3 pensje. :) No a ceny Maców z PowerPC będą jeszcze spadały, bo w normalnym świecie ten sprzęt robi się coraz bardziej bezużyteczny. Adobe oficjalnie zapowiedziało, że przestaje wspierać MacOSX z PowerPC więc wszystkie nowe Photoshopy, InDesign, Illustratory i inne tego typu będą wymagały Intela. Już dzisiaj iPhoneSDK ma w wymaganiach MacOSX na Intelu. Fajnie. :) Może kiedyś faktycznie się przesiądę na MacBooka z MorphOS-em. Muszę tylko popatrzeć ile pamięci graficznej mają te powerowe MacBooki. Oczywiście to melodia przyszłości, bo na razie Pegasos2 G4/1000 miewa się dobrze. :)
[#10] Re: MorphOS na PowerBook?

@MDW, post #9

Powerowe Maci są tak tanie, że można sobie kupić MorphOSa do każdego osobno.


Ale MorphOS nie jest już tak tani, żeby sobie kupować go do każdego PowerBooka osobno. Przynajmniej dla przeciętnego użytkownika.
[#11] Re: MorphOS na PowerBook?

@GumBoy, post #10

Przynajmniej dla przeciętnego użytkownika.

Ale MorphOS to system dla ludzi nieprzeciętnych .
[#12] Re: MorphOS na PowerBook?

@Grzegorz Kraszewski, post #11

Finansowo nieprzeciętnych?
[#13] Re: MorphOS na PowerBook?

@MDW, post #9

MDW: z tą taniością bym nie przesadzał, w porównaniu do Mac mini ppc są relatywnie drogie. Do tego jeszcze następne 150 euro na klucz (oczywiście jeżeli taka wersja w ogóle powstanie). Jednakże co stanowią srebrniki dla prawdziwego niebieskiego fana MorphOSa :)
[#14] Re: MorphOS na PowerBook?

@pampers, post #13

Na hobby też trzeba trzeźwo patrzeć od strony finansowej, a nie wpuszczać każdej złotówki w nie, bo to do niczego dobrego nie prowadzi.

Jasne, próg racjonalności wydatków na hobby z reguły bywa inny, ale zawsze powinien istnieć.
[#15] Re: MorphOS na PowerBook?
Odbiegajac od tematu... Cale to hobby finansowo nie jest przewidziane za rynek europy wschodzniej lecz zachodzniej i zaoceanicznej. Dla zachodnich ludzi to wydatek okolo tygodnia pracy... Dzieciaki ida do pracowac do mcdonalda i dostaja okolo okolo 8$ za godzine i wystarczy im tydzien pracy (do 40h) i ida kupic sobie xboxa360 a w krajah postkomunistycznych jest jak jest kazdy wie... wiec dalsza dyskusja na temat finansow jest niestosowna :)

P.S. mnie samego nie byloby stac na zakup maca mini i zarejestrowania morphosa gdybym nnie tyral na zachodzie ... :P
[#16] Re: MorphOS na PowerBook?

@GumBoy, post #10

Ale MorphOS nie jest już tak tani, żeby sobie kupować go do każdego PowerBooka osobno. Przynajmniej dla przeciętnego użytkownika.

To ile PowerBooków zamierza mieć przeciętny użytkownik? Chyba jednego, prawda? :) Skoro ludzie mogą kupować do każdego nowego peceta Windowsa OEM to dlaczego nie mieliby kupować MorphOS-a? :) Owszem - MOS jest droższy ale sprzęt (MacPPC) jest tańszy. Więc w sumie wychodzi podobnie.

Oczywiście rozumiem, że teraz dla ludzi z różnymi obciążeniami (dzieci, rodziny, kredyty, mieszkania i inne takie...) każde 100 zł to dużo kasy. Jednak ja porównuję z dawnymi czasami gdy kupiłem BlizzardaPPC 603e/160 z 060/50 za 2500 zł, a zarabiałem miesięcznie jakieś 1000 zł. Jak zarabiałem 800 zł to PicassoIV kosztowało 1400 zł (wtedy jeszcze w milionach ale przeliczyłem). Złożenie sensownej Amigi to była grubo ponad półroczna pensja.
[#17] Re: MorphOS na PowerBook?

@MaveRick, post #15

A ja i tak uważam, że amigowanie to naprawdę stosunkowo tanie hobby. Na pewno tańsze niż podróżowanie, zabawa ciekawymi samochodami czy motocyklami, żeglarstwo, narciarstwo czy co tam jeszcze ludzie sobie wymyślić potrafią. Poza tym Amiga rocznie nie pochłania tyle kasy co np. palenie papierosów. :)
[#18] Re: MorphOS na PowerBook?

@MDW, post #16

To ile PowerBooków zamierza mieć przeciętny użytkownik? Chyba jednego, prawda?


Jeśli jednego, to takiego na którym MOS będzie chodził na pewno. Odpada więc Twój argument o kupowaniu tanich PowerBookow bez zastanowienia, bo można sobie później do każdego kupować MOSa. Nie mierz wszystkich swoim portfelem.

I nie porównuj tego z kupowaniem peceta. Pecet to jest narzędzie a nie hobby z reguły i przydaje się ludziom w domu bardziej niż np. Pegasos z MOSem. Takie już są realia. Poza tym sam wiesz jako to z tym kupowaniem Windowsa bywa. Z prywatnym kompów które widuję to może 50% ma legalną kopię.
[#19] Re: MorphOS na PowerBook?

@MDW, post #17

A ja i tak uważam, że amigowanie to naprawdę stosunkowo tanie hobby.


Stosunkowo owszem. Zawsze znajdzie się coś droższego i jeśli odpowiednio porównać, to praktycznie każde hobby jest tanie.
[#20] Re: MorphOS na PowerBook?
Uważam, że sprzedaż ratalna mos'a byłaby pewnym rozwiązaniem. ~150 euro to jest jednak wysoka suma do wydania "na raz" co, dla pewnej grupy ludzi, jest nie do zrealizowania.
[#21] Re: MorphOS na PowerBook?

@GumBoy, post #18

"I nie porównuj tego z kupowaniem peceta. Pecet to jest narzędzie a nie hobby z reguły i przydaje się ludziom w domu bardziej niż np. Pegasos z MOSem."

Tak, przydaje się ludziom w domu do internetu (hobby) i do gier (hobby).
Więc bardziej jako zabawka a nie narzędzie, mam rację?



[#22] Re: MorphOS na PowerBook?

@kjb, post #21

Nie. Do internetu, Wordów, PowerPointów itp. Internet to nie jest tylko hobby, podobnie jak nie jest nim telewizja czy prasa. Jeśli u kogoś Internet jest hobby to jest zwykłym nolifem o wyjątkowo białej pigmentacji skóry, która dawno słońca nie widziała. Dodatkowo do takiego hobby pecet jest bardziej przydatnym narzędziem.

Na moim pececie na przykład jest jedna gra zainstalowana.
[#23] Re: MorphOS na PowerBook?

@GumBoy, post #18

Teraz tożeś pojechał... "MorphOS jest drogim systemem w porównaniu z Windows, bo połowa użytkowników Windowsa za swoją kopię nie zapłaciła."
[#24] Re: MorphOS na PowerBook?

@Grzegorz Kraszewski, post #23

Gdzie napisałem, że jest drogim w porównaniu do kradzionego Windowsa?

Napisałem, że jest drogim. Może nie jest?
[#25] Re: MorphOS na PowerBook?

@GumBoy, post #22

Wszystko zalazy co się robi na sprzęcie i tyle
Mi do wszystkiego obecnie już wystarczy Peg z MorphOS-em .
Mimo że biore czynny udział w tworzeniu gry Xenocide obecnie .

[#26] Re: MorphOS na PowerBook?

@GumBoy, post #24

Windows 7 tani też nie jest
[#27] Re: MorphOS na PowerBook?

@MDW, post #9

Może kiedyś faktycznie się przesiądę na MacBooka z MorphOS-em

Pod warunkiem ze MOSTeam wesprze architekture intela

Muszę tylko popatrzeć ile pamięci graficznej mają te powerowe MacBooki

Chyba tez cos pokreciles: nie slyszalem, aby Apple wspieralo procki PPC ma maszynach serii MacBook
[#28] Re: MorphOS na PowerBook?

@Drako^lM, post #25

Wszystko zależy. Jakkolwiek nie da się zaprzeczyć, że pecet z Windowsem oferuje większe możliwości i jak przeciętna rodzina decyduje się na zakup sprzętu, to właśnie tę opcję wybierze. A, że komputer jest w domu konieczny, to chyba wątpliwości tez nie podlega.
[#29] Re: MorphOS na PowerBook?

@Drako^lM, post #26

Nic o Windows 7 nie pisałem. Nie pisałem również, że jakikolwiek Windows jest tani. Napisałem, że MOS jest drogi. A że Windowsa można kupić taniej, to zupełnie inna bajka i offtop się robi.

Jedyne na co chciałem zwrócić uwagę, to fakt, że ot takie kupowanie sobie MOSa na nie wiadomo ile PowerBookow to nierealne jest na przeciętnego użytkownika.
[#30] Re: MorphOS na PowerBook?

@GumBoy, post #29

I tyle trzeba było pisania, żeby zauważyć oczywistość - przeciętny użytkownik nie kupi sobie 5 powerbooków i 5 licencji MorphOS-a na nie .
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem