Komentowana treść: MorphOS na PowerBook?
[#31] Re: MorphOS na PowerBook?

@pampers, post #13

a tu sie mylisz, ja za swojego pbooka g4 1.5 ghz, 1.5 gb, ati9700 ze 128 mb ram dalem 900 zl
[#32] Re: MorphOS na PowerBook?

@Grzegorz Kraszewski, post #30

Napisałem to już w pierwszym poście na temat kupowania MOSa na prawo i lewo.
[#33] Re: MorphOS na PowerBook?

@rzookol, post #31

Okazyjnie, czy to normalna cena tego sprzętu?
Pytam z czystej ciekawości, bo rynek Apple jest mi obcy i raczej taki pozostanie.
[#34] Re: MorphOS na PowerBook?

@GumBoy, post #33

patrzac na obecne ceny to byla okazja, ale moge powiedziec ze ten sprzet wart byl swojej ceny nawet patrzac na analogiczne laptopy z intelem
[#35] Re: MorphOS na PowerBook?

@GumBoy, post #18

Jeśli jednego, to takiego na którym MOS będzie chodził na pewno. Odpada więc Twój argument o kupowaniu tanich PowerBookow bez zastanowienia, bo można sobie później do każdego kupować MOSa.

Kupowanie bez zastanowienia Maca do MOSa? A ja tak chciałem? Nigdzie tak nie napisałem. Maca się kupuje jak MOS dla niego już jest i jest w 100% pewne, że na danym modelu działa. Bez sensu teraz nawet się rozglądać za MacBookiem. Nawet jak MOS na niego powstanie to nie wiemy jaki konkretnie model będzie potrzebny. Poza tym tego typu sprzęt (z PowerPC) staje się z dnia na dzień coraz bardziej bezużyteczny w normalnym świecie. Jak ktoś ma to używa ale jak teraz kupuje to już raczej z Intelem.


Nie mierz wszystkich swoim portfelem

Moim portfelem? Kredyt, jedna pensja, dziecko. Raczej nie chciałbyś mieć mojego portfela. :) Ale wystarczy na przykład nie palić fajek i już jest na amigowanie. Niech taki MacBook z MorphOSem 2.4 kosztuje 2000 zł. Jak ktoś myślał wcześniej to przez kilka lat uzbierał tyle. To jest malutka kasa w porównaniu z tą jaką wydawaliśmy na Pegasosy, a o Amigach Classic to nawet nie wspomnę... :)

Ostatnia edycja: 07.11.09 22:02:56
[#36] Re: MorphOS na PowerBook?
Skoro pracuja nad morphem na powerbooka chyba maja juz albo sa bliscy zrobienia sterowniki do macowych urzadzen wifi (moze i dla mini maca). Jakos nie widze powerbooka z mosem bez obslugi wifi ...
[#37] Re: MorphOS na PowerBook?

@MaveRick, post #36

nie maja. nikt nie napisal, ze wersja dla powerbookow pojawi sie niedlugo.
[#38] Re: MorphOS na PowerBook?

@MDW, post #35

Kupowanie bez zastanowienia Maca do MOSa? A ja tak chciałem?


Nie chciałeś. Ale o ile dobrze Cię zrozumiałem, pisałeś, że nieważne który model będzie obsługiwany, są tak tanie, że można kupić kilka a później MOSa na każdego kupować. Sformułowania "tak tanie" i "MOSa do każdego z osobna" mi się po prostu rzuciły w oczy, jako sugerujące banalne koszty.

Moim portfelem? Kredyt, jedna pensja, dziecko. Raczej nie chciałbyś mieć mojego portfela.


No nie licytujmy się na portfele :)
Ale jeśli dla Ciebie kupowanie kilku MOSów nie jest spoko w zasięgu, to albo masz gest, albo duży portfel ;)

Niech taki MacBook z MorphOSem 2.4 kosztuje 2000 zł. Jak ktoś myślał wcześniej to przez kilka lat uzbierał tyle.


Wygrzebujesz ten stary głupi argument betowiec. "Przez x lat powstawania systemu można było na niego odkładać". Tylko nikt nie pomyślał, że rozsądny człowiek z ograniczonym zasobem finansowym nie będzie odkładał kasy na coś, co nie wiadomo czy powstanie. Nawet jak zacznie, to po drodze może się trafić ważniejszy wydatek niż coś co się ma kiedyś pojawić i oszczędności zostaną przekierowane. Tak to już bywa. Osobiście, na podstawie swoich domysłów, szacuję, że niewiele jest osób, które na MOSa czy OS4 odkładały pieniądze latami. Nawet przez rok pewnie niewielu, jeśli ktokolwiek. To hobby działa tak, że coś wychodzi, to się kombinuje, żeby kupić, ale niekoniecznie tak, że coś może kiedyś wyjść to na wszelki wypadek się odkłada.
[#39] Re: MorphOS na PowerBook?

@MaveRick, post #36

NIkt nigdzie nie potwierdził, że pracuje nad MOSem na PowerBooka.
[#40] Re: MorphOS na PowerBook?

@MaveRick, post #36

Maverick: jak na razie są dalecy od zrobienia podstawowych sterowników choćby dla klawiatury czy touchpada a Ty od razu marzysz o wifi? Spójrz na wersję 2.4 - tam jeszcze nie ma wsparcia dla wifi ani bluetootha.
[#41] Re: MorphOS na PowerBook?

@Drako^lM, post #26

99 euro za 7 pro, 111 za mosa 2. oba kupilem w promocji
[#42] Re: MorphOS na PowerBook?

@waldiamiga, post #3

W tej chwili na 100% mogę tylko powiedzieć, na których nie zadziała. Oczywiście w grę wchodzą tylko PowerBook G4, modele od 1GHz w górę. Na pewno nie zadziała żaden z rev A, ani 12'', bo one wszystkie są na NVidii. W tej chwili mamy sprzęt Rev B, D i E, ale niestety róznice są między nimi duże - np. Rev B ma jeszcze klawiaturę i touchpad na ADB, więc potrzeba oddzielnych sterowników. Między Rev D i E zmieniła się też karta Ethernetowa, etc. Raczej nie polecam zakupu teraz, bo nie wiadomo, czy np. support dla Rev B w ogóle wypuścimy.
[#43] Re: MorphOS na PowerBook?

@Jacek Piszczek, post #42

Najlepszym wyborem według mnie były by dwie ostatnie serie z radeonem 9700M i procesorami G4 1,5-1,67. Moim zdaniem nie ma sensu robić portu na coś słabszego.
[#44] Re: MorphOS na PowerBook?

@Jacek Piszczek, post #42

jakbyscie potrzebowali testera to sie zglaszam :)
PowerBook5,4

(tak, wiem, nie potrzebujecie)
[#45] Re: MorphOS na PowerBook?

@Jacek Piszczek, post #42

Dzięki za wyjaśnienie. A czy istnieje szansa na port na iBooka?
[#46] Re: MorphOS na PowerBook?

@rzookol, post #31

Za 900zł to naprawdę okazja. PB G4 jeszcze pójdą w dół cenowo zresztą jak każdy sprzęt od Apple z PPC, ze względu na to, że MacOSX 10.6 wspiera tylko Intele.
[#47] Re: MorphOS na PowerBook?

@Sir_Lucas, post #45

iBook? Zobaczymy. Na pewno będę się o to starał (mam takowego od paru lat i MorphOS od paru lat na nim śmiga, niestety bez wsparcia dla więszkości hw).
[#48] Re: MorphOS na PowerBook?

@Sir_Lucas, post #46

900zł? Rev-B kupisz spokojnie od 700zł. Rev-D są już niestety sporo droższe, nie mówiąc o prawie niemożliwych do dostania w Polsce Rev-E (15'' at 1440x, najszybszy RAM).
[#49] Re: MorphOS na PowerBook?

@Jacek Piszczek, post #48

sir lucas pisal odnosnie mojego a jak sprawdzilem ja mam rev-c
[#50] Re: MorphOS na PowerBook?

@rzookol, post #49

Napisz proszę, czy touchpad i klawiatura są na USB oraz podaj nazwę kontrolera Eth.
[#51] Re: MorphOS na PowerBook?

@Jacek Piszczek, post #50

wroce do domu to sprawdze, na pewno pod macosx w spisie urzadzen usb nie ma klawiatury i gladzika, gladzik wylacza sie przy podlaczeniu myszki na usb, programik pod macosx do pokazywania listy urzadzen nie listuje ADB
[#52] Re: MorphOS na PowerBook?

@Jacek Piszczek, post #50

Przepraszam, ze zapytam, ale nurtuje mnie to odrobinke czy wszystkie PBooki 1.67 to Rev. E?
[#53] Re: MorphOS na PowerBook?

@Zbysiuk, post #52

nie
http://en.wikipedia.org/wiki/PowerBook_G4
[#54] Re: MorphOS na PowerBook?

@Zbysiuk, post #52

Ja mam rev E 1,67 15,2 cala z radziem 9700/128, no i w Polsce kupilem tyle ze z norweskimi klawiszami, ktore niestety zalaly sie piwem i nie dzialaja.


Ostatnia edycja: 09.11.09 19:58:18
[#55] Re: MorphOS na PowerBook?
Mnie naszła pewna refleksja. Będę wredny i podzielę się nią z Wami. :)

Oczywiście absolutnie cudowne jest to, że MorphOS wychodzi w wersji dla kolejnych platform. Tylko zauważam w tym procesie coś co mnie niepokoi. Wiadomo, że MOSTeam z gumy nie jest (znaczy, że się nie rozciągnie), mejozy i mitozy (znaczy podzielić się na 4 lub 2) nie potrafi zrobić. Wobec tego cały zespół pracuje nad tym żeby MorphOS obsługiwał kolejną platformę. I jaki jest tego efekt? Ano taki, że faktycznie można używać MorphOS-a na kolejnej platformie (rewelacja). A jaki jest negatywny efekt uboczny? Ano taki, że właściwie bardzo niewiele nowych elementów się w MorphOS-ie pojawia. Cała para idzie w porty (nie dziwię się - to kupa roboty). Mieliśmy tego przykład ostatnio. Właściwie z punktu widzenia użytkownika Pegasosa ostatnia aktualizacja nie przyniosła nic zauważalnego, a przecież była rewolucyjna (obsługuje MacaMini). Wcześniej tak było z Efiką. Teraz kolejne 6-12 miesięcy będą trwały prace nad MorphOS dla MacBook, wyjdzie MorphOS 2.5 i faktycznie będzie na tej maszynie chodził. Jednak nic nowego w nim nie będzie oprócz sterowników dla urządzeń MacBooka. To trochę smutne... :(

Żeby mnie ktoś źle nie zrozumiał. Jestem za kolejnymi maszynami. To niezbędne w naszej sytuacji. Jednak niech sami członkowie MOSTeamu przyznają, że gdyby cała parę jaka poszła w porty dla Efiki i MacaMini przeznaczyli na rozwój możliwości MorphOS-a to byłby niezły efekt, prawda? Oczywiście negatywnym tego skutkiem byłoby to, że nie bardzo byłoby na czym ten efekt zobaczyć. I to jest problem...

Ostatnia edycja: 10.11.09 07:51:08
[#56] Re: MorphOS na PowerBook?

@MDW, post #55

Byłbym wdzięczny (pewnie nie tylko ja), gdybyś przestał pisać o MorphOS dla komputerów MacBook, bo są to laptopy oparte na procesorach Intel.
Ostatnie laptopy Apple z procesorami PowerPC nazywają się PowerBook, względnie w werji low-end iBook.
[#57] Re: MorphOS na PowerBook?

@MDW, post #55

Nie sądze żeby akurat w 2.5 lub nawet w 2.6 był support dla PowerBooków .
Ewentalnie może będzie eMac ;)

A tak na poważnie to teraz brakuje nowego SDK-a najbardziej .

Ostatnia edycja: 10.11.09 08:23:59
[#58] Re: MorphOS na PowerBook?

@MDW, post #55

dlaczego uwazasz, ze caly zespol pracuje nad portem na nowe platformy? znaczna czesc nie ma pojecia o pisaniu sterownikow. ilosc komponentow ktore wymagaly dostosowania jest bardzo ograniczona (glownie hdinstall i iwizzard nad ktorymi pracowaly dwie osoby). nie rozumiem tez, czego przyklad mielismy ostatnio. miedzy wersjami 2.4 i 2.5 minelo zaledwie kilka miesiecy (nie chce teraz sprawdzac, ale niewiele) a ty oczekujesz nowej funkcjonalnosci? pomijam fakt, ze glownym celem kolejnych wersji 2.x jest poprawa bledow oraz niedorobek. rownolegle do wersji 2.x powstaje wersja 3. poza obsluga powerbookow ta wersja bedzie zawierac oczywiscie nowe funkcje.
[#59] Re: MorphOS na PowerBook?

@lord_spider, post #56

Wybacz pomyłkę. :) Oczywiście chodziło mi o applowe laptopy z PowerPC, czyli tak jak napisałeś - PowerBooki. Po prostu zbyt często się ostatnio stykam z MacBookami i jak się nie pilnuję to zawsze tak piszę.
[#60] Re: MorphOS na PowerBook?

@kiero, post #58

Cieszy mnie to niezmiernie. :)

Wersja 3? Hmmmm... Pewnie nie ma co prosić o garść szczegółów. :D
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem