Komentowana treść: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac
[#1] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac
To dobra wiadomość. Teraz już nie bćdzie głównie popytu na Maca mini, ale rozłoży sić to na wszystkie Macki starszej generacji. No i znacznie wiecej dobrego sprzćtu bedzie dostćpnego.
Oby tak dalej.
[#2] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac
Bardzo, bardzo dobra wiadomość. Chociaż ja nadal jestem zauroczony cichym i szybkim MiniMaczkiem OK
[#3] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac
Stoję sobie spokojnie (już 2 i pół godziny) w kolejce w przychodni do rejestracji wizyt lekarskich na styczeń, katuję iPhone zabijając tysiące potworów w Minigore, męcząc piłeczkę w Pinball Dreams, paląc gumy w Need For Speed, wchodzę na PPA a tu TAKA WIADOMOŚĆ! Świetnie!

MOSTeam się rozkręca. Jak nabiorą doświadczenia w portowaniu MOSa na Maci z PPC to kolejne modele będą nam spadały z nieba co kilka miesięcy. Wybór sprzętu będzie szeroki jak nigdy w historii Amigi. Mam nadzieję, że PowerBook też niedługo zostanie oficjalnie zapowiedziany.
Duże brawa dla MorphOS Team-u!

Ostatnia edycja: 01.12.09 09:06:09
[#4] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac
A jaka najlepsza karta graficzna będzie obsługiwana w takim PowerMaćku no i procek tylko 1,25GHz?
A i czy dual G4 też może być?

Ostatnia edycja: 01.12.09 09:12:31
[#5] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac
Wiadomość świetna, tylko że znowu pojawią się cfaniaki i będą sprzedawać to jako nowe amigi w dziale amiga na allegro za podwójną cenę..
[#6] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Arbuz, post #4

Za pomocą firmy Sonnet możesz nawet przyspieszyć PowerMaca do 1,8GHz.
Natomiast są karty firmy PowerLogics, które potrafią przyspieszyć G4 nawet do 2GHz :D

W tego typu Macach jest AGP x4. O ile wiem to spokojnie wejdzie nawet Radeon 9800 po flaszowaniu. Nie jestem pewnien czy MorphOS już obsłuduje te karty czy będzie dopiero obsługiwał OK
[#7] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Sir_Lucas, post #6

Nie wiedziałem.Ale chodzi mi o to żebym nie kombinował po zakupie :)
[#8] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Arbuz, post #4

Tylko 1,25 GHz, ale za to 2 sztuki.

Są też wersje fabryczne z 2x 1,42 GHz.
[#9] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@MDW, post #3

Wybór sprzętu będzie szeroki jak nigdy w historii Amigi.

Niektórzy mogą to odebrać jako wielką wirusową ofensywę na ostatni słuszny bastion amigowości..
[#10] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Sir_Lucas, post #6

Do mdd można wsadzić ATi x850xt :]
[#11] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@arti4-92, post #10

Pewnie można, ale kto napisze sterowniki gfx pod MorphOSa? Ty?
[#12] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac
Rewelacja,tym bardziej że za 4 paczki można wyrwać jakiegoś QuickSilvera 800MHz-1GHz.

Nie przewiduje się natomiast portu na PowerMace z procesorem G5.


Szkoda,ostatnio widziałem single G5 1,6Ghz 1,5GB ramu za 700pln.
[#13] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Arbuz, post #4

Z tego co się orientuję, to będą dwa wyjścia w kwestii karty graficznej: Radeon 9000, albo Radeon 9800 (Schmidt pośrednio zapowiedział obsługę tej drugiej karty). Niestety sprawę trochę utrudnia fakt, że trzeba przeflaszować kartę ROM-em dla Maca (albo kupić oryginalną "Mac version"), a nie każdy model jest podatny na flaszowanie. Na szczęście na tej stronie jest szczegółowy wykaz modeli kart wraz ze zdjęciami i plikami ROM do przeflaszowania.

BTW z szybkiego przeglądu Allegro zauważyłem, że wiele PowerMaców jest sprzedawanych z kartami NVidii. Ponieważ są to karty w slotach (nie zintegrowane z płytą) można takie Mace brać, licząc się z tym, że kartę będzie trzeba zmienić na Radeona.

Z tego co do mnie dotarło, dual G4 może być, ale będzie wykorzystany tylko jeden procesor.
[#14] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Arbuz, post #4

dual pewnie nie bo ten ficzer Quark'a to tez chyba pic na wode ..


a jednak tak :), przynajmniej jest nadzieja ze bedzie juz na czym przetestowac
SMP kiedys kiedys ...



Ostatnia edycja: 01.12.09 11:05:26
[#15] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Grzegorz Kraszewski, post #13

Z tymi dwoma prockami tak własnie myślałem :P
2xg4 dla osx 1xg4 dla mosa :] W sumie to dobrze, bo taki sprzęcik będzie mógł w 100% zastąpić peceta.
[#16] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@waldiamiga, post #12

Szkoda,ostatnio widziałem single G5 1,6Ghz 1,5GB ramu za 700pln.


W przypadku G5 ktos musialby przepisac kernel (Quark-a) na 64 bity.
[#17] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@szuler, post #16


W przypadku G5 ktos musialby przepisac kernel (Quark-a) na 64 bity.


Czyżby PowerPC 970(FX/GX) nie znał instrukcji 32bit ?
[#18] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@waldiamiga, post #17

Czyżby PowerPC 970(FX/GX) nie znał instrukcji 32bit ?


Zna. Ale handlery do obslugi wyjatkow pracuja w 64 bitach. Mozna to przeskoczyc, ale nie kazdy PPC64 to potrafi...
[#19] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac
A czy w newsie nie ma błędu odnośnie maksymalnej częstotliwości zegara? Bo na MorphZone jest napisane że system testowy to dual 1,42.
[#20] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Grzegorz Kraszewski, post #13

No i git! Mój Quicksilver 733 już czeka :) Tylko będę musiał zaopatrzyć się w Radka, ale to już najmniejszy problem ^_^

Go MorphOS Team! FTW
[#21] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac
No to pieknie! A ile takie maczki teraz kosztuja? A dlaczego takich dzialan nie robi Hiperion z AmigaOS. Juz dawno kupilbym ten system i macamini.

Morhosa widzialem tylko ze zdjec i pokazow na filmach, robi to wrazenie, ale czy ma klimat amigowy... (wiem ze uruchamia stare programy amigowe, ale takie rownie dobrze moge uruchomic na winuae) ma ktos jakies linki do filmow - testow tego systemu? Inne niz na youtube, bo te widzialem juz wielokrotnie.

Ile kosztuje teraz MorphOS w przeliczeniu na zlotowki z kosztami przesylki? Sa wersje testowe?

Ma ktos moze maca mini na sprzedaz? Chetnie kupie. Mozna na takim macu zainstalowac MacOs i MorphOS jednoczesnie?
[#22] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@wawul2, post #21

Na mini można zainstalować równocześnie MacOS i Morphos (ja mam akurat tylko Morphosa, ale kilka osób tutaj ma oba).

Instalkę Morphosa (obraz ISO) ściągasz ze strony Morphos Teamu (za darmo), instalujesz i używasz... przez pół godziny. Po tym czasie pozostaje reset i masz kolejne pół godziny (i tak w kółko). Niezarejestrowany system ma wszystkie elementy zarejestrowanego, jedynym ograniczeniem jest ograniczenie czasowe. Znika ono po zarejestrowaniu i zapłaceniu za system (150 euro).

Maki PPC nie kosztują wiele, ja za mojego mini 1.42 GHz z 1 GB RAM dałem 680 zł. Duże maki PPC (zaleznie od typu) mogą być jeszcze tańsze. Szukaj na Allegro.

Krótka recenzja-opis Morphosa 2.x http://www.ppa.pl/artykul-morphos.2.x.okiem.uzytkownika-2_2_1192.html

Ostatnia edycja: 01.12.09 13:53:42
[#23] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@wali7, post #22

@ last... wreszcie bedzie mozna sie nacieszyc wzglednie mocna maszyna z morphosem w rozsadnej (100-200 pln) cenie...
[#24] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@smackme, post #23

Najsłabsze supportowane PowerMacki czyli Quicksilver w ładnym stanie chodzą od 200-300zł. Natomiast Mirrored Drive Doors myślę, że od 300-500zł zależy od taktowania na pokładzie.

Problem z Quicksilverami 733, 800 i 933 jest taki, że działają one na sdramach niestety ZTCP.

Ostatnia edycja: 01.12.09 14:55:09
[#25] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Sir_Lucas, post #24

"the PowerPC 7455 CPU used does not have a DDR frontside bus, meaning the CPU could only use at most 50% of the new system's theoretical memory bandwidth, providing no improvement over previous models". Wiec w sumie jeden pies czy sdramy czy ddry
[#26] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Count Grishnak, post #25

O kurde pomysł Tego nie wiedziałem ;)
[#27] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Sir_Lucas, post #26

moj quicksilver śmiga z tigerem, moge sobie wyobrazic jak bedzie gonił mos. za płyte z prockiem dałem 90pln, obudowa +psu 40 ...
[#28] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@wawul2, post #21

A dlaczego takich dzialan nie robi Hiperion z AmigaOS.


Bo nieprodukowane Maki to ślepa uliczka w którą Hyperion chciał wpuścić konkurencję pokazując im projekt Moana. MOSTeam łyknął przynętę i się dali wpuścić, a Hyperion może się teraz zająć wprowadzaniem w życie niepodzielnej supremacji AmigaOSa.
[#29] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@GumBoy, post #28

A Panowie Moderatorzy zaraz nas pogonią za schodzenie z tematu i prowokowanie zwolenników OS4
[#30] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@GumBoy, post #28

supremacji na execu chyba heh.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem