Komentowana treść: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac
[#61] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@GumBoy, post #60

Nie musisz wydawać tych 150 euro. Mozesz nierejestrować i bawic się po poł godziny dziennie. Wtedy NA PEWNO nie zauważysz różnicy między rejestrowanym (i zapłaconym) a nierejestrowanym :) .
Powiadasz 50 tysięcy potencjalnych uzytkowników? Sporo, ja obstawiałbym mniej. Nawet 1000 nowych użytkowników w realiach amigowych systemów PPC to bardzo dużo.
[#62] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@wali7, post #61

30 minut to nic. Siedząc przy komputerze czas leci błyskawicznie. Czasem na dostosowanie ustawień programu do swoich preferencji nie wystarczy. Resety co 30 minut zdecydowanie szybko wybiłyby mi z głowy zabawę.

50 tysięcy POTENCJALNYCH przy największej dozie optymizmu na jaką mnie stać. I przy znacznym rozszerzeniu charakterystyki potencjalnego użytkownika oraz zsumowaniu użytkowników wszystkich amisystemów.

Ostatnia edycja: 04.12.09 15:11:36
[#63] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@GumBoy, post #62

I tak podziwiam Twój optymizm :)
[#64] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@wali7, post #63

Taki mam dziś nastrój, zdobyłem kolejny stopień w Battlefield: Bad Company 2 :)
[#65] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@GumBoy, post #64

http://www.gry-online.pl/komiks.asp?ID=49098&seria=2 Idealnie pasuje...
[#66] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@SirLEO, post #65

Niespecjalnie. Ani X360 nie jest next-genem, ani na nim nie grywam.
[#67] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@GumBoy, post #66

Bez komentarza.
[#68] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@GumBoy, post #57

A poza tym byli czy obecni amigowcy to informatycy pelna geba

Dawno się tak nie uśmiałem.


Z czego sie usmiales? To jest fakt. System amigi dawal mozliwosc bawienia sie sterownikami i systemem od samego poczatku i wnikliwie, do tego lektura dla poczatkujacych i zaawansowanych (MA i Amigowiec). Od podstaw DTP, budowa skanerow, kamer, architektura procesorow, genloki itp. A z zycia: sam pracowalem 4 lata w gazecie jako skladacz, teraz mam firme i wiele innych zajec z informatyka (np sieci komputerowe i internet w moim miescie z radia, monitoring). Moi kumple rowniez byli amigowcy: jeden projektuje sklepy internetowe, drugi jest nadwornym informatykiem w naszej gminie z kolei jeszcze jeden siedzi w mojej hurtowni i jest glownym szefem od sprzedazy i zaopatrzenia sprzetu komputerowego itp. Nie raz jak czekam na towar rozmawiamy o scenie (on akurat sie bardzo udzielal) o copyparty i jak to bylo sie posmiac z pecetow, gdy amiga miala swoje 5 minut swietnosci :)
Takze nie wiem z czego sie tu smiac. Chyba, ze smiejesz sie z samego siebie...

A! jeszcze zapomnialem o koledze, ktory zarazil mnie A1200 i animacja 3D (lightwave), on odwalal takie animacje do lokalej telewizji, ze TVP by sie nie powstydzila. Do tego wszystko robil godzinami co prawda, ale na a1200 z 030 i fastem. Oj to byly czasy!

Ostatnia edycja: 05.12.09 08:55:43

Ostatnia edycja: 05.12.09 08:58:40
[#69] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@GumBoy, post #66

Ani X360 nie jest next-genem, ani na nim nie grywam.

X360 i PS3 to SĄ konsole tzw. Next-Gen :) i będą nimi tak długo jak nie pojawi się nowa konstrukcja :) . A gry robią się coraz "płytsze", przykład Call of Duty: Modern Warfare 2 - 5 godzin gry . Kiedyś (czyt. 3-4 lata wstecz ) demka zabierały więcej.

Co do njusa, dobra wiadomość . Szkoda tylko że mos będzie dostępny na Mac-i z kartami ATi, bo z tego co się orientowałem to jednak więcej jest maców z kartami nVidii .
[#70] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Olo, post #69

Zawsze pozostaje mało eleganckie, ale skuteczne wyjście - wyjąć kartę nVidii, kupić ATi, przeflaszować i włożyć na jej miejsce :)
[#71] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Olo, post #69

X360 i PS3 to SĄ konsole tzw. Next-Gen


Current-Gen. Next-Gen to są PS4 i następny XBox.
[#72] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@wawul2, post #68

Z czego sie usmiales? To jest fakt.


Tak tak. Oczywiście. A później wypisują bzdury o pecetach z PPC, czy braku zmiennych środowiskowych w Windowsie. Teza o jakiejś wyższości intelektualnej amigowych komputerowców nad innymi została wyprowadzona przez samych amigowców. Kiedyś się nawet w całkiem zaskakującym stopniu sprawdzała. Kiedyś...

System amigi dawal mozliwosc bawienia sie sterownikami i systemem od samego poczatku i wnikliwie,


Co z tego, że dawał, skoro gry startowały z dyskietki bez konieczności grzebania w systemie? Przeciętny amigowiec nawet dysku twardego nie miał swego czasu. Poza tym znajomośc AmigaOSa nie czyni z kogoś "informatyka pełna gębą". Zwłaszcza dzisiaj. Cieszę się z sukcesów Twoich i Twoich kolegów, ale to żaden wyznacznik dla ogółu.
[#73] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Sir_Lucas, post #6

Czy taka karta z G4 2ghz ruszy w każdym Power Macu? Czy musi być odpowiednia płyta główna, jeśli tak to gdzie szukać jaka?
[#74] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Grzegorz Kraszewski, post #13

Rozumiem, że na obsługę i flaszowanie Geforca nie ma co liczyc? Szkoda, bo mam w domu 7300gt 512 mb DDR2 ram . Poszukamy ATI 9800.
[#75] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Grzegorz Kraszewski, post #13

Rozumiem, że na obsługę i flaszowanie Geforca nie ma co liczyc? Szkoda, bo mam w domu 7300gt 512 mb DDR2 ram . Poszukamy ATI 9800.
[#76] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@ender, post #73

Musi być odpowiednia do danego modelu.

Zobacz co ma do zaoferowania Sonnet
[#77] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@GumBoy, post #72

Co z tego, że dawał, skoro gry startowały z dyskietki bez konieczności grzebania w systemie? Przeciętny amigowiec nawet dysku twardego nie miał swego czasu.


Jezeli dla Ciebie przecietny amigowiec to piecsetkowiec z dyskietkami ndos to mylisz pojecia. Czlowiek, ktory kupowal amige do grania traktowal ja jak dzisiaj osoba kupujaca playstation czy inna konsole. Mowie o ludziach, ktorzy z amigi wyciskali ostatnie poty. Mam czasami informatykow praktykantow wychowanych na pc i jedyne co potrafia to wciskac next w instalkach gier (nawet nie potrafia zmienic sciezki z standardowo c na inna - potem komputer biora do serwisu bo komputer sie, jak to mowia, "muli" i pokazuje za "malo miejsca na dysku"). Potem uruchamiaja skrot z polpitu i mysla, ze jak go wrzuca do kosza to juz gry nie ma :). Sa tez giercmani, ktorzy nawet sami zainstaluja windowsa, ale problem powstaje gdy: cdrom nie jest ustawiony jako pierwszy bootujacy, a bron boze jak w markecie zainstalowali linuxa!? Takich komputerowcow mozna porownac do "amigowca" z dyskietkami ndos.
Mowie o ludziach, ktorzy wglebiali sie w inforamtyke, a system amigi dawal taka mozliwosc, poniewaz w kazdej jego czesci mozna bylo wplynac na jego dzialanie. W windows juz tego nie ma, wszystko jest dobrze ukryte przed zwyklym uzytkownikiem komputera, a w windows 7 praktycznie wystarczy obsluga myszy i ew. klawiatury.
A propo twardego dysku - jest masa ludzi - ktorzy posiadaja pc, od samego poczatku z dyskiem twardym to i tak nie maja pojecia ze go maja i co to jest - dla nich to po prostu C.
Amigowiec kombinowal i wiedzial zeby miec dysk musi zmienic kickstart, musi miec przejsie z 2,5 na 3,5 cala, wiedzial ile moze miec max pojemnosci partycja i wiedzial co to jest blok startowy dysku, czy system plikow, potrafil nawet zamontowac dysk od pc w ami i zaemulowac samego 286 na a500 (u mnie kumpel sie uczyl na poprawke z dosa i pascala w technikum na mojej a500 i to bez dysku twardego!). Pozdro
[#78] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@wawul2, post #77

Jezeli dla Ciebie przecietny amigowiec to piecsetkowiec z dyskietkami ndos to mylisz pojecia.


Nie, nie mylę. Amigowiec to użytkownik Amigi. Zwłaszcza taki, co spędza przy niej po kilka godzin dziennie. Rozumiem, że dla Ciebie na miano amigowca zasługują tylko ludzie o określonym poziomie wiedzy. Może zrób jakiś egzamin... Jest w Polsce taki portal, na którym z chęcią by Ci pomogli, bo potrafią amigowość użytkownika w procentach nawet obliczać. Powiedziałem kim jest dla mnie amigowiec i nie będę się na definicje licytował, bo to nudne jest. Jeśli się nie zgadzasz, cóż, wolno Ci.

Mam czasami informatykow praktykantow wychowanych na pc i jedyne co potrafia to wciskac next w instalkach gier ... Potem uruchamiaja skrot z polpitu i mysla, ze jak go wrzuca do kosza to juz gry nie ma


I kto tu myli pojęcia...
Taka osoba to nie jest żaden informatyk.

Sa tez giercmani,


Myślałem, że rozmawiamy o amigowcach i informatykach pełną gębą, a nie o giercmanach pecetowych.

Mowie o ludziach, ktorzy wglebiali sie w inforamtyke, a system amigi dawal taka mozliwosc, poniewaz w kazdej jego czesci mozna bylo wplynac na jego dzialanie.


System Amigi dawał możliwość wgłębiania się w system Amigi. Windowsa przez to nie poznałeś na przykład. Ograniczanie swojej wiedzy do jednej tylko platformy i grzebanie w AmigaOSie nie kształtuje informatyka pełną gębą i wielu amigowców to w porę pojęło. Mało tego, jakakolwiek wiedza na temat Amigi i AmigaOSa jest dzisiaj całkowicie zbędna nawet wyśmienitemu informatykowi.

potrafil nawet zamontowac dysk od pc w ami i zaemulowac samego 286 na a500


Rzeczywiście. Informatyk pełną gębą. Tabuny ludzi dałoby się pokroić za nabycie takich umiejętności.

(u mnie kumpel sie uczyl na poprawke z dosa i pascala w technikum na mojej a500 i to bez dysku twardego!)


Akurat z kompilatorami Pascala na A500 nie było najlepiej. Poważne problemy z programowaniem obiektowym czyniły wiele źródeł tworzonych pod borlandowym kompilatorem nieprzenośnych.
[#79] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@GumBoy, post #78

Dyskusja zdecydowanie zeszła z tematu. Proszę ją natychmiast zakończyć, albo przenieść do odpowiedniego działu forum. W przeciwnym wypadku będę bezlitośnie kasował.
[#80] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@GumBoy, post #78

Napisałem, że będę kasował. Nie żartowałem.

moderator
[#81] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Bigo, post #76

Zobaczę, ale dopiero wieczorem :( jak odbiorę lapka, którego kupiłem. Teraz OWB wywala mi błąd (kiedys było o tym na forum - kwestia starych uwiarygodnień na stronach), z którym nie potrafię sobie poradzić, ale i tak dobrze, że na efci mam w ogóle Internet, bo miesiąc bez forum byłby bardzo dłuuuugi. :D
[#82] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Grzegorz Kraszewski, post #13

Nasunęło mi sie jeszcze jedno pytanie: czy można w jakis w miarę bezpieczny (dla płyty głównej) sposób sprawić by AGP x4 działało z prędkością x8? Co trzeba by wymienić i czy jest to możliwe w warunkach serwisowych? AGP x 8 w połaczeniu z szybkimi procesorami G4 to byłoby wiecej niż spełnienie marzeń na dzisiaj. Cóz miało byc polowanie na MMz 64 mb vram, ale w takiej sytuacji będzie Power Mac, a efika będzie służyła mi do pokazów systemu w ramach 19 godziny lekcyjnej ( tylko muszę "obczaić bardziej system, żeby nie było wtopy" ). :D Może ktoś zainteresuje się MORPHOS-em.
[#83] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Grzegorz Kraszewski, post #13

Tak się zastanawiam, lepiej szukać kartę Ati 9800 z 256 mb ram, czy wziąć taką 128 mb 256bit? Czy Mos wykorzysta te 256 bitów, czy lepiej mieć więcej ramu?
[#84] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@ender, post #83

Jeżeli karta ma wyższą wydajność z powodu jakichś cech jej architektury (np. 256 bitowa magistrala pamięci), a nie zupełnie nowych ficzerów (np. shadery), to nie wymaga to jakiegoś specjalnego wsparcia ze strony OS, tylko normalnie przekłada sie na wyższą wydajność tego modelu. Również pod MOSem.
Jednak z kupowaniem Radka 9800 zaczekałbym do pojawienia się MOSa ze sterownikami obsługującymi ten model. Tym bardziej że wydajność dotychczas obsługiwanych kart w połączeniu z nowymi, wydajniejszymi sterownikami może być zupełnie zadowalająca (bo właściwie który program mosowy źle chodzi pod Radkiem 8500 w Pegu, czy 9200 w mini?).
[#85] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@wali7, post #84

Ja chciałem sobie powoli kompletować nowy sprzęcior. Skoro stery pod 9800 są zapowiedziane, to chciałbym mieć taka kartę, no i w miarę najlepszą.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem