Komentowana treść: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac
[#31] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@lord_spider, post #29

Ale ja tylko przytaczam stwierdzenia właśnie zwolenników OS4. Żadna to prowokacja w ich kierunku zatem.
[#32] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@XaVeR, post #1

super .a co dalej jak za rok ,poltora te minimaki beda jeszcze bardziej odstawac od rzeczywistosci . fajny zabieg bo chwilowo daje zastrzyk sprzetuu taniego...ale co pozniej?
[#33] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@MDW, post #3

MOSTeam się rozkręca. Jak nabiorą doświadczenia w portowaniu MOSa na Maci z PPC to kolejne modele będą nam spadały z nieba co kilka miesięcy. Wybór sprzętu będzie szeroki jak nigdy w historii Amigi.[i]

chyba zapomniales ze makow ppc juz nie produkuja :) wiec kolejne modele co kilka mcy ..to takie dosc naciagane . pozatym radosc z kupowania uzywanego po gwarancji,starego ogryzka z trzeciej reki . :)
[#34] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@DRACOX, post #32

Sprzęt (jaki by nie był) to i tak będzie coraz bardziej odstawać od rzeczywistości. Wydaje mi się, że w tym momencie to kwestia budowania bazy użytkowników (których jest za mało, żeby podtrzymać ekosystem). Zamiast sprzętu dość drogiego i trudno dostępnego mamy tani i łatwo dostępny (i używany, jak zauważyłeś. Ale między innymi dlatego jest taki tani). Jak wzrośnie liczba userów MorphOSa to można pomyśleć o nowym sprzęcie. Tylko najpierw trzeba się dobrze zastanowić na bazie jakiej rodziny procesorów to ma hulać.
[#35] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@smackme, post #27

A czy tam jest normalne PSU ATX czy specjalne Apple? Kiedyś miałem PowerMaca G4 450 i zdechł mi zasilacz, musiałem dorabiać wtyczkę bo się rozpiska pinów nie
zgadzała.

Dlatego jestem ciekaw czy w Quicksilverach jest już normalne ATX?
[#36] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@DRACOX, post #32

DRACOX: przez ten czas baza użytkowników MorphOS może się zwiększyć poprzez ogólnodostępny, tani sprzęt. W związku z tym miejmy nadzieję że przyniesie to też spodziewane zyski dla MorphOS Teamu co pozwoli rozpocząć pracę nad portem na bardziej przyszłościową platformę (czytaj - taka która jest produkowana). Takie jest moje zdanie.
[#37] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@DRACOX, post #33

Czyli wg Ciebie lepiej kupić nowy, niewspółmiernie drogi bo jeszcze bardziej odstający od rzeczywistości sprzęt tylko dlatego, że ma gwarancję?
[#38] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@lord_spider, post #37

Dodatkowo sprawiający więcej problemów niż stare wysłużone Mac Mini G4 1,5Ghz z 2005 roku, albo PowerMac 1,42 Ghz z 2003.
[#39] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Sir_Lucas, post #38

Wg mnie nie ma sensu argumentować, bo:
- sympatyków MOSa cieszą kolejne mocne platformy, chociaż już nieprodukowane, co wytykają sympatycy OS4
- sympatyków OS4 cieszy istnienie produkowanej platformy, chociaż odstaje bardzo od rzeczywistości parametrami i cenowo, co z kolei wytykają sympatycy MOSa

Potencjalny sympatyk powyższych systemów musi sobie sam odpowiedzieć, co jest lepsze: mocny używany sprzęt bez gwarancji, który niewiele odstaje od rzeczywistości, czy może nowy sprzęt o już zdecydowanie ograniczonych możliwościach.
[#40] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac
A ja wymienilem zalany kibord i PB g4 1,67 czeka spokojnie na MM-MobileMos:)
[#41] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@GumBoy, post #28

Obecnie jestem zwyklym pecetowcem, kiedys wielkim fanem i uzytkownikiem amigi. Kupilem pc bo byl tanszy od nowej A4000, o ktorej kiedys marzylem. I nie byl to wcale pc o super parametrach. Wtedy po sprzedaniu A1200 starczylo na K6 90 mhz z dyskiem 400 mb, ale za to plynnie odtwarzalem mp3 i filmy w mpg. Wtedy zakup takiego komputera, jakbys dzisiaj kupil pentium III czy amd duron 800 mhz. Monitor rodzice wzieli mi na raty. To tez mogla byc slepa uliczka, dzieki ktorej jestem uzytkownikiem windows (tez nie produkowano K6 i plyt do nich). Tak samo dzisiaj macmini, zacheci mnie (ze wzgledu na cene) do kupna mosa, zeby choc troszke poczuc stary dobry klimat amigi. Mysle ze to nie slepa uliczka, tylko uliczka, ktora poszerzy grono uzytkownikow tego systemu, a potem bedzie mozna pomyslec o czyms produkowanym. Bo co z tego ze samantha jest produkowana jak zeby ja kupic trzeba sie zadluzyc w banku, albo dostac 3 becikowe. Do tego niczym nie zachwyca. Ze jest na gwarancji? Jak sie mac zepsuje za 300-400 zl to kupuje drugiego na czesci zamienne. A do twojej samanthy (w razie awarii) pewnie nie bedzie czesci bo beda trudnosci z dostaniem podzespolow zamiennych :) Pozdro

Ostatnia edycja: 02.12.09 11:04:04
[#42] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@wawul2, post #41

1. Post na który odpowiadasz nie był moją opinią, tylko przytoczeniem opinii pewnego betatestera OS4, nie kryjącego uwielbienia dla braci Frieden.
2. Jakiej mojej Samanthy?
[#43] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@GumBoy, post #42

Ja odniosłem wypowiedź kolegi jako ogólną, a nie osobiście skierowaną do GumBoya :).

Jest to bardzo dobre podjeście , ponadto, fajnie przeczytać taką wypowiedź osoby która przestała używać amigi dawno temu. Rzeczywiście istnieją osoby, które dostępność sprzętu skłania do wypróbowania po latach amigo-kompatybilnego rozwiązania .
[#44] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@GumBoy, post #42

Tak jak pisze kolega po Twoim poscie, to byla opinia raczej ogolna. Przeciez nie znam Cie i nie wiem czy masz samanthe czy agnes ;) Chodzi ogolnie o zwolennikow drogich i trudno dostepnych plyt, ktorych wydaje sie jestes ulubiencem i jeszcze nawiazalem do slepej uliczki - skoro piszesz o niej przytaczajac kogos mysli to pewnie sie z nia zgadzasz ;) pozdro
A tak naprawde to pewnie hyperion z producentem acube ma umowe, my sprzedajemy plyty z 300% marza, a amigowcy to kupia :) bo nie maja wyjscia zeby uzywac amigaos :) szkoda :( No ale to ich sprawa. Ja w kazdym badz razie kupuje macamini i jesli morphos mi sie nie spodoba to zawsze pobawie sie macos :)
[#45] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@wawul2, post #44

Warto rozglądnąć się za mini z 64 MB pamięci graficznej (taką konfigurację miały tylko modele z G4 1.5 GHz... oczywiście niepodkręcone). W razie problemów ze znalezieniem takiej maszyny (są sporo rzadsze i automatycznie trochę droższe) wersja 32 MB też się nada (sam mam taką i sobie chwalę), jednak warto wtedy delikatnie zmienić ustawienia domyślne Morphosa aby uniknąć zajęcia całej pamięci graficznej. W razie czego pytaj na forum.
[#46] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@wali7, post #45

Ostatnio na myapple byl mini 1.5 Ghz za 900 zl :)
[#47] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@wali7, post #45

Mała errata, gdyż nie jest to do końca prawda , nie tylko modele z 1.5 Ghz mają 64 MB vramu.

Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Mac_Mini#October_2005.E2.80.93February_2006

Wersje 64 MB VRAM są dostępne z procesorami o taktowaniu 1.33 GHz oraz 1.5 GHz. Przy czym często niezorientowani właściciele mogą o tym nie wiedzieć, gdyż specyfikacja na pudełku/instrukcji od takiego MacaMini nadal informuje o 1.25 bądź 1.42 GHz. Aby mieć pewność, najlepiej poprosić o zdjęcia ekranu MacOSX, z wyświetlonym typem i taktowaniem processora oraz danymi karty graficznej (tam widać wielkość pamięci karty).
[#48] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@APair, post #47

Tylko wersja 1,5 ma 64 MB. Ja mam 1,33 i mam 32 MB.
[#49] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@APair, post #43

Ja odniosłem wypowiedź kolegi jako ogólną, a nie osobiście skierowaną do GumBoya


Jak byk napisane "W odpowiedzi na post #28". Sformułowanie "Twoja Samantha" również nie należy do kanonu wypowiedzi ogólnych, tylko skierowanych do kogoś w drugiej osobie.
[#50] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@wawul2, post #44

Przeciez nie znam Cie i nie wiem czy masz samanthe czy agnes


W takim razie nie pisz "Twoja Samantha", skoro chcesz napisać ogólnie.

Chodzi ogolnie o zwolennikow drogich i trudno dostepnych plyt, ktorych wydaje sie jestes ulubiencem


Ulubieńcem płyt, czy ich zwolenników?

jeszcze nawiazalem do slepej uliczki - skoro piszesz o niej przytaczajac kogos mysli to pewnie sie z nia zgadzasz


Nie. W ogóle nie mam zdania na ten temat, jest mi obojętne na co MOS zostanie wydany. Byłem po prostu złośliwy.

A tak naprawde to pewnie hyperion z producentem acube ma umowe, my sprzedajemy plyty z 300% marza, a amigowcy to kupia


Hyperion nie sprzedaje płyt głównych.
[#51] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@wawul2, post #44

A tak naprawde to pewnie hyperion z producentem acube ma umowe, my sprzedajemy plyty z 300% marza, a amigowcy to kupia


Po pierwsze, Hyperion nie sprzedaje plyt glownych. Po drugie, ACube nie sprzedaje swoich plyt z tak wysoka marza. Nie wierzysz? Zrob plyte glowna porownywalna z Sam440 samodzielnie. Potem policz koszty, panie AmiEkonomisto ;)
[#52] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@szuler, post #51

"My" mialem na mysli acube ;) A kto to wie z jaka marza sprzedaja :) na pewno nie robia tego bez jakiegokolwiek zarobku. Zreszta to tylko domniemania. Pozdro
[#53] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@wawul2, post #52

No i jeszcze Acube ma kase za sprzedaż OS4.x ..
[#54] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Drako^lM, post #53

Nieładnie tak komuś do kieszeni zaglądać. :P
[#55] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@DRACOX, post #33

chyba zapomniales ze makow ppc juz nie produkuja wiec kolejne modele co kilka mcy ..to takie dosc naciagane . pozatym radosc z kupowania uzywanego po gwarancji,starego ogryzka z trzeciej reki .

Modeli Maców PPC jest więcej niż malutki zespół MOSTeam jest w stanie obsłużyć. Samych maszyn tego typu jest kilkaset razy więcej niż kiedykolwiek będzie użytkowników ami-systemów.

A z tą gwarancją i starym ogryzkiem to rozumiem, że żartujesz, prawda? :) Jeżeli nie to zawsze możesz kupić nową Efikę, SAM albo Amigę Classic od eFunzine NA GWARANCJI. :D

Chciałbym żeby nowe Amigi przyszłości wyglądały i działały tak jak używane Maci PPC (te nowsze oczywiście). :)

Ostatnia edycja: 03.12.09 23:20:54
[#56] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@MDW, post #55

O dokladnie!!! Brawo!!!
Ile jest Efik, Sam na gwarancji na całym świecie? A uzywanych macow pewnie tysiace, miliony ;) A milion amiga os na uzywanym sprzecie to lepiej niz te 100 czy 200 na sprzecie z gwarancja. :)
Nie zapomnijmy, ze do efik i sam na gwarancji trzeba dokupic dysk, pamieci itp., ktore po zakupie samej drogiej plyty, pewnie co niektory wybiera z drugiej reki... i znowu problem z gwarancjami sie pojawia. Jezeli kupuje sie komputer za 300-600 zl to na jakiego gwarancja? To nie sa sumy, ktore zabijaja gospodarstwo domowe, jesli ich zabraknie. Jesli ktos bawi sie w amigowanie to pewnie ma juz troszke pieniedzy na to hobby. A poza tym byli czy obecni amigowcy to informatycy pelna geba (najlepsi komputerowcy to byli amigowcy) i maja kupe siana ;)

Ostatnia edycja: 04.12.09 09:14:00
[#57] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@wawul2, post #56

A milion amiga os na uzywanym sprzecie to lepiej niz te 100 czy 200 na sprzecie z gwarancja.


Wcale nie lepiej, bo milion to marzenia absolutnie nierealne. Lepsze prawdziwe 200 niż wymyślony milion.

Jezeli kupuje sie komputer za 300-600 zl to na jakiego gwarancja? To nie sa sumy, ktore zabijaja gospodarstwo domowe, jesli ich zabraknie.


Nie są to też sumy, pozwalające na lansowanie się przynależnością do elyty posiadaczy bajońsko drogiego sprzętu o możliwościach z poprzedniej epoki komputerowej.


A poza tym byli czy obecni amigowcy to informatycy pelna geba


Dawno się tak nie uśmiałem.
[#58] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@wawul2, post #56

Nie zapomnijmy, ze do Efik (...) trzeba dokupic dysk, pamieci itp., ktore po zakupie samej drogiej plyty (...)

Nie wydaje mi się, żeby 99$ za płytę to było jakoś szczególnie drogo - ot, tyle samo co za kompletnego PowerMaca.
[#59] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@GumBoy, post #57

Lepsze prawdziwe 200 niż wymyślony milion.

Tu nie chodzi o jakiś wymyślony milion. Chodzi o to, że jak były amigowiec ma dajmy na to ochotę rzucić okiem na którychś z "nowych systemów", to zupełnie inaczej podejdzie do kupna maszyny za prawie 3000 zł (i co z tego, że nowej), niż kupienia do zabawy jakiegoś powermaca za cztery razy Władysław Jagiełło. W dodatku ten stary rupieć (czytaj PowerMac) będzie szybszy od tej maszyny za 3000... Nikt przecież nie wierzy, że milion PowerMaców oznacza milion instalacji MorphOS-a. Ale może oznaczać 500 czy 1000 instalacji, a to jest znaczne powiększenie bazy użytkowników.

Nie są to też sumy, pozwalające na lansowanie się przynależnością do elyty posiadaczy

I znów nie zrozumiałeś... Niska cena używanych Maców zmniejsza potrzebę posiadania na nie gwarancji. Nawet jak się zepsuje, te 300 czy 500 zł nie będzie tak dotkliwą stratą jak pożegnanie z Samantą... Z drugiej strony nie jest to sprzęt specjalnie awaryjny. A co do lansowania się, chyba nie sądzisz, że ktoś, kto wydostaje z Allegro jakiegoś Quicksilvera 733 MHz w dobrej cenie, robi to, żeby się lansować ile to on wydał na komputer? Robi to, żeby sobie odpalić MorphOS-a. Lansować się można później, kasą, którą się wydało na rejestrację .
[#60] Re: Zapowiedź MorphOS-a na komputery PowerMac

@Grzegorz Kraszewski, post #59

Tu nie chodzi o jakiś wymyślony milion.


Padły konkretne liczby, więc się do nich odniosłem. Moim zdaniem nawet mocno naciągając kryteria co do sklasyfikowania kogoś jako potencjalnego użytkownika Amisystemu, to nie ma ich (potencjalnych użytkowników) więcej 50 tysięcy.

I znów nie zrozumiałeś...


Zrozumiałem, ale byłem złośliwy po prostu. To Ty mnie nie zrozumiałeś i tłumaczysz mi coś w miarę oczywistego.

A co do lansowania się, chyba nie sądzisz, że ktoś, kto wydostaje z Allegro jakiegoś Quicksilvera 733 MHz w dobrej cenie, robi to, żeby się lansować ile to on wydał na komputer?


Nie sądzę. Pisząc o bajońskich sumach nie miałem na myśli ceny używanego Quicksilvera, którego sam bym może sobie dla zabawy kupił (czy innego taniego Maka), jeśli cena MOSa oscylowałaby w granicach 100 PLN. 150 euro nie wydam na system który mi będzie służył do zabawy.

Ostatnia edycja: 04.12.09 13:07:57
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem