Komentowana treść: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS
[#31] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS
szału nie robi. akcja dopasowana do tempa ślimaków, ale być może gra się w to lepiej niż na to patrzy. mimo wszystko inicjatywa cieszy i nic tylko czekać na grę z maskotką morphosa w roli głównej ;)
[#32] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS
Dziękuję bardzo wszystkim za wszystkie opinie na temat trailera naszej skromnej produkcji. Już wcześniej pisałem (w Gadaczu i na forum), że nie robimy nic wielkiego i teraz widać to jak na dłoni. Prawdę mówiąc to cud, że gra została skończona. Po drodze były miliony przeszkód, które musiały przerwać prace nad grą, a jednak tego nie zrobiły. Głupi upór tym razem zwyciężył wszystkie przeciwności. Nie powiem, że zupełnie bez ofiar. :) Pod koniec prac zapanował brak wiary w sens tego projektu, niechęć do ukończenia go, absolutny brak czasu. Wyszły koszmarne błędy przy projektowaniu kilku elementów, np. formatu leveli co sprawiło, ze tworzenie ich było bardzo "błędogenne" i wymagało tygodni testów, a każda zmiana była tragiczna w skutkach. Wiele źle przemyślanych (albo wręcz nieprzemyślanych) decyzji organizacyjnych, nieodpowiednie podejście do tematu, zbyt duże skupienie się na silniku, który i tak wyszedł taki sobie (mam ochotę go napisać raz jeszcze wykorzystując tylko elementy obecnego). :) Po drodze była szybka nauka iPhoneOS/Objective-C, różne dziwne problemy z wersjami dla Windows i MorphOS. No więc czuję się trochę usprawiedliwiony. ;)

Gra jest jaka jest i lepsza już nie będzie, bo niestety nie jesteśmy już w stanie wkładać w więcej nią czasu i wysiłku, bo następny projekt czeka na kontynuację prac. Największą radochę sprawiło mi to, że Fortis została skończona i udało się utrzymać przy życiu też wersję dla MorphOS (początkowo podstawową platformę). Jest to pozostałość po moim dawnym "chytrym" planie na opłacalności produkcji dla MorphOS/AmigaOS. Miał on polegać na tym, że robimy wersje dla różnych systemów i wersje z bardziej komercyjnych finansują wersje dla systemów mniej komercyjnych. Co z tego wyjdzie to zobaczymy. Najprawdopodobniej to co zwykle (czyli nic). No ale trudno, przynajmniej będę wiedział, że tak się nie da (a przynajmniej nie w naszym wykonaniu). :) Powodem klapy gry może być jeszcze jej taka sobie grywalność. Ale to już każdy sobie sam oceni. Jeżeli nie pojawią sie problemy których teraz nie widzę to wersja dla MorphOS zostanie wypuszczona jako pierwsza.

Pytań dotyczących gry trochę się zebrało i postaram się powoli na nie wszystkie rzeczowo odpowiedzieć. Zaraz je sobie zbiorę i się ustosunkuję.
[#33] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@MDW, post #32

Mam nadzieje, ze jednak bedzie tylko MOS/win/mac only .
[#34] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@MDW, post #32

powodzenia w dalszej pracy. czy ukaże się wersja na AmigaOS ?

pomysł wspierania niedochodowego systemu, żerując na klientach z windowsa i komórki ma sens, ale nie gwarantuje wypchania kieszeni - patrz wzbudzające palpitacje BOH
[#35] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@nimrod7, post #34

czy ukaże się wersja na AmigaOS?

Biorąc pod uwagę ostatnie poczynania prominentnych użytkowników AmigaOS 4 w Polsce, wcale na to nie zasługują. A klasyki i tak nie uciągną.
[#36] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@Jan B., post #35

Registrant Search:
"Konrad Bielski" taa, właśnie na tym polega amigowanie wg kb.

[#37] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@pampers, post #36

Poczekajmy, przecież na razie nic na tej stronie nie ma. Może po prostu będzie redirect do execa? Albo jakieś puzzle? Nie wyciągajcie pochopnych wniosków.

@MDW: pospiesz się, bo mój synek się napalił na Fortis. Nie wiem jak długo jeszcze będę go mógł powstrzymywać filmikiem :)

Ostatnia edycja: 04.05.10 18:38:14
[#38] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@Jan B., post #35

o co kaman z tą stroną ? antiamigaworld ? co za absurd. kolejne teorie spiskowe ? błagam, to nie putin zniszczył commodore..
[#39] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@nimrod7, post #38

Że absurd to swoją drogą. W ten sposób Konrad Bielski rozumie działanie na rzecz Amigi. Przy okazji rozsyła pogróżki i obelgi do moderatorów portalu AmigaWorld.net, gdzie jego posty zostały zmoderowane.
[#40] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@Jan B., post #39

Wydaje mi się, że ten temat nie jest przedmiotem dyskusji tego wątku.
[#41] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@Jan B., post #39

Proponuję nie ciągnąć tego wątku tutaj i przejść z tym np. na forum.
Normalni użytkownicy odcinają się od takich skrajności jak we wskazanych przypadkach.
[#42] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS
Hessus Maria, llerva mate i karramba! Prawie przegapiłem taki news! Skończyli to :) Ostry szacunek Panowie, i niezłe "wejście" spowrotem na ring :) tym bardziej jako ludzie sterani już nieco życiem ;) a może właśnie dlatego. Respekt za upór i pokonywanie przeciwności.

Co do giery, to po prostu szał w trampkach i rewolta w hasioku :) Gra jest po prostu miodna :) grafika naprawdę fajna i "wychuhana" i wypasiona, przyjemna muzyczka i z grywalnością pewnie też nie będzie problemu, wbrew pesymizmowi MDW ;) Po prostu wszystko trzyma się kupy :)

PS. Kiedyś też robiliśmy takiego a'la Starusta 3d (z 5 wersji silnika chyba powstało), ale właściwym stonowaniem możliwości (coby nie przesadzać z fabułą i efektami miast kończyć grę ;) ) i dizajnem pewnie przy Fortis by się schował ;). Gratulacje wielkie, zważywszy domyślając się ile taki projekt kosztował wyrzeczeń.

Sorry za wazelinę chłopaki, ale kiedy zobaczyłem tego njusa, nową stronkę i filmik, w afekcie czy nie - ale opadła mi kopara. Idę zmieniać linka na naszej ;).

No i oczywiście powodzenia w dalszym rozgłosie, promocji i wakacjach na Kajmanch kiedy Fortis zawojuje App-Stora, i da przy okazji wiele radości ami-braci.
Kurde, kiedy widzę takiego njusa, to aż chce się coś (w końcu) robić miast marnować życie na jakieś durne prace ;)
Encore rulez :)
[#43] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@MDW, post #32

Już wcześniej pisałem (w Gadaczu i na forum), że nie robimy nic wielkiego i teraz widać to jak na dłoni.


Niestety tylko Ty to zauważasz, ale reszta mosowego środowiska traktuje Waszą grę jako killerapp, który wbije prawdziwą Amigę z AOS4 w ziemię i tradycyjnie ochom i achom nie ma końca co to nie wyszło na MOSa. :P (nie ma nowych wersji systemu, ale za to taki killerapp) cool

Mariusz walnij wersję na AOS4 zwiększysz (nieco) rynek zbyt i przyczynisz się do integracji naszego podzielonego, a jakże małego środowiska.

Pozdrawiam

PS. Myślę że tę grę pociągnąłby także klasyk GFX+PPC (ewentualnie niższa rozdziałka, zrobić się da, a jaka byłaby radość Andrzeja Drozda. OK
[#44] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@pampers, post #36

A widziałeś swój avatar? :P
[#45] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS
Wygląda jak super stardust hd na ps3. Tylko bez super i hd ;)
[#46] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@Kiv_Master, post #43

Kiwmasster drogi mój przyjacielu.
Takich jak ty było już wielu.
Sam nic nie umie a gembą kłapie.
Też umiem siedzieć i bździeć na kanapie.

Że pozjadałeś rozumy wszelkie?
Gdzie dla amigi zasługi twe wielkie?
Zamiast bez sęsu tu krytykować
Spróbuj sam gre jakąś sKivMajstrować!

[#47] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@Jan B., post #46

Mój drogi bracie, Janie B,
Pohamuj nieco zapędy swe.
Krytykę zaczął Mariusz Włodarczyk,
Dlaczego sądzisz, że tyle starczy?

Każdy ma zdanie do swej opinii,
Nie warto równać do jednej linii.
Ja Kiv Mastera zdanie szanuję,
Choć nie wiem na czym ono bazuje.

Z oceną Fortis radzę poczekać
Aż się ukaże. Nie znam człowieka,
Co byłby w stanie wyrok przytoczyć
Nie widząc czegoś wcześniej na oczy.

[#48] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@Jan B., post #46

Ja wierszyków nie neguję,
sam też czasem coś zmakstruję,
ale moderator gada;
'trzymać wątku się wypada'.
A więc mości pany, panie,
trzymajcie lub dam po banie.

[#49] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@MDW, post #32

Gratuluje MDW ukończenia całego projektu ... bo to chyba właśnie ukończenie całości jest zawsze największym wyzwaniem :) Pozdrowienia dla całej ekipy robiącej projekt!
[#50] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS
Gratulację chłopaki, że chciała się wam dokończyć grę i wydać także na mosa.
Czy przewidziane jest demo gry? Jakie wymagania sprzętowe ma ta gra?
Życzę wam jak największej ilości sprzedanych kopi gry.
[#51] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS
Dziękuję bardzo wszystkim za ciepłe przyjęcie zapowiedzi naszej bardzo prostej gierki. Mi wielką radochę sprawia fakt, że udało się dociągnąć do końca wersję dla MorphOS. :) To moja pierwsza skończona gra dla amigowych systemów od 1997 roku. Dziwne, że przez tyle czasu nie wyszło dla AmigaOS/MorphOS nic do grania pomimo tego, że cały czas coś gdzieś tam grzebałem dla różnych platform z różnym skutkiem.


reactor:
"To kiedy wersja dla AmigaOS?"
nimrod7:
"czy ukaże się wersja na AmigaOS?"

Pytanie jest proste i konkretne, a odpowiedź będzie pokrętna i wymijająca. :)
Oczywiście jak najbardziej możliwe jest stworzenie wersji dla AmigaOS4. Raczej nie ma tu nic co potrafi TinyGL albo OpenGL ES 1.x dla iPhoneOS a czego nie potrafiłby MiniGL. Jeżeli tylko SDL dla AmigaOS4 ma obsługę OpenGL (MiniGL) to program da się przeportować i to chyba bez większych zmian. Przeszkód natury ideologicznej (typu MOS rulez, AOS sux) zupełnie nie ma, bo ja zawsze życzyłem wszystkiego najlepszego AmigaOS4 tylko go po prostu nie używam, bo (przynajmniej w obecnych postaciach) wolę MorphOS. :) Sprzęt niezbędny do zabawy w AmigaOS4 mam (Pegasos2) ale systemu (AmigaOS4) nie mam. W pirata bawił się nie będę na pewno, a oryginału teraz nie kupię, bo straszna bieda zagościła pod naszym dachem (oszczędności 12 lat poszły na wkład własny przy kupnie mieszkania, doszedł 30-letni kredyt, odpadła jedna pensja, doszedł członek rodziny). No ale przede wszystkim najbardziej cierpię na koszmarny brak czasu. A w maju czeka mnie przejęcie kupionego mieszkania i na pewno zje to znów kupę czasu. Poza tym kolejny projekt jest w bardzo zaawansowanym stadium i aż błaga o dokończenie. Tym razem tylko dla iPhone, iPod touch i iPad (ze względu na to, że bez multitouch taka gra nie ma sensu). Tak więc przede wszystkim czas jest problemem w stworzeniu wersji dla AmigaOS. Chwilę po pojawieniu się zapowiedzi na MorphZone ktoś napisał do mnie z pytaniem czy mógłby pomóc w przeportowaniu gry dla AmigaOS4. Do tego mam całkiem sensowną i poważną propozycję wykonania portu dla MacOSX. Prawdę mówiąc to chętnie obie wersje zrobiłbym sam żeby zdobyć doświadczenie. Ale brak czasu praktycznie to wyklucza. Więc poważnie pomyślę czy nie przekazać komuś tego mojego śmietnika celem zrobienia portów dla innych platform. Tak więc szanse są ale decyzja zostanie podjęta jak wreszcie wszystkie moje wersje wyjdą na świat.


DRACOX:
"wyglada ciekawie, taki troche klon stardust hd, niestety jak dla mnie pole gry jest stanowczo za male."
frywolny_marian:
"Też odniosłem wrażenie, że na ekranie jest troche przyciasno. Statek jest chyba za duży. Może to dla tego, że gra projektowana była przede wszystkim na niewielkie ekrany."

To prawda, że gra została dostosowana dla potrzeb niewielkich ekranów i rozdzielczości 480x320. Wersje komputerowe działają w dowolnej rozdzielczości i proporcjach ekranu. Sprawdzane na było na proporcjach od 5:4 do 16:9 ale nie powinno nic złego wyjść także na jeszcze bardziej hardcorowych panoramach (raczej nie produkuje się domowych sprzętów bardziej podłużnych niż 16:9).
A co do rozmiarów statku to dokonałem małych obliczeń z których wynika, że w amigowym Super Stardust długość statku to 6,4% przekątnej ekranu. Natomiast w Fortis długość statku to 9,3% przekątnej ekranu (chociaż tutaj jeszcze zależy od tego jakiego ekranu się używa, bo tu może być różnie). Czyli faktycznie pojazd w Fortis jest większy. Jednak trzeba uczciwie wziąć pod uwagę fakt, że statek w SuperStardust jest wpisany w koło, a nawet jest wręcz szerszy niż dłuższy. W Fortis statek jest dużo dłuższy niż szerszy. Kolizje w Fortis oparte są na sferach otaczających (czyli dosyć proste ale uważam, że do tego typu gry wystarczające). No i sfera pojazdu bohatera jest uśredniona, to znaczy, że jest nieco ponad szerokość statku ale nieco mniej niż długość. W efekcie tego te 9,3% znacznie się zmniejsza. Wstępnie licząc do ok. 8%. Czyli różnica nie jest już tak drastyczna. :) Levele i ruchy wrogów były tak projektowane, że da się w tym gąszczu żyć. No a mniejszy statek na ekranie wielkości iPhone/iPod wyglądał już bardzo źle. Osoby testujące narzekały na różne rzeczy ale na wielkość statku na razie nie było narzekań. Tak więc oczywiście jest ciaśniej niż w SuperStardust ale podczas gry jest lepiej niż się to wydaje ze screenshotów. Tym bardziej, że jednak niezbyt często trafia się bardzo zamotany level.


szuler:
"a kiedy wersja na arosa (pod nvidie)?"

Przeszkód natury ideologicznej nie widzę. Tak jak w przypadku wersji dla AmigaOS problemem jest tylko czas. No i nie wiem jak w AROSie wygląda sprawa SDL+OpenGL.


frywolny_marian:
"Super, ale jeszcze bardziej super byłby horyzontalny scrolling. Taki wypasiony Project-X bardziej by mi pasował. Mimo to wydaje sie niezła."

Mi też by bardziej pasował. Jednak to jest duuuuużo więcej grafiki, a ja aż na tyle roboty grafików pracujących na codzień przy naprawdę dużym gamedev (trudno o większy) nie ściągnę. Wątpię czy jeszcze kiedykolwiek ich do czegokolwiek ściągnę po klapie Fortis (oczywiście w wersji dla iPhone/iPod). Nie miałbym już nawet sumienia po tylu klapach... :)


grxmrx:
"Tzw. pełna wersja 3D moim zdaniem byłaby zupełnie bez sensu..."

To prawda. Ta gra dzieje się na płaszczyźnie dwuwymiarowej tak samo jak właśnie Little Big Planet. Wszystko jest jak najbardziej 3D, kamera może śmigać, obracać się, pokazywać wszystko z różnych ujęć, postaci mogą robić wszystko w 3 wymiarach. Jednak postać bohatera porusza się w jednej płaszczyźnie. Ta płaszczyzna może się zmieniać jak w jakimś Mario Bros na Nintendo. Ale jednak gra się zawsze w jednej płaszczyźnie czy idzie po z góry wytyczonej trasie.

"nie ma dodatków takich jak rakiety samonaprowadzające"

Nie zostało to wyraźnie zaznaczone na filmiku ale każda z broni jest lekko naprowadzana. To znaczy pocisk zostaje wystrzelony i jeżeli w pewnym zakresie (pewien kąt) znajdują się przeciwnicy to wybierany jest najbliższy i kierunek pocisku zostaje lekko zmodyfikowany żeby w niego trafić. Wrogi pojazd będący na celu zostaje oznaczony więc wiadomo. Do tego dochodzi jeszcze rozrzut broni (inny dla każdej broni i mniejszy po dokupieniu/zebraniu ulepszeń).

"bomba niszcząca wszystko"

Są trzy takie bomby. Jedna niszczy wszystko co jest na ekranie, trzy pozostałe w pewnym promieniu.

"Nie wiadomo również czy gra ma jakąś fabułę (mówiąc inaczej - czy tam też ratuje się jakąś księżniczkę? walczy się z inwazją obcych? czy są jakieś przerywniki z tym związane? intro?"

Nie mieliśmy już siły na dorabianie filozofii do gry. :) Tak więc jest to po prostu strzelanina, a dorobienie historii to zadanie dla grającego. Taki bonus żeby rodzice nie mówili, że gry nie rozwijają wyobraźni. ;) Intra nie ma. Między etapami są tylko zmieniające się renderowane obrazki, które w wersji mocno pomniejszonej są chyba nawet na stronie gry).

"takie dodatkowe elementy, które znajdować by się mogły w kolejnych planszach lub światach motywowałyby gracza do dalszej gry, bo byłby ciekawy co dalej, nowi przeciwnicy - nowe bronie, z czasem coraz lepsze, to uatrakcyjnia rozgrywkę i sprawia że gracz chce jeszcze bardziej grać dalej)."

To nie jest tak, że wszystko jest od razu w pierwszym levelu. Kolejni wrogowie pojawiają się w kolejnych planszach. Ponadto tylko pierwsza broń ma nieskończoną ilość amunicji. Do pozostałych broni amunicję trzeba zdobyć, co na początku nie jest takie łatwe. Można też amunicję kupić ale do tego trzeba zdobyć kasę więc wychodzi na to samo (tylko że ma się możliwość decydowania co się kupuje). :)

"Hmm, całkowicie pominąłem Super Stardust HD w swojej wypowiedzi, więc jednak da się bardziej w 3D"

Prawdę mówiąc to Super Stardust HD dla PS3 też dzieje się na płaszczyźnie 2D. Tylko, że ta płaszczyzna została zawinięta na kuli. :) W ten sposób bardzo fajnie rozwiązano zawijanie się ekranu (chodzi mi o to, że statek wychodzi z lewej strony ekranu i wchodzi z prawej). Chociaż ja bym tę kulę zrobił większą, bo gra wydaje się jeszcze bardziej ciasna niż Fortis. A w SuperStardustHD jest dużo większe zamieszanie.


Koyot1222:
"Prosze nie zrozumcie mnie zle, mi po prostu brakuje jakis fajnych graficzek 2D, brakuje tego w reklamie, w menu i na obiektach."

Oczywiście nie rozumiem źle. :) Nowe grafiki są między etapami, a jedna ta sama między levelami. Na tego filmie nie widać ale przed każdym etapem jest mała podpowiedź co warto zrobić czy na co warto uważać w danym levelu, wymagany procent wykonania misji (jak w Lemmingach), tytuł levelu. Po każdym levelu jest też podsumowanie. Level jest zaliczany jeżeli zostanie wykonany wymagany procent misji (jest kreska na wskaźniku wykonania misji).


XaVeR:
"Ciekawe jak grywalność."

Na iPhone/iPod ludzie nie narzekali za bardzo. Szału nie było ale były sygnały, że nawet się ktoś tam wciągnął (na iPod touch). Ja jak grałem to przyznam się, że nie nudziłem się bardziej niż przy np. "Minigore", który jest na TOP50, a długo był w TOP10 w polskim (i nie tylko polskim) AppStore. Wersje komputerowe grywalność mają pewnie mniejszą. W ogóle gra wyszła nie taka jak miała wyjść. Może wygląda tak jak miała wyglądać ale grywalność miała być inna. :) No ale ja mimo wszystko chciałem żeby skończyć i wypuścić także wersje komputerowe. Niezależnie od tego co z tego wyszło.


recedent:
"@MDW: pospiesz się, bo mój synek się napalił na Fortis. Nie wiem jak długo jeszcze będę go mógł powstrzymywać filmikiem"

Jeżeli nie wyjdzie nic nieprzewidzianego i nie pojawią się jakieś niespodzianki na MiniMacu i Efice to w maju będzie wypuszczona. :) Chociaż nie wiem czy gra zainteresuje młodszych graczy. Zresztą co do starszych i średnich też mam wątpliwości. :)


rolpho / D6:
"Kurde, kiedy widzę takiego njusa, to aż chce się coś (w końcu) robić miast marnować życie na jakieś durne prace"

Słynny Rolpho z historycznej grupy D6 pojawia się niezbyt często ale zawsze w historyczych dla nas momentach. Doskonałe wyczucie czasu! No i jak zwykle wie co napisać żeby pocieszyć zdołowanego mizernymi rezultatami i nietrafionym przedsięwzięciem człowieka. :) Ja też zawsze dostaję kopa gdy widzę, że ktoś coś tam skończył. Nic nie daje większego ciągu do roboty. Ja oczywiście czekam na produkcje D6. Macie już tego kuuupę i to naprawdę fajnych rzeczy. Tylko zacisnąć pasa i skończyć nie patrząc na to, że zaczynając od początku można byłoby to lepiej zrobić. I tak będzie wypas znając D6. :)


Kiv_Master:
"Niestety tylko Ty to zauważasz, ale reszta mosowego środowiska traktuje Waszą grę jako killerapp, który wbije prawdziwą Amigę z AOS4 w ziemię i tradycyjnie ochom i achom nie ma końca co to nie wyszło na MOSa. (nie ma nowych wersji systemu, ale za to taki killerapp)"

Eeee, killerapp to na pewno nie jest niezależnie od tego jak dużo mnie/nas kosztowało jej zrobienie. Według mnie to taka minigierka. Typowy 'causal game' do pogrania 15-30 minut w autobusie, na przystanku czy w kolejce do lekarza (czyli raczej dla urządzeń mobilnych). Początkowo rzeczywiście powstawało to tylko dla MorphOSa. Właściwie nie dokładnie to, bo gra miała być zupełnie inna. Silniczek długo był robiony tylko dla MorphOSa. Po podjęciu decyzji zabawy w applowe urządzenia mobilne przeportowałem silnik na Objective-C i zmieniliśmy rodzaj gry (nietrafiona i tragiczna w skutkach decyzja) żeby jak najszybciej coś wypuścić. Z większych planów zrobiły się mniejsze, szybciej skończyć się tego i tak nie udało. Nowa gra miała być typowym "casual game" ale cel wypuszczenia wersji dla komputerów nadal był aktualny. Głownie dlatego, że ja się uparłem, a reszta teamu dała mi pozwolenie na wykorzystanie grafiki, leveli, dźwięku. :) Ja się nie spotkałem z tym żeby ktoś uważał Fortis za dużą grę. Po prostu parę osób trochę zbyt entuzjastycznie wyraziło szacunek komuś kto jest na tyle głupi i naiwny, że chciał zrobić coś takiego na ten zupełnie nieznany system. Ze swojej strony mogę obiecać, że cena gry w wersji dla MorphOS będzie odpowiednia do jej atrakcyjności. Gwarantuję, że nie będzie za wysoka.


Rafael/ARMO:
chyba właśnie ukończenie całości jest zawsze największym wyzwaniem

Ooo tak. Zwłaszcza gdy robi się wszystko od podstaw. Nie używam żadnego gotowego silnika, sam piszę sobie pythonowe exportery obiektów, scen, wymyślam formaty plików. Nie używam nic oprócz C++, OpenGL i szczątkowo SDL. W dodatku OpenGL w prehistorycznej wersji 1.x (czyli bez shaderów). Nawet najdrobniejszą rzecz starałem się zrozumieć i zrobić samemu. Zresztą czasem było to widać po pytaniach jakie zadawałem na forum.gamedev.pl. Zawsze mnie bawiło tłumaczenie ludziom dlaczego nie chcę użyć shaderów. Przez to, że chcę być kompatybilny ze naszymi amigowymi GLami i starszymi iPhonami/iPodami ciągle jestem zacofany i nie mam okazji pobawić się shaderami. To taka kula u nogi, która jednak mnie nawet bawi. Lubię ograniczenia przedshaderowej epoki programowania pod OpenGL. :) Ale wracając do Twojej uwagi to faktycznie skończenie jest straszne. Robi się 2 miesiące coś czego nie widać. Prawdą jest to co ktoś kiedyś napisał: "pierwsze 90% programu powstaje w 10% czasu, a ostatnie 10% programu powstaje w 90% czasu". Szkoda, że tak dużo naprawdę rewelacyjnych projektów pada na etapie 90%, bo ludzie się nudzą albo stwierdzają, że wyszło z tego nie to co chcieli. :(


ZED^lM:
Czy przewidziane jest demo gry? Jakie wymagania sprzętowe ma ta gra?

Na pewno będzie można ściągnąć za darmo coś w co się będzie dało pograć pod MorphOS. Wersja dla iPhone/iPod tradycyjnie będzie miała w AppStore bardzo ograniczoną (2 levele) darmową wersję "Lite" (Apple zabrania używać wyrażenia "Demo") zachęcającą do kupna pełnej wersji.
Wymagania sprzętowe obu wersji są wyszczególnione na stronach (na dole). Wersja dla MorphOS w najgorszym momencie zjada ok. 40 MB RAM (dla pewności podaję 45 MB). Wynika więc z tego, że na Efice powinno działać. Z prędkością nie ma strachu. U mnie na Pegasosie2 G4 z Radeonem 9250 działa idealnie nawet na ekranie 1600x1200 (chociaż nie bardzo jest sens używania takiej rozdzielczości). Na oknie jest gorzej ale nadal grywalnie. Poza tym jak ktoś gra na oknie to raczej na niego mniejszym niż ekran. :)


Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś pytania to oczywiście odpowiem. Tylko z góry przepraszam za opóźnienie z jakim odpisuję.

Ostatnia edycja: 05.05.10 13:10:50
[#52] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@MDW, post #51

Tak na szybko przyszło mi pytanie do głowy w jak sposób będzie odbywało się sterowanie statkiem na mosie. Czy tylko za pomocą klawiatury czy też będzie możliwe sterowanie statkiem za pomocą pada?
[#53] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@ZED^lM, post #52

Tak na szybko przyszło mi pytanie do głowy w jak sposób będzie odbywało się sterowanie statkiem na mosie. Czy tylko za pomocą klawiatury czy też będzie możliwe sterowanie statkiem za pomocą pada?

W tej chwili steruje się klawiaturą i/lub myszą. Można stosować kombinacje obu metod.

Sterowanie myszą trochę udaje sterowanie na iPhoneOS (taka trochę pozostałość) ale oczywiście nie jest takie samo ze względu na to, że mysz nie zasymuluje w żaden sposób multitouch. Na trailerze od 3:18 widać mniej więcej jak wygląda to sterowanie myszą.

W przypadku klawiatury statkiem steruje się tak jak w SuperStardust (klawisze kursora i Ctrl jako fire). Wówczas pojazd strzela zawsze w kierunku dziobu statku. Ale można też sterować ruchami statku klawiaturą a strzelać myszą. Wtedy mysz pozwala strzelać w kierunku niezależnym od ustawienia/ruchu pojazdu. Można sytuację zamienić i sterować pojazdem przy pomocy myszy, a strzelać klawiaturą. Z doświadczenia wiem, że przy odrobinie wprawy da się też grać tylko myszą. Wtedy jednoczesny lot i strzelanie nie jest możliwe. Chociaż nie do końca, bo wykorzystując bezwładność pojazdu jednak można. :)

Sterowanie klawiaturą/myszą nie wymaga przestawiania czegokolwiek w ustawieniach. W czasie gry po prostu łapie się za mysz lub klawiaturę i działa. Obie metody są aktywne cały czas jednocześnie.

Ostatnia edycja: 05.05.10 14:46:30
[#54] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@MDW, post #53

bardzo fajnie rozwiązane jest sterowanie w Gridwars 2 (taki darmowy klon Geometry Wars na win/lin/mac)

http://gridwars.marune.de/
[#55] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@DRACOX, post #54

>> bardzo fajnie rozwiązane jest sterowanie w Gridwars 2
http://gridwars.marune.de/

Ale czad giera :D
[#56] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@DRACOX, post #54

Dzięki za informację. Ściągnąłem, sprawdziłem i przyznaję, że rzeczywiście bardzo ciekawe sterowanie myszą. To się naprawdę sprawdza w tego typu grze. Pomijam fakt, że ja w Geometry Wars nie potrafię grać, bo dla mnie delikatnie mówiąc za dużo się dzieje na ekranie. I to na pierwszym levelu. :D No ale wiem, że moim zdaniem nie powinienem się kierować. Gra ma ogromną rzeszę zwolenników i coś w tym musi być. :)

Dzięki za info!
[#57] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@MDW, post #56

MDW, dla Ciebie czapkę z głowy zdejmuję i pył z podłogi zamiatam. Zamiast wyciągać co niedziela po kościele z szafy żółtą tysiącdwusetkę z hadekiem i zbierać żabskiem monety, Ty pokazujesz, że jak się chce to można. Tworzyć nowoczesne gry na nowoczesne amigowe systemy. Tak trzymać, brawa i oklaski i ustawiam się w kolejkę społeczną po kopię Fortisa.
[#58] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@Jan B., post #57

Jan B.
MDW, dla Ciebie czapkę z głowy zdejmuję i pył z podłogi zamiatam.

Wielkie dzięki za miłe słowa. Jednak niestety niezasłużone. :) Ja też przed sobą zdejmuję czapkę z głowy ale tylko po to żeby się walnąć mocno pałą w ten durny łeb. Niestety gra nie wyszła taka jak miała być, a sił na kontynuowanie TEGO projektu już nie ma. Po prostu coś się w pewnym momencie kończy i jeżeli jest to w miarę zamknięte to nie chce się do tego wracać. To miało być zupełnie coś innego. :) No ale dla mnie cholernie ważne jest, że zostało skończone (chociaż nie powinienem mówić "hop", to testy trwają, hehe).

H.R.Giger (twórca postaci Aliena, tego prawdziwego z lat 70) kiedyś powiedział, że jak coś wychodzi słabego to lepiej tego nie kończyć, bo lepiej żeby to nie wyszło na świat. Pomimo tego, że uważam człowieka za boga to w tym się z nim nie zgodzę. Uważam, że jak coś jest na etapie 95% to skończyć trzeba niezależnie od tego jaki będzie rezultat. W przeciwnym wypadku można obudzić się po kilkudziesięciu latach, popatrzeć za siebie i stwierdzić, że nic się nie zrobiło pomimo tego, że dziubało się całe życie. Myślę, że lepiej się za coś wstydzić ale mieć satysfakcję, że się to skończyło. Zwłaszcza na polu amigowym ma to znaczenie.

Ostatnia edycja: 06.05.10 15:45:03
[#59] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS

@MDW, post #58

heh, dzięki za miłe (i kopiące pozytywnie po ##### słowo). Tymczasem wystarczy z tą histerią ;)

Przewidzieliście może jakąś yhm, "kampanię" reklamową? -że tak się naiwnie wyrażę.
Choćby na zachodnich amigowych portalach. Zarzucają tam njusy o byle SDL'owych portach jakiś pchełek, a tu new-age oryginalna amigowa git produkcja :). Nawet jeśli to nie killer app to przecież niezły kawał softu i do tego jeszcze rodzimy. Jak dla mnie spokojnie njus na "pierwszą stronę" w amigowym światku.

Powodzenia jeszcze raz, i śmiem zauważyć, że samo skończenie takiego projektu to sukces, jaki doświadcza statystycznie chyba z 5% developerów (kiedyś jakąś śmieszną statystykę widziałem, choć wiadomo że statystyki kłamią ;) ), do tego gra wygląda naprawdę pięknie, także się broni :). Nie ma co dramatyzować na samym wjeździe :).
Jak mniemam czas był kluczowym elementem robiąc gierę na takiego ipoda, zanim nie wpierniczyła się tam (znowu :/) masa korporacji z prawami do tytułów itp. wredne elementy ;) Trzymamy z ekipą kciuki w każdym razie, i nich moc będzie z Wami :)
[#60] Re: Video-trailer Fortis - gry dla MorphOS
mnie nurtuje tytul...MDW wzieles go z reklamu leku na reumatyzm ;) ?

a tak to gratuluje samodyscypliny i zaparcia ze projekt ma sie ku koncowi

oczywiscie wersja na A500 1 MB i 16 dyskietkach przewidziana >? :D
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem