Komentowana treść: Pierwszy film z NatAmi w działaniu
[#61] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@parallax, post #59

NatAmi to nie jest zadna emulacja, lecz implementacja. Implementacja architektury Amigi. Emulacja to jest WinUAE.

Tyle osob zapomina (nie wie?), ze technologia FPGA oprocz zastosowania w emulacji sprztowej ma rowniez zastosowanie w projektowaniu ukladow ASIC.

Byc moze stad te zasadnicze pomylki.
[#62] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@DRACOX, post #55

Dracox: za grosze kupisz a600 czy a1200. Potem jednak gra X nie działa bo za mało ramu czy z jakiegoś innego powodu. Potem jednak nie chce Ci się wachlować dyskietkami to kupujesz dysk, potem przejściówkę, potem mocniejszy zasilacz. Nie da rady podłączyć a1200 do monitora a tv jest oblegany przez fanów m jak miłość w twoim domu? dokupujesz wtedy scandoubler itp itd.

Myślę że Natami ma szansę zdobyć popularność wśród fanów klasyka którzy zmęczeni są już uciskaniem kanapki bo tu się zwiesza, tam się rypło a tam popękuje.
[#63] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@Andrzej Drozd, post #60

zapewne wsrod Amigowcow sami imprezowicze oraz legalni palacze :). zejdz troche na ziemie, zyjemy w III RP, no moze Ty zyjesz w jakiejs innej RP niz ja, bo ja wielu takich ludzi widze w okol siebie, ktorym zostaje po oplatach 300-400 zl w miesiacu, ale na zycie...

Dla nich Amiga to mimo wszystko luksus, a jezeli juz sie bardzo upra, to zostaje im tylko Mac Mini lub klasyk.

--
Natami jak dla mnie to troche spozniony o lata projekt. Klasyka sie nie wyzbede:), a czekam jedynie na oslawione juz X1000.
[#64] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@SzaryWilk, post #58

Powtarzałem wielokrotnie to samo. Można to powtarzać jak mantrę, a i tak ci, którzy nie kupią Natami będą gadać, że jest bez sensu i pytać "po co to komu i dla kogo" mimo iż pod samym nosem mają deklarację takich jak MY, że chcemy, kupimy, że czekaliśmy, że jest dla nas, że jest spełnieniem dawnych marzeń, że wbrew pozorom odblokuje dawne, wstrzymane projekty, zamysły itp. z powodu dawnych ograniczeń w klasykach.

Dawno temu napisałem, że Natami mimo iż teoretycznie spóźnione będzie dla wielu starych Amigowców czymś mniej więcej takim jak oddanie wstrzymywanego moczu na pograniczu wytrzymałości zwieraczy :)

Do dzisiaj nie znalazłem lepszego, metaforycznego porównania OK
[#65] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@Duracel, post #64

Na Twoim miejscu natychmiastowo zbadał bym nery bo przetrzymywanie moczu przez ładnych parę lat może mieć nieodwracalne i negatywne skutki dla zdrowia
[#66] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@pampers, post #65

Tym bardziej wyobraź sobie jaka to przyjemność spuścić wreszcie z pęcherza
[#67] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@Duracel, post #66

obawiam się, że ten mocz jeszcze sobie potrzymasz ;) biedne nerki
[#68] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu
Jak to rzekł pewien aktor w filmie, "It's alive!!!" :)
[#69] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@qwerty4000, post #38

O, czerwonego paska juz nie ma....

http://www.natami.net/knowledge.php?b=1¬e=11215&order=&x=24

O, krok za krokiem znikaja kolejne punkty zaczepienia dla NatAmi-malkontentow...

Ojej... do czego sie przyczepic teraz...?

...

..

[#70] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@Banter, post #69

Nie bój się, znajdą coś. A jak nie, to stwierdzą, że to fake i Giana leci z WinUAE.
[#71] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@frywolny_marian, post #70

Hehe, no tak. No to niech szybko stwierdza, bo niebawem nadejdzie zapewne kolejne video z NatAmi.

Bedzie mozna sie z nich znowu posmiac :D

Ostatnia edycja: 16.05.10 01:17:35
[#72] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@fazior, post #46

Matko i corko, to jest prezentacja pt zabawka zyje, a nie zrobimy wam na to kłejka 24 od reki

Newsy o natami na ppa pojawiąją się od stycznia 2008.
Nie zauważyłem aby zapodający te newsy używali czau przyszłego - kiedyś będzie.
Po dwu i pół roku zapowiedzi że mamy super duper sprzęt który wymiata, jest orginalną Amigą, pokazano coś ma kłopot z zadziałaniem z grami z A500.
To w porównaniu z tym co miało być i o czym opowiadali członkowie zespołu natami, jak również fani natami, jest jedno wielkie g...o.
[#73] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@qwerty4000, post #72

Na NatAmi jak widac na zalaczonym video gra z A500 dziala bez najmniejszego klopotu (czerwony pasek juz zostal poprawiony, blyskawicznie zreszta). W dodatku dziala z dyskietki!

Pokaz mi inny amigo-podobny komputer, ktory to potrafi. No chyba, ze wszystko na co Cie stac, to tylko kilka wulgaryzmow...

"Newsy o natami na ppa pojawiąją się od stycznia 2008."

To jest sprzet, o ktorym rzeczywiscie sie duzo pisze. Rozumiem, ze nie mozesz sie juz doczekac, az NatAmi bedzie do kupienia. Ja rowniez:>

"Wielkie gowno" tylko pozornie wyglada na poparta faktami krytyke, ktora mozna by bylo wziasc na powaznie. Swoja "moc" zawdziecza tylko i wylacznie poziomowi wulgaryzmow, zadnych konkretnych faktow chociazby technicznych. Zenujace.


[#74] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu
jest progres i tyle. cieszmy się, ale nie ma powodów do huraoptymizmu, tak jak nie mają sensu teorie spiskowe w stylu : natami to winuae.

pytanie o celowość powstania tego sprzętu jest zasadne, choć częściową odpowiedzią jest fakt umierania klasyków lub wspomniane problemy z ich 'dopaleniem'.

inicjatywie przyglądam się z ciekawością.
[#75] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@nimrod7, post #74

inicjatywa jest ciekawa, wielkie brawa za ogrom roboty etc. mnie poprostu nie przekonują teksty o tym ze natami jest "prawdziwym nastepcą" amigi , czy tez kontynuacja "idei amigowego hw" bo w tym wypadku fakty historyczne jasno temu przeczą , nie przekonuje mnie tez twierdzenie ze natami bedzie maial "ducha klasyka" . niestety nie . retro plyta ma ta zalete ze jest retro . tu bedzie poprostu..no nie wiadomo co. nie przekonuja mnie tez opowiesci jak to natami ma przewage nad nowoczesnymi chipsetami prockami czy ukladami gfx... a jeszcze bardziej nie przekonuje mnie argument ze natami bedzie tansza od nowoczenych amig ,zwanych przez kilku ekstremistow "pecetemi z ppc" :)

a giane , to odpala nawet moj telefon .
[#76] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@qwerty4000, post #72

Nie używają czasu przyszłego Cieżko Cie zrozumieć. Kto Ci nawciskał ciemnot, że ma to być super duper sprzet, który wymiata?
Twoja aktywność na tym forum ogranicza sie do wypowiedzi na temat NatAmi. Jesteś masochistą? Jeśli to tak wielkie g...o to zajmij się czymś innym. Szkoda Twoich nerwów. Poudzielaj sie w innych tematach, bo w tym nie dość, że masz mało do powiedzenia to zaczynasz sie powtarzać.
[#77] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@DRACOX, post #75

@DRACOX

masz rację, to nie jest kontynuacja linii w stylu : to by było, gdyby Commodore nie upadło. Wszystkich, którzy tak sądzą odsyłam chociażby do Dave Haynie archives. Dowiedzcie się czym miał być AAA (i dlaczego nie był kompatybilny z chipsetem AGA) oraz Hombre (z założenia kompatybilny z Windowsem NT), a także dlaczego chciano uciec od M68k. Wszystko jest udokumentowane, wystarczy po to sięgnąć i uważnie przeczytać, wtedy nie będzie niejasności i stanie się oczywisty wniosek, że Natami nawet 15 lat temu nie byłaby krokiem w przód dla Amigi.

Swoją drogą, zastanawiam się po co Natami kontroler stacji dysków. Jest to zbędne, nawet dla retro maniaków.

Edit : btw. ciekawe co się stało z prototypami AAA.

Ostatnia edycja: 16.05.10 19:44:17
[#78] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@frywolny_marian, post #76

Nie używają czasu przyszłego Cieżko Cie zrozumieć. Kto Ci nawciskał ciemnot, że ma to być super duper sprzet, który wymiata?


Na forum się pytałem czy ci szukaczkę z ppa zabrali?
Specjalnie dla ciebie:

http://www.ppa.pl/newsy/wywiad.z.bartoszem.kuchta,7446;aktualnosci.html

http://www.retroage.net/index.php?option=com_content&task=view&id=1869&Itemid=156&limit=1&limitstart=1

Wypowiedzi pana Kuchty:

"Natami jest podobna do MiniMig, która także jest komputerem kompatybilnym z Amigą zbudowanym od podstaw. Lecz podczas gdy celem Minimig było opracować odpowiednik A500, Natami celuje w wydajność: najszybszy sprzęt kompatybilny z Amigą jaki kiedykolwiek powstał, przewyższający mocą nawet A4000/060."

"Porównanie do kart graficznych to trochę inna sprawa. Karty graficzne mają same w sobie dużą moc. Lecz interfejs łączący ją z resztą systemu Amigi jest powolny. To kopiowanie danych do i z karty graficznej poprzez ten wolny interfejs jest problemem. Lecz Natami nie posiada tego wąskiego gardła. Natami potrafi działać bezpośrednio na pamięci CHIP z pełną prędkością i bez dodatkowego kopiowania. Tak więc Natami może być "odczuwalna" jako 10x szybsza od karty graficznej w Amidze."

"Nie zamierzamy konkurować z szeroko dostępnymi komputerami. Naszym celem było zbudowanie najszybszego i najpotężniejszego sprzętu kompatybilnego z Amigą. Ten cel został już osiągnięty. Natami jest potężniejsza niż najszybsza Amiga 4000. Z czasem planujemy ją także ulepszać."


Skoro już zbudowali ("Ten cel został już osiągnięty.") ten "najszybszy i najpotężniejszy sprzęt kompatybilny z Amigą", to ja pytam się kto im go ukradł?

Bo jak dla mnie coś co się nie wyrabia z grami z a500 to na pewno
nie jest "najszybszy i najpotężniejszy sprzęt kompatybilny z Amigą", '"odczuwalna" jako 10x szybsza od karty graficznej w Amidze."'
[#79] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@qwerty4000, post #78

Nikt go nie ukradl, jego zdjecia leza na oficjalnej stronie juz od kilku miesiecy. Przegapiles?

Chyba tylko Tobie sie wydaje, ze jak juz jest plyta, to mozna ja wrzucac do sklepow.

NatAmi odtwarza plynnie gre Great Giana Sisters, skad wiec Twoje zarzuty? Rozumiem, ze gra z video o NatAmi powinna chodzic jakies 100x szybciej (tylko kto by tym sterowal?), wtedy bys powiedzial, ze "odczuwasz" predkosc NatAmi. :D

Chcialbym zobaczyc Twoja mine, kiedy zobaczysz wyniki SysInfo dla 68050 :D

Sciskam.
[#80] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@Banter, post #79

na razie projekt jest w toku. cel, czyli najszybsze, kompatybilne z Amigą cacko jest słaby, ale zrozumiały i do przyjęcia dla retro fanów. czekam na video z dobrymi i wymagającymi demami.

z 22 kwietnia pochodzi news o nieodległym rozpoczęciu produkcji płyt Atari Coldfire. Tworzy się ciekawa nisza na rynku - retro noworodki na koksie.
[#81] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@nimrod7, post #80

Tworzy się ciekawa nisza na rynku - retro noworodki na koksie.


A moze po prostu nadchodzi... powrot do korzeni ok, racja
[#82] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@Banter, post #79

No wiesz, mogliby pokazać przykładowo któreś z dem, z których screenshoty leżą na ich stronie od lat (NatamiFlight? Tak toto się nazywało?). Chyba, że na najnowszej wersji Natami to demo już się nie uruchamia...
[#83] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@Banter, post #81

pytanie tylko kto na to bedzie pisac programy i gry, tylko nie mów że się tacy znajdą bo to nieprawda, powstanie pare portów z sdla, ktoś raz na rok coś skrobnie natywnego i na tym koniec, system jest nierozwijany pewnych granic sie nie przeskoczy
[#84] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@nimrod7, post #77

Swoją drogą, zastanawiam się po co Natami kontroler stacji dysków. Jest to zbędne, nawet dla retro maniaków.


Mi się przyda. Co prawda będzięmy głównie używać kart pamięci jak sądzę i ADF/ADZ. Natomiast mam do tej pory kilkadziesiąt kultowych dla mnie dyskietek z lat 90, z czasów A600. Z miłą chęcią odpalam je na zlotach, odpalę także na NATAMI :)
[#85] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@Duracel, post #84

aż w końcu ich nie odpalisz ;) smutna, ale prawda
[#86] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@nimrod7, post #85

Jak już zaczną padać ostatnie dyskietki, wtedy przyjdzie kolej na karty pamięci. Żeby zaś feeling pozostał, a odczucia retro użytkownika zbytniego uszczerbku nie doznały - układ dźwiękowy NatAmi odtwarzać będzie w czasie ładowania jazgoty zdartych Chinonow, Mitsumi itp. I tak spotka się nowoczesność z tradycją.
A tak wogóle to całkiem ładnie Giana Sisters pomyka, swego czasu jedna z moich ulubionych gierek. Z tego co widać, projekt ma się całkiem nieźle.
[#87] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@Banter, post #79

Nikt go nie ukradl, jego zdjecia leza na oficjalnej stronie juz od kilku miesiecy. Przegapiles?


Nie zrozumiałeś.
Pytałem się o ten sprzęt co ma być "odczuwalny" jako 10x szybszy od karty graficznej w Amidze.

Chcialbym zobaczyc Twoja mine, kiedy zobaczysz wyniki SysInfo dla 68050


Właśnie "wyniki SysInfo dla 68050" chciałbym zobaczyć,
tylko jakoś nigdy ich nie opublikowano.
Mimo że podobno "cel został już osiągnięty."
"najszybszy i najpotężniejszy sprzęt kompatybilny z Amigą" już działa.
[#88] Re: Pierwszy film z NatAmi w działaniu

@recedent, post #82

Mogliby pokazać jakiś soft co nie jest ich, i działa.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem