Komentowana treść: Vintage Computer Fair - podsumowanie
[#61] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@Adam_K, post #60

1995 r i obiecanki cacanki Tyszczenki minely..
nikt juz nie wierzy w sukces amigi majac na wyciagniecie reki mega szybkie i rozwiniete technologicznie..a co najwazniejsze z bogata oferta oprogramowania....PC

Co z tego jak wyszla X1000 ..a co z softem ?
co odpale sobie Preferences i bede sie patrzyl na nie :) ?

Sorki..ale mi sluzbowe Lapy Della zdecydowanie wystarcza a do hobby mam kilka malych Amig :)

[#62] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@recedent, post #58

Z tego co ja pamiętam to wspominano, że cena będzie podobna do takiej jaką miała A1000 czyli Ł1700 (UK, 1985) - $1500 (USA, 1986) - Ł1285 (UK, Nov. 1986, 512K RAM).

http://www.old-computers.com/museum/computer.asp?st=1&c=28
[#63] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@Adam_K, post #60

To przecież jest tańsza alternatywa w postaci SAM. Nie każdy na świecie jest Polakiem i zarabia 1000 zł i ciągle narzeka. Nie było sprzętu źle, jest źle... nie wiem czego ludzie się spodziewają... że da się zrobić sprzęt miniseryjny w cenie zwykłego pieca?
[#64] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@radzik, post #63

Ale obecnie i ludzie na zachodzie narzekają na cene X1000 :)
[#65] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@Drako^lM, post #64

Ale Ty się nie włączaj do dyskusji - rozmawiamy o A X1000 a nie o MOS i następnych komputerach produkcji Apple...
[#66] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@Drako^lM, post #64

Bo fakt cena jest gruba, co nie zmienia faktu, że u nas to jest około czterech pensji a tam jedna, więc dla wschodnio-europejczyków to masakra jest.
[#67] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@Bully Boys, post #65

Ban do końca tygodnia za:

- dyskusja nie na temat
- próba wywołania flame'a
- prowokacja
- pouczanie innych użytkowników forum
[#68] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@radzik, post #66

Nie zapomnij ze pensja to jedno a wydatki to drugie. Mniej np 5000 na reke, niby 2 pensje i X1000 a gdzie jedzenie? gdzie za wynajem/kredyt za mieszkanie? gdzie jakies oplaty?
Jeszcze raz, tak fajnie ze cos pokazali, tak ciesze sie ze cos zrobili ale...dla kogo?

Tu naprawde nie chodzi by "jezdzic po amidze", to sie po prostu samo nasuwa jak sie widzi takie posuniecia, jednak niektorzy juz wyrosli z naklejki i widza swiat na trzezwo.
[#69] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@Drako^lM, post #64

Czytając a.org czy aw.net widać że nie tylko Polacy to malkontenci względem przewidywanej ceny X1000.

Nawet ludzie pracujący na zachodzie z dobrymi pensjami zdają sobie sprawę że w tym momencie wywalenie półtoraka funtów na sprzęt na któym odpalą port firefoxa albo open office lite (jeżeli oba zostaną dokończone do świąt) jest trochę niepoważne.

Amiga nie ma ma żadnych aplikacji które mogłyby przekonać nowych użytkowników a "starzy" dochodzą do wniosku że ichniejsze samy czy amigione jeszcze trochę pochodzą a nie potrzebują więcej megahertzów bo i po co...

OT: Mailman: dziękujemy za zdecydowane reakcje wobec trolli, na forum jak i na gadaczu.

Ostatnia edycja: 20.06.10 22:53:48
[#70] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@stefkos, post #68

Dokładnie, dlatego x1000 nie trafi pod polskie strzechy. Przy cenie ok. 7000 zł. znajdzie się może kilka osób w Polsce którzy ją kupią. Pozostali zostaną przy swoich rozbudowanych klasykach, Mac'ach i UAE.
[#71] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@Garden, post #70

Dokładnie. Ta droga nie przysporzy nowych userów AOS-owi. Wydaje mi się, że droga rozwoju MOS-a i AROS-a ma jakieś normalniejsze podłoże. Moim zdaniem przy projektach "Real Amiga" kręci się zbyt wielu kombinatorów.
[#72] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@radzik, post #62

Też to pamiętam, ale (jak już wspomniałem) - co to znaczy? A znaczy tyle, że - podczas gdy w świecie komputerów (i elektroniki w ogóle) zaszły olbrzymie zmiany cenowe (poczytaj wywiad z Robbie Atkinsem albo sprawdź na stronie którą podajesz ile kosztował w 1985 roku UNIX PC z 10 MB HDD, 512 kB RAM i zielonym monitorkiem) cena komputera AmigaOne jakby zatrzymała się 25 lat temu i sugeruje raczej stację roboczą, którą ten sprzęt nie jest.

Porównywanie ceny AX1000 do A1000 i powtarzanie "duże amigi zawsze były drogie" jest moim zdaniem nie na miejscu. I tyle.

Ostatnia edycja: 20.06.10 23:38:07
[#73] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie
Ech.... pozostaje tylko ciezko westchnac, z dwoch powodow:


Po pierwsze cena - masakra, naprawde ciezko znalezc argumenty przemawiajace za tak wygorowana cena - skoro budowana jest z komponentow jak najbardziej standardowych (pomijajac tajemniczy procesor) typu PCI-e, SATA itp, to jakim cudem chca kasowac za to kosmiczna kase? Czym innym byla A1000 czy nawet A4000 (choc ta druga juz bardziej nawet standardom odpowiadala) w czasach ich premiery, niz ta maszynka rozniaca sie w zasadzie tylko architektura procesora od przecietnego i 3x tanszego peceta. Smutne, bo po 25 latach mozna bylo stworzyc ponownie cos oryginalnego i przelomowego - chociazby dla srodowiska takich geekow, jak my. Tak sie nie stalo, niestety. I chyba szkopul lezy w okresleniu targetu dla X1000+AmigaOS - potrzebny jakis killer-app, a nie tylko przegladarka internetowa i pakiet biurowy (ktorego nikt jeszcze na oczy nie widzial).

Po drugie - sposob prezentacji sprzetu - sorry ale namiot i dwie sztuki tak glosno i znamiennie promowanego sprzetu ('what is X' i cale to puzzle) - absolutnie do mnie nie przemawia... nie moge sie wypowiadac na temat samej atmosfery poniewaz mnie tam nie bylo, choc bardzo chcialem, ale wydaje mi sie ze tylko negatywne skojarzenia wywoluje takie zestawienie - z jednej strony kosmiczna cena komputera AmigaOne X1000 a z drugiej kontrast w postaci 'biedy' bijacej od prezentacji sprzetu w piknikowym namiocie z wyswiechtanym bannerem z logo Amiga... zero rozmachu, zero pozytywnego marketingu, umiejetnie podsycana atmosfera prysla w jednej chwili.

Smutne to, bo wydaje mi sie, ze A-Eeon zmarnowal ogromna szanse - jak symbol w postaci cwiercwiecza Amigi (ktorego terminu jak juz wiadomo, nie dotrzyma) oraz sam sposob dotarcia do obecnych i nowych uzytkownikow. Wynajecie sali z prawdziwego zdarzenia i zrobienie prezentacji kosztuje za duzo? Gdzie ten bogaty Trevor Dickinson, bo jak dla mnie pokazal zupelny brak klasy (i kasy), co niestety znowu wywoluje negatywne skojarzenia z pseudo-amigowymi hochsztaplerami z glosnymi sloganami i checia szybkiego zarobku na rereputacji legendarnego niegdys komputera...

Takie moje 3 grosze pisane na goraco; przepraszam za chaos :)

PS1. Obym sie mylil co do Trevora.
PS2. Dla mnie numerem jeden pozostala Natami...
[#74] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie
Może i cena z kosmosu, ale za to wiemy teraz na pewno, że ten sprzęt naprawdę istnieje i działa, a do tego pod kontrolą AmigaOS4!!!
[#75] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@G. Kraszewski, post #49

I do KivMastera na koniec - widzisz, potrafię wykorzystać swoje umiejętności i wiedzę do tego, żeby amigowe hobby nie obciążało mojego rodzinnego budżetu...


Więc tym bardziej się dziwię, że tak się martwisz o cene X1000. :P

Pozdrawiam

PS. Mówię to poważnie
[#76] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@skipp, post #73

Natami king korona

Smutne to, bo wydaje mi sie, ze A-Eeon zmarnowal ogromna szanse - jak symbol w postaci cwiercwiecza Amigi (ktorego terminu jak juz wiadomo, nie dotrzyma)


Ja bym powiedział, że wcale nie zmarnował - przecież wykorzystał to w procesie marketingu promującego X1000, żeby potencjalni nabywcy bardziej się podjarali (te wszystkie układanki z okazji 25-lecia itp.). A że się premiera się trochę opóźni? Grunt, że okazja została wykorzystana i trochę więcej jeleni się może nałapie. Do tego dosypać pół kilo naklejek z chwytliwymi nazwami typu "Xorro", "X1000" i włala - tyle że jak już będzie po ptokach, to z tego wielkiego nadmuchanego balona wyjdzie jakieś małe pierdnięcie, ewentualnie po niedługim czasie sprzęt odejdzie do lamusa i na następny "zryw" będziemy czekać gdzieś tak do 50-lecia.
[#77] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@recedent, post #72

Fakt mamy inne czasy. No ale też mamy inną sytuację niż 25 lat temu. Wydaje się jednak, że X1000 ma być dużą, profesjonalna Amigą, a SAM ma być mała, w miarę tanią Amigą.
Oczywiście profesjonalizm, czy w ogóle zastosowanie Amigi do czegoś więcej niż hobby obecnie jest nie możliwe i tyczy się to OS4 i MOS.
Tak więc jak mnie stać kupuję X1000 a jak nie SAM dla właściwie zabawy, może kiedyś coś się zmieni na plus (na pewno pomocny będzie w tym FireFox czy OpenOffcie).
[#78] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@Kiv_Master, post #75

Więc tym bardziej się dziwię, że tak się martwisz o cene X1000.

Nie martwię się o cenę X1000. Tak samo jak nie martwię się o cenę mercedesa klasy E na przykład. Różnica jest może tylko taka, że w mercedesie wiadomo za co się płaci.
[#79] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@G. Kraszewski, post #78

Przykład nietrafiony bo naklejki z mercedesa są jeszcze droższe. :P
[#80] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@Leon, post #79

Miedzy 8 a 30 pln, zalezy jaka duza, w Mercach naklejki sa przewaznie w komorze silnika i na klapce od baku :D
sory za oftop
[#81] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@radzik, post #77

SAM amiga nie bedzie.
[#82] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@Kiv_Master, post #74

A jakie oprogramowanie działa pod OS4? Mam pensję 5 cyfrową, ale nie wydam 8 tysiaków po to żeby sobie ikonki poprzestawiać.
[#83] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@General_Specific, post #82

A ja nie mam 5 cyfr przy wyplacie, ale wydam kasiore i bede sobie przestawial ikonki :D
[#84] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@General_Specific, post #82

Kolega się z onetu urwał, czy jak?
[#85] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@przemysław, post #84

wtdy by hodował surykatki w budzie po x1000
[#86] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@przemysław, post #84

Nie, nie urwał, po prostu pofartowało się jakoś w życiu i zarabia bardzo przyzwoicie. Co nie zmienia faktu, że przy całej nostalgii do Amigi nie widzę powodu żeby wydawać około 8 tysiaków na X1000. Komputer jest wart tyle ile oprogramowanie, które można na nim uruchomić. A z tym na czymś co nazywa się "współczesną" Amigą jest kiepsko. Aktualnie "prawdziwi" Amigowcy jarają się jakimś advocacyware pod postacią portu firefoxa, który działa tak, że na każdym innym systemie wstydziliby się go pokazywać, i mglistymi obietnicami portu OOfice for Kids. Dlatego kupuję od razu po premierze Natami, i tak zdaję sobie sprawę, że cena będzie najprawdopodobniej około 1 tysiaka ojro. Osobiście potrzebuję amigi, która pozwoli mi odpalić bezproblemowo przysłowiowego już superfroga. Bo do pracy to są Pecety i tych nigdy już nie dogonimy.
[#87] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@General_Specific, post #86

Trafiłem jednak z tym onetem Taki hint: chodziło mi o styl wypowiedzi.
Najpierw wjazd z konkretnym wynagrodzeniem, potem beznadziejne pytanie o oprogramowanie, następnie sam sobie odpowiadzasz jaki jest soft i na jakim poziomie, a na końcu deklarujesz zakup NatAmi. :D
[#88] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@stefkos, post #81

Cóż, dla mnie jest (następcą) Amigi (500/1200).
[#89] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@General_Specific, post #86

Podpisuję się pod tą wypowiedzią.
Sprzęt (hardware) to tylko 10%-15% wartości systemu komputerowego jako całości. Następne 10-15% to stabilny system operacyjny. Reszta wartości to soft którego używamy do pracy lub dla rozrywki.

Co innego hobby, tutaj żadne zasady nie obowiązują: to co dla jednej osoby jest po prostu złomem inna osoba może za ten "złom" lekką ręką wydać kilka tysięcy PLN lub $ i będzie zadowolona. Bo ją stać i chce mieć. W hobby logika nie działa a przynajmniej działa w ograniczonym zakresie.
[#90] Re: Vintage Computer Fair - podsumowanie

@stachu100, post #89

dlatego przy pogatej bibliotece oprogramowania (gier/dem/uzytkow)
nadal jest atrakcyjna zwykla Amiga 500/1200
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem