Komentowana treść: Minimig AGA 060 RTG
[#1] Re: Minimig AGA 060 RTG
ladnie ladnie to po co natami ?
[#2] Re: Minimig AGA 060 RTG

@PrzemasIII, post #1

niech sie zjednocza i jeden projekt skoncza do konca bo co pol roku wyskakuje jakis news i na tym sie konczy.
[#3] Re: Minimig AGA 060 RTG

@HOŁDYS, post #2

No właśnie.
No natami m.in obsługuje fdd, a minimig?
[#4] Re: Minimig AGA 060 RTG

@parallax, post #3

Fdd ? Przecież korzystanie z tego to masochizm. MiniMig z adf'ami (ipf'ami) na SD, ewentualnie Natami z HxC to fantastyczne rozwiązania. Choć to drugie na razie tylko potencjalne, niestety....

[#5] Re: Minimig AGA 060 RTG
Wygląda smocznie. Mam nadzieje, ze w końcu jakiś projekt ujrzy światło dzienne anie tylko same zapowiedzi.


Benedykt Dziubałtowski
[#6] Re: Minimig AGA 060 RTG
Czy to coś nie jest swoistym paradoksem? Czasem myślę, że warto się zatrzymać i przypomnieć sobie cele jakie przyświecały w czasie uruchamiania projektu. W ogniu twórczej walki można zatoczyć koło i dojść do momentu w którym będziemy robić coś bliźniaczo podobnego do tego co na początku walki było naszym wrogiem i przed czym właśnie chcieliśmy uciec.

Ale generalnie szacun za niezłe hobby. :)

Ostatnia edycja: 12.07.11 11:41:00
[#7] Re: Minimig AGA 060 RTG
jak oba projeekty wyjda w tym samym czasie to bedzie ostra walka
[#8] Re: Minimig AGA 060 RTG

@michalmarek77, post #4

Taka opcja z fdd powinna być, więcej by sprzedali. Mnie np. bez stacji dysków nie interesuje taki sprzęcik.
[#9] Re: Minimig AGA 060 RTG

@XoR, post #7

Właśnie w tym jest problem amigowego światka że tworzą go ludzie bardzo uzdolnieni ale jednocześnie indywidualiści i każdy ma swoje spojrzenie na "nową" Amigę mamy już boje na rynku nowszych systemów MorphOS i AROS teraz na rynku hardware będzie Natami vs Minimig.
[#10] Re: Minimig AGA 060 RTG
Ale czy to było celem Minimiga? Naprawdę chodziło o stworzenie rozbudowanej maszyny z jak najlepszymi układami graficznymi, jak najszybszym procesorem?
[#11] Re: Minimig AGA 060 RTG

@MDW, post #10

Ciągle nie widzę problemu konkurencji Minimiga/FPGAA dla Natami. Cel jest trochę inny jednak, aczkolwiek nie da się ukryć, że różnice pomiędzy tymi projektami z każdym miesiącem topnieją. Tak czy siak - Natami docelowo będzie miało 256MB ChipRAM i 256MB FastRAM, PCI i USB, kartę sieciową i parę innych dupereli, nie wspominając o dedykowanym 3D. Minimig, nawet z implementacją AGA/RTG i procem 060 będzie nieco bardziej ograniczony niż Natami. Wielu wystarczy to co oferuje, ale część (tak jak ja) zdecydowanie wybierze Natami.
[#12] Re: Minimig AGA 060 RTG

@MDW, post #10

Oryginalny Minimig (zaprojektowany przez Dennisa van Weerena) miał na celu odtworzenie A500/OCS - i to się mniej/więcej udało. Potem projekt został otwarty dla wszystkich (dzięki czemu powstał np. ARM controller). Dziwi Cię to, że kto inny podjął pałeczkę i pcha projekt w swoją stronę? Bo mnie nie. Jeśli tylko ma ochotę/możliwości...
[#13] Re: Minimig AGA 060 RTG

@parallax, post #8

Jak będziesz miał tę "nowo-klasyczną" ami z FDD to zaczniesz czekać na kolejne bounty na produkcję dyskietek 3.5 cala metodą chałupniczą , bo z produkcji tych nośników wycofały się już wszystkie wiodące firmy. A taka dyskietka to nie elektronika, która odpowiednio używana i konserwowana przeżyje dziesięciolecia. Przy każdym odczycie flopa coś z jego powierzchni zetrze się nieodwracalnie. Aż do nieodwracalnego "checksum error".

Jeżeli FDD, to tylko jako czytnik obrazów ADF/DMS z SD Card. Nawet potrafi "cykać" dla miłośników "muzyki flopa".
[#14] Re: Minimig AGA 060 RTG

@wali7, post #13

przeeesadzasz :) na moim C64 smigaja dyskietki wyprodukowane w 1987 r ... kilka dni temu nagralem sobie na nich demka ..a dzis leci cala paka dyskietek STOMIL OLSZTYN :)
[#15] Re: Minimig AGA 060 RTG
Brawo Yaqube :) Ja też nie widzę problemu konkurencji Minimig/Natami - co będzie dalej, czas pokaże. Jeżeli chodzi o klasyczne komputery to jedynie nie czuje nostalgii w stosunku do napędów, kaset i dysków - dlatego brak flopa mi nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie. Minimig z Arm Controllerem pobiera z 5V ok. 100-200mA, jakby miał flopa, mogło by się okazać, że podczas jego pracy pobiera 2 razy tyle prądu :)
[#16] Re: Minimig AGA 060 RTG

@HOŁDYS, post #14

To Stomil robił dyskietki??? Może chodzi Ci o Stilon Gorzów? :)
[#17] Re: Minimig AGA 060 RTG

@parallax, post #8

A to pech.
[#18] Re: Minimig AGA 060 RTG

@HOŁDYS, post #14

dyskietki 3.5 cala padają jak muchy, może 5 1/4 calowe są lepsze?

A zresztą skoro masz dyskietki z gumy (STOMIL) to pewnie są trwałe jak mało co ("Prędzej ci serce pęknie...") ;)
[#19] Re: Minimig AGA 060 RTG

@wali7, post #18

Dyskietki 5,25' są o wiele bardziej trwałe niż 3,5'. Ostatnio miałem (nie)przyjemność zabawy ze stosem dyskietek do C64 nagranych jeszcze w latach 90tych - 100% odczytało się bez problemu.
[#20] Re: Minimig AGA 060 RTG

@wali7, post #13

Mam w zapasie kilkadziesiąt nowych sztuk :P;P A mam też dyskietki co mają po prawie 20 lat, a może niektóre więcej i jakoś jeszcze działają :P;P
A co by Ci przeszkadzało, jak by obsługiwał fdd?
[#21] Re: Minimig AGA 060 RTG

@wali7, post #13

bo z produkcji tych nośników wycofały się już wszystkie wiodące firmy.

A te mniej wiodące też? ;)
Po zatym co za problem kupić sobie 500-1000 dyskietek na Allegro i zrobić zapas na kilka lat? Dyskietki w sprzedaży będą dostępne jeszcze conajmniej przez 10 lat. Zapasy w magazynach spokojnie na tyle wystarczą. :)
[#22] Re: Minimig AGA 060 RTG

@gorzyga, post #19

Nic dziwnego - większa powierzchnia, mniejsza pojemność :)
Dyskietki jakie by nie były, prędzej czy później się schrzanią, od tego się nie ucieknie.
Dzięki HxC, kartom SD , CF dyskietki powinny umrzeć już dawno temu - zero plusów, same problemy.....
Zresztą, im w maszynie mniej mechanicznych ustrojstw tym lepiej działa :) Do pieca z dyskietkami :)

Dobrze, że na serwerach są miejsca gdzie przechowywane są zbiuory softu wielu martqwych już maszyn. Dzieki temu, zawsze będzie można do nich wrócić i uruchomić na jakich leciwych Spectrumach z czytnikami SD bądź Amigach. Gdyby przechowywać taki soft na dyskietkach, powiedzmy w muzeum, to za 10 lat biblioteka softu, np, amigowego strasznie by zubożała :)
[#23] Re: Minimig AGA 060 RTG

@Andrzej Drozd, post #21

Ja tam preferowałem w czasach A500 dyskietki Verbatim czy Sony zamiast NoName. Okazało się że słusznie - z całego stosu rozmaitych firmowych i niefirmowych do dzisiaj sprawne są tylko te pierwsze (no name czesto padały nie później niż miesiąc od zakupu).

A na te zapasy w magazynach to bym nie liczył, bo chodzą słuchy, że większość wykupił ZUS ;)

Ostatnia edycja: 12.07.11 18:17:35
[#24] Re: Minimig AGA 060 RTG

@michalmarek77, post #22

HxC, karty SD , CF i.t.p też się prędzej, czy później schrzanią :P;P
[#25] Re: Minimig AGA 060 RTG
hohoho konkurencja dla natami :)
[#26] Re: Minimig AGA 060 RTG

@parallax, post #24

Ktoś zapewne skleci jakiś adapterek FDD-USB, no chyba że juz jest... OK
[#27] Re: Minimig AGA 060 RTG
A wiadomo coś o cenie i terminie wydania?
[#28] Re: Minimig AGA 060 RTG

@wali7, post #23

Hehe, a to przebiegły ZUS. :)
[#29] Re: Minimig AGA 060 RTG

@Ender, post #27

Nieważne kiedy będzie. Ważne że coś się dzieje, że będzie wybór. To tylko news. :)
[#30] Re: Minimig AGA 060 RTG

@PrzemasIII, post #1

Wspaniałe osiągnięcie, gratuluję Jakub! W środowisku Amigi klasycznej robi się coraz ciekawiej!

Odnosnie Twojego pytania, PrzemasIII, można by niegdyś zapytać, po jakie licho Amiga 4000 skoro mamy już na rynku Amigę 500? ;)

NatAmi projektowana jest jako tzw. high-end. Wraz z NatAmi otrzymujesz nowy chipset SuperAGA, nieporównywalnie większą przepustowość pamięci, rdzeń 3D, natywne tryby chunky, więcej kanałów dźwiękowych 16bit oraz bezlik różnych wejść i portów.

No i najważniejsze - NatAmi nie zamierza poprzestać jedynie na odtwarzaniu istniejącej architektury Amigi, tylko dać tej lini nową przyszłość, zrobić krok do przodu.

Jednak najwspanialsze jest to, że przed fanami Amigi klasycznej otwierają się dziś zupełnie nowe perspektywy wraz z takimi projektami jak MiniMig, FPGA Arcade czy NatAmi OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem