Komentowana treść: Minimig AGA 060 RTG
[#31] Re: Minimig AGA 060 RTG

@Banter, post #30

Jednak najwspanialsze jest to, że przed fanami Amigi klasycznej otwierają się dziś zupełnie nowe perspektywy wraz z takimi projektami jak MiniMig, FPGA Arcade czy NatAmi

Dokładnie. Jesteśmy wszyscy razem. To jest wspaniałe że tak dużo dzieje się w świecie Amigi klasycznej. :)
[#32] Re: Minimig AGA 060 RTG

@Banter, post #30

Nie zrozum mnie źle, ale o otwieraniu nowych możliwości przed klasykiem, czy teraz super klasykiem to czytam nieustannie w różnych miejscach od momentu jak zaczęło się źle dziać z Commodore. Jako zwykły user chciałbym żeby któryś z tych projektów był w końcu do kupienia lub przynajmniej jasno było określone kiedy będzie można kupić no i za ile. Na obiecankach bez konkretnego terminu nie da się jechać w nieskończoność. W MA były zdjęcia propotypów, które były wystawiane przez jak na dzisiejsze amigowe warunki duże firmy i nic z tego nie wyszło. Nie doszukuj się podtekstów (bo jestem użytkownikiem Morphos-a).

Ostatnia edycja: 12.07.11 23:55:22
[#33] Re: Minimig AGA 060 RTG

@Banter, post #30

No fajne te maszynki :)
A wiadomo juz czy zespol Natami , dogadal sie moze z Hyperionem na temat systemu ? Czy trza bedzie kupic np AmigaForever ??
[#34] Re: Minimig AGA 060 RTG

@Hellena, post #33

Jakby się dogadali to byłoby super ale gdzieś czytałem, że Hyperion już wykluczył taką możliwość.

Co do AmigaForever to występuje problem licencji systemu. Teoretycznie używanie takiego systemu na NatAmi (nieważne, że kupionego legalnie) jest niedozwolone. Z drugiej jednak strony licencje EULA często naruszają prawa Unii Europejskiej i jako takie nie mają zastosowania. Nie jest to więc tak jednoznaczna sprawa.
[#35] Re: Minimig AGA 060 RTG

@Elder_ppa, post #34

Hyperion powinien już dawno uwolnić źródła oryginalnego AmigaOS wraz z Kickstartem - to szalenie ogranicza środowisko, niestety.
Amiga OS 4.1 nie wykorzystuje niczego z klasyka - DMA/ chipsetu.
Gdzie tu Amiga OS ??????
Miejmy nadzieję, że Natami team wraz z Aros teamem zrobią natywną wersję pod ich maszynkę. Hyperionowski AmigaOS na Natami - zgodnie z ideą tego systemu, z hardware'u Natami niczego by nie wykorzystywał, i trzeba by ładować jakieś bezsensowne PPC+karty graficzne:)
[#36] Re: Minimig AGA 060 RTG

@michalmarek77, post #35

Hyperionowski AmigaOS na Natami - zgodnie z ideą tego systemu, z hardware'u Natami niczego by nie wykorzystywał, i trzeba by ładować jakieś bezsensowne PPC+karty graficzne


Jakie PPC i karty graficzne o.O ? Wystarcza przeciez odpowiednie sterowniki i wszystko wykorzysta lols
[#37] Re: Minimig AGA 060 RTG

@Banter, post #30

Banter wszystko to super co piszesz. Ale bez dedykowanegi softu wykorzystującego możliwości SuperAGA to sens tych ficzerów jest taki sobie.
Ok, będzie wszystko hulać szybciej niż na klasyku - to jest pewne. No i najważniejsze: soft pisany specjalnie pod Natami (jeżeli powstanie) będzie działał tylko na nim. Co zaowocuje izolacją platformy Natami bądź "uznaniem" Natami jako jedynie słusznej linii przez całą społeczność amigową (w co mimo mojej sympatii do tego projektu szczerze wątpię).

Ale wracając do tematu newsa:
Możliwość wyboru jest zawsze mile widziana; każdy na przecież inne potrzeby.
[#38] Re: Minimig AGA 060 RTG

@stachu100, post #37

soft pisany specjalnie pod Natami (jeżeli powstanie) będzie działał tylko na nim.


To zależy od tego jak będzie on pisany.
[#39] Re: Minimig AGA 060 RTG

@Hellena, post #36

Pokaż mi Amigę 68k, z oryginalnym chipsetem, na któej da radę uruchomić AmigaOS 4.1 :)
[#40] Re: Minimig AGA 060 RTG

@grg, post #38

To zależy od tego jak będzie on pisany.

Np. gra 3D wykorzystująca nowe funkcje SAGA. Nie wyobrażam sobie żeby ta sama gra tak samo hulała na A1200@AGA. Programistą co prawda nie jestem, ale mój prosty chłopski rozum mówi mi że to niemożliwe.
[#41] Re: Minimig AGA 060 RTG

@stachu100, post #40

Ale Deluxe Paint nie hula tak samo na A500 i A1200 :>
[#42] Re: Minimig AGA 060 RTG

@grg, post #41

Szczególnie Deluxe Paint V AGA :>>
[#43] Re: Minimig AGA 060 RTG

@recedent, post #42

Od razu Fotoszop.
[#44] Re: Minimig AGA 060 RTG

@michalmarek77, post #39

Pokaż mi Amigę 68k, z oryginalnym chipsetem, na któej da radę uruchomić AmigaOS 4.1

OS4 jest stworzony na procesory PPC. Już nie wystarczy że działa na klasyku i AGA?
[#45] Re: Minimig AGA 060 RTG

@grg, post #43

DP V AGA to akurat przykład programu, o którym pisze stachu100 - napisanego pod nowy chipset, który nie uruchomi się na starszych modelach. Co ma z tym wspólnego Photoshop?
[#46] Re: Minimig AGA 060 RTG

@Ender, post #32

Na obiecankach bez konkretnego terminu nie da się jechać w nieskończoność.

Da się. Minimig oraz Natami są kontynuacją A1200/4000. Jeżeli ktoś tęskni za klasykiem już teraz, to kupuje sobie klasyka (o ile już go nie ma) lub używa UAE i czeka na nowe klasyki w technologi FPGA :)


(bo jestem użytkownikiem Morphos-a)

Czyli systemu amigowego i zapewne miałeś przjemność używać Amig klasycznych. Amigujesz pełną parą i już. :)

[#47] Re: Minimig AGA 060 RTG

@recedent, post #45

To znajdź sobie lepszy przykład i się odczep.
[#48] Re: Minimig AGA 060 RTG

@Andrzej Drozd, post #46

I chciałbym wielu nierealnych rzeczy związanych z naszym środowiskiem, ale na tę chwilę chciałbym coś jak A1200 z 68060 do odpalania gier, ale nie chcę "kanapki" (zdrowie już nie to, nie wolno mi się denerwować).

Ostatnia edycja: 13.07.11 21:28:53
[#49] Re: Minimig AGA 060 RTG

@grg, post #47

Bracie, bierzesz udział w dyskusji zapoczątkowanej przez stacha100, czy po prostu postanowiłeś się ze mną trochę pokłócić? Bo jeśli to drugie, to szkoda czasu i klepania w klawisze.
[#50] Re: Minimig AGA 060 RTG

@tszczurek, post #44

aos 4.1 prosciej byloby odpalic na macmini niz a1200/4000. system wymaga karty gfx/ppc.
wiecej udaje niz robi. przynajmniej w wer. classic. morphos/aros sa, hmn, uczciwsze - dany hw staraja sie wykorzystac na max'a i nie wymagaja jakichs chorych rozszerzen , dzieki ktorym te klasyki zamist sluzyc dlugo raczej predko zakoncza swoj zywot. plyta a1200 nie jest projektowana pod takie stale obciazenia prądowe.

Ostatnia edycja: 13.07.11 21:49:03
[#51] Re: Minimig AGA 060 RTG

@Elder_ppa, post #34

Dlatego Natami będzie miał/ma AROSa 68k i własny rom, kompatybilny z klasykami. To jest dobre rozwiązanie. Jeżeli prawo zakazuje używania AOS3 na Natami, to użytkownicy sami zadecydują wg. własnego sumienia, czy jednak kupią Amiga Forever + oryginalny AOS3 (i tym samym zasilą konto np. Hyperionu) i naginając nieco prawo użyją tego zestawu, czy po prostu będą używać AROSa 68k, który jest kompatybilny z AOS3 (uruchamiając binarki 68k z AOS3), czy po prostu będą używać tylko dyskietki z przysłowiowym Super Frogiem.
Tak czy inaczej użytkownicy Natami mają wybór.
Użytkownicy Minimiga z 060, wybór już mają nieco mniejszy. Ale ten komputer też będzie potężny w porównaniu do klasyków z lat 90-tych. Potężniejszy od pierwszego Minimiga który działa jak A500.
Dylemat systemów i ich legalnośći jeszcze długo będzie problemem tzw. "prawdziwych amigowców", którzy związani są z Hyperionem...
Pożyjemy, zobaczymy i martwić się będziemy gdy kontynuacje Amig klasycznych w FPGA będzie już można kupić. Zobaczymy jak kwestie systemów rozwiążą ich twórcy i dopiero wtedy będziemy będziemy na ten temat polemizować.
Póki co, czekamy i są wakacje. :)
[#52] Re: Minimig AGA 060 RTG

@stachu100, post #37

soft pisany specjalnie pod Natami (jeżeli powstanie) będzie działał tylko na nim

Bez przesady. SuperAGA to przecież zwykła i dzisiejsza karta GFX.
Jej rewelacyjność polega na tym, że odpali Super Froga (ponieważ działa jak AGA/ECS/OCS, oraz odpali system na sterownikach P96 lub CGX w 24/32 bit).
Nikt nie będzie klepał po rejestrach. Tylko zrobi soft który zadziała nawet na Minimigu AGA(GFX) z 060. Po prostu AmigaOS RULEZ. :)
Jest jakieś staroświeckie Warp3D dla Permedii i Radeona? Jest. No więc w czym problem dopisać sterownik do 3D dla Natami lub nawet Minimiga AGA 060?
Mówimy cały czas o klasykowaniu, a AmigaOS3 jest systemem modułowym. Jedynym który potrafi ewoluować i nieźle dopasaować się do dzisiejszych czasów. Niezależnie od sprzętu. Nawet na WinUAE to potrafi.

Tak więc nie mówmy już o jakimś sofcie który będzie jechał po rejestrach SuperAGA. Ludzie będą robić soft który będzie można odpalić nie tylko na Natami, ale także na maszynach z AOS4/MOS/AROS.
Albo i na odwrót: ktoś zrobi soft dla AROSa lub MOSa i przeportuje go dla Natami, ponieważ ten komputer bedzie miał 3D i co najważniejsze, AmigaOS lub system kompatybilny. :)
Natami i Minimig z nikim się nie ścigają. Przede wszystkim mają być kontynuacją Amig klasycznych z lat 90-tych. A dzięki dodatkowym układom 3D i mocy, można będzie używać "nostalgii" oraz tego co nowe. :)
[#53] Re: Minimig AGA 060 RTG

@Ender, post #48

Doczekasz się :)
Cały czas pielęgnujesz amigowanie na MorphOS.
Nieważne co ktoś mówi na temat MorphOS. Ponieważ MorphOS = AmigaOS.
Nazwy nie mają znaczenia.
Gdy będzie Natami lub Minimig podobnej klasy, to sobie kupisz i już. :)
[#54] Re: Minimig AGA 060 RTG

@michalmarek77, post #50

dzieki ktorym te klasyki zamist sluzyc dlugo raczej predko zakoncza swoj zywot.

W 99 przypadkach na 100 to użytkownicy sami "zabijają" sprzęt. Widziałem już wiele przykładów.
[#55] Re: Minimig AGA 060 RTG

@recedent, post #45

DP V AGA to akurat przykład programu, o którym pisze stachu100 - napisanego pod nowy chipset, który nie uruchomi się na starszych modelach.


Jestem prawie w 100% pewien, że mijasz się z prawdą. To, że Deluxe Paint obsługuje tryby AGA nie oznacza, że nie będzie działał na maszynach z ECS. Bo niby dlaczego nie? Nie mogę tego sprawdzić, ale wydaje mi się nieprawdopodobne, że producent złamałby kompatybilność w dół tylko dlatego, że dodał możliwość malowania w 256 kolorach *oprócz* 32/64...
[#56] Re: Minimig AGA 060 RTG

@skipp, post #55

Zapewne masz rację. W takim razie to akurat zły przykład, a dobrym przykładem będzie np. Elastic Dreams.
[#57] Re: Minimig AGA 060 RTG

@michalmarek77, post #39

A kto mowi o os 4.1 ?
[#58] Re: Minimig AGA 060 RTG

@michalmarek77, post #50

plyta a1200 nie jest projektowana pod takie stale obciazenia prądowe.

Tą kwestię już daaaawno temu rozwiązała Faza5 i nawet Elbox. Do płyty A1200 po prostu trzeba "dopompować" troszkę mocy, do portu zasilania stacji dysków - tym razem to nie stacja będzie brała sobie tą moc, tylko cała płyta ją otrzyma. Nie buntuje się natężenie J=U/R oraz napięcie (U), a opór (R) jakoś nie przepala tej płyty, nie grzeje i nic się nie kopci. Dziwne, prawda?
Prawo Kirchhoffa też tutaj działa i wszystko jest ok.
Amigi to psują użytkownicy, albo za bardzo coś co chwilę przyłączają/odłączają/ruszają i niszczą fizycznie konstrukcję, albo magazynują przez 5 lat kurz w towerkach (a ten zawilgocony niezłe zwarcie robi).
[#59] Re: Minimig AGA 060 RTG

@Andrzej Drozd, post #52

Nikt nie będzie klepał po rejestrach.


jazda po rejestrach jest the best. Amiga RULEZ :). Oczywiscie nie neguje systemu Amigi, jest potrzebny.

SuperAGA to przecież zwykła i dzisiejsza karta GFX.


SAGA to nie jest karta GFX. GFX w SAGA to tylko jakis tam ulamek jej funkcji. SAGA jak juz, to mozna bardziej porownac do chipsetu plyty glownej w PC. W PC typowy chipset sklada sie z dwoch mostkow tzw. polnocnego i poludniowego..., a SAGA jednak dziala nieco inaczej.
[#60] Re: Minimig AGA 060 RTG

@Andrzej Drozd, post #58

Okej, ale moc/P/ to iloczyn wartości napięcia /U/ oraz prądu /I/.
Więc ze wzrostem zapotrzebowania na moc, albo zwiększamy napięcie, albo liczymy się z większym prądem.
Być może rozwiązania Elbox'u czy P5 poradziły sobie z tym problemem, lecz mi taka sytuacja przypomina trochę oveclockowanie procka - będzię działać, tylko krócej. Choć mogę się mylić :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem