Komentowana treść: Minimig AGA 060 RTG
[#61] Re: Minimig AGA 060 RTG

@michalmarek77, post #60

Bez przesady, możliwości rozbudowy małych Amig jak A1200 są bardzo duże (a A4000 to dopiero), przecież jak dołączy się do Amigi kartę turbo, drukarkę, sampler, kartę graficzną na PPC, czy CD-ROM na SCSI - to nie zmniejszam żywotności urządzenia. Na oryginalnej płycie głównej A1200 są otwory na zamontowanie twardego dysku 2.5". Oczywiście mówię tutaj o "naturalnych" rozszerzeniach komputera, których montowanie zakładali projektanci komputera, a nie o takich rzeczach jak FastATA bądz Mediator PCI, które dla mnie wydają się lekką przesadą. Proszę jednak się spytać fachowców od elektroniki tutaj na PPA, myślę że oni wiedzą czy istnieje jakiekolwiek ryzyko. Stachu100 na przykład zajmuje się naprawą kart PPC. Poza tym elektronicy z Phase5 raczej wiedzieli co robią cały czas pracując nad nowymi rozszerzeniami dla Amig (zresztą elektronicy z Elboxu też).
[#62] Re: Minimig AGA 060 RTG

@Andrzej Drozd, post #51

Jak piszą na stronie NatAmi MX jest wyprodukowana dla developerów, a będzie dostępna dla klientów. Pytanie tylko kiedy? Bo ja już nie mogę się doczekać tego sprzętu. Myślę, że szansa, że ten sprzęt będzie wydany wkrótce rośnie.

Jeśli chodzi o system i komputer to NatAmi z założenia ma rozszerzać możliwości oryginalnej Amigi, jak można przeczytać na stronie będzie zawierać dobrze znane układy specjalizowane takie jak Blitter, Copper, Paulę. I to jest w tej chwili najważniejsze. Co do systemu to będzie wybór, dotychczas komponenty komputera były testowane chyba pod kontrolą AmigaOS3.x. Rozwój AROS 68k dla NatAmi jest chyba dosyć wczesny.

Projekty MiniMig oraz NatAmi diametralnie różnią się od siebie, trudno jest w tej chwili je porównywać. MiniMig jest/ma być wiernym emulatorem sprzętowym Amigi klasycznej, a NatAmi ma być nowym komputerem, który będzie miał duże możliwości rozbudowy, a przy tym będzie zachowywać pełną zgodność sprzętową z klasykiem. Poza tym do NatAmi będzie można wpiąć również karty z PowerPC w przyszłości. Kompletnie inny cel przyświeca twórcom obu tych komputerów.

Prawda jest taka, że ja kupię NatAmi MX wtedy, gdy ten komputer będzie służyć do czegoś więcej niż wyścigu technologicznego i portowania. A na to się niestety zanosi. Ja nie widzę nic złego w przenoszeniu open-source'owych programów i gier pomiędzy systemami. Przecież temu idea open-source służy. Ale to nie może być jedyna aktywność programistów. Zatraca się według mnie wtedy poczucie indywidualności danego sprzętu.
[#63] Re: Minimig AGA 060 RTG

@Minniat, post #62

Dokładnie. Właśnie dlatego tak wielki nacisk w Zespole NatAmi jest kładziony na rozwój nowego, oryginalnego oprogramowania.

Zaczęlismy od gier (194X Deluxe, Up to the Stars, Prophecies of Naar...), stad fantastycznie było by też zobaczyć Twoją nadchodzącą Dune korzystającą z nowych możliwości NatAmi:)

Pozdrawiam serdecznie
[#64] Re: Minimig AGA 060 RTG

@Banter, post #63

Zaczęlismy od gier (194X Deluxe, Up to the Stars, Prophecies of Naar...), stad fantastycznie było by też zobaczyć Twoją nadchodzącą Dune korzystającą z nowych możliwości NatAmi


Fantastyczne jest to, że przygotowujecie już bazę oryginalnego oprogramowania dla tego sprzętu :) Tytuły brzmią zachęcająco. Co do Dune 3 to ona jest pisana z wykorzystaniem CGX (ale grafika jest w 8 bitach z wersji PC), więc jeśli ten podsystem zadziała na NatAmi to będzie dobrze.
[#65] Re: Minimig AGA 060 RTG

@Minniat, post #64

Te strzelanki są oparte o engine bigguna, który to można sprawdzić na morphosie jak działa. Nie żebym marudził ale patrząc na screenshoty mozna powiedzieć, że do takiego
Chromium im troche brakuje
http://www.reptilelabour.com/software/chromium/screen0.htm
nie mówiąc już o części gier na Flash. Oczywiście nie wymagam, żeby pisane po godzinach gry/oprogramowanie były lepsze o jakiejś komerchy ale też nie należy się spodziewać, że spowodują nagły przypływ userów.
[#66] Re: Minimig AGA 060 RTG

@recedent, post #56

Elastic Dreams zadziała na Amidze 500, o ile będzie ona odpowiednio rozbudowana. Jeżeli chodzi o programowanie na "nowe klasyki" powinno wyglądać to tak, żeby wszystko było napisane zgodnie z Amiga OS. Przykładowo Super AGA daje nam nowe tryby graficzne (większa rozdzielczość i głębia niż standardowa AGA), ale są do niej systemowe sterowniki (powiedzmy na P96). Programy nie powinny być pisane tak, aby bezpośrednio odwoływały się do nowego sprzętu - powinny to robić poprzez sterowniki. Dzięki temu "nowoklasykowy" soft odpalimy pod UAE, a może i pod odpowiednio rozbudowaną, starą, klasyczną Amigą...
[#67] Re: Minimig AGA 060 RTG

@rzookol, post #65

wrecz mozna powiedziec ze taki "194x deluxe" natami exclusive designersko lezy i kwiczy ;/

te gry nawet nie zblizaja sie jakoscia desigu to opensourcowych teeworlds, frogatto

Ostatnia edycja: 16.07.11 03:15:38
[#68] Re: Minimig AGA 060 RTG

@DRACOX, post #67

A grałeś w najnowszą wersję?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem