Komentowana treść: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów
[#1] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów
A to jest ciekawy projekt.
[#2] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów
[#3] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów
O prosze no to czekamy dalej ...
[#4] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Skiba, post #2

Śledzę i kibicuje temu projektowi, bo to jedyna "post-amiga" której zakup realnie rozważam, ale ciągle mam wrażenie, że Panowie z teamu Natami, trochę za bardzo się z tym wszystkim "cackąją". Niedługo newsem będzie fakt, że do Natami zaprojektowano nową ikonkę do Ram Dysku A my nadal czekamy na konkrety cenowo - terminowe.
[#5] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów
Jaka jest szansa, że wejdzie to do seryjnej produkcji ? Z tego co czytam to jest to jakby następca klasycznych Amig. Ma trochę nowoczesnych technologii, ale w gruncie rzeczy pozostaje to na poziomie sprzętowym w miarę zgodne z Amigą.
[#6] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@azazel44, post #5

szansa duża.. tylko termin i cena nie znana
[#7] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Skiba, post #6

A wiadomo coś na temat ile twórcy już wyłożyli funduszy z własnej kieszeni ? Bo sponsora to chyba nie mają ?
[#8] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów
licze na Natami, choc w cuda nie wierze
[#9] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@slay, post #4

Ikonka ponoc w fazie betatestow, czeka na osma plyte deweloperska, ktora zostanie przekazana jej projektantowi. [url=www.google.pl]Link nieczytelny.[/url] Powodzenia!
[#10] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@slay, post #4

Też kibicuję, już bliżej, niż dalej :) chyba :)
[#11] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów
Hmmm
Ciekawe ile osób kupi kompletną Natami.
[#12] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@tom256, post #11

Myślę, że tyle ile ją będzie w stanie dostać ;)
[#13] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów
generalnie fajnie, ze powstana sterowniki AHI pod OS, jednak licze na dok. spec. rejestrow, to samo tyczy sie reszty fiuczerow
[#14] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@azazel44, post #7

Jaka jest szansa, że wejdzie to do seryjnej produkcji ? Z tego co czytam to jest to jakby następca klasycznych Amig. Ma trochę nowoczesnych technologii, ale w gruncie rzeczy pozostaje to na poziomie sprzętowym w miarę zgodne z Amigą.


A jest szansa, żeby nie weszło? :) Przyznam, że zaskoczyłeś mnie tym "w miarę zgodna z Amigą" - Thomas staje na głowie, żeby Natami była idealnym odwzorowaniem Amigi (oczywiście oprócz bugów i ograniczeń), sam przeczytaj co ma do powiedzenia w tym temacie:


Pytanie: Dysk RAD: czy przetrwa ctrl-NATAMI-NATAMI?

Odpowiedź Thomasa: Tak, przetrwa.

Nie musisz się upewniać co do każdej pojedyńczej rzeczy. Natami będzie zachowywać się jak Amiga jak to tylko możliwe. Tak więc, także dioda power MOŻE migotać.

A jeśli coś nie działa tak jak powinno - wciąż możesz wypełnić raport o błędach.


http://www.natami.net/knowledge.php?b=1¬e=43857

Celem Zespołu NatAmi jest stworzenie komputera zgodnego z Amigą. Do tego stopnia,że jak zamienisz płyty główne to nie zauważysz różnicy (oprócz drastycznego przyrostu wydajności, nowych funkcji i nowoczesnych portów, ma się rozumieć... no i płyta jest malutka.. i bardzo energooszczędna...i.... słowem, różnice są tylko pozytwne:) To będzie tak, jakbyś kupił nowy model Amigi, tylko maksymalnie kompatybilny wstecz.


A wiadomo coś na temat ile twórcy już wyłożyli funduszy z własnej kieszeni ? Bo sponsora to chyba nie mają ?


Sponsora na razie nie ma, inwestora też nie. Gunnar pisał o tym kiedyś, przytoczę:

Jeśli Thomas pracowałby tylko połowę tego czasu, który spędził nad Natami, na płatnych projektach, zarobiłby wystarczająco dużo pieniędzy, żeby kupić nowiutkie Ferrari czy nowe mieszkanie. To jest fakt.


http://www.natami.net/knowledge.php?b=1¬e=33366&order=&x=6

Od siebie dodam, że Thomas z własnej prywatnej kieszeni pokrył wszystkie dotychczasowe koszty wszystkiego, wliczając w to szczególnie prototypy i narzędzia, a zaprojektował tego już sporo, począwszy od kart procesorowych, poprzez NatAmi 030, NatAmi 060, wersję LX no i najnowszą MX.

Reszta Zespołu pracuje nieodpłatnie, na zasadzie wolontariatu. Narzędzia do pracy nad projektem kupujemy z własnych kieszeni. Wszystko po to, aby każdy nabywca Natami był maksymalnie zadowolony. Zresztą, nawet przy obecnym stanie prac, kiedy NatAmi nie jest jeszcze ukończona, już wywołuje spory entuzjazm, jak na przykład u Rune'a:

"Mam już płytę.. Nie byłem tak podekscytowany żadnym sprzętem odkąd kupiłem moją pierwszą a1200. :D"


http://www.natami.net/knowledge.php?b=6¬e=33870&x=2

@slay Znasz moje zamiłowanie do ikonek i favikonek, no ale niech Ci będzie :P
[#15] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Banter, post #14

Wszystko fajnie, też jestem entuzjastą i nie mogę się doczekać. Czy jesteś jednak w stanie w miare wiarygodnie odpowiedzieć kiedy będzie ją zwyczajnie kupić jako finalny produkt i ile będzie kosztował m.w.? Zadałem swego czasu pytanie na forum, ale nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi.
[#16] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Banter, post #14

Mam wrażenie że twórcy NatAmi boja się startnąc z konkretami bo nie wiedzą jaki bedzie popyt i ile sztuk na "strzał" zamówić u chińskiego producenta. Nie piszę z przekorą bo wszystko już mamy z tamtych stron i jakość jest dobra.

Proponuję zrobić światową przedpłatę. Np. 50 Euro. Więc widzieli by już konkretnie ilu się rzuci na NatAmi. Proponuje podejść profesionalnie także do "puszki", ot coś takiego npOK:
http://www.itxcanada.com/products/Morex_Cubid_T3310_Fanless_Mini_ITX_Case_Black-498-0.html
[#17] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Wojox, post #16

Żadnej puszki! Najlepiej coś zintegrowanego z klawiatura, z plastiku w odcieniach klasyka. Tak czy siak marzy mi się zmieścić to do obudowy od A600. To by było dopiero zaskoczenie dla oglądaczy po odpaleniu takiej "sześćsetki" ;)
[#18] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Duracel, post #15

Wszyscy wiemy jak wyglądały obiecanki różnych amigowych firm w przeszłości i jak wiele rozczarowań one przyniosły. My szanujemy amigowe środowisko, jesteśmy jego częścią i dlatego mamy zasadę: "when it's done".

Mimo tego, i tak nie zawsze udało nam się uniknąć rozczarowań, jak w 2008 roku, kiedy gotową NatAmi 060 postanowiliśmy jeszcze ulepszyć, m.in przechodząc na DDR2. Poskutkowało to opóźnieniem premiery. Stąd obecnie nasza jeszcze większa powsciągliwość.

Jak pisał jakiś czas temu Thomas, w miarę zbliżania się do końca prac nad płytą pojawia się coraz więcej ważnych szczegółów, którymi trzeba się zająć.

Drogi Duracel, na chwilę obecną nie mam na Twoje pytania odpowiedzi. Jak tylko będziemy to wiedzieć, to niezzwłocznie wszystkich zainteresowanych poinformujemy. Od siebie dodam, że nie tylko dojechanie do celu sprawia frajdę, lecz sama podróż również:)

Serdecznie pozdrawiam.
[#19] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Banter, post #18

nie tylko dojechanie do celu sprawia frajdę, lecz sama podróż również


Niby tak, tyle, że pół żartem pół serio odpowiem, że dobijam czterdziestki, ze zdrowiem bywa różnie, a chciałbym jeszcze dożyć tak fizycznie jak mentalnie tego dnia, gdy będzie można Natami zakupić.

Mam nadzieję, że twórcy zdają sobie sprawę z tego, że my nie młodniejemy :
[#20] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Banter, post #18

W takim razie czekamy dalej :)
A jeszcze mam pytanie odnośnie systemu do Natami. Czy to będzie oryginalny 3.1 czy może coś zupełnie innego ?
[#21] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Banter, post #14

Banter, Natami Team (jak sama nazwa mówi) to grupa osób. Dlaczego w takim razie Mikej, twórca FPGArcade sam (oraz z pomocą Yaqube) już mają gotowy sprzęt (oprócz daughterboard) ?
[#22] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@pampers, post #21

Ale pojechałeś po bandzie...
To przecież pewne że NatAmi musi być dopracowane do perfekcji OK

Szkoda że część niecierpliwych zakupi Arcada,,,;) ale są i tacy co kupią i to i to....
Myślę że NatAmi zdobędzie wielki sukces....:P
[#23] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Wojox, post #22

Czy "wielki" to się okaże, tak samo jak znaczenie tego określenia.
[#24] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Wojox, post #16

Taka puszka na pewno cenowo jest bardziej atrakcyjna, niż teraz produkcja czegoś co będzie przypominało Amigę 1200 lub A600. Z drugiej strony też chciałbym wreszcie się dowiedzieć, kiedy Natami ujrzy światło dzienne. Z drugiej strony jeżeli to jeszcze długo nie nastąpi, proponował bym zamienić złącze klawiatury ps2 na złącze USB, bo wszystko wskazuje na to że niedługo klawiatury PC ze złączem ps2 wyzdychają jak mamuty. Z drugiej strony klawiatura od A4000 dla masowego odbiorcy zapewne nie będzie łatwo dostępna.
[#25] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Banter, post #18

Sama podróż jest fajowa DLA WAS. Dla mnie nie bardzo, bo na członka Natami Team się słabo nadaję (programista, nie jakiś ostatni, ale nie amigowy) a poza teamem nikt nie ma regularnych informacji o projekcie.

Podejrzewam zresztą, że większość członków zespołu też nic nie wie i wciąż czeka. A może się mylę? Trudno to zweryfikować, bo dostęp do Teamowych części waszej strony jest zablokowany hasłem, a przydałby się chociaż dostęp read-only do forum w sekcji "Team". Człek by chociaż coś mógł poczytać.

Natami jest moim faworytem, ale do amigowania wróciłem niedawno właśnie kiedy usłyszałem o natami; co z tego, skoro od trzech lat jestem skazany tylko na publiczną część forum i... nic więcej, członkowie teamu nawet filmików na YT nie potrafią/nie chcą nagrać. A na publicznej części forum ostatnio mało kto z teamu się wypowiada o czymś konkretnym -- Gunnar to robił, ale od sierpnia nie ma ponim śladu i jego nieoobecność też jest dla ludzi spoza teamu bardzo niepokojąca.

Weźcie się za publicity, ostatnio na YT pojawił się filmik z rozpakowania płyty nr 7, ale wciąż nie ma filmików z działania któregokolwiek egzemplarza. Tłumaczenia, że ktoś tam nie ma kamerki, ktoś nie umie zestroić, ktoś nie chce wrzucać słabej jakości na YT są śmieszne -- komórką można dziś nakręcić film, który ma jedną zaletę: jest lepszy niż żaden. Siedem płyt na świecie, i nie można nagrać czegokolwiek? Nawet jesli to by miały być tylko komunikaty diagnostyczne?

Więcej info dla ludu, więcej technicznych doniesień (np. dostęp do niektórych teamowych sekcji, read-only chociaż), więcej czegokolwike, bo faktycznie pomrzemy zanim się doczekamy.

Czekam z pieniędzmi...
[#26] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@ppascal, post #25

Pieniondze to nie wszystko

jakby co sa inne alternatywy fpga przedluzajace zywotnosc klasykow, choc tylko Natami ma byc rozszerzeniem mozliwosci AGA i chyba w tym caly wic tkwi.
[#27] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Wojox, post #16

Proponuję zrobić światową przedpłatę. Np. 50 Euro.


Świetny pomysł. A jako zabezpieczenie przedpłaty proponuję wydrukować kupony.
[#28] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@gx, post #26

choc tylko Natami ma byc rozszerzeniem mozliwosci AGA i chyba w tym caly wic tkwi.

Paula też będzie SUPER. Ja tylko martwię się trochę o prędkość procka.
[#29] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Wojox, post #16

jeśli już puszka, to koniecznie bardziej kanciasta - nawiązująca do starego wzornictwa, z tłoczonym logo. Nie wiem jak Wam, ale mi osobiście takie "wyokrąglane" obudowy z jakimiś pododawanymi wygibasami (aby tylko nie było płaskiej i wolnej powierzchni) nie podchodzą. Prostota to podstawa. Fajnie, gdyby obudowa była w jasnym kolorze. Nie rozumiem tego trendu czarnego koloru i niebieskich LED. Osobiście uważam, że czarny kolor - s..x! Z resztą, można wypuścić czarną obudowę, i jasną. To chyba nie problemem LEDy zielono / pomarańczowe

Aha... i oczywiście zewnętrznym blachom mówię - NIE!
Blacha dobra na karoserię i do blaszaka


Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 23:53:30 przez newguru
[#30] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@newguru, post #29

moze cos takiego? :) ma nawet "żeberka" jak stare amigi

Klik na budzie

i do tego taka klawierka dok-101 (u nas wystepuje to jako jakis model manta)
Klik na klawiere

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 01:30:11 przez DRACOX
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem