Komentowana treść: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów
[#31] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów
Hehe, jakieś to typowe "amigowe" myślenie, sprzętu nie ma i nie wiadomo kiedy (i czy w ogóle) będzie, a oni już obudowy szukają Dla mnie Natami może być nawet zapakowane w szare pudło z Biedronki, tylko niech już będzie dostępna.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 01:40:09 przez slay
[#32] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@slay, post #31

tylko niech już będzie dostępna


Eh dokładnie! To samo można powiedzieć o X1000, Indivision AGA Mk2, ACA520 i kilku innych produktach, na które Amigowcy czekają i czekają ;).

Z drugiej strony, rozumiem, że takich rzeczy nie tworzy się w jeden dzień... Tylko ilość postów na forach nie przekłada się jakoś na dostępność tych rzeczy (pewnie częściowo to wina napalonych przyszłych użytkowników).
[#33] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@DRACOX, post #30

Gdybym już kupował Natami chciałbym mieć obowiązkowo Amigowy układ klawiatury i obudowę a'la A1000.
Tak liczyłbym się z dużymi kosztami. Ale ten sprzęt to Amiga i dla mnie musi się odróżniać od zwykłego PC.

A przy okazji, piękna klawiaturka.
[#34] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów
Ciekawe, ciekawe - tylko kiedy wreszcie będzie dostępna
[#35] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@tom256, post #33

Klawiaturka powinna być amigowa ! Dziwię się, że tak drogi sprzęt jak X1000 ma w standardzie zwykłego logitecha... Te dwa klawisze nad kursorami są charakterystyczną cechą Amigi
[#36] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@azazel44, post #35

Nie jestem pewien, czy "amigowa klawiaturka" warta jest... powiedzmy, dodatkowego tysiąca złotych doliczonego do ceny sprzętu (z góry uprzedzam, że szacuję z głowy - jeśli ktoś uważa, że przesadzam to niech mi udowodni, że "da się taniej", zakładając optymistycznie ilość wyprodukowanych sztuk takiej klawiatury na 1000).
[#37] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@recedent, post #36

Spoko, Chinczyk zrobi to za miske ryzu
[#38] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@TomK, post #37

moze, moze, a Polak za miske pyr
[#39] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Wojox, post #22

Wojox, czyli pośrednio twierdzisz, że FPGArcade to bubel? Ja dawno zgłosiłem się do kolejki kupujących ale nie wiem czy uda mi się załapać na pierwszą partię. Mam nadzieję, że jak ją dostanę to napisze się jakąś ciekawą reckę sprzętu.
[#40] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@recedent, post #36

200zł mógłbym dać za klawiaturkę, ale spodziewałbym się czegoś dobrej jakości.

Co do Amigowych klawiatur to świetnie się an nich gra w pinballe.
[#41] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Andrzej Drozd, post #28

Paula też będzie SUPER. Ja tylko martwię się trochę o prędkość procka.


chyba Paulina ?;). predkosc procka i tak pewnie bedzie imponujaca jak na potrzeby programow 68k, natomiast czy wystarczy do czegos wiecej, nie wiem, to jednak ma byc tylko lub az 150Mhz ?.
[#42] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@pampers, post #21

To przez te ddry.. przeciez napisal wyzej. Ot mala obsuwka.. dopiero 4 lata.
[#43] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@slay, post #31

Pewnie ze tak. Ja bym wlozyl miedzy dwie przezroczyste pleksy na dystansach i podziwial.
[#44] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów
Widzę, że projekt NatAmi to cisza przed burzą. Trzeba jeszcze te parę miesięcy przeczekać.

A'propos wątku to Paulina to polskie imię żeńskie. Czyżby NatAmi miała być komputerem 3-generacji o polskich korzeniach?? :)
[#45] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Minniatian, post #44

Paulina to polskie imię żeńskie


A "Agnus" to łacińskie słowo oznaczające barana. Czy oznacza to, że w starych Amigach siedzą same barany (w tym sporo grubych)?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 16:32:00 przez recedent
[#46] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@recedent, post #45

W Amidze jest i Agnieszka i Alicja i Agata i Paulina więc o czym dyskutujemy? O żonach mężczyzn konstruujących komputer Amiga? Agnus jest na cześć Agnieszki to tak na marginesie. Czy zgadza się Pan ze mną, moderatorze?
[#47] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Minniatian, post #46

Agnus jest na cześć Agnieszki to tak na marginesie. Czy zgadza się Pan ze mną


Tylko jeśli uznasz, że "Gary" przyszło konstruktorom do głowy w czasie zmywania naczyń.
[#48] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@recedent, post #47

Czemu Pan moderator zmienił mój on-topic na kompletny off-topic? "Gary" to imię męskie. Zaintrygowało mnie dlaczego Paulina? Może Bartosz Kuchta wie coś na ten temat?
[#49] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Minniatian, post #46

Mi tam "Agnus" kojarzy się z jakimś świńskim blondynem ze Skandynawii :D

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 19:02:05 przez Duracel
[#50] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Minniatian, post #48

Pewnie, i chętnie opowiem:)

Któregoś dnia zdecydowaliśmy nadać imiona nowym, ulepszonym układom Natami. Stworzyliśmy listę, zgodnie z amigową tradycją zdecydowaliśmy użyć żeńskich imion, zresztą "Natami" to również żeńskie imię, popularne w południowej Azji. Dopisywaliśmy do listy imiona naszych żon, córek i dziewczyn.

Mimo to początkowo nazwaliśmy ulepszoną amigową Paulę imieniem spoza listy "Pamela". Tego imienia używaliśmy podczas naszych sesji burz mózgów:) Kiedy Rune dołączył do Zespołu i rozpoczął praktyczne prace nad sterownikami, aby przyśpieszyć proces, zdecydował na początek napisać 16-bitowe wersje, zostawiając 32-bity na później. Aby podkreślić różnice pomiędzy "roboczą" wersją ulepszonej Pauli, a jej finalną 32-bitową posiadającą już nazwę Pamela, użył imienia Pauline. To imię dopisał do listy Peter:)

4 maja zeszłego roku, James zaproponował, żeby zamiast Pauline, używać Paulina, ponieważ ostatnie A może oznaczać "Amiga", "Audio" lub "Advanced":) I tak już zostało.

http://www.natami.net/knowledge.php?b=3¬e=5439&order=&x=1
[#51] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Banter, post #50

A ja mam inne, nieco lamerskie pytanie odnośnie procesora. Jak wiadomo, procesory projektują firmy mające na to ogromne fundusze. Generalnie stworzenie procka to nie jest prosta sprawa. Moje pytanie brzmi, jak wyglądało o Was zaprojektowanie procesora ? Czy to był już jakiś gotowiec czy może od podstaw ? Nie znam się na tym, ale jestem ciekawy
[#52] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@azazel44, post #51

uzyli specjalistycznych narzedzi Altery i jezyka programowania VHDL lub Verilog..., poszukaj w sieci, w sieci zreszta nawet znajdziesz otwarte zrodla wsadow do fpga dla roznych prockow, koprockow i innych np: na opencores.org

oczywiscie projekt natami jest duzo bardziej zlozony z uwagi chocby na optymalizacje...
[#53] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@azazel44, post #51

Z tego co mi wiadomo, wszystko było projektowane od podstaw. Zaczęło się od wstępnych pomysłów opisanych tutaj:

http://www.natami.net/knowledge.php?b=3¬e=642&z=WN8qYp

Historia zaprojektowania procesora została szczegółowo opisana w czwartym numerze PPA, dostępnym już jako plik PDF:

http://www.ppa.pl/public/magazyn/files/ppa4.pdf
[#54] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Banter, post #53

Troszkę poczytałem i jestem pełen uznania ! Niesamowicie ambitny projekt. Mam nadzieję, że wkrótce zobaczymy wersję do sprzedaży.
Jestem jeszcze ciekaw z jakim system planuje się rozprowadzanie Natami.
[#55] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@azazel44, post #54

Cos jak totolotek, 10 plyt ktore znudza sie deweloperom zostanie rozlosowanych miedzy amigowa gawiedz
[#56] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@fazior, post #55

To raczej nie jest odpowiedź na moje pytanie. Zaczekam co odpowie osoba upoważniona, czyli Banter
[#57] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@azazel44, post #56

To w poscie 55 to byl zart. Po cholere maja myslec o rozprowadzaniu jak sprzetu jeszcze nie ma:)?
[#58] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@fazior, post #57

Po cholere maja myslec o rozprowadzaniu jak sprzetu jeszcze nie mausmiech?


To się nazywa strategia, logistyka, plan etc.
Pomijając to, że to nie prawda, że sprzętu nie ma, bo jest tyle, że w fazie testów, to niby jak miało by to wyglądać twoim zdaniem w fazie produkcji masowej? Mają zamówić tysiąc sztuk, dojdą do nich pudła z towarem i potem usiądą i zaczną myśleć jak to sprzedać? No stary!
[#59] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@Duracel, post #58

No i o to mi chodzi. X1000 również jest w fazie testów, ale wiadomo w jaki system (lub systemy) będzie wyposażona. Za to Natami to dla mnie wciąż wielka niewiadoma
[#60] Re: Kolejna płyta NatAmi MX trafiła do deweloperów

@azazel44, post #59

wiadomo jaki system lub systemy zadzialaja na tym hardware i to nie jest zadna niewiadoma :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem