Komentowana treść: MorphOS 3.2
[#91] Re: MorphOS 3.2
Poprawione ISO zadziałało, ale mój mini nie ma sieci - czy zainstalowałem jako aktualizację, czy na nowo na czystej partycji czy też z płyty mam d......
OWB - "nie mogę otworzyć.....
Błąd 6 :couldn't resolve host name
Przekopiowałem wszystkie pliki neta z kopii 3.1 i ciągle to samo.

Do maczka mam podpiety acces point.
[#92] Re: MorphOS 3.2

@Jacek Piszczek, post #69

Czyli Mak G5 2x 2GHz, ale 7,2 nie pójdzie z nowym MOSem?
taki model
[#93] Re: MorphOS 3.2

@deez, post #90

Ale potem można już wyciągnąć pendrive i port usb pozostaje wolny.
W ten sposób pendrive staje się kluczem do uruchomienia MOSa i bez niego nikt nie będzie miał dostępu do komputera.
[#94] Re: MorphOS 3.2

@gx, post #89

Ale mi nie chodzi o "internetowy szum" tylko o to żebym nie musiał np. czekać na wrzucenie czegoś na Dropbox 4 razy dłużej na Pegasosie niż stojącym obok MacBooku. Na starym TCP/IP różnica była ogromna. Teraz nie ma już wcale. I chyba o to chodzi żeby na takie pierdoły tracić jak najmniej czasu i przeznaczać go na coś co jest przyjemne i/lub produktywne. :)
[#95] Re: MorphOS 3.2

@deez, post #85

Każdą to chyba nie, bo chyba musi być kawałek ścieżki w HFSie na boot.img

A widzisz - tego to nawet nie wiedziałem, bo nie mam żadnego Maka do MorphOSa. Czyli na MOSowych Makach musi być tak jak było dawno temu na Pegasosach - boot.img na malutkiej partycjiFFS, a reszta w czym się tam chce?
[#96] Re: MorphOS 3.2

@AS, post #92

Ten model to A1047 więc się chyba mieści w widełkach.

Mam pytanie, może ktoś wie lub ma doświadczenie. Który wybrac model z tej serii A1047 ? Chodzi mi o procki i bezawaryjnośc, Wiadomo iż większośc by poradziła 2,7 GHz, a ja wolę mniej a dłużej bez kłopotów no i ciszej (wentylatorki)ok, racja
Czy wersja 2x2GHz podoła większości domowej rozrywki ? Otakim modelu właśnie myślę..OK
[#97] Re: MorphOS 3.2

@MDW, post #94

czekać na wrzucenie czegoś na Dropbox 4


co prawda nic nie wrzucam na jakiegos dropbugsa, ale trzeba pamietac, ze transfer wychadzacy jest zazwyczaj dosc mocno obciety w porownaniu do wchodzacego.

U mnie akurat wte i nazad jest tyle samo tj. 0.5MBits. Nie wiem czy trzeba czekac, przeciez to nie wymaga patrzenia nonstop, prawda ? :). To tak jakbys narzekal, ze pralka wiruje 400 czy 800 obrotow, ale przeciez nikt nie stoi przed pralka, patrzy i liczy obroty, podkrecenie wirowania wcale nie zwiekszy produktywnosci itd., podobnie jest z tym co napisales

ps. no chyba, ze przerzcasz ogromne ilosci danych liczone w GB

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 23:38:29 przez gx
[#98] Re: MorphOS 3.2

@AS, post #92

Z tego co wyczytalem z g5 narazie tylko 7.3 chodzi a to 2 i 3 z 4 gen g5 tower.

7.2 prawie niczym sie nie rozni. Ciekawe.ost gen natomiast ma pci express zamiast agp, ddr2 i cpu z 2 rdzeniami ( co daje 4 w topowym g5 quad 2.5). Wiec tu rozumiem ze jest klopot. Ciesze sie ze moj stary pb g4 1.33 15 5.4 stal sie supportowany:D yippee. To ostatni model z klawiatura adb. Mam go tez podkreconego na 1.5 ghz/ wsadzony pioneer 105/2gb ram i 160 hdd. Smiga od 2005 roku bez problemu. Nawet bateria trzyma ponad 2h a ma tyle lat co sam komp.

Bede miec na zbyciu g5 tower 1.8 dp z 3 gb ramu, radkiem 9600. Tylko musze sprawdzic dokladnie model. Ma on 8 slotow na ram. Mysle ze to early 04 czyli 7,3. Dam znac
[#99] Re: MorphOS 3.2

@MDW, post #95

Dokładnie, w/g mnie właśnie tak.
[#100] Re: MorphOS 3.2

@Voyox, post #96

Czy wersja 2x2GHz podoła większości domowej rozrywki ?


Spokojnie moze sluzyc jako glowny komputer, jezeli tylko oprogramowanie spelnia oczekiwania. Na podstawie wlasnego doswiadczenia mowie, chociaz ja ciezko trawie MacOS X, ktory niestety staje sie wtedy niezbedny... Do wyboru masz 2x kolejno 1.8, 2.0, 2.3, 2.5, 2.7 Ghz. Moze poszukaj 2x1.8Ghz, zawsze to nieco chlodniej i ciszej.

ps. G5 sa zaprojektowane do 3Ghz.

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 00:34:53 przez gx
[#101] Re: MorphOS 3.2

@gx, post #100

No Panowie. Mi teraz internet na Mini Maku działa jak szalony. Mam prędkość 10 Mbps i prędkość pobierania plików jest na maksa. Jestem w pełni zadowolony.

Co do procesora w G5 - co za różnica 1,8 GHz czy 2.0 - obawiam się że te 2.0 aż tak dużo mocniej się nie grzeją. A więcej jest w sprzedaży w Polsce tych z 2.0 i Ati na pokładzie niż 1.8.


Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 01:06:07 przez gilban
[#102] Re: MorphOS 3.2

@gilban, post #101

1.8 a 2ghz w kwestii ciepla bedzie mialo mniejsze znaczenie niz to czy to wczesny czy pozny model. pozniejsze mialy procki robione z mniejsza technologia, wiec mniej prady zra i mniej grzeja
[#103] Re: MorphOS 3.2
Panowie a u mnie cos nie teges... Na PB poszlo gladko poprzez USB (wg Radzin z #27) ale na Miniaku juz cos nie podzlo.

Po wpisaniu calej komendy z poprawnym USB i wbiciu enter pojawia sie gwiazdka i fajnie sie kreci. PenDrive mruga ... i wyskakuje takie cos:

Loading ELF
Quark/OpenFirmware
console active
System <PowerMac 10,2> Rev <>
CPU0: <PPC7447A> Version 0x0003 Revision 0x102
CPU0: CPUClock 1499999994 BUSClock 156402207

DO-QUIESCE finished_

I tyle. Nic sie nie dzieje. Na PB uruchomila sie instalka i zaintalowalem wszysto. A tu jakby zwis...

Wie ktos moze co nie tak?
Jakby co to wypale plytke i odpale z cd...
[#104] Re: MorphOS 3.2

@MaveRick, post #103

Niekoniecznie komenda z PB musi zadzialac na miniaku, pewnie musisz zmienic nr dysku bo wyglada ze tylko udaje ci sie zabootowac boot.img ale iso juz nie znajduje.
[#105] Re: MorphOS 3.2

@Voyox, post #96

No właśnie chyba jest problem z tym Makiem. Z tego co pisze Jacek w poście 69 Maki 7.2 nie są obsługiwane (mimo, że to model A1047). A to są Maki 1.6, 1.8, DP 2.0, DP 1.8 z pierwszej serii produkcji. W każdym razie u mnie MOSa nie udało się uruchomić na takim.
Ciekawe jakie są różnice, bo wydają się prakycznie takie same.


Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 08:12:21 przez AS
[#106] Re: MorphOS 3.2

@AS, post #105

Być może są różnice w biosie/openfirmaware czy jak zwał. Może być też np inny mostek północny, czy inny kontroler dysków. Wizualnie różnice mogą być drobne, ale dla Mosa pisanego pod konkretny sprzęt już nie. Co do aktualizacji systemu, ja normalnie Mini odpaliłem z płytki (odpalił się bez problemu) potem po załadowaniu systemu dałem aktualizuj. I zaktualizował się :D.

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 08:48:49 przez gilban
[#107] Re: MorphOS 3.2

@AS, post #105

AS, nie mieliśmy takiej maszyny do testów, więc nie została dodana do obsługi. Gdybyś mógł mi tego kompa podrzucić na parę dni, pewnie następny release będzie już na nim działał.
[#108] Re: MorphOS 3.2

@Valwit, post #102

jezeli 1.8Ghz to 970FX, to jest dok. ten sam proces techn. co 2.7Ghz tj. 90nm. Roznica w poborze energii miedzy wersja 1.8Ghz, a 2.7Ghz jest dosc znaczna... TDP dla 1.8Ghz to jest pewnie ok. 34W, dla 2.0Ghz ok. 48W, a dla 2.7Ghz to pewnie ok. 85W. Najlepsze pod katem TDP wersje 970 sa oznaczone symbolem GX, dla 1.8Ghz maja TDP ok. 17W...

ps. ja mam wersje 2x 2.3Ghz, TDP tak pewnie ok. 55W, co wydaje mi sie bezpieczna wartoscia przy dobrej wydajnosci, bo to trzeba liczyc jednak podwojnie, choc MOS obciaza tylko jeden :)
[#109] Re: MorphOS 3.2

@Pero, post #91

Czy może ktoś poradzić coś na mojego posta nr 91?
[#110] Re: MorphOS 3.2

@Pero, post #109

Ja bym w tym wypadku zrobił czystą reinstalkę i wcześniej sformatował partycję DH0: Coś musiałeś sobie namieszać ale co ? Skoro ja mam mini i mi net śmiga a Tobie nie co coś jest nie tak. A cz używasz routera/jakiego, może on ma coś na mieszane, a może burzę miałeś w okolicy domu i ona poprawiła coś. Pytam bo nie wiem.
[#111] Re: MorphOS 3.2

@Pero, post #109

Jeżeli masz AP to pewnie coś się zrąbało w konfiguracji. Ja na Twoim miejscu wrzuciłbym w ustawieniach neta sztywne IP do AP i zobaczył czy w ogóle się z nim komunikuje. Jeżeli tak, to upewnij się że ustawienia są ok a potem przełącz na DHCP (bo podejrzewam, że tak do tej pory łączyłeś się ze skonfigurowanym AP). Ew. podaj jaki AP posiadasz, jeżeli nie uda Ci się tego zwalczyć zobaczę jak to wygląda z moim.
[#112] Re: MorphOS 3.2

@Jacek Piszczek, post #107

A jak mozna takiego maca Wam podrzucić? To spore i cieżkie pudło jest. Ja mam dokładnie to: http://www.everymac.com/systems/apple/powermac_g5/specs/powermac_g5_1.8_dp.html

Miałem plan sprzedać go, ale skoro dałoby się dostować Mosa i pod te maszyny, to spokojnie mogę ten egzemplarz wypożyczyć MOSTeamowi.
Tylko komu? (bo wysyłka do RPA tego pudła to straszny koszt.... chyba żeby wystarczyło wyłuskać płytę główną)
PS. Sorry Jacek, nie doczytałem, widzę, że można podesłać Tobie. Jak dałoby się to zrobić w miarę prosto i tanio? Ja mam ten sprzęt u siebie w Krakowie.

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 10:23:36 przez wali7
[#113] Re: MorphOS 3.2

@Jacek Piszczek, post #107

Hmmm, to mój komputer do pracy. Ale chętnie bym jakoś ten sprzęt udostępnił, aby MOS obsługiwał więcej sprzętu. Prawdę mówiąc ostatnio coraz mniej go uruchamiam, a większość rzeczy robię pod MOSem na Pegasosie2 :D
[#114] Re: MorphOS 3.2

@wali7, post #112

Sorry Jacek, nie doczytałem, widzę, że można podesłać Tobie. Jak dałoby się to zrobić w miarę prosto i tanio? Ja mam ten sprzęt u siebie w Krakowie.


chyba taniej do RPA niz tam > "The Polish Antarctic Station"
[#115] Re: MorphOS 3.2

@wali7, post #112

Wali jeżeli nie masz żadnego konta na serwisach kurierskich to daj znać, zorganizuję wysyłkę. Jeżeli masz np konto na allegro to możesz równie dobrze skorzystać z sendit.pl - wysyłka tego maka to niecałe 2 dyszki :)
[#116] Re: MorphOS 3.2

@AS, post #113

No jakbyś się mógł z nim rozstać na parę dni, byłoby najlepiej (HDD nie potrzebuję ;). Trochę bez sensu wysyłać z innej części Polski sprzęt jeśli taki komp jest w Wwie.
[#117] Re: MorphOS 3.2

@Jacek Piszczek, post #116

To musimy się umówić, myślę, że mogę się rozstać na kilka dni ze swoim makiem ;)
[#118] Re: MorphOS 3.2

@pampers, post #111

Nie pomaga!
Ale wgrałem z powrotem sobie moją kopię systemu 3.1 i śmiga!
Z płyty instalacyjnej 3.1 - net działa!
Ustawienia wobec tego mam dobre.
Ile razy wczoraj robiłem formaty i reinstalacje to sam już nie wiem
Na czysto zainstalowałem Mosa 3.1 - sieć od strzału...
Tak samo 3.2 - i bulba...
Przy instalacji Debiana też bez problemów - sieć działa jak należy...
[#119] Re: MorphOS 3.2

@Pero, post #118

A próbowałeś dostać się do AP używając 3.2?
[#120] Re: MorphOS 3.2

@Jacek Piszczek, post #116

Czyli jak rozumiem, AS ma ten sam model co i ja (M9393LL/A), to prosciej przewieźć w obrębie tego samego miasta.
Gdyby jednak AS z jakiegoś powodu nie mógł udostępnić sprzetu, to ja spokojnie mogę, nie używam go do niczego (jeszcze tego maca nie próbowałem odpalać :) ). A HDD tam póki co nie ma.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem